Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Burza s odstupem – Konec rostoucích trhů? Jak si vedly americké banky ve druhé pololetí?

Burza s odstupem – Konec rostoucích trhů? Jak si vedly americké banky ve druhé pololetí?

Burza s odstupem – Konec rostoucích trhů? Jak si vedly americké banky ve druhé pololetí?
Zdroj: Depositphotos.com

I přesto, že bychom v létě čekali spíše okurkovou sezonou a trhy by se pohybovaly setrvačností, opak je pravdou. Toto léto bude opravdu horké. Na světových trzích pozorujeme pokračování pohybu, který trvá prakticky od začátku léta. Trhy se konsolidují. Růst se zastavil, což se na grafech projevuje zploštěním tendence. Nyní je na místě si položit otázku, zda jsme svědky konce rostoucích trhů? Pozor, zastavení růstu nezmámená automaticky propad nebo krach, ale i fázi, kde se trhy budou rozhodovat, jakým směrem se vydají.

Samozřejmě, pokud prorazí spodní úrovně a začnou dlouhodobě klesat, půjde o změnu trendu z rostoucího na klesající. Ale ještě je předčasné to na základě těchto pohybů předvídat. Trhy samy ukážou, jakou cestou se vydají.

Slábnoucí tendenci lze pozorovat na tzv. Small Caps akciích, kde jednoduše chybí větší hráči, kteří by nakupovali. Naopak jsme svědky toho, že když se nějaký větší investor rozhodne svou pozici prodat, kurz akcie jde velmi rychle dolů, poněvadž chybí kupující na druhé straně. Velcí hráči nemají v této chvíli nákupní apetit a snaží se spíš zajistit si svoje zisky a mít případně hotovost pro další nákupy. Pokud kupujete tento druh akcií, měli byste s tímto fenoménem počítat.

Centrální banky: Šéf Fedu i přes vysokou inflaci zůstává v klidu

První odhady americké inflace za červen naznačují i nadále silný růst. Inflace za červen dosáhla 5,4 % meziměsíčně. Za poslední tři měsíce je celoroční inflace už na 2,6 %. To je smutný rekord. Stejný inflační růst zažila Amerika v červnu 1982. Navíc statistky cen výroby stouply o 7,4 % v porovnání s rokem 2020. Energie a některé suroviny stouply od začátku roku o 10 % a více. Tyto ceny vstupních materiálů se projevují na koncových cenách postupně. Bývalá šéfka Fedu a současná ministryně financí Janet Yellen potvrdila, že inflace bude v USA několik měsíců. Samozřejmě bez upřesnění o kolik měsíců půjde.

I přes tato znepokojující čísla šéf Fedu Powel ujistil, že se v žádném případě nebude měnit monetární politika a zároveň Fed udělá vše proto, aby se světové trhy nezřítily. Tato prohlášení začínají připomínat pyromana, který se stal hasičem. Jedním z důvodů inflace je neustálé kvantitativní uvolňování.

Každý týden dorazí obrovské částky na finanční trhy, které se musí investovat. Nová hotovost tak vytváří silný inflační tlak. Historicky se jen velmi těžko dařilo zastavit inflační tlaky. Jedinou možností je zvednutí úrokových sazeb. To však není možné, protože hlavní náklady s brzděním inflace by se přenesly na státy. Avšak statní rozpočty jsou již dnes nevyrovnané a statní dluhy obrovské. Bude tedy velmi napínavé pozorovat, jak chtějí současní centrální bankéři zastavit tento trend.

Firemní zprávy: Americké banky překonaly všechny očekávání

Čas neúprosně letí a v zámoří začala výsledková sezona za první pololetí 2021. Vzhledem k obnovení ekonomické aktivity všude na světě se očekává, že výsledková sezona dopadne ve většině případů dobře. To potvrdily americké banky, které výsledkovou sezonu tradičně otevírají. Zisky bank překonaly pozitivně všechny odhady analytiků.

Americká JP Morgan, největší banka co se týče objemu aktiv, potěšila své akcionáře, protože čistý zisk vystřelil nahoru o 155 %, a to hlavně díky svému oddělení fúzí a nových akvizic. Banka dosáhla čistého zisku 11,9 miliard dolarů, což představuje zisk 3,78 dolarů na akci. Před rokem to bylo 4,7 miliard dolarů, což odpovídalo zisku 1,38 dolarů na akcii. Odhady analytiků pro tento rok činily 3,21 dolarů na akcii. Svou roli sehrál i nárůst objemů spotřebitelských úvěrů o 44 %. To naznačuje, že americká spotřeba znovu roste. Avšak tyto dobré výsledky investory nepřesvědčily a akcie JP Morgan se propadly z hodnot 158 dolarů za kus na 151,9 dolarů.

Vývoj akcií JP Morgan
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Bank of America dosáhla zisku 1,03 dolarů na akcii při obratu 21 miliard dolarů. Čistý zisk překvapil investory, protože analytikové očekávali 0,77 dolarů na akcii. Avšak celkový obrat zůstal pod odhady, protože se očekávalo, že bude 21, 87 miliard dolarů. Tento bankovní titul potěšil svoje investory a od začátku roku přidal 31 %. To je zcela výjimečný výkon, protože průměrný růst akcií z S&P 500 byl 16 %.

Kdo čte náš seriál o bankovním sektoru, není těmito čísly překvapen. Avšak akcie Bank of America nepotvrdily celoroční dobrý růst, a po výsledcích oslabovaly z hodnot 40,5 dolarů z počátku týdne na 37,9 na konci týdne. Bank of America potěšila i držitele Bitcoinu, protože od nynějška by měla akceptovat kontrakty v této nejslavnější kryptoměně.

Vývoj ceny akcií Bank of America
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Velmi dobře si vedl i největší investiční fond BlackRock, který potvrdil, že investování v krizi mu jde velmi dobře. Čistý zisk dosáhl 10,03 dolarů na jednu akcii, při obratu 4,82 miliard dolarů. Zisk i obrat překonaly odhady analytiků, kteří očekávali čistý zisk na akcii 9,28 dolaru a obrat 4,59 miliard dolarů.

Vývoj ceny akcií BlackRock
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Stejně tak se velmi dobře dařilo největší investiční bance Goldman Sachs. Čistý zisk dosáhl 5,35 miliard dolarů. Zisk se skoro zdvojnásobil oproti minulému roku, kdy byl pouze 2,25 miliard dolarů. Zisk na akcii dosáhl 15,02 dolarů. Tento zisk překonal výrazně odhady analytiků, kteří počítali s 10,24 dolary na jednu akcii.

Vývoj ceny akcií Goldman Sachs
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Při tak velkých ziscích zůstává jediná otázka. Udrží je americké banky a zvětší i nadále? Právě tato obava způsobila, že i po dobrých výsledcích většina akcií amerických bank poklesla. Zde vidíme, že cena akcií vždy odráží výhled do budoucnosti, více než současnou situaci. Zároveň se nám potvrzuje obava: Co se stane se světovou ekonomikou, když skončí podpory centrálních bank?

Indexy: S výjimkou Hongkongské burzy se trhům nedařilo

Světové indexy zůstaly bez výraznějších změn. Burza v Hongkongu, kde již několik týdnů probíhají výprodeje, přilákala konečně investory a vzrostla o 2,7 %. Japonská burza posílila o 0,22 %. Burza v Šanghaji přidala 0,88 %.

Vývoj indexu Hang Seng
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Německá burza oslabila o 0,94 % a to hlavně díky páteční seanci. Francouzský index CAC 40 odepsal 1,06 %. Britský FTSE se propadl do ztráty 1,6%. Nejhůře si vedla burza v Madridu, která zažila výprodej ve výši 3 %.

Vývoj indexu DAX
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Ani zámořským trhům se nedařilo i přesto, že americké banky dosáhly solidních výsledků. Dow Jones oslabil o 0,52 %. S&P 500 se zmenšil o 0,97 %. Nejhůře dopadl technologický Nasdaq 100, který ztratil 1,87%. Oslabení indexu Nasdaq 100 může být přičteno hlavně těmto firmám: Nvidia ztratila 9,42 %, Trip.com 6,09 % AMD 5%, Amazon 3,92 %. Naopak své akcionáře potěšila Moderna, jejíž vakcína se zdá účinná i proti mutaci delta. Moderna přidala za jediný týden 23 %.

Vývoj akcií Moderna
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Komodity: Cena ropy klesá kvůli dohodě na obzoru

Jednání Opecu zatím výsledky nepřináší. Trhy se bojí, že by se mohla zopakovat situace z března 2020, kdy Saudská Arábie zvedla svoji těžbu bez souhlasu celého kartelu. Na tuto možnost, kdy se jednotlivé země, nyní především SEA, budou snažit udat co nejvíc ropy, ropa reagovala poklesem. Americká lehká ropa se prodávala 71,5 dolarů za barel. Ropa Brent pak za 73 dolarů. Z pohledu technické analýzy ropa zůstává dlouhodobě v růstovém kanálu.

Vývoj ceny ropy WTI
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Vývoj ceny ropy nám dobře ukazuje jaký je rozdíl mezi krátkodobou a dlouhodobou investicí. Z pohledu krátkodobé investice cena ropy může klesnout díky napětí mezi Opecem, avšak nic nemění na tom, že strukturálně celý ropný sektor je podfinancovaný a cena ropy bude v budoucnu stoupat.

Komodity: Stagnace drahých kovů

Cena zlata je nyní stabilní. Zlato se obchodovalo na stabilní úrovni 1820 dolarů za unci. Cena zlata se nyní vyznačuje velkou stabilitou a to i přesto, že na trzích vstupujeme do období nejistoty. Dokud zlato nepřekoná hranici 1900 dolarů za unci, nemůžeme mluvit o návratu rostoucí tendence. Právě neschopnost zlata prorazit horní limity odrazuje investory od jeho nákupu, a to i přesto, že prostředí vysoké inflace nahrává ceně drahých kovů. Tento jev ještě nepozorujeme na burze. Stříbro se bez velkých týdenních změn prodávalo na úrovní 26 dolarů za unci.

Vývoj ceny stříbra
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Slovo závěrem: Období zvýšené volatility

Nyní více než kdy jindy platí, že musíte mít jasno ve vašem profilu investování. Pokud jste tradeři a pozice držíte několik hodin nebo maximálně dnů, žádné prázdniny vás nečekají. Právě naopak: spousta akcí bude silně volatilních a příležitosti pro krátkodobý trading bude bezpočet. Avšak jste-li investoři, měli byste se nyní se vyhnout nákupu nových pozic a spíš se zaměřit na vybírání zisků. Nejlepší věcí pro dlouhodobé investory je nyní připravování hotovosti pro případné budoucí nákupy.

Kolik hotovosti máte vzhledem k vašemu portfoliu připraveno na investice?

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo