Finex.cz logo
Menu
Finex » Blogy Finex.cz » Krypto analýza: Proč myslím, že Bitcoin dál poroste?

Krypto analýza: Proč myslím, že Bitcoin dál poroste?

Sobotní ráno bylo pro krypto svět krvavě rudé. Není snadné označit viníka tohoto pádu, v poslední době se ale objevily tři okolnosti, které se na této situaci pravděpodobně podepsaly:

  1. Komentáře předsedy SEC Garyho Genslera o regulaci kryptoměn
  2. Nejistota ohledně nové omikronové varianty koronaviru
  3. Bidenův podpis návrhu zákona obsahující ustanovení, která by mohla mít daňové důsledky pro americké krypto investory

Výše uvedené ale určitě nejsou jediné důvody. Celý pád byl navíc nejspíše také prohlouben likvidací pákových obchodníků a také následnou panikou.

"Proč?" ale není tak důležité jako otázka "Co se stane dál?". Je to skvělá příležitost pro nákup a nebo počátek krypto zimy?

V tomto článku chci na několika příkladech ukázat, proč já osobně nevěřím, že toto je konec. Pravdou ale je, že nikdo neví, co se stane! Je také mnoho lidí, indikátorů i grafů poukazujících na konec růstového období a příchod celkového útlumu krypto světa na několik let.

I když ale vyhrají býci, obrat nemusí být okamžitý a můžeme mít před sebou stresující týdny. Hranice, kterou bychom měli hlídat, je 40 000 USD. Pokud ji Bitcoin prolomí, může to opravdu znamenat problém.

Je důležité kriticky přemýšlet a tvořit si vlastní pohled na věc. Mnou prezentovaná teorie je jen jednou z mnoha možností. Jejím hlavním cílem je být protikladem FUDu, který bude v následujících dnech na sítích a prezentovat možnou alternativu.

Teorie prodlužujících se BTC bull marketů

Každý, kdo se zajímá nějaký čas o krypto určitě slyšel teorii o tom, že Bitcoin cyklus trvá čtyři roky. Na tomto předpokladu je založena většina predikcí předpovídajících krypto zimu do konce tohoto roku. Jak ale poukázal analytik Ben Cowen, pokud vezmeme všechny bull markety a porovnáme je se sebou, zjistíme, že každý následující byl o mnoho delší, než ten předešlý.

bitcoin graf
Modrá: Bull market 2011
Červená: Bull market 2013
Žlutá: Bull market 2017
Zdroj: Youtube.com/BenjaminCowen

Na obrázku je prodloužení bull marketů jasně viditelné. Druhý bull market je od prvního delší o celých 474 dní a třetí bull market byl od toho druhého delší o 332 dní. Vzhledem k tomu, že jsme teprve před pár dny dorovnali délku bull marketu z roku 2017, můžeme mít před sebou ještě poměrně dlouhý čas růstu. 

Další věc, neshodující se s přešlými bull markety, je tvar. Všechny předešlé cykly byly zakončeny parabolickým růstem, který v současnosti zatím chybí. Jedna z populárních teorií tvrdí, že současný bull market, víceméně kopíruje ten z roku 2013 (červený). I na našem grafu jsou vidět určité spojitosti: současný cyklus opravdu vypadá podobně jako roztažená verze první poloviny bull marketu z roku 2013, po které následoval další růst. Je možné, že se bude historie opakovat?

Analýza současné situace ve třech grafech

Na potvrzení této teorie samozřejmě ještě není dostatek dat a vše je v tuto chvíli jen spekulace. Pojďme se tedy podívat na současnou situaci třemi indikátory, které většinou byly v minulosti schopny předpovědět pád.

Relative strength index

Relative strength index (RSI) je jedním ze základních technických indikátorů. Na grafu je zaznačen žlutou čárou, ta nabývá hodnot mezi 0 a 100. Pokud se hodnota blíží 100, je vysoká pravděpodobnost obrácení trendu, což je vidět u všech předchozích vrcholů. V současnosti se ale pohybuje kolem 60, máme tedy stále dostatek prostoru k růstu.

Graf bitcoinu
Jedna svíčka= jeden měsíc
Zdroj: Tradingview.com

Pi Cycle Top Indikátor

Dalším indikátorem poukazujícím na možnost růstu je Pi Cycle Top. Tento indikátor se skládá ze dvou klouzavých průměrů, jejichž protnutí znamená nadcházející vrchol. Tento indikátor byl sestaven poměrně nedávno, oficiálně tedy předpověděl pouze poslední pád na počátku tohoto roku. Retrospektivně ale sedí na všechny předešlé vrcholy. Na grafu je viditelné, že mezi oběma průměry je v současnosti velký rozdíl. Z tohoto pohledu je tedy konec bull marketu v tuto chvíli nepravděpodobný.

graf bitcoin
Zdroj: lookintobitcoin.com

Rezerva BTC na krypto burzách

Poslední graf, který chci ukázat, je rezerva BTC na krypto burzách za poslední rok. Pokud lidé prodávají Bitcoin, rezervy burz rostou. Tato situace je jasně viditelná na pádu z počátku tohoto roku, kdy se rezervy BTC rekordně navýšily v návaznosti na propad ceny. Současná situace je ale opačná. Rezervy BTC jsou rekordně nízko, to znamená, že lidé a instituce stále nakupují, potvrzující spíše teorii korekce než příchodu krypto zimy.

bitcoin graf
Černá: Cena BTC
Fialová: Rezerva BTC na burzách
Zdroj: Cryptoquant.com

Máte svůj názor? Napište ho na blogu!

Je svět financí vaším koníčkem nebo profesí? Chcete své zkušenosti a know-how sdílet s ostatními čtenáři a členy komunity Finex.cz? Pište si svůj vlastní blog!

Stát se blogerem může úplně každý. Stačí se zaregistrovat a mít chuť se o své názory podělit. Stát se blogerem na portálu Finex.cz je dobrý způsob, jak ostatním předat své zkušenosti a získat na své názory zpětnou vazbu. Jdete do toho?

Další zdroje informací k tomuto článku

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo