Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Blog

Nejočekávanější výsledky roku jsou tady! Může Nvidia pokračovat v růstu?

David Zeman
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Publikováno

Asi jen málokterá společnost vzbudila v posledním roce tolik emocí jako Nvidia. Ta byla kdysi známá především jako výrobce grafických karet pro hráče, ale v průběhu let pronikla i do dalších segmentů.

Můžeme zmínit například automobilový průmysl nebo profesionální vizualizaci. Všechny 3 výše zmíněné segmenty však v posledních letech ustoupily do pozadí a celý byznys Nvidie se v současnosti točí kolem jediné věci, kterou je umělá inteligence (AI).

Kromě výše uvedených segmentů má totiž Nvidia také segment datových center, kde prodává specializované čipy pro výpočty AI. Díky AI boomu posledních měsíců se jeden takový čip s označením H100 nebo H200 prodává až za 40 000 USD.

Není tedy divu, že pouze tento segment tvoří více než 80 % příjmů společnosti a firma jako taková se stala miláčkem mnoha investorů.

Má ale ještě prostor, kam růst dál? Kvartální výsledky z tohoto týdne nám ukazují, že Nvidia je v jedinečné pozici a do budoucna má velké plány.

počítačové čipy

Společnost má bezpochyby stále nějaká ta esa v rukávu. Její hlavní hnací silou je jednoduchý fakt, že kromě Nvidie takové čipy de facto nikdo jiný nevyrábí.

Jedinou potenciální hrozbou na obzoru je společnost AMD, která před časem představila svůj vlastní čip, jenž má čipům od Nvidie konkurovat. AMD však očekává, že tržby za tento čip budou v letošním roce činit jen asi 3,5 miliardy dolarů, takže se bavíme jen o zlomku toho, co vydělá Nvidia.

Pro srovnání, tržby společnosti Nvidia v segmentu datových center vzrostly v minulém čtvrtletí o 409 % na 18,4 miliardy dolarů. V praxi tedy v současné době neexistuje žádný významný konkurent, který by mohl prodávat podobné čipy ve velkém jako Nvidia. Dominanci společnosti v této oblasti potvrdily i její poslední výsledky, které překonaly očekávání v oblasti zisku i tržeb.

Zpráva také přinesla některá vysloveně neuvěřitelná čísla. Například meziroční nárůst tržeb o 265 %, ale také zisku, a to ve výši 12,3 miliardy USD. Tím pádem se čistá marže společnosti vyšplhala na zhruba 56 %, což je neuvěřitelné.

Nvidia těží z toho, že velké technologické firmy jako Microsoft, Alphabet, Meta a Amazon, které dohromady tvoří asi 40 % příjmů Nvidie, mezi sebou bojují a všechny chtějí být lídry v oblasti zavádění a využívání umělé inteligence.

Tyto společnosti jsou nesmírně bohaté a bojí se, že je někdo přeplatí, takže jsou ochotny platit společnosti Nvidia obrovské částky za nedostatkové čipy.

Díky tomu je Nvidia jednou z nejvýkonnějších akcií v historii amerického trhu, jen od začátku letošního roku vzrostla přibližně o 50 % (viz graf), a v loňském roce byla dokonce nejvýkonnější akcií v rámci indexu S&P 500, když vzrostla o více než 200 %. Před časem Nvidia překonala z hlediska velikosti Alphabet nebo Amazon a je na dohled od překonání tržní kapitalizace ve výši 2 bilionů USD.

Zdroj: xStation
Vývoj ceny akcií Nvidia
Vývoj ceny akcií Nvidia

Není divu, že Nvidia vidí svou budoucnost optimisticky. Ve zprávě zlepšila svůj výhled na aktuální čtvrtletí a samotné vedení společnosti se několikrát vyjádřilo pozitivně o své budoucnosti.

V loňském roce dosáhla společnost čistého zisku kolem 30 miliard dolarů (pro srovnání, Apple měl 100 miliard dolarů), ale pro letošní rok se již očekává zisk 56 miliard USD a v příštím roce se očekává zisk až 65 miliard dolarů.

Současné ocenění, kdy se Nvidia obchoduje za zhruba 60násobek ročního zisku, se tedy zdá být extrémně vysoké, ale pokud vše půjde podle plánu, bude se společnost obchodovat za méně než 30násobek letošního zisku (viz obrázek), což je pro společnost této velikosti poměrně rozumné.

Samozřejmě, pokud Nvidia splní to, co se od ní očekává, je možný další růst akcií. Pokud však společnost v příštích několika čtvrtletích oslabí nebo vydá horší výhled, mohl by to být problém, který by akcie srazil výrazně dolů.

Zdroj: Bloomberg Terminal
Vývoj P/E u NVDA
Vývoj P/E u NVDA

Po vynikajících výsledcích zatím rostou akcie společnosti Nvidia před otevřením trhu přibližně o 14 %, což je na tak velkou společnost vynikající výkon. Investoři jsou tedy s výsledky a s výhledem společnosti očividně spokojeni. Zda bude tento zatím pohádkový příběh pokračovat, uvidíme časem. Ale Nvidia se momentálně rozjíždí velmi dobře.

Pokud sami chcete obchodovat akcie společnosti Nvidia a tisíců dalších firem, u XTB je obchodování cenných papírů zcela bez transakčních poplatků do měsíčního obratu 100 000 EUR. Více informací na odkazu níže.

Pište si svůj vlastní blog

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

V rámci tohoto profilu bychom rádi přiblížili čtenářům analytickou a edukativní tvorbu XTB, kterou já a moji kolegové tvoříme. Ať už to jsou analytické reporty, vzdělávací kurzy, online streamy nebo cokoli jiného, vše poskytujeme bezplatně. Nechceme vědu schovávat za pay wallem. Pro velkou část Čechů a Slováků je finanční vzdělání stále něco strašidelného. Doufám, že Vám tyto texty a s nimi spojené materiály usnadní Vaší investorskou cestu :)

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.