Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Analýza: TOP 3 ruské akcie – Jak si tyto společnosti vedou po uvalení sankcí ze Západu?

Analýza: TOP 3 ruské akcie - Jak si tyto společnosti vedou po uvalení sankcí ze Západu?

Analýza: TOP 3 ruské akcie - Jak si tyto společnosti vedou po uvalení sankcí ze Západu?
Zdroj: depositphotos.com

Každý, kdo nějakým způsobem sleduje dění na východě Evropy, je jistě v obraze, jak se tamní situace vyvíjí. Problém ovšem je, že nám tyto zprávy poskytují pouze "západní" média. Informace o tom, jak celou situaci vnímá Ruská strana a jaké dopady měly uvalené sankce na tamní firmy, budeme muset získat jiným způsobem, a to např. díky cenovým grafům, které toho prozradí mnohem více, než televizní reportáž.

Abychom rozklíčovali ekonomickou situaci v největších Ruských firmách, využijeme již známé a osvědčené nástroje technické a fundamentální analýzy. Ekonomické výsledky před válečným stavem, současná situace na akciovém trhu a výhled do budoucnosti. Na to vše se můžete těšit v tomto článku.

Cenový graf ruského akciového indexu
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Hlavní propad akcie zaznamenaly na Moskevské burze ihned po útoku ruské armády na Ukrajinu. Tento krok rozvířil mnoho emocí a také poslal akcie nejen ruských, ale také i evropských společností do červených čísel. Ruský akciový index MOEX, se během začátku války propadl o téměř 54 %. Jednou z prvních reakcí Západu, bylo pozastavení obchodování s ruskými akciemi. Jako další krok vůči Rusku přišly na řadu sankční omezení, které se dotkly jak Evropských společností, tak těch Ruských. Ukažme si nyní tři největší ruské akciové společnosti a nastiňme si jejich případnou budoucnost.

1) Novatek –  zemní plyn

Novatek

Pro mnohé bude možná překvapením, že tato ruská společnost, je druhým největším ruským producentem zemního plynu a sedmou největší, veřejně obchodovanou společností na světě.

Ještě před vypuknutím válečného stavu, se akcie této společnosti obchodovaly na Moskevské burze za 1640 rublů. Poté ovšem následoval pád až na 655 rublů, což byla ztráta 60 % hodnoty akcií. Společnost Novatek rovněž vykazovala velmi pozitivní čísla, mezi která patřil meziroční nárůst tržeb o necelých 62 %. Společnost v roce 2021 vykázala zisky ve výši 14,20 miliardy USD a i přes akciový propad analytici očekávají růst tržeb k hodnotám 14,9 miliardy USD v roce 2022. Novatek si své investory dokázala hýčkat a vyplácela dividendy v hodnotě 7,8 USD na akcii.

Měsíční akciový graf společnosti Novatek
Měsíční akciový graf společnosti Novatek
Zdroj: tradingview.com

Akcie Novatek v současné době smazaly téměř polovinu svého propadu a obchodují se okolo cenové úrovně 1000 rublů. Na této cenové úrovni se totiž nacházela první supportní zóna, kterou trh sice při volném pádu ignoroval, ale nyní působí v trhu jako magnet, okolo kterého trh konsoliduje. První rezistentní zóna, která bude bránit růstu akcií, se nachází na ceně 1500 rublů. Pokud by se trh dostal nad tuto hodnotu, je velmi pravděpodobné i další posilování.

Na cenovém grafu je zobrazena nejsilnější objemová oblast, které nebyla prozatím trhem testována. Tento dlouhodobý support by v trhu působil jako odrazový můstek v případě, že by došlo k dalšímu poklesu hodnoty akcií, například vinou zvyšujících se sankcí.

2) Rosněfť – ropná společnost

Rosněfť

Tato ruská společnost, vlastněná z 50% vládou a z 50% zahraničními investory, rovněž zažila volný pád svých akcií, který v jejím případě znamenal odepsání hodnoty téměř 70 %.

Akciový propad ruských společností se Rosněfť dotkl nejvíce, což může být způsobeno právě polovičním vlastněním jejích akcií ruskou vládou. Rosněfť před propadem vykazovala meziroční zisky ve výši 68,6 %, což v roce 2021 činilo tržby 115,4 miliardy USD. Odhady analytiků na růst tržeb jsou pozitivní a v roce 2022 se očekává nárůst na 133,9 miliardy USD. Úctyhodný dividendový výnosy této společnosti by jistě ocenil nejeden akcionář. Společnost totiž vyplácela dividendy 0,5 USD na akcii.

Měsíční akciový graf společnosti Rosněfť
Měsíční akciový graf společnosti Rosněfť
Zdroj: tradingview.com

Z technického pohledu má Rosněfť jednu nevýhodu a to, že při akciovém poklesu již došlo k testování supportní úrovně na ceně 180 rublů. To bude nemilé především v okamžiku, kdyby došlo k návratu ceny akcií do oblasti této zóny, čímž by byla její supportní funkce na cenovém grafu výrazně snížena. Další úroveň by se poté nacházela až na ceně 80 rublů, což by zároveň znamenalo akciový propad 88 %.

Z pohledu růstu to akcie Rosněfť také nebudou mít lehké. V cestě vzhůru se totiž nachází dvě silné rezistentní úrovně, první na ceně 430 rublů, druhá poté na ceně 510 rublů. V tomto případě bude velmi zajímavé sledovat, zda dojde k růstu akcií díky dodatečným finančním stimulům ze strany ruské vlády.

3) Lukoil – těžba a zpracování ropy

Lukoil

Tato největší ruská firma, podnikající v oblasti těžby a zpracování ropy si po útoku na Ukrajinu prošla volným pádem svých akcií, který dosáhl hodnoty 56 %.

Společnost Lukoil je také, jako již dříve představené společnosti, zisková, což dokládá i meziroční nárůst tržeb o 68,3 %. Zisky společnosti v roce 2021 činily 123,8 miliardy USD a výhled pro rok 2022 počítá s udržením této částky okolo 123 miliard USD. Dividendový výnos této společnosti je obdivuhodný a "díky" poklesu cen akcií činí lehce přes 100 %. Akcionáři jsou za důvěru v tuto společnost vyplácení dividendami o hodnotě 9 USD na akcii.

Měsíční akciový graf společnosti Lukoil
Měsíční akciový graf společnosti Lukoil
Zdroj: tradingview.com

I akcie společnosti Lukoil již otestovaly nejbližší supportní zónu, která se nacházela na ceně 3500 rublů. V této cenové oblasti došlo již k dvojímu zásahu, což výrazně snížilo její supportní funkci a je velmi pravděpodobné, že v případě poklesu akcií k této zóně, bude trhem již ignorována. V takovém případě se akcie Lukoil mohou propadnout až na cenu dalšího supportu, který je tvořen největším Volume na cenovém grafu, 1700 rublů. Na této zóně tedy vzniká poslední technický support.

Závěr

Akcie ruských společností si v poslední době procházejí velmi turbulentním obdobím, ostatně jako akcie evropské i americké. Nestálá geopolitická situace evidentně nesvědčí nikomu, natož obyčejným lidem, kteří se stali obětí ideologických rozdílů mezi západem a východem. Z cenových grafů lze vyčíst, že největší šok zažily ruské akcie v počátcích konfliktu a reakce na Západní sankce byly téměř nulové. Cenový vývoj největších ruských společností samozřejmě závisí na datu a způsobu ukončení válečného konfliktu na Ukrajině.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo