Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza: TOP 3 ruské akcie – Jak si tyto společnosti vedou po uvalení sankcí ze Západu?

Publikováno
Analýza: TOP 3 ruské akcie – Jak si tyto společnosti vedou po uvalení sankcí ze Západu?
Zdroj: depositphotos.com

Každý, kdo nějakým způsobem sleduje dění na východě Evropy, je jistě v obraze, jak se tamní situace vyvíjí. Problém ovšem je, že nám tyto zprávy poskytují pouze “západní” média. Informace o tom, jak celou situaci vnímá Ruská strana a jaké dopady měly uvalené sankce na tamní firmy, budeme muset získat jiným způsobem, a to např. díky cenovým grafům, které toho prozradí mnohem více, než televizní reportáž.

Abychom rozklíčovali ekonomickou situaci v největších Ruských firmách, využijeme již známé a osvědčené nástroje technické a fundamentální analýzy. Ekonomické výsledky před válečným stavem, současná situace na akciovém trhu a výhled do budoucnosti. Na to vše se můžete těšit v tomto článku.

Hlavní propad akcie zaznamenaly na Moskevské burze ihned po útoku ruské armády na Ukrajinu. Tento krok rozvířil mnoho emocí a také poslal akcie nejen ruských, ale také i evropských společností do červených čísel. Ruský akciový index MOEX, se během začátku války propadl o téměř 54 %. Jednou z prvních reakcí Západu, bylo pozastavení obchodování s ruskými akciemi. Jako další krok vůči Rusku přišly na řadu sankční omezení, které se dotkly jak Evropských společností, tak těch Ruských. Ukažme si nyní tři největší ruské akciové společnosti a nastiňme si jejich případnou budoucnost.

1) Novatek –  zemní plyn

Novatek

Pro mnohé bude možná překvapením, že tato ruská společnost, je druhým největším ruským producentem zemního plynu a sedmou největší, veřejně obchodovanou společností na světě.

Ještě před vypuknutím válečného stavu, se akcie této společnosti obchodovaly na Moskevské burze za 1640 rublů. Poté ovšem následoval pád až na 655 rublů, což byla ztráta 60 % hodnoty akcií. Společnost Novatek rovněž vykazovala velmi pozitivní čísla, mezi která patřil meziroční nárůst tržeb o necelých 62 %. Společnost v roce 2021 vykázala zisky ve výši 14,20 miliardy USD a i přes akciový propad analytici očekávají růst tržeb k hodnotám 14,9 miliardy USD v roce 2022. Novatek si své investory dokázala hýčkat a vyplácela dividendy v hodnotě 7,8 USD na akcii.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Novatek
Měsíční akciový graf společnosti Novatek

Akcie Novatek v současné době smazaly téměř polovinu svého propadu a obchodují se okolo cenové úrovně 1000 rublů. Na této cenové úrovni se totiž nacházela první supportní zóna, kterou trh sice při volném pádu ignoroval, ale nyní působí v trhu jako magnet, okolo kterého trh konsoliduje. První rezistentní zóna, která bude bránit růstu akcií, se nachází na ceně 1500 rublů. Pokud by se trh dostal nad tuto hodnotu, je velmi pravděpodobné i další posilování.

Na cenovém grafu je zobrazena nejsilnější objemová oblast, které nebyla prozatím trhem testována. Tento dlouhodobý support by v trhu působil jako odrazový můstek v případě, že by došlo k dalšímu poklesu hodnoty akcií, například vinou zvyšujících se sankcí.

2) Rosněfť – ropná společnost

Rosněfť

Tato ruská společnost, vlastněná z 50% vládou a z 50% zahraničními investory, rovněž zažila volný pád svých akcií, který v jejím případě znamenal odepsání hodnoty téměř 70 %.

Akciový propad ruských společností se Rosněfť dotkl nejvíce, což může být způsobeno právě polovičním vlastněním jejích akcií ruskou vládou. Rosněfť před propadem vykazovala meziroční zisky ve výši 68,6 %, což v roce 2021 činilo tržby 115,4 miliardy USD. Odhady analytiků na růst tržeb jsou pozitivní a v roce 2022 se očekává nárůst na 133,9 miliardy USD. Úctyhodný dividendový výnosy této společnosti by jistě ocenil nejeden akcionář. Společnost totiž vyplácela dividendy 0,5 USD na akcii.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Rosněfť
Měsíční akciový graf společnosti Rosněfť

Z technického pohledu má Rosněfť jednu nevýhodu a to, že při akciovém poklesu již došlo k testování supportní úrovně na ceně 180 rublů. To bude nemilé především v okamžiku, kdyby došlo k návratu ceny akcií do oblasti této zóny, čímž by byla její supportní funkce na cenovém grafu výrazně snížena. Další úroveň by se poté nacházela až na ceně 80 rublů, což by zároveň znamenalo akciový propad 88 %.

Z pohledu růstu to akcie Rosněfť také nebudou mít lehké. V cestě vzhůru se totiž nachází dvě silné rezistentní úrovně, první na ceně 430 rublů, druhá poté na ceně 510 rublů. V tomto případě bude velmi zajímavé sledovat, zda dojde k růstu akcií díky dodatečným finančním stimulům ze strany ruské vlády.

3) Lukoil – těžba a zpracování ropy

Lukoil

Tato největší ruská firma, podnikající v oblasti těžby a zpracování ropy si po útoku na Ukrajinu prošla volným pádem svých akcií, který dosáhl hodnoty 56 %.

Společnost Lukoil je také, jako již dříve představené společnosti, zisková, což dokládá i meziroční nárůst tržeb o 68,3 %. Zisky společnosti v roce 2021 činily 123,8 miliardy USD a výhled pro rok 2022 počítá s udržením této částky okolo 123 miliard USD. Dividendový výnos této společnosti je obdivuhodný a “díky” poklesu cen akcií činí lehce přes 100 %. Akcionáři jsou za důvěru v tuto společnost vyplácení dividendami o hodnotě 9 USD na akcii.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Lukoil
Měsíční akciový graf společnosti Lukoil

I akcie společnosti Lukoil již otestovaly nejbližší supportní zónu, která se nacházela na ceně 3500 rublů. V této cenové oblasti došlo již k dvojímu zásahu, což výrazně snížilo její supportní funkci a je velmi pravděpodobné, že v případě poklesu akcií k této zóně, bude trhem již ignorována. V takovém případě se akcie Lukoil mohou propadnout až na cenu dalšího supportu, který je tvořen největším Volume na cenovém grafu, 1700 rublů. Na této zóně tedy vzniká poslední technický support.

Závěr

Akcie ruských společností si v poslední době procházejí velmi turbulentním obdobím, ostatně jako akcie evropské i americké. Nestálá geopolitická situace evidentně nesvědčí nikomu, natož obyčejným lidem, kteří se stali obětí ideologických rozdílů mezi západem a východem. Z cenových grafů lze vyčíst, že největší šok zažily ruské akcie v počátcích konfliktu a reakce na Západní sankce byly téměř nulové. Cenový vývoj největších ruských společností samozřejmě závisí na datu a způsobu ukončení válečného konfliktu na Ukrajině.

Líbil se vám tento článek?
12
2

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎