Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Alphabet rekordně roste a Microsoft dominuje v cloudu. Je čas tyto akcie koupit?

Akcie Microsoftu vzrostly poté, co společnost překonala odhady Wall Street, a to díky dominantnímu postavení v oblasti generativní umělé inteligence. Rekordní růst zaznamenala také společnost Alphabet, kterou podpořily lepší než očekávané výsledky za 1. čtvrtletí a investice do AI.

Publikováno
Alphabet rekordně roste a Microsoft dominuje v cloudu. Je čas tyto akcie koupit?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie společnosti Microsoft vzrostly poté, co softwarový gigant oznámil výsledky za třetí fiskální čtvrtletí (první kalendářní čtvrtletí letošního roku), které překonaly odhady Wall Street.

Firma je lídrem v závodě o dominantní postavení v oblasti generativní umělé inteligence, a to zejména díky investici ve výši 13 miliard USD do společnosti OpenAI, která je tvůrcem ChatGPT.

Posílily rovněž akcie společnosti Alphabet, které vyskočily o více než 11 % poté, co společnost oznámila lepší než očekávané výsledky za 1. čtvrtletí 2024. Akcie Alphabet tak dosáhly nového all-time high na ceně 174 USD.

Korelační graf akcií Microsoft a Alphabet

[/pricechart]

Aktuální cena
Změna
Microsoft / MSFT
Načítání
Načítání
Načítání
Alphabet / GOOGL
Načítání
Načítání
Načítání

1. Microsoft (MSFT)

Základní ukazatele (stav k 28. 4. 2024):

Za první čtvrtletí roku 2024 společnost oznámila zisk 2,94 USD na akcii při tržbách 61,9 miliardy USD.

Zdroj: www.investing.com
Tržby, Microsoft
Vývoj čtvrtletních tržeb a provozního zisku společnosti Microsoft

Při vyloučení měnových vlivů vzrostly tržby u cloudových služeb o 31 % oproti předchozímu roku, což překonalo odhady analytiků, kteří předpokládali nárůst o 28,6 %.

Přibližně 7 % růstu pocházelo z umělé inteligence, což signalizuje, že Microsoft může těžit z pokračujícího nárůstu výdajů na tuto nově vznikající technologii.

Analytik ze serveru Investing.com, Thomas Monteiro, k tomu poznamenal:

Společnost je v segmentech, které jsou pro trh právě teď důležité, skokově před všemi a hlavně je na správné cestě k tomu, aby tento náskok ještě zvýšila.

Finanční ředitelka Microsoftu, Amy Hoodová, uvedla, že se kapitálové výdaje podstatně zvýší, aby pomohly uspokojit poptávku po generativní umělé inteligenci, což analytici společnosti Bernstein interpretovali jako známku toho, že vedení společnosti očekává významný nárůst příjmů z cloudu.

Rovněž společnost Piper Sandler projevila zvýšenou důvěru v Microsoft a zvýšila cílovou cenu ze 455 USD na 465 USD. Úprava odráží pozitivní výhled firmy na výkonnost Microsoftu zejména v oblasti umělé inteligence a cloudových služeb.

Cloud computingová služba Azure je tedy pro Microsoft významným motorem růstu a zdá se, že tento trend bude pokračovat.

Technická analýza

Zdroj: www.tradingview.com
Microsoft, technická analýza
Akcie Microsoft na týdenním grafu

Akcie se od ledna 2023 pohybuje v rostoucím trendu. Za tu dobu přidala 100 %, když vytvořila nové all-time high, které je na hodnotě 430 USD za akcii, což je aktuální rezistence.

Supportem je rostoucí trendová linie. Významný horizontální support je pak u 365 USD, další support je u 309 USD za akcii, kde by akcie byla ve výrazné 50% slevě z aktuálního rostoucího trendu.

2. Alphabet (Googl)

Základní ukazatele (stav k 28. 4. 2024):

Technologický gigant vykázal zisk na akcii (EPS) ve výši 1,89 USD, čímž výrazně překonal konsensuální odhady ve výši 1,51 USD. Tržby byly vykázány ve výši 80,54 miliardy USD, což je rovněž nad plánovanými 78,71 miliardy USD.

Zdroj: www.investing.com
Tržby, alphabet, google
Vývoj čtvrtletních tržeb a provozního zisku společnosti Alphabet

Provozní zisk za čtvrtletí vzrostl na 26,2 miliardy USD, zatímco čistý zisk se vyšplhal na 23,6 miliardy USD.

Banka Goldman Sachs k výsledkům poznamenala:

Očekáváme, že trh bude na zprávu o výsledcích společnosti Alphabet za 1Q24 reagovat pozitivně.

Alphabet také oznámil svou historicky první dividendu ve výši 20 centů na akcii, což znamená výrazný návrat kapitálu akcionářům a to v době, kdy společnost výrazně investuje do datových center, aby zvýšila své schopnosti v oblasti generativní umělé inteligence.

Kromě toho představenstvo schválilo nový program zpětného odkupu akcií v hodnotě 70 miliard USD.

Goldman k tomu dodal:

Obě akce považujeme za projev trvalého závazku společnosti Alphabet k návratnosti kapitálu akcionářům.

Také analytici BMO Capital Markets v návaznosti na tuto zprávu uvedli, že Alphabet považují za jednoho z nejlépe situovaných konkurentů v oblasti umělé inteligence: “Vyhledávání, YouTube Ads a Google Cloud překonaly naše očekávání růstu což lze přičíst především produktům GenAI.”

Možná poměrně nečekaný vývoj s ohledem na to, že v posledních 18 měsících čelila firma téměř neustálé kritice kolem řady PR přešlapů, které zpochybňovaly, zda Alphabet není v oblasti umělé inteligence příliš pozadu.

Technická analýza

Zdroj: www.tradingview.com
Google, Alphabeth
Akcie Alphabet na týdenním grafu

Akcie se pohybuje v rostoucím trendu a po dosažení nového all-time high se dostala k horní hraně trendového kanálu.

Supportem je logicky předchozí high, což je na hodnotě kolem 150 USD. Cena může mít teoreticky tendenci vyplnit mezeru, která vznikla v pásmu mezi 140-146 USD. Support na ceně 130 USD za akcii pak nabízí příležitost k nákupu s 50% slevou z aktuálního rostoucího trendu.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎