Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Akcie Gazprom po takřka volném pádu… Ale jaká bude jeho budoucnost?

Akcie Gazprom po takřka volném pádu... Ale jaká bude jeho budoucnost?

Akcie Gazprom po takřka volném pádu... Ale jaká bude jeho budoucnost?
Zdroj: depositphotos.com

Válečný konflikt, který odstartoval 24. 2. mezi Ukrajinou a Ruskem byl z finančního pohledu mnohem bolestivější pro Rusko.

Tamní akciový index se propadl o 51 % a stáhl sebou i jednu z ikonických a zároveň největších ruských společností Gazprom. Akcie tohoto největšího světového vývozce zemního plynu se v návaznosti na válečný konflikt propadly o 60 %.

Jak si vlastně tato firma stojí po technické a fundamentální stránce, a je současný stav na ruském akciovém trhu příležitostí k levnému nákupu akcií? Odpovíme v tomto článku.

Akciový graf společnosti Gazprom
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Největší ruský a zároveň světový těžař a vývozce zemního plynu, společnost Gazprom, velmi utrpěla tímto válečným konfliktem na Ukrajině. A nejen on. Problém s dodávkou zemního plynu může postihnout i celou Evropu, která je z velké části na ruském plynu, přepravovaném právě přes Ukrajinu, závislá. Dopady současné situace na společnost Gazprom mohou částečně kompenzovat neustále rostoucí ceny zemního plynu na světových trzích. Na grafu níže lze pozorovat korelaci mezi akciemi Gazprom a zemním plynem za poslední rok.

Korelace akcií Gazprom se zemním plynem
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Právě vysoká korelace akcií této společnosti se zemním plynem může být důvodem k levnému nákupu jejich akcií. Určitým problémem v této oblasti může být postup evropských burzovních a státních regulátorů, kteří mohou na Rusko uvalit sankce, které znemožní evropským obyvatelům nakupovat akcie ruských společností. Pokud bychom byli v této otázce optimisté a věřili, že instituce i nadále zachovají svobodnou volbu rozhodování a nakládání s vlastním majetkem, je společnost Gazprom jedním z adeptů na akciový růst roku.

Technická a fundamentální analýza

Téměř 60% akciový propad zaznamenala tato společnost při vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině. Během tohoto volného pádu trh nereagoval na žádnou supportní zónu a ze své hodnoty 340 rublů za akcii se trh propadl až ke 130 rublům za akcii.

Měsíční akciový graf společnosti Gazprom
Měsíční akciový graf společnosti Gazprom
Zdroj: tradingview.com

Při technické analýze existuje taková poučka. Když trh silným cenovým pohybem prorazí supportní zónu, mění se tato zóna na rezistentní. To samé platí opačně. Pokud trh prorazí rezistentní zónu, tak se mění na supportní. Po uplatnění této poučky lze konstatovat, že akciový graf Gazprom vytvořil jednu novou rezistentní zónu, na cenové úrovni 270 rublů za akcii. Ovšem je potřeba jedním dechem konstatovat, že za současné nepřehledné situace je velmi riskantní provádět jakékoliv spekulace, protože trh je stále výrazně volatilní.

Ještě před akciovým propadem byl Gazprom "zdravou společností", která vykazovala meziroční nárůst tržeb 39,7 % a příjmy ve výši 138,5 miliardy USD. Společnost rovněž vyplácela svým investorům roční dividendy ve výši 0,34 USD za akcii a vykazovala pětiletý dividendový růst 6,74 %.

Závěr

V kontextu nejnovějšího akciového propadu společnosti Gazprom, lze pouze smutně konstatovat, že investoři přišli o velké množství peněz. Na druhou stranu se možná otevírá zajímavá investiční příležitost pro nově příchozí investory, za předpokladu, že sankce, které nejspíše budou nyní ze strany EU a USA následovat, se nedotknou možnosti svobodného investování.

I přes akciový propad je společnost Gazprom stále silnou společností, která ve finále může na celé situaci vydělat, protože levné akcie přilákají více investorů a neustále se zdražující zemní plyn pomůže společnosti dosáhnout ještě větších zisků.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo