Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » PKO Bank Polski

Akcie PKO Bank Polski (PKO) - Aktuální cena, graf, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií PKO Bank Polski

Akcie PKO Bank Polski (PKO)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
PLN
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Informace o akciích PKO Bank Polski

PKO Bank Polski, celým jménem Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna je největší polskou bankou, založena byla dokonce již v roce 1919. Hlavní činností PKO Bank Polski je retailové bankovnictví, mezi polskou společností je tak velmi známá a samozřejmě i využívána.

PKO pobočka
PKO pobočka
Zdroj: pkobp.pl

PKO Bank Polski má největší síť poboček v Polsku, celkem se bavíme o cca 1 000 poboček, z toho přes 900 jich je určených pro maloobchod. Této bance věří téměř 9 milionu klientů a celkově má v oběhu aktivních přes 10 milionů debetních a téměř milion kreditních karet.

Hodnota aktiv se pohybuje ve stovkách miliard PLN, a v jednotkách miliard PLN je čistý zisk. To vše jsou skvělá čísla, která bezesporu dělají z PKO Bank Polski jednu z nejžádanějších akcií burzy ve Varšavě.

Akcie PKO Bank Polski najdete na burze ve Varšavě pod tickerem PKO. Varšavská burza cenných papírů nabízí tyto akcie od listopadu 2004. Abyste se k nákupu či prodeji akcií na burze dostali, potřebujete brokera (například  XTB) a následně již jen stačí vyhledat ticker PKO. Nakupovat či prodávat můžete fyzické akcie od pondělí do pátku v obchodní hodiny WSE, tedy od 9:00 do 16:50.

Už po těchto informacích asi nikoho nepřekvapí, že je PKO Bank Polski členem nejdůležitějšího indexu burzy ve Varšavě – WIG20. Jedná se o kapitálově vážený akciový index 20 největších společností obchodovaných právě na burze ve Varšavě.

Pokud jste ve světě obchodování noví, zkuste si nejdříve přečíst náš komplexní článek o akciích. Pro něj nepotřebujete žádné počáteční znalosti, vše v něm vysvětlíme a dostanete dobrý základ do akciového světa.

Obsah článku

1.O společnosti PKO Bank Polski2.Historie PKO Bank Polski3.Vývoj ceny akcií PKO Bank Polski4.Dividendy PKO Bank Polski5.Investice do akcií PKO Bank PolskiPrvní možnost: Nákup akcií PKO Bank PolskiJak investice formou nákupu fyzickým akcií funguje?Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií PKO Bank PolskiCo je to finanční páka?6.Kde koupit akcie PKO Bank Polski?Kdo je to broker?Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB7.Vyplatí se investovat do akcií PKO Bank Polski? A co na akciích PKO Bank Polski sledovat?8.Diskuze o akciích PKO Bank Polski (komentáře)

O společnosti PKO Bank Polski

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna (PKO Bank Polski) je největší polskou bankou. Česky bychom mohli název přeložit jako Všeobecná spořitelna, ale mezi Poláky je běžné o bance mluvit pod zkratkou PKO.

Atrium v ​​sídle PKO Bank Polski ve Varšavě
Atrium v ​​sídle PKO Bank Polski ve Varšavě
Zdroj: PKO pobočka

PKO Bank Polski se zaměřuje na retailové bankovnictví, tedy na poskytování bankovních služeb lidem, drobným klientům. Typicky se jedná o vedení účtů a transakcí s ním spojených, půjčky a hypotéky.

Sídlo společnosti je ve Varšavě. Celkem má PKO kolem 25 tisíc zaměstnanců a chlubí se největší sítí poboček v Polsku, těch je kolem 1 000. Většina z nich (přes 900) je určeno pro maloobchod, ale více jak 30 poboček se zaměřuje výhradně na firemní klienty.

Po celém Polsku najdete celkem 3 000 bankomatů PKO. Banka má v oběhu aktivních asi 11 milionů karet, z toho 10 milionů debetních a 1 milión kreditních. To vše znamená téměř 9 milionů účtů. Tedy cca každý čtvrtý Polák (včetně kojenců) má účet u PKO (celkem má Polsko cca 38 milionů obyvatel).

PKO Bank Polski je kótovaná na burze ve Varšavě. Celkem 31,39 % akcií společnosti je vlastněno státem, zbylý podíl tvoří menšinoví akcionáři.

PKO také naopak vlastní několik dceřiných společností. Většina z nich přímo navazuje na mateřskou společnost, ale najdeme zde třeba i developerskou společnost. Seznam dceřiných firem PKO:

 • PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA (správa investičního fondu, Varšava)
 • PKO BP Bankowy Powszechne Towarzystwo Emerytalne SA (správa penzijního fondu, Varšava)
 • PKO Leasing SA (leasingové služby, Łódź)
 • PJSC KredoBank (finanční služby, Lvov, Ukrajina)
 • Inter-Risk Ukraina Sp. z oo (služby vymáhání pohledávek, Kyjev, Ukrajina)
 • Finansowa Kompania "Prywatne Inwestycje" Sp. z oo (factoring, Kyjev, Ukrajina)
 • PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA (pojišťovací služby, Varšava)
 • PKO Finance AB (finanční služby, Stockholm, Švédsko)
 • Bankowe Towarzystwo Kapitałowe SA (služby, Varšava)
 • PKO BP Finat Sp. z oo (zprostředkovatelské finanční služby, Varšava)
 • Qualia Development Sp. z oo 3 (realitní development, Varšava)
 • Centrum Haffnera Sp. z oo (dceřiné společnosti správy majetku, Sopoty)
 • Merkury – fiz an (investovat prostředky vybrané od účastníků fondu, Varšava)

Jak je vidět, PKO má i některé vazby na Ukrajinu, a právě válka na Ukrajině tak akcie PKO zasáhla. Stále to ale nic nemění na tom, že hlavní business a hlavní příjmy a klienty má PKO v Polsku a Polsko je hlavním a nejdůležitějším trhem.

Ostatně níže se podívejte na roční vývoj tržeb a čistého příjmu PKO v letech 2017 až 2021. Za těchto 5 let dosáhlo PKO celkem na 54 miliard PLN v tržbách a čistý příjem byl přes 13 miliard PLN i přes ztrátu v roce 2020.

Finanční výsledky PKO v miliardách PLN
Finanční výsledky PKO v miliardách PLN
Zdroj: .google.com/finance

V roce 2020 PKO negativně ovlivnila první vlna pandemie COVID-19. PKO také vytvořilo fond v hodnotě 6,7 miliardy zlotých jako program na vypořádání – banka nabídla dlužníkům v cizí měně možnost vypořádání s bankou. Jinými slovy banka převzala kurzové riziko z úvěrů na bydlení, tedy hypoték (především ve francích a eurech).

Ztráta v jednom roce má vysvětlení a jednalo se o mimořádnou situaci, jinak má ovšem PKO velmi dobré vyhlídky, snaží se expandovat na zahraniční trhy, třeba na Slovensko i do České republiky. Vyplatí se do PKO Bank Polski investovat?

Historie PKO Bank Polski

Historie PKO Bank Polski se píše od roku 1919. V tomto roce dala hlava státu (Józef Piłsudski) příkaz k vytvoření státní Poštovní spořitelny.

PKO historická budova
PKO historická budova
Zdroj: wiki.org

Cílem tehdejší Poštovní spořitelny bylo založit ústředí ve Varšavě, otevřít pobočky v několika městech (v Krakově, Lvově, Lodži, Poznani a Katovicích) a polské marky (derivát německé marky) nahradit polským zlotým.

Všechny cíle se podařily, polský zlotý je v oběhu od roku 1924 a pobočky byly také otevřené. Polsko a s ním i Poštovní spořitelnu ale čekají těžké časy německé okupace. Ve druhé světové válce fungovala Poštovní spořitelna plně pod německým vedením, ale základní chod si udržela.

V roce 1945 byla činnost plně obnovena. O pět let později agendu plně přebírá PKO, tedy Všeobecná spořitelna (polsky Powszechna Kasa Oszczędności).

Od roku 1975 do roku 1987 působily pobočky PKO v rámci struktur Polské národní banky, přičemž si zachovaly svou identitu. Od 1. listopadu 1987 se PKO Bank Polski stala opět nezávislou bankou. To se stalo díky ekonomickým reformám prováděných komunistickou vládou Polska v jejich posledních letech vlády.

PKO se následně rozvíjelo a bojovalo v tržním ekonomickém prostředí. A musíme uznat, že se to PKO skutečně dařilo. Začátkem nového tisíciletí čistý zisk poprvé překonal magickou hranici 1 miliardy zlotých. Rozvoj ovšem dále pokračuje, o 20 let později, konkrétně v roce 2021 je již čistý zisk téměř 5 miliard zlotých a je jen otázkou, kam to PKO Bank Polski dotáhne dál.

Vývoj ceny akcií PKO Bank Polski

Akcie PKO Bank Polski jsou obchodované na burze ve Varšavě od listopadu 2004. Dlouhodobý vývoj ceny akcií PKO Bank Polski si můžete prohlédnout níže.

Dlouhodobý vývoj akcií PKO Bank Polski
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
PLN
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jak můžete vidět, akcie jsou poměrně volatilní. PO IPO v roce 2004 akcie rostou, ale reagují na ekonomické vlivy. Celosvětová finanční krize z roku 2008 je na grafu jasné patrná, stejně tak najdete na grafu pandemii COVID-19 nebo začátek války na Ukrajině. Všimněte si ovšem, jak rychle se z těchto krizí akcie PKO Bank Polski dostávají.

Dividendy PKO Bank Polski

PKO Bank Polski vyplácí dividendu. Poslední dividendový výnos (2022) byl velmi slušných 6,13 % na akcii. Ovšem neradujte se předčasně, výplata dividendy není u PKO samozřejmostí. V letech 2011 až 2020 došlo k vyplacení dividendy celkem 5x, tedy cca každý druhý rok PKO dividendu vyplatí.

A pokud k výplatě dividendy dojde a vy budete akcie držet u brokera v ten správný den (tzv. rozhodné datum), bude vám dividenda připsána na váš obchodní účet. Následně bude jen na vás, zda si dividendu necháte vyplatit na bankovní účet nebo ji reinvestujete.

Pokud hledáte akciové tituly, u kterých bude s velkou pravděpodobností dlouhodobě vyplacena dividenda, poohlédněte se po dividendových aristokratech a dividendových králích, to jsou společnosti, které vyplácení dividendu třeba i více jak 50 let.

Investice do akcií PKO Bank Polski

Investovat do akcií PKO Bank Polski je dnes snadné. Stačí připojení k internetu a prostředník – broker. Při výběru brokera navíc můžeme zůstat na polském trhu a zvolit XTB. Broker je ověřený, seriózní, jeho akcie jsou navíc také obchodovány na burze ve Varšavě (XTB akcie).

Pokud chcete spekulovat na cenu akcií PKO Bank Polski, máte na výběr ze dvou základních variant. První z nich je vhodná k dlouhodobé investici do akcií – fyzické akcie. Druhou možností jsou krátkodobé investice, u nich je obchod otevřený vteřiny, minuty, maximálně hodiny (výjimečně i nižší dny). Na krátkodobý styl obchodování se hodí finanční páka, technická analýza a derivát typu CFD.

První možnost: Nákup akcií PKO Bank Polski

Nákup fyzických akcií je technicky snadný a ke všem výpočtům vám bude stačit selský rozum. Vše je logické a nejsou zde žádné zbytečné poplatky. Osobně tento způsob preferuji a sám jej využívám. Za mě je to nejlepší způsob pro dlouhodobé držení akcií, zároveň bych fyzické akcie doporučil každému začátečníkovi, je to prostě logické, časově nenáročné, a především relativně bezpečné.

Koupě fyzických akcií je atraktivní finančně. Bez pákového efektu můžete držet fyzické akcie u XTB bez poplatků. To je významný benefit, který v dlouhodobém měřítku hraje fyzickým akciím do karet.

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Jak investice formou nákupu fyzickým akcií funguje?

Nejlepší bude, když použijeme názorný příklad.

Cena akcií PKO Bank Polski byla v prosinci 2022 na ceně 30 zlotých za akcii. Za 100 akcií tak zaplatíme 3 000 zlotých.

Pokud cena vzroste o 20 % na 36 zlotých za kus, o stejných 20 % vzroste i naše investice. Akcie jsme nakoupili za 3 000 zlotých a nyní je můžeme se ziskem 20 % prodat. Tzn. prodáme je za 3 600 zlotých, zisk je 600 zlotých (6 zlotých za každou akcii).

Zisk 600 zlotých si můžete nechat vyplatit na bankovní účet nebo nechat u brokera a dále s ním obchodovat.

Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií PKO Bank Polski

Pokud chcete obchodovat jen po krátkou dobu, tzn. v řádech vteřin, minut, hodin nebo maximálně dní, nabízí se využití finanční páky a derivátu typu CFD. V takovém případě lze vydělávat hodně peněz i na malém cenovém pohybu akcií.

Pro krátkodobé obchodování se hodí tzv. CFD kontrakty. CFD kontrakty je možné obchodovat u většiny brokerů a zůstanete tak ve stejné platformě jako při nákupu reálných akcií. K nákupu CFD kontraktů PKO Bank Polski můžete využít XTB jako v případě fyzických akcií (první možnost).

PKO - vyhledání tickeru u XTB
PKO – vyhledání tickeru u XTB
Zdroj: xtb.com

Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.

Co je to finanční páka?

Obchodovat s finanční pákou je jako obchodovat s půjčkou. Ta vám umožní koupit více akcií, než na kolik máte dostupné finanční prostředky. Opět si to ukážeme na příkladu:

Na obchodním účtu máte k dispozici stejných 3 000 zlotých (stejně jako jsme měli u fyzických akcií), s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 15 000 zlotými (pětinásobkem).

Nyní lze za stejnou cenu (30 zlotých za akcii) koupit rovnou 500 akcií PKO Bank Polski (bez pákového efektu to bylo "pouze" 100 akcií).

Pokud se nyní cena zvýší o stejných 20 %, z 30 zlotých na 36 zlotých za jednu akcii PKO Bank Polski, zisk je pořád stejných 6 zloté na akcii. Tentokrát ovšem nemáte 100, ale hned 500 akcií, tedy 500 x 6 = 3 000 zlotých.

S finanční pákou jsme dosáhli 5x vyšší zhodnocení, a dokonce jsme zdvojnásobili obchodní účet. Proč vlastně neobchodovat jen s finanční pákou, vždyť je to skvělé. A co teprve kdybychom do toho dali více peněz.

Je to úžasné. Takhle CFD obchodování funguje. Pozor! Úplně stejně se vám násobí i ztráta. Máte 5x více akcií a s tím 5x větší potenciál zisku a ztráty.

Při obchodování s finanční pákou je nutné započítat i poplatky, ty při vzorových případech vůbec neuvažujeme. Při pákovém obchodování si jednoduše musíte zaplatit za ty půjčené peníze, za páku. Oproti tomu fyzické akcie můžete držet zdarma.

Kde koupit akcie PKO Bank Polski?

Akcie se obchodují na burzách, a abyste se na burzu dostali (navíc online a odkudkoliv na světě), potřebujete brokera. My jsme využili XTB. U většiny brokerů, a to včetně XTB můžete obchodovat fyzické akcie i CFD kontrakty v jedné platformě. Dávejte si tedy pozor, co přesně kupujete.

Technicky potřebujete zařízení připojené k internetu (ideálně počítač, ale lze obchodovat i přes telefon), a právě účet u brokera.

Pro Čechy je přístup na burzu ve Varšavě skutečně snadný. POZOR ALE, přístup na polskou burzu (WSE) není automatický. Abyste viděli polské akcie v platformě, musíte vyplnit PDF PL akcie a zaslat jej na [email protected]XTB vám následně polské akcie ve fyzické i CFD podobě zpřístupní do 2-3 pracovních dnů.

Na portfolio brokerů si skutečně dávejte pozor. Vždy si předem zkontrolujte, zda broker dané akcie nabízí. Pokud je má v nabídce a vy je v obchodním účtu nevidíte, kontaktujte podporu a možná to vyřešíte dodatečným formulářem jako třeba u XTB.

Akcie PKO Bank Polski jsou obchodované na burze ve Varšavě. Obchodní hodiny jsou od pondělí do pátka od 9:00 do 16:50.

Informace o PKO u XTB
Informace o PKO u XTB
Zdroj: xtb.com

Komise u XTB je pro měsíční obrat do 100 000 EUR 0 %, stejně tak minimální provize je 0 EUR. Při obchodování CFD kontraktů jsou poplatky vyšší, závisí od délky držení a využití finanční páky.

Kdo je to broker?

Broker je společnost nebo spíše prostředník, která vám zajistí přístup k cenným papírům – na burzu.

Jako jednotlivci totiž máme tak malé a nezajímavé objemy obchodů, že se na trh dostaneme jen přes brokera. Ten naše příkazy sbírá a zajišťuje jejich vypořádání, někdy také může tvořit přímo protistranu. Nejsme banka ani jiná velká instituce a musíme tedy využívat brokerů.

Za Finex.cz můžeme doporučit dnes už několikrát zmíněného licencovaného brokera XTB, osobně u něj také obchoduji. Ostatně přečtěte si recenzi XTB a udělejte si vlastní názor. Mimochodem i akcie XTB najdete na polské burze ve Varšavě a dokonce i v platformě XTB.

U XTB můžete akcie PKO Bank Polski obchodovat jako akcie i jako CFD s finanční pákou. Nezapomeňte ovšem vyplnit formulář výše a poslat jej na [email protected], jinak polské akcie v platformě ani neuvidíte.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Níže se podívejte na video, kde vám na akciích ČEZ ukážeme, jaký je rozdíl v nákupu klasických akcií a finančního derivátu CFD. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Ovšem technicky je nákup akcií PKO Bank Polski a ČEZ shodný, lišit se bude pouze název společnosti a cena.

Vyplatí se investovat do akcií PKO Bank Polski? A co na akciích PKO Bank Polski sledovat?

PKO Bank Polski je největší bankou v Polsku, navíc historii má již od roku 1919. Banka se zaměřuje na retailové klienty, je tedy v polské společnosti velmi známá a především využívaná.

Vlajky PKO
Vlajky PKO
Zdroj: https://www.pkobp.pl/

Sídlo společnosti je ve Varšavě. Celkem má PKO kolem 25 tisíc zaměstnanců a chlubí se největší sítí poboček v Polsku, těch je kolem 1 000. Většina z nich (přes 900) je určeno pro maloobchod, ale více jak 30 poboček se zaměřuje výhradně na firemní klienty.

Po celém Polsku najdete celkem 3 000 bankomatů PKO. Banka má v oběhu aktivních asi 11 milionů karet, z toho 10 milionů debetních a 1 milión kreditních. To vše znamená téměř 9 milionů účtů. Tedy cca každý čtvrtý Polák (včetně kojenců) má účet u PKO (celkem má Polsko cca 38 milionů obyvatel).

Za roky 2017 až 2021 dosáhlo PKO na 54 miliard zlotých v tržbách a na čistý příjem 13 miliard zlotých. To jsou skvělá čísla, která byla navíc negativně ovlivněna ztrátou v roce 2020 (způsobena fondem na pokrytí ztrát FX dlužníků a pandemií COVID-19).

PKO Bank Polski neustále roste a jde tím správným směrem. Pokud o nákupu akcií PKO uvažujete, měli byste sledovat nejen hospodářské výsledky společnosti, ale také polskou a globální ekonomiku. Ostatně na grafu vývoje akcií je naprosto přesně vidět globální finanční krize z roku 2008, pandemie COVID-19 nebo válka na Ukrajině.

Válka na Ukrajině sice neohrozila hlavní polský business PKO Bank Polski, ale zasáhla několik dceřiných společností, které PKO na Ukrajině má. Navíc tento konflikt negativně ovlivňuje světovou ekonomiku a díky globalizaci dopadá do finančních sektorů většiny zemí.

Pozitivní je ovšem fakt, že akcie PKO Bank Polski se z krizí velmi rychle vzpamatují a opět míří vzhůru. Za roky 2004 až 2022 se akcie pohybují v koridoru 18 až 50 zlotých za akcii a nabízí se přímo otázka, zda toho nevyužít, ve spodní části koridoru nakupovat a v horní neprodávat. Ovšem to je jen jedna z myšlenek technické analýzy. Rozhodně je potřeba sledovat trh a mít znalosti technické a fundamentální analýzy.

V neposlední řadě zvažte i diverzifikaci. Máte dobře diverzifikované portfolio? Schválně, kolik finančních institucí v něm již máte?

Jak se vám akcie PKO Bank Polski líbí? Chystáte se do společnosti investovat nebo ji dokonce už máte v portfoliu?

 


Více informací o akciích PKO Bank Polski (PKO)

JménoPKO Bank Polski
TickerPKO
Webové stránkyhttps://www.pkobp.pl/relacje-inwestorskie/
Založeno1948
SektorFinanční služby
PrůmyslBanky
Vyplácí dividendy?

Vývoj ceny akcie PKO Bank Polski za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Ticker
30. 03. 2023 Načítání... PKO
29. 03. 2023 Načítání... PKO
28. 03. 2023 Načítání... PKO
27. 03. 2023 Načítání... PKO
26. 03. 2023 Načítání... PKO
25. 03. 2023 Načítání... PKO
24. 03. 2023 Načítání... PKO
23. 03. 2023 Načítání... PKO
22. 03. 2023 Načítání... PKO
21. 03. 2023 Načítání... PKO
20. 03. 2023 Načítání... PKO
19. 03. 2023 Načítání... PKO
18. 03. 2023 Načítání... PKO
17. 03. 2023 Načítání... PKO

Ohodnoťte akcie firmy PKO Bank Polski


Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo