Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
kghm polska miendz akcie
KGH
Akcie KGHM Polska Miedź (KGH) – Aktuální cena, graf, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf KGH

144,5 zł (853,8 Kč)

+12,67 % za 7 dní

kghm polska miendz akcie

Akcie KGHM Polska Miedź (KGH) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Cena akcií KGHM Polska Miedź
Graf KGH

144,5 zł (853,8 Kč)

+12,67 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií KGHM Polska Miedź

Logo KGHM Polska Miedź
KGHM Polska Miedź/KGH
Načítání
Načítání
Kupte si akcie KGH Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost KGHM Polska Miedź

Tržní kapitalizace 28,9 mld. zł EBITDA 3,9 mld. zł
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 0,87
Roční dividenda na akcii 1 zł P/E (Cena k zisku) 86,01
Dividendový výnos 0,69 % Návratnost aktiv 1,85 %
Příjmy společnosti 33,79 mld. zł Návratnost vlastního kapitálu 1,05 %
Příjmy na akcii 169 zł Provozní marže 2,05 %
Účetní hodnota na akcii 165,2 zł Zisková marže 0,99 %
Hodnota podniku 33,64 mld. zł Cílová cena Wall Street 117,1 zł

Informace o akciích KGHM Polska Miedź

Zdroj: wikipedia.org
Huť Legnica
Huť Legnica

KGHM Polska Miedź (zkratka Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi) je polskou těžební a metalurgickou společností se zaměřením především na těžbu, případně zpracování stříbra a mědi.

V Polsku patří KGHM mezi největší firmy vůbec. Ovšem i celosvětově se jedná o velmi významného hráče. V těžbě a zpracování stříbra je mnoha zdroji KGHM uváděno jako číslo jedna (případně dva). V těžbě mědi řadíme společnost celosvětově do TOP 10.

Celkově zaměstnává KGHM přes 34 000 lidí, působí na 3 kontinentech, ovládá kolem 40 milionů tun měděné rudy a má po celém světě celkem 9 povrchových a podzemních dolů.

Mimo mědi a stříbra se v menší míře zaměřuje KGHM také na zlato, nikl, olovo a další.

Od července 1997 je KGHM součástí burzy ve Varšavě. Nikoho asi nepřekvapí, že takový gigant, najdete jej pod tickerem KGH, je i součástí hlavního indexu burzy ve VaršavěWIG20 (kapitálově největší společnosti WSE). KGHM je i členem Respekt indexu burzy ve Varšavě, tento index sdružuje společensky odpovědné společnosti s nejvyšším ratingem.

Pokud chcete akcie KGHM (nebo i jiné) nakupovat či prodávat, potřebujete brokera. To je prostředník, který vám zajistí přístup na burzu. Využít můžete například důvěryhodného brokera XTB, jeho akcie jsou mimochodem také kótované na burze ve Varšavě.

Varšavská burza vám následně umožní obchodovat své tituly od pondělí do pátku v čase 9:00 až 16:50.

Pokud akciím ještě příliš nerozumíte, doporučujeme začít naším komplexním článkem o akciích. V něm se vše dozvíte a nepotřebujete žádné předchozí znalosti, je to takový vstupní bod do světa akcií a obchodování.

Obsah článku

O společnosti KGHM

KGHM má historii od roku 1961. Dnes se jedná o jednu z největších polských společností, zaměstnává kolem 34 tisíc lidí a působí hned na 3 kontinentech. Hlavním zaměřením je těžba stříbra, mědi a jejich následné zpracování.

Pro těžbu využívá KGHM hned 9 povrchových a podzemních dolů, ty se nacházejí v Polsku, Kanadě, Chile a USA.

Zdroj: kghm.com
Stříbro v KGHM
Stříbro v KGHM

V těžbě a zpracování stříbra je KGHM považováno za nejvýznamnějšího světového hráče. V oblasti mědi je společnost v TOP 10, jedná se tedy skutečně o celosvětově významnou společnost jejíž dopady jsou daleko za hranicemi Polska.

Mimo mědi a stříbra se v menší míře KGHM zaměřuje také na zlato, nikl, olovo a další. Jedná se ovšem spíše o vedlejší produkty těžby stříbra a mědi. Například roční těžba zlata se pohybuje kolem 100 tisíc trojských uncí.

Vývoj společnosti je naprosto ukázkový, postupně roste, zaměřuje se na hledání nových nalezišť i na převzetí konkurenčních společností. Finanční výsledky společnosti tomu nasvědčují. V letech 2017 až 2022 KGHM postupně navyšuje tržby i zisk. Roční tržby jsou kolem 30 miliard zlotých (asi 150 miliard korun) a zisk v roce 2021 byl 6 miliard zlotých (31 miliard korun).

Zdroj: google.com/finance
Finanční výsledky KGHM v miliardách PLN
Finanční výsledky KGHM v miliardách PLN

Společnost KGHM byla založena jako státní, a i dnes má stát největší podíl. Podívejte se na seznam největších akcionářů:

  • 31,79 % Polská státní pokladna (stát)
  • 5,05 % Nationale-Nederlanden OFE (NN, dříve ING, nizozemská společnost, která se zabývá zejména pojišťovnictvím a správou investic)
  • 5,02 % Aviva OFE (polský penzijní fond)
  • 58,13 % Ostatní akcionáři

Naopak KGHM ovládá:

  • KGHM International Ltd. – 100% dceřiná společnost)
  • Sierra Gorda SCM – 55% dceřiná společnost (těžební ložisko v Chile)

Historie KGHM

Oficiálně zahájilo KGHM svoji historii v roce 1961, kdy na rozhodnutí ministerstva těžkého průmyslu vznikla státem ovládaná společnost na těžbu a zpracování mědi – důl Zakłady Górnicze “Lubin”.

Zdroj: kghm.pl
Historie KGHM
Historie KGHM

Historie společnosti ovšem sahá minimálně o 10 let dříve, v roce 1951 vznikla hut Legnica, ta tavila měď z rudy vytěžené v tzv. stará dolnoslezská měděná pánev (doly “Lena” a “Konrad”). Na ni navázal Ing. Jan Wyżykowski, který objevil ložiska měděné rudy u Lubinu a Polkowice (pole “Sieroszowice”). A právě tato naleziště dala prostor pro vznik státem ovládaného podniku.

Založením státního podniku byly do KGHM začleněny dva měděné doly v Sudetech, z tzv. staré mědinosné pánve. Jednalo se o důl Lena – uzavřen 1973 a Konrad – uzavřen 1987.

V roce 1968 byla dokončena výstavba dolů Lubin a Polkowice. Zároveň došlo k modernizaci Legnické ocelárny. Ve stejném roce byla zahájena stavba głogowské hutě a koncem 60. let 20. století geologové objevili v Rudně nová, ještě bohatší ložiska mědi. To jen dokazuje, jak rychlý byl vývoj KGHM.

V roce 1992 se Janusz Lewandowski pokusil privatizovat společnost za 400 milionů USD. To byl údajně jen zlomek skutečné ceny společnosti. Po několika protestech Janusz Lewandowski vycouval z procesu privatizace.

Dne 6. prosince 2011 podepsaly správní rady KGHM Polska Miedź SA a Quadra FNX Mining Ltd. smlouvu o akvizici kanadské společnosti. V roce 2012 schválila valná hromada akcionářů společnosti Quadra FNX Mining Ltd. transakci přátelského převzetí (100 % akcií společnosti) a transakce v hodnotě 2,8 miliardy USD byla dokončena (KGHM financovalo z vlastních zdrojů).

Po akvizici s kanadskou společností je potenciál mědi v ložiscích počítán v řádech milionů tun.

Jedním z klíčových aktiv KGHM International Ltd. je ložisko Sierra Gorda. Ložisko se nachází v Chile a obsahuje 1,3 miliardy tun rudy bohaté na měď, zlato a molybden. KGHM ovládá 55 % Sierra Gorda SCM.

Vývoj ceny KGHM

Akcie KGHM jsou obchodované na burze ve Varšavě od července 1997. Dlouhodobý vývoj ceny akcií KGHM si můžete prohlédnout níže.

Logo KGHM Polska Miedź
KGHM Polska Miedź/KGH
Načítání
Načítání
Kupte si akcie KGH Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Hned na první pohled je vidět vysoká volatilita akcií KGHM. I když společnost dlouhodobě roste a dělá dobrá rozhodnutí, potýká se s mnoha externími vlivy. Akcie KGHM reagují na globální ekonomickou situaci, velmi dobře můžete na grafu vidět světovou finanční krizi roku 2008 nebo pandemii COVID-19.

Cenu akcií KGHM do velké míry ovlivňuje také cena mědi, stříbra a případně i zlata. Jak už je zřejmé, akcie KGHM ovlivňuje mnoho faktorů a promítne se to v jejich vysoké volatilitě.

Dividendy KGHM

Akcie KGHM nejsou zaručeně dividendové. V roce 2022 sice společnost vyplatila dividendu ve výši 2,42 % na akcii, ale v letech 2013 až 2022 došlo k vyplacení dividendy “jen” sedmkrát.

Nutno podotknout, že výplata dividendy je skutečně spojena s výsledkem hospodaření. KGHM se snaží dividendy vyplatit vždy, když je to možné. V letech 2015 až 2016 společnost vykázala čistou ztrátu kvůli znehodnocení aktiv, ovšem díky dobrému výhledu vyplatila dividendu i přes ztrátu.

Na výplatu dividendy se u KGHM nelze s jistotou spolehnout. Pokud hledáte akciové tituly, u kterých bude s velkou pravděpodobností vyplacena dividenda, poohlédněte se po dividendových aristokratech a dividendových králích, to jsou společnosti, které vyplácení dividendu třeba i více jak 50 let.

Investice do akcií KGHM

Investovat do akcií KGHM je dnes jednoduché. Vystačíte si s připojením k internetu a prostředníkem – brokerem, třeba polským XTB. Broker XTB je ověřený, seriózní a navíc akcie této společnosti najdeme také na burze ve Varšavě.

Pro spekulaci na cenu akcií KGHM, máte na výběr ze dvou základních možností. První z nich je vhodná k dlouhodobé investici do akcií – fyzické akcie. Druhou možností jsou krátkodobé investice, obchod je otevřený jen vteřiny, minuty, maximálně hodiny (výjimečně i nižší dny). Na krátkodobý styl obchodování se hodí finanční páka, technická analýza a derivát typu CFD.

První možnost: Nákup akcií KGHM

Osobně preferuji právě tuto možnost – klasické fyzické akcie, ale volba je na vás. Nákup fyzických akcií je snadný, logický, není u něj tak vysoké riziko. Navíc je levný, například u XTB je zcela bez poplatků.

Jednoduše máte na obchodním účtu nějakou sumu, koupíte si určitý počet akcií (počet vynásobíte cenou) a víte, kolik při jakém cenovém pohybu vyděláte či proděláte.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou

Když KGHM vyplatí dividendu a vy akcie k rozhodnému dni držíte, připíšou se vám dividendy na obchodní účet brokera. Jak s dividendou následně naložíte, je na vás, osobně ji většinou reinvestuji.

Jak investice formou nákupu fyzickým akcií funguje?

Nejlepší bude, když si to ukážeme na příkladu:

Cena akcií KGHM byla v listopadu 2022 na ceně 100 zlotých za akcii. Za 10 akcií tak zaplatíme 1 000 zlotých.

Pokud cena vzroste o 20 % na 120 zlotých za kus, o stejných 20 % vzroste i investice. Akcie jsme nakoupili za 1 000 zlotých a nyní je můžeme se ziskem 20 % prodat. Tzn. prodáme je za 1 200 zlotých, zisk je 200 zlotých (20 zlotých za každou akcii).

Zisk 200 zlotých si můžete nechat vyplatit na bankovní účet nebo nechat u brokera a dále s ním obchodovat.

Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií KGHM

Pro krátkodobé obchodování v řádech vteřin, minut, hodin nebo maximálně dní, se nabízí využití finanční páky a derivátu typu CFD. V takovém případě lze vydělávat hodně peněz i na malém cenovém pohybu akcií.

CFD kontrakty je většinou možné obchodovat u stejného brokera jako fyzické akcie. K nákupu CFD kontraktů na akcie KGHM tak můžete opět využít XTB. Dejte si ovšem pozor na to, abyste vždy správně zvolili, zda chcete nakoupit fyzické akcie nebo derivát typu CFD.

Zdroj: xtb.com
KGHM ve vyhledávání XTB
KGHM ve vyhledávání XTB

Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.

Co je to finanční páka?

Finanční páku si můžeme představit jako půjčku. Za drobný poplatek vám broker půjčí peníze a s nimi následně obchodujete. To vám umožní koupit více akcií, než na kolik máte dostupné finanční prostředky. Opět si to ukážeme na příkladu:

Na obchodním účtu máte k dispozici stejných 1 000 zlotých (stejně jako jsme měli u fyzických akcií), s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 5 000 zlotými (pětinásobkem).

Nyní si můžete koupit rovnou 50 akcií KGHM po 100 zlotých (bez pákového efektu to bylo “pouze” 10 akcií).

Pokud se nyní cena zvýší o stejných 20 %, ze 100 zlotých na 120 zlotých za jednu akcii KGHM, zisk je pořád stejných 20 zlotých na akcii. Tentokrát ovšem nemáte 10, ale hned 50 akcií, tedy 50 x 20 = 1 000 zlotých.

S finanční pákou jsme dosáhli 5x vyšší zhodnocení, a dokonce jsme zdvojnásobili obchodní účet. Proč vlastně neobchodovat jen s finanční pákou, vždyť je to skvělé. A co teprve kdybychom do toho dali více peněz.

Přesně takhle obchodování s finanční pákou funguje, ale pozor! Úplně stejně se vám násobí i ztráta. Máte 5x více akcií a s tím 5x větší potenciál zisku a ztráty.

Při obchodování s finanční pákou je nutné započítat i poplatky, ty při vzorových případech vůbec neuvažujeme. Při pákovém obchodování si jednoduše musíte zaplatit za ty půjčené peníze, za páku. Oproti tomu fyzické akcie můžete držet zdarma.

Kde koupit akcie KGHM?

K nákupu fyzických akcií i derivátu typu CFD potřebujete brokera. V našem případě jsme si vybrali ověřeného poskytovatele – XTB, osobně u něj obchoduji a v naší redakci rozhodně nejsem jediný.

Technicky potřebujete připojení k internetu, účet u brokera a samozřejmě příslušný hardware k zadávání obchodních příkazů.

Pro nás Čechy je přístup na burzu ve Varšavě skutečně snadný. POZOR, není ale automatický. Abyste viděli polské akcie v platformě XTB, musíte vyplnit tento dokument a zaslat jej na [email protected]. XTB vám následně polské akcie ve fyzické i CFD podobě zpřístupní do 2-3 pracovních dní.

Vždy si předem ověřte, zda broker dané akcie nebo obecně vámi zamýšlená aktiva nabízí. Pokud je má v nabídce a vy je v obchodním účtu nevidíte, kontaktujte podporu a možná to vyřešíte dodatečným formulářem jako třeba u XTB.

Akcie KGHM jsou obchodované na burze ve Varšavě. Obchodní hodiny jsou od pondělí do pátka od 9:00 do 16:50.

Zdroj: xtb.com
Detail akcií KGHM u XTB

Komise u XTB je pro měsíční obrat do 100 000 EUR 0 %, stejně tak minimální provize je 0 EUR. Při obchodování CFD kontraktů jsou poplatky vyšší, závisí od délky držení a využití finanční páky.

Kdo je to broker?

Broker je prostředník, který vám zajistí přístup k cenným papírům – na burzu. Bez něj bychom se jako drobní obchodníci na burzu nedostali, protože naše objemy jsou pro burzu jednoduše nezajímavé. Hold nejsme investiční fond nebo nadnárodní společnost.

Broker naše příkazy sbírá a zajišťuje jejich vypořádání, někdy také může tvořit přímo protistranu.

Za Finex.cz i za sebe mohu doporučit dnes už několikrát zmíněného licencovaného brokera XTB, osobně u něj obchoduji. Ostatně přečtěte si recenzi XTB a udělejte si vlastní názor. U XTB můžete akcie KGHM obchodovat jako akcie i jako CFD s finanční pákou. Nezapomeňte ovšem vyplnit formulář výše a poslat jej na [email protected], jinak polské akcie v platformě ani neuvidíte.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Níže se podívejte na video, kde vám na akciích ČEZ ukážeme, jaký je rozdíl v nákupu klasických akcií a finančního derivátu CFD. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Ovšem technicky je nákup akcií KGHM a ČEZ shodný, lišit se bude pouze název společnosti a cena.

Vyplatí se investovat do akcií KGHM? A co na akciích KGHM sledovat?

KGHM je jednou z největších polských společností, ostatně se nemusíme omezovat jen na hranice Polska, jedná se o jednoho z nejdůležitějších světových hráčů v těžbě stříbra, mědi a zpracování těchto komodit.

Historie KGHM sahá do roku 1961, po více jak 60 letech najdete KGHM na 3 kontinentech světa, zaměstnává přes 34 tisíc lidí a vlastní 9 povrchových a podzemních dolů, ty se nacházejí v Polsku, Kanadě, Chile a USA.

Zdroj: kghm.com
KGHM ve světě

Mimo mědi a stříbra se v menší míře KGHM zaměřuje také na zlato, nikl, olovo a další. Jedná se ovšem spíše o vedlejší produkty těžby stříbra a mědi. Například roční těžba zlata se pohybuje kolem 100 tisíc trojských uncí.

Nikoho nepřekvapí, že akcie KGHM jsou celosvětově vyhledávané. Samozřejmě tato společnost patří do hlavního indexu burzy ve VaršavěWIG20, je dokonce jednou z největších společností v tomto indexu.

Ukázkové jsou i finanční výsledky, v letech 2017 až 2022 KGHM postupně navyšuje tržby i zisk. Roční tržby jsou kolem 30 miliard zlotých (asi 150 miliard korun) a zisk v roce 2021 byl 6 miliard zlotých (31 miliard korun).

Ovšem nic není tak růžové, jak se na první pohled může zdát. KGHM je z 31,79 % vlastněno státem. To by ještě nemuselo vadit (i když obecně u státních firem může být problém efektivita), ale když se podíváte na vývoj ceny akcií, uvidíte vysokou volatilitu.

Akcie KGHM nejsou vůbec snadné na predikci. Ceny akcií této společnosti nereagují jen na hospodářské výsledky a strategie firmy, ale také na globální ekonomickou situaci, vývoj ceny mědi, stříbra a zlata. V neposlední míře můžeme narážet na ekologická opatření pro těžbu a výsledky projektů, které mají za cíl hledat nové naleziště.

KGHM je rozhodně zajímavou společností, je to gigant s potenciálem, ale i s rizikem (především kvůli volatilitě). Akcie této společnosti bych doporučil spíše zkušenějším obchodníkům. Pokud ale akcie KGHM chcete i jako začátečník, co zkusit třeba index WIG20?

Jak se vám akcie KGHM líbí? Chystáte se do nich investovat?

Více informací o akciích KGHM Polska Miedź (KGH)

Název společnostiKGHM Polska Miedź
TickerKGH
Webové stránkyhttps://kghm.com/pl/inwestorzy
Adresa sídla společnostiul. M. Sklodowskiej-Curie 48, Lubin, Poland, 59-301
Založeno1961
Datum IPO-
SektorMateriály
PrůmyslKovy a těžba
Zaměstnanci33 654
Vedení společnostiVP of the Management Board (International Assets) & Acting VP of the Management Board (Production): Miroslaw Kidon
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy-
Datum ex dividenda26. 7. 2023
Roční dividenda na akcii1 zł
Dividendový výnos0,69 %
Výplatní poměr24,15 %
Příjmy
Příjmy společnosti33 792 999 424 zł
Příjmy na akcii169 zł
Růst příjmů čtvrtletně R/R1,6 %
Valuace
Tržní kapitalizace28 899 999 744 zł
Hodnota podniku33 642 000 000 zł
P/B (Cena k účetní hodnotě)0,87
P/E (Cena k zisku)86,01
Očekávané P/E-
Účetní hodnota na akcii165,2 zł
Cílová cena Wall Street117,1 zł
Hodnota podniku k příjmům1
Hodnota podniku k EBITDA8,99
Cena k příjmům0,86
Rentabilita
EBITDA3 902 000 128 zł
Provozní marže2,05 %
Zisková marže0,99 %
Hrubý zisk6 572 000 000 zł
Zisk na akcii (EPS)1,68 zł
Zředěný zisk na akcii (EPS)1,68 zł
Očekávaný EPS (tento rok)4,4 zł
Očekávaný EPS (příští rok)8,94 zł
Očekávaný EPS (tento kvartál)1,75 zł
Očekávaný EPS (příští kvartál)1,23 zł
Růst zisků čtvrtletně R/R-60 %
Výkonnost
Návratnost aktiv1,85 %
Návratnost vlastního kapitálu1,05 %
Názor analytiků
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení -
Datum posledního rozdělení-
Ohodnoťte akcie firmy KGHM Polska Miedź
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat