Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
deutsche bank
DBK
Akcie Deutsche Bank (DBK) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit?
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf DBK

14,84€ (375,4 Kč)

-0,17 % za 7 dní

deutsche bank

Akcie Deutsche Bank (DBK) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit?

Cena akcií Deutsche Bank
Graf DBK

14,84€ (375,4 Kč)

-0,17 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf akcií Deutsche Bank

Logo Deutsche Bank
Deutsche Bank/DBK
Načítání
Načítání
Kupte si akcie DBK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Deutsche Bank

Tržní kapitalizace 29,46 mld.€ EBITDA -
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 0,4
Roční dividenda na akcii 0,45€ P/E (Cena k zisku) 5,34
Dividendový výnos 3,04 % Návratnost aktiv 0,37 %
Příjmy společnosti 27,38 mld.€ Návratnost vlastního kapitálu 6,65 %
Příjmy na akcii 13,26€ Provozní marže 22,49 %
Účetní hodnota na akcii 36,67€ Zisková marže 17,43 %
Hodnota podniku -160 000 000 000€ Cílová cena Wall Street 14,7€

Informace o Deutsche Bank

Německá Deutsche Bank AG je jednou z největších a nejstarších bank na světě. Banka oficiálně sídlí ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu, avšak finanční služby poskytuje fyzickým i právnickým osobám v mnoha zemích v celé Evropě, Asii i Americe.

Jakožto nejvýznamnější banka na německém trhu je Deutsche Bank (zkráceně DB) samozřejmou součástí akciového indexu DAX 30. Jedná se o jednoho z největších hráčů ve finančním světě. Každému obchodníkovi se tak vyplatí znát alespoň základní informace o akciích DB.

Co způsobuje jejich růst, jejich pád, jak se dají koupit nebo jakým způsobem na nich vydělávat? Dočtete se níže.

Obsah článku o akciích Deutsche Bank

Historie banky

sídlo deutsche bank
Sídlo deutsche bank

Deutsche Bank vznikla v Berlíně už v roce 1870 jako zvláštní organizace za účelem usnadnění zahraničního obchodu a povzbuzení německého exportu.

Zakladatelé (např. Georg Siemens, Adelbert Delbrück, Ludwig Bamberger) si uvědomovali naléhavou potřebu existence nějaké německé banky s touto specializací, jelikož dříve byli němečtí průmyslníci na světových trzích závislí na britských a francouzských bankách.

Německý trh úspěšně těžil z levnějších úvěrů ze strany DB. DB se také podílela na financování výstavby železnic nejen v Evropě, ale i ve Spojených státech nebo na Blízkém východě. Rozmach banky pokračoval, když se na konci 19. století německý bankovní sektor začal kartelizovat a DB navazovala úzké spolupráce s menšími regionálními bankami.

Poznámka

Po 1. světové válce se banka přirozeně ocitla v krizi tak jako celá německá ekonomika. Aby se udržela v chodu, DB rozprodala většinu svých zahraničních aktiv. Dalším řešením byla masivní fúze s několika dalšími bankami v roce 1929. Bez tohoto spojení by DB pravděpodobně nepřežila 30. léta.

Koncentrace německých obchodních společností obecně byla jedním z vedlejších efektů Velké hospodářské krize po tzv. Černém čtvrtku 1929.

Po roce 1933 postupně Deutsche Bank přešla pod kontrolu německé NSDAP. Banka se podílela na konfiskacích židovského majetku a financování vojenských projektů nacistické vlády. Do správy DB během války přešla celá řada bank z okupovaných území. Po porážce Německa Spojenci nařídili rozdělení DB na 10 regionálních bank. Do roku 1957 se však tyto banky postupně zase sloučily do jedné – Deutsche Bank AG.

Teprve na konci 50. let DB začala nabízet také služby běžného retailového bankovnictví jako třeba velmi malé osobní úvěry. Od 70. let započala nová éra Deutsche Bank, která se opět usazovala v mnoha zahraničních zemích a skupovala cizí banky. Nové pobočky byly bez problému otevírány i v zemích Východního bloku.

V roce 1972 také vzniklo dodnes užívané klasické modré logo lomítka ve čtverci, které prý znázorňuje růst v rámci řízeného rizika.

Logo Deutsche Bank
Logo Deutsche Bank

DB se také stala menšinovým vlastníkem i průmyslových korporací. V roce 1998 německý Daimler, v němž DB měla svůj podíl, zakoupil americký Chrysler Corp., což znamenalo vytvoření jedné ze tří největších automobilových koncernů na světě, Daimler-Chrysler.

Situací se zabýval americký kongres, jelikož americké zákony zakazovaly bankám spoluvlastnit průmyslové společnosti. Kongres se nakonec smířil s 12procentním podílem DB v této automobilce a udělil bance výjimku.

Reputace Deutsche Bank byla ovšem narušena za finanční krize po roce 2008. Banka byla jednou z hlavních, které rozšiřovaly a nabízely CDO (tzv. zajištěné dluhové obligace), neboli úvěrové deriváty, v jehož portfoliu se nacházely různé dluhopisy, půjčky a hypotéky jakožto podkladové aktivum. Za tyto CDO cenné papíry Deutsche Bank ručila vysokým ratingem, přestože se interně vědělo o toxicitě těchto derivátů pro nesplacené a nesplatitelné hypotéky.

Nejenže DB nakonec ztratila obrovskou sumu peněz na CDOs, které se po 2009 staly bezcenné, ale musela se také mimosoudně vyrovnat se svými americkými akcionáři a s pokutou, kterou bance udělila americká vláda. Za rok 2008 vykázala DB nakonec účetní ztrátu poprvé za uplynulých 50 let.

Pokud jde o vývoj posledních zhruba 5 let, problémy Deutsche Bank a její negativní obraz do značné míry přetrvávají. Např. v lednu 2014 akcie DB výrazně klesly po tom, co banka nahlásila ztrátu 1,2 mld EUR před zdaněním za 4. čtvrtletí 2013. Report byl pro trh značný šok, jelikož analytici očekávali profit aspoň vyšší než 500 mil EUR.

Logo Deutsche Bank
Deutsche Bank/DBK
Načítání
Načítání
Kupte si akcie DBK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jedním z důsledků klesajících příjmů se staly nulové nebo téměř nulové dividendy od roku 2015 do 2018. Patnáct tisíc zaměstnanců bylo v této době propuštěno. Dále např. za rok 2015 Deutsche Bank ztratila 6,1 mld EUR před zdaněním. Konkrétně se DB dostala do červených čísel ve své roční bilanci třikrát za sebou mezi lety 2015-2017 a za rok 2018 vykázala jen velmi mírný čistý zisk 0,3 mld EUR.

V květnu 2019 trhy opět nepříjemně zaskočilo prohlášení výkonného ředitele DB Christiana Sewinga, že po neúspěšném vyjednávání o fúzi s Commerzbank AG a dlouhodobě slabé ziskovosti dojde k další vlně masového propouštění.

Na počátku července 2019 vyšlo najevo, že se banka chystá vyhodit 18 tisíc zaměstnanců – více než jednu pětinu svých lidí! K tomu všemu banka za 2. čtvrtletí 2019 nahlásila jako čistý příjem extrémních -3,54 mld EUR. Následující vizuální zobrazení čtvrtletních výdělků mluví samo za sebe:

Přiznání obrovských ztrát Deutsche Bank v červnovém čtvrtletním výkazu v porovnání s minulými 3 čtvrtletími
Přiznání obrovských ztrát Deutsche Bank v červnovém čtvrtletním výkazu v porovnání s minulými 3 čtvrtletími (Zdroj: eToro.com)

Ch. Sewing, jenž stojí v čele DB teprve od roku 2018, obvinil předchozí vedení z vytvoření “kultury velmi slabé alokace kapitálu” a pro bezhlavé nahánění se za stále vyššími příjmy.

Ne náhodou tak Deutsche Bank bývá nelichotivě přirovnávána k Lehman Brothers, jejichž pád odstartoval hospodářskou recesi v roce 2008. Případný krach DB, která se brzy chystá slavit 150leté výročí své existence, by bezesporu mohl být roznětkou další světové ekonomické krize.

Rozdělení služeb, jež DB poskytuje:

 • Investiční bankovnictví. Finanční poradenství a zajišťování finančních transakcí pro jednotlivce, firmy a vlády.
 • Korporátní bankovnictví. Oblast zabývající se zdroji financování, kapitálovou strukturou korporací.
 • Asset management. Systematické řízení aktiv za účelem minimalizace nákladů a maximalizace příjmů.

Kritika banky

Jméno Deutsche Bank se poměrně často objevuje v ne zcela pozitivním mediálním obraze. Jak instituce sama, tak i jednotlivci pod pracovní smlouvou čelí mnoha obviněním. Pokud jde o právní spory, mluvíme tu o soudních střetech v řádu tisíců, v nichž je DB zaangažována. Některé příklady:

 • Daňové úniky. Několik zaměstnanců bylo v minulosti odsouzeno za stamilionové daňové podvody v souvislosti s manipulováním emisních certifikátů CO2 pod záštitou DB.
 • Stalking svých zaměstnanců a cizích firem. Podle Wall Street Journal banka mezi lety 2001-2007 nezákonně sledovala soukromí asi 20 svých zaměstnanců, kteří nějakým způsobem kritizovali DB. Bezpečnostní oddělení Deutsche Bank se také dopustilo tajného sledování mnichovské právní firmy zastupující jednoho ze stalkovaných zaměstnanců. V roce 2009 se DB ke stalkingu přiznala a omluvila se.
 • LIBOR skandál. V roce 2012 vyšlo najevo, že světové banky už mnoho let manipulují s londýnskou mezibankovní úrokovou sazbou LIBOR, aby vydělaly více finančních prostředků na tradingu s různými finančními deriváty. Za svůj podíl na tomto jednání byla Deutsche Bank ze všech bankovních institucí potrestána nejvíce – pokutou 2,5 mld USD americké a britské vládě. Opět tu nešlo o činnost několika jednotlivců, ale celých oddělení, přičemž vedení banky téměř jistě o záměrném pokřivení sazeb vědělo.
 • Nerespektování mezinárodních sankcí. DB je notoricky známá pro ochotu dělat byznys s kýmkoliv i přes překážky stavěné americkými vládami. Banka obchodovala s politiky či jinými významnými osobami ze zemí jako Barma, Libye, Súdán, Írán nebo Sýrie – všechno země v sankčním režimu. Spojené státy tyto kontakty ocenily stamilionovými pokutami a navíc stále vyšetřují DB z podezření na porušení sankcí uvalených na Rusko z doby Ukrajinské krize 2014-15.
 • Praní špinavých peněz. V roce 2017 byla Deutsche Bank udělena další stamilionová pokuta od americké i britské vlády za praní špinavých peněz v ruské pobočce banky. Americká pobočka Deutsche Bank byla zase obviněna z podílení se na praní špinavých peněz Danske Bank, což vyšlo najevo v listopadu 2018.
 • Finanční krize 2008 a distribuce toxických CDOs. Viz výše.

Vývoj ceny akcií DBK v čase

Akcie Deutsche Bank od 2014 do 2019, týdenní graf
Akcie Deutsche Bank od 2014 do 2019, týdenní graf (Zdroj: eToro.com)

Série politických skandálů a ekonomických zklamání se přirozeně negativně odrazila ve výprodeji akcií Deutsche Bank. Akcie se nachází v dlouhodobém klesajícím trendu, a to už od jejího absolutního vrcholu z května 2007, kdy cena na chvíli vyšplhala až na číslo 152,44 USD. V lednu 2009, když už ekonomická recese probíhala v plném proudu, se akcie DB propadly na minimum 20,16 USD – více než 86procentní pokles za zhruba rok a půl od svého historického vrcholu.

Od tohoto dna se však cenné papíry DB rychle odrazily a v říjnu 2009 vytvořily svůj zatím poslední vrchol na hodnotě 81,04 USD. Od této doby investoři akcie DB průběžně vyprodávají.

Cena jednoho podílu Deutsche Bank dodnes nepřekročila 80 dolarů z roku 2009, přičemž v letošním roce 2019 se cena pohybuje na historických minimech cca 7,0 USD. Pokud byste si na začátku října 2019 chtěli zakoupit tuto jednu akcii, pořídili byste si ji jen za malinký zlomek hodnoty oproti minulé dekádě, konkrétně pouze 4,7 % oproti květnu 2007.

Investování do akcií Deutsche Bank

Cenné papíry Deutsche Bank lze přes makléře zakoupit na Frankfurtské burze a od roku 2001 i na New York Stock Exchange. To je ale volba spíše větších obchodníků, kteří mají na nákup připraveny miliony Kč.

Pro menší obchodníky je možné obchodovat akcie DB nepřímo skrze finanční deriváty. Nejpopulárnější metodou jsou CFD, dále futures kontrakty a opce. Akcie tu fungují jako podkladové aktivum, na jehož pohybu ceny my jako tradeři spekulujeme. Na stejném principu lze rovněž zakoupit investiční produkty jako ETF, kde se i akcie DB mohou vyskytovat jako podkladové aktivum.

Jak obchodování akcií probíhá?

Pro klasické burzovní nákupy cenných papírů veřejně obchodovaných akciových společností asi většina lidí nemá dostatek financí, času, znalostí, popřípadě kontaktů na makléře. Proto se na závěr článku podíváme na to, jak velmi jednoduše smí opravdu kdokoliv starší 18 let obchodovat akcie nepřímo skrze tzv. CFD finanční deriváty. Dnes právě na příkladu Deutsche Bank.

Budeme věřit, že chystaná restrukturalizace už nedokáže zachránit Deutsche Bank od jejího pádu. Předpokláme tedy, že po více než desetiletém globálním růstu je recese již za dveřmi, a jak už to se špatnými ekonomickými časy bývá, trh oddělí zrno od plev a ztrátové banky potká krach.

Rozhodneme se tedy shortovat (spekulovata na pokles) 10 akcií DB k 1. říjnu 2019, kdy cena otevírala na 7,44 USD. Jinými slovy uzavřeme s brokerem kontrakt o budoucím vyrovnání rozdílu v ceně, kdy prostřednictvím obchodní platformy zadáme příkaz k prodeji. Pokud bude cena klesat, budeme vydělávat peníze. Půjde-li cena nahoru, náš kontrakt se bude nacházet v minusu.

Zakoupit 10 akcií DB by nás stálo 74,4 USD (10*7,44 dolarů). Tolik peněz my ovšem utrácet při CFD tradingu nemusíme. U těchto obchodů ručíme za kontrakt marží, díky které nám pak broker daný objem akcií takzvaně zapůjčí. Jde o finanční deriváty, čili my akcie reálně nevlastníme, pouze přes kontrakt s brokerem spekulujeme na růst či pokles ceny.

Broker eToro nabízí pro akcie páku 1:5. Oněch 74,4 dolarů, které bychom normálně potřebovali, tak vydělíme pěti, a tím získáme marži nutnou pro otevření našeho obchodu. Marže pro náš short DB by činila 14,88 USD (74,4/5) – alespoň takovou částkou musí náš účet na eToru disponovat.

Máme otevřenou pozici, co dál?

Pokud by se obchod vyvíjel podle našich představ a Deutsche Bank by vyhlásila na konci roku bankrot, šlo by o cenový rozdíl 7,44 USD – ze 7,44 dolarů na začátku říjnu by akcie spadly na 0 dolarů po našem hypotetickém krachu banky. My jsme navíc shortovali 10 akcií, čili náš zisk by představoval desetinásobek cenového rozdílu – 74,4 USD. V převodu na koruny bychom získali přibližně 1 741,7 Kč (23,41*74,4).

Znovu připomínáme, že jde o čistě hypotetický příklad. Kdybychom otevřeli větší pozici s obvyklejším kontraktem o objemu 100 akcií, vydělali bychom zase desetkrát víc – 17 417 Kč.

Konečně se pro jistotu sluší dodat, že tyto obchody jsou rizikové a lze nejen hodně vydělat, ale i ztratit. Kdyby cena naopak do konce roku vyrostla na 10 dolarů za jeden podíl, ztráta na našem shortu 10 podílů by činila 25,6 dolarů (necelých 600 Kč).

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.

Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets

Zaujaly vás akcie a chtěli byste je zkusit obchodovat? Vyberte si jednoho z osvědčených brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Jakou strategii zvolit při obchodování akcií Deutsche Bank?

Pokud jsme tradeři spoléhající se na technickou analýzu, pak se nabízí obchodovat vždy do směru trendu. Jednoduše si na grafu zakreslíme klesající trendovou čáru a jakmile cena bude krátkodobě stoupat nahoru, počkáme si na dotyk svíčky s trendovou čárou a k tomu na potvrzení nějaký svíčkový vzorec. V tomto případě bychom tak průběžně otevírali krátkou pozici.

Kdybychom se jako tradeři opírali raději o fundamentální analýzu, tak bychom jednoduše museli pravidelně sledovat makroekonomické zprávy (míra nezaměstnanosti, inflace, rozhodnutí o úrokové sazbě ad.).

Museli bychom také věnovat pozornost mediálním zprávám o Deutsche Bank, jejím výročním zprávám a interním ekonomickým ukazatelům. Tyto údaje bychom pak ideálně porovnali s daty konkurenčních bankovních organizací, a došli bychom pak k závěru, zda jsou akcie podhodnocené, nebo nadhodnocené.

Dividendy Deutsche Bank

Před finanční krizí 2008 patřila Deutsche Bank k institucím, které vyplácely poměrně štědré dividendy, např. 450 EUR na 100 akcií v roce 2007. Toto už však dávno neplatí. Mezi lety 2009-2014 německá banka vyplatila vždy stejnou částku – 75 EUR na 100 akcií, tedy méně než 1 euro na jeden jediný akciový podíl.

V roce 2015 neobdrželi akcionáři dividendu vůbec žádnou a mezi lety 2016-2018 získali akcionáři opravdu jen symbolickou částku 11 EUR na 100 akcií. K tomu všemu banka v červenci 2019 oznámila, že součástí restrukturalizačních opatření bude nevyplacení dividend v letech 2019-2020. Zkrátka a dobře, mít pasivní příjem z akcií Deutsche Bank není v současnosti ani v blízké budoucnosti možné.

Dividendy Deutsche Bank 2006-2018
Dividendy Deutsche Bank 2006-2018 (Zdroj: dividendmax.com)

Vyplatí se investovat do akcií DB?

Na základě všech výše uvedených informací se lze stěží ubránit pocitu, že by se investoři radši měli akciím DB vyhýbat. Banka budí dojem obří chobotnice, kde jedno chapadlo neví, co dělá druhé, třetí a desáté chapadlo na druhé straně. Ještě donedávna banka zaměstnávala více než 100 tisíc lidí ve více než 70 zemích světa, tyto čísla pořád klesají. Je nabíledni, že investoři, kteří se zaměřují na nové, progresivní, rostoucí firmy, neshledají akcie DB zvláště atraktivními.

Na druhou stranu obrovský, více než 90procentní pád hodnoty za posledních 12 let, akcie na historických minimech kolem pouhých 7 dolarů, zároveň tuhé vnitřní škrty a přísné reorganizační plány nového ambiciózního šéfa Christiana Sewinga, který slibuje vrátit banku ke svým kořenům (tj. zaměření se financování vývozu / dovozu světových korporací)… Toto vše představuje potenciálně velmi zajímavou šanci na zisk.

Existuje rčení, že akcie se mají prodávat, když už i taxikáři a kadeřnice se vás ptají, jestli i oni by si nemohli pár papírů pořídit. A naopak akcie se mají nakupovat nejvíc právě ve chvíli, kdy v ulicích teče krev a v hlavách lidí vládnou ty nejčernější myšlenky na budoucnost.

Krev ve frankfurtském sídle Deutsche Bank snad ještě neteče, nicméně v době řečí o možném krachu banky, politických skandálech a nové ekonomické krizi se nabízí jít proti proudu a akcie nakoupit. Ztratit můžete pár set dolarů, váš potenciální zisk však může vystoupat do řádu tisíců a statisíců, kdyby opravdu došlo k zotavení německé stálice v bankovním světě.

Užitečné odkazy

Více informací o akciích Deutsche Bank (DBK)

Název společnostiDeutsche Bank
TickerDBK
Webové stránkyhttps://www.db.com/
Adresa sídla společnostiTaunusanlage 12, Frankfurt am Main, Germany, 60325
Založeno10. března 1870
Datum IPO-
SektorFinanční služby
PrůmyslKapitálové trhy
Zaměstnanci90 130
Vedení společnostiCEO & Chairman of Management Board: Mr. Christian Sewing
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy-
Datum ex dividenda17. 5. 2024
Roční dividenda na akcii0,45€
Dividendový výnos3,04 %
Výplatní poměr13,39 %
Příjmy
Příjmy společnosti27 376 001 024€
Příjmy na akcii13,26€
Růst příjmů čtvrtletně R/R3,5 %
Valuace
Tržní kapitalizace29 458 436 096€
Hodnota podniku-160 000 000 000€
P/B (Cena k účetní hodnotě)0,4
P/E (Cena k zisku)5,34
Očekávané P/E7,11
Účetní hodnota na akcii36,67€
Cílová cena Wall Street14,7€
Hodnota podniku k příjmům-
Hodnota podniku k EBITDA-
Cena k příjmům1,08
Rentabilita
EBITDA-
Provozní marže22,49 %
Zisková marže17,43 %
Hrubý zisk25 985 000 000€
Zisk na akcii (EPS)2,77€
Zředěný zisk na akcii (EPS)2,77€
Očekávaný EPS (tento rok)2,14€
Očekávaný EPS (příští rok)2,59€
Očekávaný EPS (tento kvartál)0,36€
Očekávaný EPS (příští kvartál)0,75€
Růst zisků čtvrtletně R/R-26 %
Výkonnost
Návratnost aktiv0,37 %
Návratnost vlastního kapitálu6,65 %
Názor analytiků
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení 307:274
Datum posledního rozdělení21. 3. 2017
Ohodnoťte akcie firmy Deutsche Bank
6
3

Autor

Tradingu CFD se věnuji aktivně od léta 2018. Hlavní zaměření: Forex a akcie, daytrading i dlouhodobé investování. Vždycky mě nejvíce zajímá, jak věci fungují. Proto studium technické a fundamentální analýzy patří mezi mé hlavní koníčky.

Baví mě podchytit jádro problému a informaci srozumitelně předat dál, ať už v psané nebo v mluvené formě. Už od mala rád píšu a svými články na Finexu mám v plánu podílet se na vybudování top ekonomického portálu v Česku.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat