Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Deutsche Bank jako černá labuť – Má šanci se tato velká finanční instituce vzpamatovat?

Deutsche Bank jako černá labuť – Má šanci se tato velká finanční instituce vzpamatovat?

Deutsche Bank jako černá labuť – Má šanci se tato velká finanční instituce vzpamatovat?

Jak jistě mnozí z vás určitě víte, tak Deutsche Bank je největší banka v Německu. Víte ale, že je už více jak dekádu v problémech? Z nějakého prazvláštního důvodu se to celá léta ignorovalo a dělalo se, že problém neexistuje. To se změnilo v minulém roce, kdy se veřejností začaly objevovat zprávy o problémech této finanční instituce.

Deutsche Bank jako černá labuť

V odborných kruzích se mluvilo už léta, že Deutsche Bank spěje ke kolapsu. Mnozí ji označovali jako „černou labuť“. Jedná se o metaforu popisující důležité, avšak neočekávané události, které mají významný dopad na společnost.

Když bych to měl říct polopaticky, tak drtivá většina lidí vůbec nepočítá s tím, že by měla tak velká instituce zkolabovat. Co je velké, je silné a nekrachuje přece… Nicméně krize v roce 2008 nám ukázala, že to vůbec neplatí (příklad Lehman Brothers). Případným pádem Deutsche Bank by nastal mohutný problém na finančním trhu.

Když bych to měl vztáhnout na naši kotlinu, odnesli bychom si to mnohem více, než v roce 2008-2009. Tehdy se krize „přelila“ z USA, ale když by začalo mít problémy Německo, tak z toho může vzejít nejhlubší krize od roku 1929. Je to z důvodu silné závislosti na Německu, kam ČR exportuje okolo 40 % svého HDP.

Že má Deutsche Bank nemalé problémy se definitivně potvrdilo v roce 2019, kdy bylo oznámeno postupné propouštění až 18 000 zaměstnanců.

To je jedna pětina pracovních míst. Propouštění má jít ruku v ruce s restrukturalizací a kalkuluje se i s tím, že dojde k omezení globálního obchodu akcií.

Banka se poté dostala za Q3 2019 do nemalé ztráty činící 832 milionů eur (21,24 miliard korun). A aby toho nebylo málo, tak chce banka propuštěným zaměstnancům vyplatit odstupné v přepočtu na 127 miliard korun. V kontextu toho, že má banka značné problémy je řečený krok dost zvláštní.

Deutsche Bank dlouhodobě v krizi

Měsíční graf titulu Deutsche Bank

Co se týče technické stránky trhu, tak analytikům, kteří se věnují především technické analýze, muselo být už od srpna 2011 jasné, že je s Deutsche Bank něco špatně. Pokud má nějaká finanční instituce nebo jakákoliv jiná akciová společnost velké problémy, vždy se to v cenovém grafu projeví.

All time high je u tohoto akciového titulu na 86,235 eur z května 2007. Tehdy se trhu povedlo jen těsně smazat všechny ztráty, ke kterým došlo kvůli tzv. dotcom bublině na technologickém trhu. Jenže od začátku poslední finanční krize byl první necelé dva roky pokles extrémně strmý.

Během té doby se propadla hodnota akcií o 86 % (na cca 9 eur), což je za normálních okolností likvidační a bez markantních zásahů národních států v podobě dodání likvidity by určitě i Deutsche Bank padla. Po tvrdém poklesu každopádně došlo k nadějnému pullbacku, ale stejně se podařilo umazat pouze lehce přes 40 % ztráty.

Posléze se navázalo na medvědí trend, který sice už není tak strmý, ale trvá už hrozně dlouho. All time low je na 4,45 eur, což je asi 95% ztráta. Z toho lze implikovat, že tyto akcie jsou na první pohled dost nemocné a já osobně bych nechtěl mít s touto institucí nic společného.

Týdenní graf titulu Deutsche Bank

Proč je vlastně Deutsche Bank v takových problémech?

Na tohle není jednoduchá odpověď, protože jádro problému sahá ještě do období před nemovitostní krizí 2007 – 2008. Před ní totiž Deutsche Bank bohužel zainvestovala do CDO papírů zajištěných různými typy půjček, mezi kterými byly i těžko obhajitelné hypotéky v USA.

Tehdy ji neminula ani nemalá žaloba ze strany akcionářů za pochybné obchody a také pokuta ve výši 2,5 mld. EUR za manipulaci sazby LIBOR. Deutsche Bank sice nebyla jediná instituce, ale pokutu dostala zdaleka nejvyšší.

Náklady dřívějších chyb jsou tedy enormní a trvají až příliš dlouhou dobu. Otázka je, zda restrukturalizace banku zachrání a zda by to bylo vůbec dobře, že se zase postaví na nohy?

Jak jsem zmínil výše, za normálních okolností by některé z velkých finančních institucí, jako je i třeba Deutsche Bank, zbankrotovala a trh by se tím vlastně vyčistil. Jenomže národní vlády větší banky padnout nenechají a pomocí mohutných finančních injekcí je zachrání. Tím se tyto banky ale „neuzdraví“ a řešení problému se pouze odloží na neurčito.

Představte si to jako sněhovou kouli, na kterou se nabaluje další a další hmota, díky čemuž získává na větší setrvačnosti. Jednoho dne ta sněhová koule ale stejně narazí a s tou „nabalenou“ hmotou způsobí o to větší škody.

Závěrem

Tento akciový titul je hlavně pro začínající investory nebezpečná past, protože nemají zkušenosti a vzdělání v tomto oboru. Vzhledem k tomu, že jsou akcie této instituce hrozně levné v kontrastu s rokem 2007, tak má pak retail pocit, že je to výborná příležitost.

Akcie Deutsche Bank jsou sice levné, ale trh je v dlouhodobém, silném medvědím trendu, který naznačuje, že je ta instituce před kolapsem. To asi není zrovna dobrý kup, nemyslíte?

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo