Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Časovaná bomba Deutsche Bank – dopadne podobně jako Lehman Brothers?

Časovaná bomba Deutsche Bank – dopadne podobně jako Lehman Brothers?

Časovaná bomba Deutsche Bank – dopadne podobně jako Lehman Brothers?

Paralela s americkou bankou, která stála u zrodu poslední ekonomické krize v roce 2008, se přímo nabízí. Krach banky patřící do kategorie tzv. „Too Big To Fail“ přišel jako blesk z čistého nebe a odstartoval největší ekonomickou krizi moderní historie. Poučili se bankéři nebo můžeme opět očekávat ekonomické harakiri?

Krvácející obr čeká na poslední ránu

Největší evropská investiční banka, Deutsche Bank, trpí dlouhodobými problémy, proto představila začátkem července plán restrukturalizace, který má zlepšit její hospodaření a následně i podpořit růst ceny akcií. Během optimalizace provozu by však bance měly v následujících třech letech vzniknout mimořádné náklady ve výši 7,4 miliardy eur (189 miliard korun) a propuštěno by mohlo být až 18 tisíc zaměstnanců (pětina pracovní síly). Ustojí tyto změny německá banka?

Banka bojuje dlouhodobě s biliony nesplacených bankovních úvěrů, které jsou pohrobkem z dob ekonomické recese. V době, kdy ekonomika pořád celkem šlape je německá investiční banka v procesu záchrany, což není přízviskem nejlepších dnů.

Toxické dluhy mohou otrávit globální bankovní systém

Německá vláda se na jaře pokusila vyřešit nekončící problémy Deutsche Bank fúzí s německou Commerz Bank, jednání však selhala. Dalším pokusem, jak dostat banku z potíží, je prodej nejkvalitnějších aktiv, čímž se navýší volný kapitál investiční banky.

Posléze by mohla ještě zasáhnout německá vláda, podobně jako italská vláda v případě problémových bank na Apeninském poloostrově. Italská vláda v minulosti několikrát odkoupila od místních bank „špatné půjčky“ a prodala je konkurenci za symbolickou cenu. V porovnání se u italských bank jednalo o „drobné“.

Vývoj ceny akcií Deutsche Bank za posledních pět let.
Vývoj ceny akcií Deutsche Bank za posledních pět let. Zdroj Google finance

Ani jedno z řešení nemusí být dostačující. Při ceně pouhých 7 dolarů za akcii by mohli spekulanti brzy zaútočit na akcie Deutsche bank a spekulací na jejich pokles přiblížit cenu k nule, jako se tomu stalo v úvodu zmiňované bance Lehman Brothers.

Další spojitost německé banky s americkou je rizikové složení jejího portfolia. Jedná se o derivátové smlouvy uzavřené v letech minulých, jež mají potenciál silně podlomit světovou ekonomiku, pokud by začala kulhat.

Deutsche Bank v současné době drží 45 bilionů dolarů (1026 bilionů korun) v derivátových obchodech s jinými institucemi. Právě při pádu Lehman Brothers se potvrdilo, že derivátové kontrakty jsou kanálem, jehož prostřednictvím dochází k přenosu nákazy napříč finančními institucemi. To by mohlo vést například k všeobecnému zmrazení úvěrů na různých finančních trzích v Evropě i jinde na světě.

Dlouhodobý vývoj ceny akcií Deutsche Bank

Na dlouhodobém grafu můžete vidět cenu akcií Deutsche bank, která v předkrizových dobách přesahovala, dnes už stěží uvěřitelných, 100 euro. Krize globálního finančního systému však na banku dopadla silou meteoru a stlačila cenu akcií na pětinu.

Od rychlého zotavení v roce 2010 na cenu 55 euro, akcie s krátkodobými výjimkami směřují pouze dolů, jako by bance pomalu docházel dech. Sám si pamatuji telefonní hovor z ledna 2017 od jedné nejmenované makléřské společnosti, kdy mi byla nabízena investice do akcií Deutsche Bank jako „tutovka“. Akcie za sebou tehdy měly kratší období růstu a jejich cena se pohybovala kolem 19 euro. Od té doby spadly na třetinu…

Dlouhodobý vývoj ceny akcií Deutsche Bank.
Dlouhodobý vývoj ceny akcií Deutsche Bank. Zdroj: Google Finance

Jaký bude osud Deutsche Bank? Vyplatí se nákup akcií?

Hlavním otazníkem je, zda by byla Evropská centrální banka schopná, v případě hrozícího krachu, Deutsche bank zachránit. Na rozdíl od roku 2008 není zdaleka tak silná. Politika kvantitativního uvolňování a snižování úrokových sazeb až do negativních hodnot značně snížilo Evropské centrální bance manévrovací prostor.

Pomoc ze strany ECB by mohla přinést do evropského bankovního systému ještě více likvidity, což by pouze vyvolalo další pokles eurových úrokových sazeb. Už dnes se přitom pohybují úroky téměř u 70 procent vládních dluhopisů v záporných hodnotách.

Potenciál případného kolapsu Deutsche Bank není vůbec malý, ECB má na druhou stranu svázané ruce. Samozřejmě záleží na tom, které instituce jsou protistranami oněch 45 bilionů toxických derivátových obchodů. To ale bohužel není známo z důvodu neprůhlednosti derivátových smluv.

Obchodní válka, čínský dluh, nestabilní italské banky nebo brexit mohou být ohniskem další globální finanční krize a v takovém případě je poměrně pravděpodobné, že by mohla Deutsche Bank sehrát podobnou roli jako Lehman Brothers.

Za mě tedy akcie Deutsche Bank nekupovat. Maximálně můžete zaspekulovat na short, ale raději bych se akciím německé banky vyhnul.

Ohodnoťte tento článek!

Diskuze k článku 2
pepe

nemate whatsup zpravy?

Portál Finex.cz
Odpověď na pepe

Dobrý den, Pepe, WhatsApp zprávy momentálně bohužel nemáme.

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo