Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo VIG
VIG
Akcie Vienna Insurance Group (VIG) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*

774 Kč

-0,13 % za 7 dní

Logo VIG

Akcie Vienna Insurance Group (VIG) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit

Cena akcií VIG
Graf VIG

774 Kč

-0,13 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií Vienna Insurance Group

Logo VIG
VIG/VIG
Načítání
Načítání
Kupte si akcie VIG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost VIG

Tržní kapitalizace 99,07 mld. Kč EBITDA 1,09 mld. Kč
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 0,64
Roční dividenda na akcii 1,4 Kč P/E (Cena k zisku) 7,25
Dividendový výnos 4,58 % Návratnost aktiv 1,28 %
Příjmy společnosti 11,21 mld. Kč Návratnost vlastního kapitálu 9,81 %
Příjmy na akcii 87,55 Kč Provozní marže 8,41 %
Účetní hodnota na akcii 43,69 Kč Zisková marže 4,99 %
Hodnota podniku 89,46 mld. Kč Cílová cena Wall Street -

Představení VIG

VIG (Vienna Insurance Group) je jedna z největších a nejznámějších pojišťovacích skupin ve střední a východní Evropě se sídlem ve Vídni.

Společnost má téměř 200 letitou tradici na trhu a aktuálně celý koncern zahrnuje kolem 50 pojišťovacích společností a zaměstnává kolem 25 000 lidí.

Na následujících řádcích se na společnost podíváme z trochu širšího úhlu pohledu, který je pro investování do akcií VIG a obecně pro investování, rozhodně důležitý.

Jak a kde VIG akcie začít obchodovat? Kolik vás to bude stát a zda mají tyto akcie potenciál, to a ještě mnohem více se dozvíte v tomto článku.

Obsah článku o akciích VIG

Historie Vienna Insurance Group

vienna insurance group logoHistorie skupiny Vienna Insurance Group se začala psát už v roce 1824. Tradice VIG je opravdu dlouhá, což dělá skupinu obrovsky stabilní.

Většího rozmachu se skupina dočkala až na přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy začala expandovat do ostatních zemí. Především pak do střední a východní Evropy.

Roku 1994 se VIG přetransformovala do korporace a vstoupila na Vídeňskou burzu. Od té doby skupina roste a buduje si stále silnější postavení na trhu.

V České republice mezi Vienna Insurance Group dceřiné společnosti patří pojišťovny – Kooperativa, Česká podnikatelská pojišťovna, Pojišťovna České spořitelny a VIG Re.

Vývoj ceny akcií VIG

Akcie skupiny VIG byly na pražskou burzu umístěny v roce 2008. Z jejich počáteční ceny přes 1400 korun na akcii během jednoho roku spadly na polovinu.

Následně se VIG akcie vyšplhaly na cenu okolo 1000 Kč, kde přes menší pokles v roce 2012 vydržely až do začátku roku 2016.

Následoval další propad a od té doby cena akcií osciluje někde mezi 500 a 600 korunami za akcii. Díky tomu, že akcie nejsou moc volatilní, ani likvidní, se cena akcií nijak závratně nepohybuje.

Na druhou stranu se dá říci, že jsou Vienna Insurance Group akcie stabilní, což je pro někoho víc, než extrémní a časté pohyby.

akvie vig graf
Graf ceny akcií VIG od svého uvedení na pražskou burzu. Zdroj: Kurzy.cz

Co ovlivňuje cenu akcií?

Skupina VIG podniká v pojišťovnictví. Tento sektor patří k relativně stabilním a nedají se v něm očekávat nějaké extra velké výkyvy.

Kromě velké světové krize, při které by klesaly ceny téměř všech akcií, je důležité zaměřit se hlavně na obchodní výsledky celé skupiny. K tomu vám můžou pomoct například výroční, nebo kvartální zprávy.

Dividendy akcií VIG

VIG od roku 2009 vyplácí jednou či dvakrát ročně dividendu, jejíž výše se pohybuje okolo jednoho eura na akcii, což dělá zhruba 5 % z ceny akcie.

Obchodování akcií VIG

Vienna Insurance Group akcie je možné obchodovat na pražské burze cenných papírů (BCPP). My jako “obyčejní” investoři, zde ale obchodovat nemůžeme. Obchodování je ale dostupné prostřednictvím členů burzy (banky, makléřské firmy, atd..).

Druhou možností, tou rychlejší a jednodušší je obchodování přes internetové brokery přes CFD kontrakty. Co jsou CFD kontrakty a jak díky nim vydělat peníze si můžete přečíst v tomto článku.

Mezi ověřené brokery s dlouholetou tradicí patří například broker XTB. Tento broker samozřejmě obchodování akcií VIG nabízí.

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.

Co se týče samotného obchodování, tak tím “nejrychlejším” způsobem je intradenní obchodování. Při něm je potřeba držet se základních pravidel technické analýzy. Co se týče Vienna Insurance Group akcií, tak zde musíte při krátkodobém obchodování počítat s nižším objemem obchodů na BCPP burze. Likvidita je to vskutku nízká.

Další možností jsou střednědobé obchody, při kterých akcie držíte týdny až pár měsíců. Kromě analýzy technické už se vyplatí použít i fundamentální a zjistit si informace nejen o samotné skupině, ale i celkovém finančním trhu. Určitě nezapomeňte sledovat také kvartální a měsíční výnosové reporty.

Poslední variantou je dlouhodobé držení akcií. Díky tomu můžete inkasovat dividendu. Vzhledem k tomu, že její výše je velmi malá a cena akcií dlouhodobě stagnuje ale tato strategie pravděpodobně nebude tou nejvhodnější.

Příklad obchodu s akciemi VIG

derivaty-cfd-contract-for-differencePro lepší představení toho, jak obchodování s akciemi Vienna Insurance Group může vypadat si ukážeme tento příklad.

Pro náš příklad předpokládejme, že aktuální nákupní cena akcií VIG je 650 Kč. Pro koupi 100 akcií tak budete potřebovat 65 000 Kč. To je za předpokladu, že budete obchodovat bez finanční páky.

Po dvou měsících cena vyroste na 700 Kč za akcii. Při jejich prodeji tak dostanete zpět 70 000 Kč. Rozdíl 5 000 Kč bude váš zisk za 2 měsíce. Jednoduché.

Pokud byste toužili po vyšším zhodnocení a menší investici, můžete použít obchodování s pákou (jak funguje páka). Při využití páky 1:4 u brokera XTB, pak na koupi akcií nebudete potřebovat 65 000 Kč (jako v předchozím příkladu bez páky), ale 4x méně.

Konkrétně byste tedy potřebovali (650*100) / 4= 16 250 Kč, na 100 VIG akcií. Rozdíl mezi vaši nákupní a uzavírací cenou by po 2 měsících byl 50 Kč za akcii. Váš výsledný zisk by tedy z tohoto obchodu byl 50 Kč x 100 (kusů) = 5 000 Kč. Stejné jako předtím ale s tím rozdílem, že byste investovali 4x méně.

Při obchodování s pákou je ale potřeba si dávat velký pozor, vyšší nemusí být jen zisky, ale i ztráty. Nikdy proto nezapomeňte nastavit si svůj stop-loss, ať nepřijdete o všechno.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Video vám také ukáže, že je opravdu jednoduché akcie koupit. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

Video: Vzorové nákupy akcií ČEZu u brokera XTB

Jak a kde začít svůj první obchod?

Zaujaly vás akcie VIG a chcete je začít obchodovat? Pokud ano, postupovat můžete následovně. Krok po kroku se dopracujete k vašemu prvnímu obchodu.

  • Nejprve si musíte založit účet u společnosti, která vám obchodování akcií VIG zprostředkuje. Jednou z nich je zmíněný český broker XTB. Registraci provedete zde.
  • Pro založení obchodního účtu od vás broker bude vyžadovat vyplnění několika dokumentů a nahrání dokladů totožnosti.
  • Následně převedete na svůj nově vytvořený účet finanční prostředky, se kterými budete obchodovat.
  • Poté vás bude čekat nejdůležitější část. Musíte si rozmyslet svou obchodní strategii. Kolik chcete investovat? Podle čeho budete obchodovat? Prostě je potřeba vědět, jakou máte strategii.
  • Až k tomu dojde, provedete samotné zadání obchodního příkazu. Ten provedete na pár kliknutí v příslušné obchodní platformě.
  • Dle vaší strategie pak i vystoupíte z obchodu a v ideálním případě rovnou vyinkasujete zisk. To je vše. Jednoduché, že ano?

Pokud se vám ze začátku nebude dařit, nezoufejte. Žádná strategie není úspěšná na 100 procent, a tak ztrátami potřeba počítat.

Máme pro vás jeden tip, pokud patříte mezi nováčky. Využijte u brokera možnosti demo účtu, na kterém si vše osaháte bez rizika ztráty vašich peněz. Co se týče obchodních strategiích, tak o těch si můžete přečíst více zde.

Zmíněný český broker XTB

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.

Proč se o akcie VIG zajímat?

Velkou výhodou pro investory z Česka je fakt, že akcie lze obchodovat v českých korunách. A to ať už se bavíme o pražské burze, nebo CFD brokerech. Tím odpadá měnové riziko.

Vzhledem k téměř dvousetleté historii společnosti lze předpokládat, že se na trhu ještě nějakou dobu udrží a nedojde k jejímu krachu. Dalším dlouhodobým předpokladem je i stabilita akcií.

Nevýhodou může být dlouhodobá stagnace ceny akcií, malá dividenda a nižší likvidita. I tak cena akcií není stále stejná a osciluje, čehož můžete využít při střednědobém obchodování.

Pokud byste měli ohledně těchto akcií nějaké dotazy, napište je níže do komentářů. Budeme rádi, když se tu ohledně akcií VIG rozběhne nějaká diskuze. Děkujeme.

Více informací o VIG:

Více informací o akciích VIG (VIG)

Základní informace
Název společnostiVIG
TickerVIG
Základní informace o společnosti
Webové stránkyhttps://www.vig.com/en/home.html
Adresa sídla společnostiSchottenring 30, Vienna, Austria, 1010
Založeno1824
Datum IPO-
SektorFinanční služby
PrůmyslPojištění
Zaměstnanci29 000
Vedení společnostiChairman of the Managing Board, CEO & GM: Mr. Hartwig Loger
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy22. 8. 1970
Datum ex dividenda27. 5. 2024
Roční dividenda na akcii1,4 Kč
Dividendový výnos4,58 %
Výplatní poměr30,16 %
Příjmy
Příjmy společnosti11 206 914 048 Kč
Příjmy na akcii87,55 Kč
Růst příjmů čtvrtletně R/R-8,4 %
Valuace
Tržní kapitalizace99 072 000 000 Kč
Hodnota podniku89 458 302 976 Kč
P/B (Cena k účetní hodnotě)0,64
P/E (Cena k zisku)7,25
Očekávané P/E-
Účetní hodnota na akcii43,69 Kč
Cílová cena Wall Street-
Hodnota podniku k příjmům6,56
Hodnota podniku k EBITDA-
Cena k příjmům6,23
Rentabilita
EBITDA1 088 304 000 Kč
Provozní marže8,41 %
Zisková marže4,99 %
Hrubý zisk1 517 624 000 Kč
Zisk na akcii (EPS)106,7 Kč
Zředěný zisk na akcii (EPS)106,7 Kč
Očekávaný EPS (tento rok)127,1 Kč
Očekávaný EPS (příští rok)133 Kč
Očekávaný EPS (tento kvartál)-
Očekávaný EPS (příští kvartál)-
Růst zisků čtvrtletně R/R-33 %
Výkonnost
Návratnost aktiv1,28 %
Návratnost vlastního kapitálu9,81 %
Názor analytiků
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení -
Datum posledního rozdělení-
Ohodnoťte akcie firmy VIG
6
2

Autor

O investování se zajímám přes pět let. Zaměřuji se hlavně na americké akcie ve středně- a dlouhodobém výhledu. Fundamentální analýza je pro mě důležitá k určení hlavní trendu, jinak obchoduji podle technické analýzy.

Jsem spíše konzervativnější obchodník, kromě akcií se zajímám i o dluhopisy a jiné konzervativnější nástroje, naopak kryptoměnám a akciím rozvíjejících se trhů se vyhýbám.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat