Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » VIG

Akcie VIG (Vienna Insurance Group) (VIG) - Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií Vienna Insurance Group

Cena akcií Vienna Insurance Group (VIG)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Představení VIG

VIG (Vienna Insurance Group) je jedna z největších a nejznámějších pojišťovacích skupin ve střední a východní Evropě se sídlem ve Vídni.

Společnost má téměř 200 letitou tradici na trhu a aktuálně celý koncern zahrnuje kolem 50 pojišťovacích společností a zaměstnává kolem 25 000 lidí.

Na následujících řádcích se na společnost podíváme z trochu širšího úhlu pohledu, který je pro investování do akcií VIG a obecně pro investování, rozhodně důležitý.

Jak a kde VIG akcie začít obchodovat? Kolik vás to bude stát a zda mají tyto akcie potenciál, to a ještě mnohem více se dozvíte v tomto článku.

Obsah článku o akciích VIG

1.Historie Vienna Insurance Group2.Vývoj ceny akcií VIG3.Co ovlivňuje cenu akcií?4.Dividendy akcií VIG5.Obchodování akcií VIG6.Příklad obchodu s akciemi VIG7.Jak a kde začít svůj první obchod?8.Proč se o akcie VIG zajímat?9.Diskuze o akciích VIG (komentáře)

Historie Vienna Insurance Group

vienna insurance group logoHistorie skupiny Vienna Insurance Group se začala psát už v roce 1824. Tradice VIG je opravdu dlouhá, což dělá skupinu obrovsky stabilní.

Většího rozmachu se skupina dočkala až na přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy začala expandovat do ostatních zemí. Především pak do střední a východní Evropy.

Roku 1994 se VIG přetransformovala do korporace a vstoupila na Vídeňskou burzu. Od té doby skupina roste a buduje si stále silnější postavení na trhu.

V České republice mezi Vienna Insurance Group dceřiné společnosti patří pojišťovny – Kooperativa, Česká podnikatelská pojišťovna, Pojišťovna České spořitelny a VIG Re.

Vývoj ceny akcií VIG

Akcie skupiny VIG byly na pražskou burzu umístěny v roce 2008. Z jejich počáteční ceny přes 1400 korun na akcii během jednoho roku spadly na polovinu.

Následně se VIG akcie vyšplhaly na cenu okolo 1000 Kč, kde přes menší pokles v roce 2012 vydržely až do začátku roku 2016.

Následoval další propad a od té doby cena akcií osciluje někde mezi 500 a 600 korunami za akcii. Díky tomu, že akcie nejsou moc volatilní, ani likvidní, se cena akcií nijak závratně nepohybuje.

Na druhou stranu se dá říci, že jsou Vienna Insurance Group akcie stabilní, což je pro někoho víc, než extrémní a časté pohyby.

akvie vig graf
Graf ceny akcií VIG od svého uvedení na pražskou burzu. Zdroj: Kurzy.cz

Co ovlivňuje cenu akcií?

Skupina VIG podniká v pojišťovnictví. Tento sektor patří k relativně stabilním a nedají se v něm očekávat nějaké extra velké výkyvy.

Kromě velké světové krize, při které by klesaly ceny téměř všech akcií, je důležité zaměřit se hlavně na obchodní výsledky celé skupiny. K tomu vám můžou pomoct například výroční, nebo kvartální zprávy.

Dividendy akcií VIG

VIG od roku 2009 vyplácí jednou či dvakrát ročně dividendu, jejíž výše se pohybuje okolo jednoho eura na akcii, což dělá zhruba 5 % z ceny akcie.

Obchodování akcií VIG

Vienna Insurance Group akcie je možné obchodovat na pražské burze cenných papírů (BCPP). My jako "obyčejní" investoři, zde ale obchodovat nemůžeme. Obchodování je ale dostupné prostřednictvím členů burzy (banky, makléřské firmy, atd..).

Druhou možností, tou rychlejší a jednodušší je obchodování přes internetové brokery přes CFD kontrakty. Co jsou CFD kontrakty a jak díky nim vydělat peníze si můžete přečíst v tomto článku.

Mezi ověřené brokery s dlouholetou tradicí patří například broker XTB. Tento broker samozřejmě obchodování akcií VIG nabízí.

XTB logo

XTB

★ 93 %

U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Co se týče samotného obchodování, tak tím "nejrychlejším" způsobem je intradenní obchodování. Při něm je potřeba držet se základních pravidel technické analýzy. Co se týče Vienna Insurance Group akcií, tak zde musíte při krátkodobém obchodování počítat s nižším objemem obchodů na BCPP burze. Likvidita je to vskutku nízká.

Další možností jsou střednědobé obchody, při kterých akcie držíte týdny až pár měsíců. Kromě analýzy technické už se vyplatí použít i fundamentální a zjistit si informace nejen o samotné skupině, ale i celkovém finančním trhu. Určitě nezapomeňte sledovat také kvartální a měsíční výnosové reporty.

Poslední variantou je dlouhodobé držení akcií. Díky tomu můžete inkasovat dividendu. Vzhledem k tomu, že její výše je velmi malá a cena akcií dlouhodobě stagnuje ale tato strategie pravděpodobně nebude tou nejvhodnější.

Příklad obchodu s akciemi VIG

derivaty-cfd-contract-for-differencePro lepší představení toho, jak obchodování s akciemi Vienna Insurance Group může vypadat si ukážeme tento příklad.

Pro náš příklad předpokládejme, že aktuální nákupní cena akcií VIG je 650 Kč. Pro koupi 100 akcií tak budete potřebovat 65 000 Kč. To je za předpokladu, že budete obchodovat bez finanční páky.

Po dvou měsících cena vyroste na 700 Kč za akcii. Při jejich prodeji tak dostanete zpět 70 000 Kč. Rozdíl 5 000 Kč bude váš zisk za 2 měsíce. Jednoduché.

Pokud byste toužili po vyšším zhodnocení a menší investici, můžete použít obchodování s pákou (jak funguje páka). Při využití páky 1:4 u brokera XTB, pak na koupi akcií nebudete potřebovat 65 000 Kč (jako v předchozím příkladu bez páky), ale 4x méně.

Konkrétně byste tedy potřebovali (650*100) / 4= 16 250 Kč, na 100 VIG akcií. Rozdíl mezi vaši nákupní a uzavírací cenou by po 2 měsících byl 50 Kč za akcii. Váš výsledný zisk by tedy z tohoto obchodu byl 50 Kč x 100 (kusů) = 5 000 Kč. Stejné jako předtím ale s tím rozdílem, že byste investovali 4x méně.

Při obchodování s pákou je ale potřeba si dávat velký pozor, vyšší nemusí být jen zisky, ale i ztráty. Nikdy proto nezapomeňte nastavit si svůj stop-loss, ať nepřijdete o všechno.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Video vám také ukáže, že je opravdu jednoduché akcie koupit. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

Video: Vzorové nákupy akcií ČEZu u brokera XTB

Jak a kde začít svůj první obchod?

Zaujaly vás akcie VIG a chcete je začít obchodovat? Pokud ano, postupovat můžete následovně. Krok po kroku se dopracujete k vašemu prvnímu obchodu.

  • Nejprve si musíte založit účet u společnosti, která vám obchodování akcií VIG zprostředkuje. Jednou z nich je zmíněný český broker XTB. Registraci provedete zde.
  • Pro založení obchodního účtu od vás broker bude vyžadovat vyplnění několika dokumentů a nahrání dokladů totožnosti.
  • Následně převedete na svůj nově vytvořený účet finanční prostředky, se kterými budete obchodovat.
  • Poté vás bude čekat nejdůležitější část. Musíte si rozmyslet svou obchodní strategii. Kolik chcete investovat? Podle čeho budete obchodovat? Prostě je potřeba vědět, jakou máte strategii.
  • Až k tomu dojde, provedete samotné zadání obchodního příkazu. Ten provedete na pár kliknutí v příslušné obchodní platformě.
  • Dle vaší strategie pak i vystoupíte z obchodu a v ideálním případě rovnou vyinkasujete zisk. To je vše. Jednoduché, že ano?

Pokud se vám ze začátku nebude dařit, nezoufejte. Žádná strategie není úspěšná na 100 procent, a tak ztrátami potřeba počítat.

Máme pro vás jeden tip, pokud patříte mezi nováčky. Využijte u brokera možnosti demo účtu, na kterém si vše osaháte bez rizika ztráty vašich peněz. Co se týče obchodních strategiích, tak o těch si můžete přečíst více zde.

Zmíněný český broker XTB

XTB logo

XTB

★ 93 %

U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Proč se o akcie VIG zajímat?

Velkou výhodou pro investory z Česka je fakt, že akcie lze obchodovat v českých korunách. A to ať už se bavíme o pražské burze, nebo CFD brokerech. Tím odpadá měnové riziko.

Vzhledem k téměř dvousetleté historii společnosti lze předpokládat, že se na trhu ještě nějakou dobu udrží a nedojde k jejímu krachu. Dalším dlouhodobým předpokladem je i stabilita akcií.

Nevýhodou může být dlouhodobá stagnace ceny akcií, malá dividenda a nižší likvidita. I tak cena akcií není stále stejná a osciluje, čehož můžete využít při střednědobém obchodování.

Pokud byste měli ohledně těchto akcií nějaké dotazy, napište je níže do komentářů. Budeme rádi, když se tu ohledně akcií VIG rozběhne nějaká diskuze. Děkujeme.

Více informací o VIG:


Více informací o akciích VIG (VIG)

JménoVIG
TickerVIG
Webové stránkyhttps://www.vig.com/en/home.html
Založeno1824
SektorFinanční služby
PrůmyslPojištění
Vyplácí dividendy?

Vývoj ceny akcie VIG za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Ticker
31. 03. 2023 Načítání... VIG
30. 03. 2023 Načítání... VIG
29. 03. 2023 Načítání... VIG
28. 03. 2023 Načítání... VIG
27. 03. 2023 Načítání... VIG
26. 03. 2023 Načítání... VIG
25. 03. 2023 Načítání... VIG
24. 03. 2023 Načítání... VIG
23. 03. 2023 Načítání... VIG
22. 03. 2023 Načítání... VIG
21. 03. 2023 Načítání... VIG
20. 03. 2023 Načítání... VIG
19. 03. 2023 Načítání... VIG
18. 03. 2023 Načítání... VIG

Ohodnoťte akcie firmy VIG


Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo