Seriál technické analýzy
Seriál technické analýzy
Tento článek pojednává o binárních opcích, které momentálně obchodovat nelze u žádné firmy v EU. Existuje však alternativa s názvem FX Opce. Více o tom zde: Co jsou FX Opce?

Vítejte u dalšího dílu seriálu technické analýzy. Dnes si ukážeme podrobné příklady obchodu za použití jedné z nejzákladnějších věcí – trendových čar. O tom, jak se trendové čáry zakreslí jsme si povídali v prvním díle seriálu technické analýzy, takže pokud to nevíte, určitě doporučuji přečíst.

Na konci článku jsou zmíněny příklady obchodování v případě binárních opcí. Strategie však lze použít i na klasickém forex/CFD trhu.

Více méně nahý graf v MT4
Obrázek č. 1: Graf USD/CAD s timeframe M5 ze dnešního rána

Obrázek č. 1 je náhled vývoje ceny z dnešního rána s timeframe M5, což znamená, že jedna svíčka reprezentuje vývoj ceny za 5 minut. Zakresleme si nyní trendovou čáru resistence stoupajícího trendu. Já trendové linie nejradši zakresluji ve vyšším timeframe, než ve kterém hledáme obchody. Přepnul jsem si tedy na M15, TL zakreslil a přepnul zpět na M5 pro lepší orientaci.

Graf USD/CAD s timeframe M5 ze dnešního rána
Obrázek č. 2: Graf USD/CAD s timeframe M5 ze dnešního rána s TČ

Do obrázku č. 2 jsme zakreslili trendovou čáru (trendovou linii). Vidíme, že trend se od té čáry cena nádherně odrážela a vytvářela nám spoustu příležitostí k obchodu. Pokud bychom dnes ráno k obchodu využívali pouze strategii odrazů od trendové linie, měli bychom spoustu příležitostí k obchodu. Pojďme se na ně podívat v obrázku č. 3.

Graf USD/CAD s timeframe M5 ze dnešního rána
Obrázek č. 3: Graf USD/CAD s timeframe M5 ze dnešního rána s TČ a obchody

Na obrázek č. 3 jsem vyznačil všechny místa, která nás budou zajímat, pojďme si říct, proč jsou důležitá.

 • A: Na tomto místě jsme ještě nemohli obchodovat, protože teprve tam jsme zakreslili trendovou linii. Do té doby jsme nevěděli, jestli nebude náhodou o kousek výš, nebo níž.
 • B: Průnik s TL a zároveň místo prvního obchodu. Zadali jsme obchod s opcí PUT s časem expirace 15 minut. Skončilo In-Money.
 • C: Místo druhého obchodu. Zadali jsme obchod s opcí PUT s časem expirace 15 minut. Bohužel skončilo Out-Of-Money.
 • D: Místo třetího obchodu. Zadali jsme obchod s opcí PUT s časem expirace 15 minut. Skončilo In-Money.
 • E: Místo dalšího obchodu. Zadali jsme obchod s opcí PUT s časem expirace 15 minut. Skončilo In-Money.
 • F: Posledního obchod. Zadali jsme obchod s opcí PUT s časem expirace 15 minut. Skončilo In-Money.
 • G: Žádný bod G jsem ještě nezakreslil, ale vidíme, že se tam rýsuje. Svíce protnula TL a v tom momentě jsme mohli bývali zadat další obchod PUT. Jak to tak vypadá, mohli jsme skončit in-money, ale kdo ví? V době kdy jsem článek psal, jsem ještě nevěděl, jak by to dopadlo.

Nádherně jsme si ukázali, jak se pomocí tak jednoduché strategie, která navíc ani nevyužívá žádný speciální indikátor dá krásně odhadnout pohyb trhu. Dejme tomu, že bychom obchodovali s částkou $20. Měli jsme 5 obchodů, z toho 4 skončili pro nás výhodně. Celkový zisk by činil $44. To je přes 900 Kč a to přeci za jedno dopoledne vůbec není špatné. 🙂

9 KOMENTÁŘE

 1. Ahoj, zeptám se možná blbě, ale…proč jsi neudělal čáru , průnik už o trochu dřív – když byly dvě stoupající svíce a pak jedna dlouhá klesající? Čekáš, až bude déle stoupající trend?

  • Ahoj,
   nevím přesně jak to myslíš. Musíš si uvědomit že v době zakreslování té linie ještě nevidíš všechny ty svíce napravo, takže je to o něco těžší. Zkus si je zakrýt třeba rukou a uvidíš že ten trend není úplně lehce znatelný.

   Snad chápeš co tím myslím a snad jsem i já pochopil tvůj dotaz. 🙂 ŠP

 2. Ahoj, jenom takový laický dotaz.Proč v 1 díle technické analýzy-trendové čáry píšeš, že u stoupajícího trendu se najde nejnižší místo a to se pak spojí s místem nejbližšího propadu. Trendová čára je tam vlastně umístěna pod grafem.V tomhle grafu jde také o stoupající trend, ale čára je nad grafem, jsou spojené jiné místa.Díky za odpověď.

  • Ahoj, máš pravdu. Měl jsem to napsat. Ale čáry si můžeš udělat obě a potom se jedná o support i resistenci. Lze obchodovat i odrazy směrem vzhůru z čáry “dole” ale i odrazy směrem dolů z čáry “nahoře.” Doufám, že jsem ti to vysvětlil. 🙂

 3. Ahoj, mužu se zeptat? Co tam máš za šablonu ? že to máš bílé, a na konci máš čas konec svíce? díky za odpověd 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.