Finex.cz logo
Menu
Akademie
Finex.cz
Finex » Technická analýza » 3. díl Seriálu technické analýzy – Použití trendových čar (Strategie)

3. díl Seriálu technické analýzy - Použití trendových čar (Strategie)

3. díl Seriálu technické analýzy - Použití trendových čar (Strategie)
Zdroj: depositphotos.com

Pokud jste zastáncem přísloví, že v jednoduchosti je krása, tak vás musely nadchnout trendové čáry. Dnes se na tento základní prvek technické analýzy podíváme podrobněji a ukážeme si několik využití trendových čar.

Sami uvidíte, že obchodování není raketovou vědou a mnohdy i ty nejsnazší cesty jsou ty správné.

Co jsou trendové čáry a jak je zakreslit?

Odpovědi na tyto základní otázky najdete v prvním díle technické analýzy. Jestli tápete, vůbec to nevadí, ale pro lepší pochopení tohoto článku vás odkážeme na první díl. V opačném případě pojďme dále.

Využití trendových čar

Určení trendu

Jak už název napovídá, trendové čáry nám ukazují směřování trhu. Mnoho obchodníků, včetně mě, je využívá k zobrazení trendu. Může vám to přijít až směšné, ale ne vždy je trend daného instrumentu jasný, obzvláště na nižších časových pásmech. Navíc pokud se přepínáte mezi pásmy a jednotlivými instrumenty, můžete se snadno ztratit.

Stoupající trend
Vyznačení toupajícího trendu

Na obrázku vpravo vidíte situaci na EUR/CZK v období 5 měsíců. Trendová čára vám dá jasnou informaci, že trend je rostoucí.

Známé pořekadlo tvrdí „the trend is your frend“ neboli „trend je tvůj přítel“. Samozřejmě můžete obchodovat na otočení a proražení trendu, ale pokud vidíte, že trh již měsíce roste a vy chcete vstoupit krátkodobě do prodejní pozice, tak byste k tomu měli mít opravdu dobrý důvod.

Rozhodně netvrdíme, že by se muselo jednat o špatný obchod, ale statisticky je pravděpodobnější, že cena instrumentu bude růst. Jinými slovy trendové čáry a zobrazení trendu (obvykle z vyšších časových pásem) lze použít jako filtr pro vstupy do nových pozic (obvykle na kratších časových pásmech).

Odrazy/průrazy

V odstavci výše byla trendová čára použita jen jako filtr u jiné obchodní strategie. Trendová čára je ovšem často dostatečně silná i k samotnému vstupu do pozice. Základem je správné zakreslení. Následně můžete obchodovat odrazy nebo průrazy.

průraz trendové linie
Vstup do obchodu po průrazu

Za platný odraz se počítá uzavřená svíce jejíž stín se dotkl trendové čáry. Za platný průraz můžeme počítat svíci, která uzavřela v polorovině průrazu trendové čáry, tak jak je to vidět na obrázku vpravo (vstup do nákupní pozice vyznačuje šipka).

Pozor! Ani trendové čáry nejsou neomylné a někdy nám dávají poměrně velké množství falešných signálů. Jak poznat falešný průraz nebo opačně ten pravý? Možností je několik, tzv. ochranné pásmo, správně zvolené strategie na potvrzení průrazu/odrazu nebo třeba jiný indikátor (MACD či RSI).

Trendový kanál

Trendový kanál jasně vymezí trend a dává možnost nakupovat i v klesajícím trendu, případně prodávat v rostoucím trendu. Tato obchodní strategie je hojně využívaná na forexu, komoditách, akciích, ale třeba i u binárních opcí. Ovšem platí obecně, že trendové čáry jsou základem a jejich využití najdete v zásadě u všech obchodních stylů a druhů.

Trendový kanál
Vyznačení trendového kanálu

Na obrázku výše vidíte, že i v rostoucím trendu jsme mohli obchodovat na pokles. Při pohledu na obrázek je nutné si uvědomit, že první dva patterny obchodovat nemůžeme, protože slouží k zakreslení koridoru.

Jak trendové čáry využít?

Prvně si promyslete, zda chcete podle trendové čáry přímo obchodovat nebo ji využijete jen jako filtr k jiné obchodní strategie. Podívejte se na veškerá úskalí trendové čáry, jde především o správné zakreslení a nastudování falešných průrazů. Následně už můžete trendové čáry přímo obchodovat. Jedná se o jednoduchý, ale až překvapivě úspěšný ukazatel vhodný nejen pro začátečníky.

Plusy a minusy obchodování dle trendových čar

  • dobrá přehlednost
  • podpora v každém softwaru (i na telefonech)
  • jednoduchost
  • v případě praxe a nastudování falešných průrazů i dobrá úspěšnost

Ohodnoťte tento článek!

Diskuze k článku 9
Soňa

Ahoj, zeptám se možná blbě, ale…proč jsi neudělal čáru , průnik už o trochu dřív – když byly dvě stoupající svíce a pak jedna dlouhá klesající? Čekáš, až bude déle stoupající trend?

Štěpán Petřivý
Odpověď na Soňa

Ahoj,
nevím přesně jak to myslíš. Musíš si uvědomit že v době zakreslování té linie ještě nevidíš všechny ty svíce napravo, takže je to o něco těžší. Zkus si je zakrýt třeba rukou a uvidíš že ten trend není úplně lehce znatelný.

Snad chápeš co tím myslím a snad jsem i já pochopil tvůj dotaz. :-) ŠP

Víťa

Díky, už v tom mám jasno :)

Víťa

Ahoj, jenom takový laický dotaz.Proč v 1 díle technické analýzy-trendové čáry píšeš, že u stoupajícího trendu se najde nejnižší místo a to se pak spojí s místem nejbližšího propadu. Trendová čára je tam vlastně umístěna pod grafem.V tomhle grafu jde také o stoupající trend, ale čára je nad grafem, jsou spojené jiné místa.Díky za odpověď.

Štěpán Petřivý
Odpověď na Víťa

Ahoj, máš pravdu. Měl jsem to napsat. Ale čáry si můžeš udělat obě a potom se jedná o support i resistenci. Lze obchodovat i odrazy směrem vzhůru z čáry “dole” ale i odrazy směrem dolů z čáry “nahoře.” Doufám, že jsem ti to vysvětlil. :-)

Tomáš

Ahoj, mužu se zeptat? Co tam máš za šablonu ? že to máš bílé, a na konci máš čas konec svíce? díky za odpověd :)

Štěpán Petřivý
Odpověď na Tomáš

Hele tu šablonu jsem si vytvořil sám. Když počkáš pár dní, budu sdílet další díl Meta Trader 4 seriálu, kde se všechno dozvíš :) Když bude čas, možná to stihnu už dnes.

KubaO

Ahoj, chtěl bych se zeptat v jakém programu TČ zakresluješ,přímo v MT4?
Díky.

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo