Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

18. díl Seriálu technické analýzy – Svíčkové formace II.

Publikováno
18. díl Seriálu technické analýzy – Svíčkové formace II.
Zdroj: depositphotos.com

V jednom z předchozích dílů Seriálu technické analýzy (10. díl Seriálu technické analýzy – Svíčkové formace) jsme popisovali svíčkové formace, kterými jsou např. pinbar a three line strike. Nyní přišel čas na to ukázat si i další formace. Ale nejdříve je potřeba trocha teorie.

Obchodování svíčkových formací

Obchodování svíčkových formací je jedním z typů obchodování pomocí price action, což znamená čisté obchodování podle cenového grafu, tedy bez indikátorů. Jediné, co pro toto obchodování využíváme jsou všechny změny ceny, tvar svíček a pozice svíček, tedy svíčkové formace. K tomuto obchodování se často používá zakreslování trendových linií, nebo linií supportu a resistance.

Price action obchodníci mají za to, že to je vše, co je k obchodování potřeba. Podle nich není třeba využívat jakékoli indikátory nebo pomůcky, protože ty vždy jen odráží to, co se na trhu dělo v minulosti a jsou tedy k ničemu, protože pouze odvádí pozornost od reálné ceny a nedokáží předpovídat budoucnost.

“Pro samotný signál ke vstupu do obchodní pozice můžeme využít různé formace svíček v grafu (patterny a formace). Price Action analýzou a identifikací kvalitních patternů dokážeme zmapovat aktuální situaci v trhu. Takový pattern nám může tedy poskytnout signál ke vstupu, a pokud dojde navíc ke spojení dalších faktorů v trhu, které hrají v náš prospěch, jedná se o opravdu kvalitní signál.”

Zdroj: fxstreet

Různé svíčkové formace

různé svickove formace
Pár z formací, které se tvoří při downtrendu

Mezi svíčkové formace patří spousta formací. Dokonce bych řekl, že většina z nich jsou nesmysly, které si lidé vymysleli jen proto, aby něco vymysleli. Podívejte se na následující obrázek, který shrnuje něco málo z toho, co vše lze v grafu najít. My se ovšem zaměříme na ty svíčkové formace, které dávají smysl.

Formace Morning Star a Evening Star

Jedna z formací, které mám rád, se nazývá “Morning Star” což v překladu znamená ranní hvězda. Ranní hvězda je tvořena při downtrendu, ale její přesný opak – Evening Star – je tvořena při uptrendu. Ať se jedná o jednu, nebo druhou formaci, vždy je to signál k otočení ceny.

Jak poznáme tyto formace?

 • Pro Morning Star:
  • 1. Je patrný downtrend.
  • 2. Tělo první svíčky je klesající a poměrně dlouhé. Je pokračováním aktuálního downtrendu.
  • 3. Třetí svíce ukazuje, zda cena začala růst. Svíčka by měla uzavřít alespoň nad polovinou první svíčky.
 • Pro Evening Star:
  • Je patrný uptrend.
  • Tělo první svíčky je stoupající a je pokračováním aktuálního uptrendu.
  • Třetí svíce ukazuje, zda se cena otočila. Tato svíčka by měla uzavřít alespoň pod polovinou první svíčky.

Nebudu to dlouho okecávat, můžeme se rovnou mrknout na nějaké příklady v grafu a v reálném světě.

svíčková formace morning star a evening star
Svíčková formace morning star a evening star

Evening star formace morning star formace

Na obou příkladech výše jsou vidět linie, které pomáhají rozeznat, kdy by mohlo dojít k otočení trendu. Jedná se o tzv. Initial Balance linie.

Formace Piercing Pattern

Tato formace lze znovu použít pro potvrzení obratu. Jedná se sice zpočátku o downtrend reversal pattern, ale je možné tuto svíčkovou formaci použít i naopak. Piercing pattern formace je nádherně znázorněna na videu níže, ale pro jistotu ji ještě popíšu.

 • Po sérii několika (minimálně 5) po sobě jdoucích svících stejným směrem se zaměříme na sérii svící jdoucí druhým směrem. Pokud ve druhé sérii nalezneme minimálně 3 svíce jdoucí opačým směrem, je možné investovat na obrat.
 • Tato formace je silnější, odrazí-li se cena např. od nějaké podpůrné linie. Naopak si dejte pozor, aby se nejednalo pouze o throwback.
Líbil se vám tento článek?
17
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (7 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Adam

Ahoj, jsem začátečník a taky se motám v tom jak si mam nastavit “velikost svíček” Když řekněme budu mít svíčky po 5 minutách tak na jak dlouhou dobu si mam nastavit obchod ? Omlouvám se všem za možná hloupý dotaz.

Štěpán Petřivý

Ahoj Adame,

je rozdíl mezi timeframe a velikostí. Velikost: Jak veliké budou svíčky, zda 1 cm nebo 5 cm. Timeframe je však doba, kterou jednotlivé svíčky představují. Může to být např 1 minuta, nebo 1 hodina.

Jinak to, na jak dlouho nastavuješ obchody, je velice rozdílné obchodník od obchodníka. Nedá se to tak lehko poradit, na to si musíš přijít sám.

Libor

Může mi prosím někdo říct nebo poradit, proč se mi v MT4 nezobrazují šipky?

Díky moc za pomoc

Libor

Romane , tak to mas dobre, ja jsem jeste zadnou nevidel. Muzes mi poradit co mam udelat, aby se mi zobrazovali? Stepan je asi dost zanepradnen, tak jestli bys mi mohl pomoci.

Dik moc

Libor

Brejk

Zdravim pana autora,

chtel bych se zeptat na optimalni nastaveni meritka svicek ku pomeru timeframe? Je to vec ktera me trosku mate pri hledani ukazatelu jelikoz se mi pak zda ze se stim i ty formace jakoby zkresluji. Doufam ze jsem to napsal spravne :) jsem zatim docela v pocatcich.

Dekuji mockrat a preji pekny den

Štěpán Petřivý

Ahoj,

pokud se ptáš na jakoby “velikost svíček” tak to je vyloženě na tobě. Jak se ti v tom bude orientovat, jak velký máš monitor, atd.. :-)

ŠP

Roman

Ahoj, tak studuju, studuju a nakonec zjistím, že stačí sledovat svíčky ☺

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.