Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcie Deutsche Bank (DBK) – hrozba černé labutě zažehnána?

Publikováno
Analýza akcie Deutsche Bank (DBK) – hrozba černé labutě zažehnána?
Zdroj: depositphotos.com

V dnešní technické a fundamentální analýze se zaměříme na akcie Deutsche Bank, což je vůbec největší německá bankovní instituce. Operuje na celém světě a dlouhodobě se jednalo o prestižní finanční instituci. Už je to téměř rok, co jsem se na Finexu Deutsche Bank věnoval. V tehdejším článku jsem uvedl, že řečená největší německá bankovní instituce je taková černá labuť, kterou se vyplatí sledovat.

Což lidově řečeno znamená, že laická veřejnost příliš nepočítá s tím, že by mohla Deutsche Bank krachnout, i když k tomu dlouho spěje. Pokud by Deutsche Bank zbankrotovalo, jedná se o obrovskou zátěž. Buď by došlo k tzv. bailoutu, který zaplatí daňový poplatník, nebo se celý finanční systém v eurozóně zhroutí.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie DBK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Restrukturalizace Deutsche Bank

Vzhledem k tomu, že má Deutsche Bank dlouho trvající problémy, bylo již minulý rok rozhodnuto o monstrózní restrukturalizaci, která má probíhat až do roku 2022. Banka chce globálně propustit až 20 tisíc zaměstnanců, díky čemuž ušetří asi 5 miliard EUR. Od roku 2008 se jedná o jednu z největších personálních čistek v bankovním sektoru.

Samotná restrukturalizace je přirozeně sama o sobě dost nákladná a může trvat i mnohem déle, než se původně plánovalo. Proto se taky firmy k restrukturalizaci odhodlají v nejzazších situacích.

Fed vyzývá Deutsche Bank ke zpřísnění mechanismů proti praní špinavých peněz

V průběhu roku 2020 se ukázalo, že Deutsche Bank a další nadnárodní banky zřejmě prováděly nelegální transakce, které spadají pod praní špinavých peněz. V letech 2007 až 2015 mělo dojít k těmto transakcím v objemu 200 miliard eur, což je dost závratná částka.

Deutsche Bank v druhé polovině minulého roku dostala od německé prokuratury pokutu. Ale nikoliv za praní špinavých peněz, ale kvůli tomu, že v řádném termínu nedodaly data, která měla obvinění prokázat, nebo vyvrátit. Pokuta činila 13,5 milionů EUR, což je nic neříkající částka.

Americké regulační orgány byly v tomto ohledu mnohem tvrdší. Za nedostatečný systém kontroly proti praní špinavých peněz, vyměřily Deutsche Bank pokutu 125 milionů USD. Deutsche Bank byla samozřejmě poučena, ať nedostatky vyřeší.

O letních prázdninách Federální rezervní banka zase Deutsche Bank varovala a hrozí další velkou pokutou kvůli nedostatečnému systému kontrol proti praní špinavých peněz.

Americký regulační orgán již před 4 roky označil systém kontrol Deutsche Bank za nedostatečný. Německá bankovní instituce ale podle všeho varování ignoruje a v tomto ohledu nedochází k žádnému znatelnému zlepšení.

Fundamentální analýza akcie Deutsche Bank (DBK)

Kvartální účetní období

Začneme s kvartálními výsledky Deutsche Bank. Banka si za druhý kvartál připsala výnosy o objemu 7,54 miliardy EUR. Při profit marginu 10,54 %, což implikuje čistý zisk 795 milionů EUR. První kvartál byl zisk dokonce 1 miliarda EUR. Musím podotknout, že DB už léta negeneruje prakticky žádný zisk. Tudíž z výsledků za první půl rok, se zdá, že rok 2021 skončí příznivě.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály

Provozní výnosy jsou za druhé čtvrtletí 1,21 miliardy EUR. První čtvrtletí dosahovaly 1,58 miliard EUR. Zatímco předešlé účetní období činily pouze několik stovek milionů, nebo byly dokonce záporné. Dost si tudíž polepšili.

Zisk na akcii (EPS) dosahuje 0,47 bodů. Tak „vysoké“ číslo jsme u Deutsche Bank neviděli roky. Poměrový ukazatel P/E je na 10,36 bodech. Titul je dle tohoto ukazatele relativně levný. Záleží ovšem na kontextu – investor nesmí podceňovat aktuální problémy instituce. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je velmi nízká – 4 %.

Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu (D/E) je 2,84 bodů. Ještě minulý rok byl ukazatel nad 4 body, což implikuje, že Deutsche Bank funguje na dluh. Přesněji řečeno je „přepákovaná“. Cokoliv nad 2 body je moc.

Roční účetní období

Poslední léta nebyla pro Deutsche Bank vůbec příznivá. Jsou víceméně ztrátoví, i když samotné výnosy jsou uspokojivé. Za rok 2020 byly výnosy 33,35 miliardy EUR při profit marginu 1,48 %, což implikuje čistý zisk 495 milionů EUR. Rok 2019 byly výnosy o něco větší, cca 38 miliard EUR. Leč při profit marginu -14,2 % si banka připsala ztrátu 5,39 miliardy EUR.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnos za jednotlivé roky Deutsche Bank
Zisk a výnos za jednotlivé roky

Provozní výnos je za celý minulý rok 1,54 miliardy EUR, což je mezikvartálně zlepšení o 361 %. Zisk na akcii je 0,23 bodů. Poměrový ukazatel P/E dosahoval horentní hodnoty – 38 bodů. Titul byl velice předražený. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) byla necelé 1 %.

Technická analýza akcie Deutsche Bank (DBK)

Prvně přikládám týdenní graf, aby bylo všem čtenářům jasné, jak moc špatně na tom Deutsche Bank je. V obecné mluvě se tvrdí, že když akciový titul ztratí od svého maxima více jak 70 %, je prakticky mrtvý. Ještě v roce 2007 stála akcie Deutsche Bank více jak 86 EUR.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf Deutsche Bank
Týdenní graf Deutsche Bank

Během následujících třinácti let spadla jejich cena o zhruba 95 %. Leč již v lednu 2009 činila ztráta neuvěřitelných 87 %. Tehdy investoři bankovnímu sektoru vůbec nedůvěřovali. Nebylo divu, protože se ukázalo, že mnoho velkých bankovních institucí v účetnictví fixlovalo.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf Deutsche Bank
Denní graf Deutsche Bank

Co se týče aktuálnějšího Price Action, od března 2020 cena vzrostla o solidních 183 %. Titul byl extrémně levný – all time low je na 4,7 EUR. Navíc i evropský trh byl podporován ze strany ECB formou kvantitativního uvolňování. Až do konce letošních prázdnin tedy cena držela růstový trend, který je podmíněn zakreslenou diagonálou.

Nicméně v červnu se nad S/R levelem 11,5 EUR expanze zastavila. Od té doby probíhá pokles a zdá se, že zmíněná diagonála bude dost možná prolomená. Pak je vysoce pravděpodobné, že klesneme k následujícímu S/R levelu 9,1 EUR. Dle objemového profilu je však největší hloubka trhu kolem 7,7 EUR.

Závěrem

Z fundamentálního hlediska je na tom Deutsche Bank dlouhodobě dost špatně. Pouze poslední dva kvartály vypadají slibně, což již mohou být příznivé dopady probíhající restrukturalizace. Ovšem jedna vlaštovka jaro nedělá.

Co se týká technické stránky, akcie Deutsche Bank jsou stále extrémně levný titul. Přesněji řečeno z pohledu technické analýzy. Pokud se ale rostoucí trend neudrží, je i dost možné, že půjdeme hledat nové historické dno. A těžko říct, kde je ta pomyslná čára, za kterou to bude již neodvratný problém pro tuto banku.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎