Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

9 příkladů, kdy Warren Buffett dokázal velmi přesně předpovědět budoucnost trhů

Publikováno
9 příkladů, kdy Warren Buffett dokázal velmi přesně předpovědět budoucnost trhů
Zdroj: depositphotos.com

Warren Buffett si za svoji kariéru vybudoval pověst jednoho z nejlepších investorů, kterému naslouchá prakticky celý svět. Jeho investiční schopnosti jej dovedly až na přední příčky žebříčku nejbohatších lidí světa. V tomto roce se stal i jedním z šesti lidí, jejichž bohatství přesáhlo hranici 100 miliard dolarů, poté co během pouhých 10 týdnů vydělal, díky akciím Chevronu, 1 miliardu dolarů.

Jeho jasnozřivost a téměř přesné předpovědi týkající se akciových trhů mu vysloužily přezdívku Věštec z Omahy. Jednou z jeho posledních a nejodvážnějších predikcí je ta z roku 2017, kdy se nechal slyšet, že jeden z nejdůležitějších akciových indexů Dow Jones dosáhne do roku 2117 hranice 1 milionu bodů. I když se jedná o velmi odvážné tvrzení, je i tak možné, že se stane skutečností. Warren Buffett totiž již několikrát obhájil svůj “titul věštce” a překvapil i ty největší špičky nejen na poli investování.

Právě proto jsme vybrali hned 9 Buffettových předpovědí, které se následně vyplnily.

1. Akcie Bank of America jsou skvělou investicí

V roce 2011 se Bank of America pomalu vzpamatovávala z dozvuků hypoteční krize. V návaznosti na to klesla cena akcií banky z 19 dolarů na pouhých 7 dolarů, v čemž Buffett vycítil zajímavou investiční příležitost. Ještě v ten samý rok investoval do přednostních akcií Bank of America celých 5 miliard dolarů.

Poznámka

Držitel prioritních akcií získává nárok na přednostní výplatu dividend a přednostní právo na likvidační zůstatek před držiteli kmenových akcií společnosti.

Přednostní akcie v té době disponovaly solidním 6% dividendovým výnosem, což Buffettovi přineslo roční dividendu v hodnotě 336 milionů. K samotným akciím získal i opční listy, za které si mohl nakoupit dalších 700 milionů akcií s cenou 7,14 dolarů za kus.

Buffett se o svém kroku rozepsal i ve svém výročním dopise, kde předpověděl, že již zmíněné opční listy dosáhnou před svojí expirací vysokých hodnot. A nemýlil se, po jejich prodeji v roce 2017 mu na účtu přistálo 12 miliard dolarů. V současnosti vlastní Berkshire Hathaway již 1,01 miliardy akcií Bank of America a je tak druhým největším podílem v jeho portfoliu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BAC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

2. Nyní je čas začít investovat

Buffettovi předpovědi se často staví proti většinovému názoru na trzích, což potvrzují i jeho slova z roku 1974, kdy se index Dow Jones propadl pod hranici 600 bodů. Při poskytování rozhovoru pro časopis Forbes, se nechal slyšet, že se při pohledu na trh cítí jako sexem posedlý muž v harému, načež dodal: „Nastal čas začít investovat.“

Výzva přišla po dvou letech medvědího trhu, kdy se většina investorů vyhýbala velkým investicím. Jeho slova se však potvrdila již v den vydání rozhovoru, kdy index Dow Jones vzrostl o necelých 15 % na 660 bodů. Buffett se opět řídil jedním ze svých investičních pravidel, a to investovat, když se ostatní investoři bojí.

3. Návratnost akciového trhu dosáhne pouhých 6 %

Jeden z největších vzestupů zaznamenaly akciové trhy během let 1982 až 1999, kdy se jejich návratnost pohybovala mezi 20 až 37 %. Během tohoto období se rozhodl Buffett jít opět proti proudu a vyšel na světlo s další neuvěřitelnou předpovědí.

Podle ní měl trh v následujících 17 letech dosahovat návratnosti pouhých 6 %. Pro většinu investorů byl takový pokles nepředstavitelný, ale ani v tomto případě se Buffett nemýlil. V roce 2016 totiž návratnost trhu za předchozích 17 let dosahovala pouhých 5,9 %.

4. Indexové fondy předčí hedgeové fondy

Jednou z nejkontroverznějších předpovědí Warrena Buffetta je nepochybně ta z roku 2007, kdy prohlásil, že index S&P 500 v následujících letech předčí, po započtení všech poplatků, portfolio hedgeových fondů. V návaznosti na to se rozhodl nabídnout i sázku v hodnotě 500 tisíc dolarů.

Tu přijal Ted Seides, který v té době působil jako manažer společnosti Protégé Partners. Svoji prohru uznal již na konci roku 2016, kdy během jednoho roku jím spravované hedgeové fondy vzrostly o pouhých 2,2 % a index S&P 500 vzrostl o více než 7 %.

5. Coca-Cola je dlouhodobou investicí

Jednou z největších Buffettových výher byla investice do akcií Coca-Coly, které nakoupil poprvé již v roce 1988. V té době se cena akcií pohybovala okolo 2,39 dolarů, přičemž v současnosti přesahuje cenu 50 dolarů za akcii.

Berkshire Hathaway momentálně vlastní 400 milionů akcií Coca-Coly, což představuje více než 9 % všech akcií společnosti.

Buffett se v tomto případě držel jednoho ze svých investičních pravidel, jehož strategií je investování do velkých společností s dlouhou historií za účelem držení jejich akcií po velmi dlouhou dobu. Tím se dostatečně projeví efekt složeného úročení.

S Coca-Colou ho pojí i jeho láska k Cherry Coke, které podle svých slov vypije denně 5 plechovek. Ke své vášni se vyjádřil i v časopisu Fortune, kde prohlásil, že jeho tělo tvoří ze čtvrtiny pouze Coca-Cola.

6. Akcie jsou levné investujte!

Navzdory koronaviru se Buffettovi vyplnila i jedna z dalších předpovědí, o kterou se podělil v televizi CNBC v roce 2017. I když se většina investorů domnívala, že se býčí trh blíží ke konci, Buffett měl jiný názor. Podle něj byly akcie podhodnocené a pobízel ostatní investory k investování.

Ve stejný den uzavřel index Dow Jones svoji cenu na 20 837 bodech, načež o sedm měsíců později vzrostl o více než 9 % na 22,773 bodů. I přes pandemii koronaviru se indexu podařilo 10. března minulého roku uzavřít svoji cenu na rekordních 32 297,02 bodech, což od roku 2017 představuje přibližně 50 % růst.

7. Akcie Home Capital Group jsou podhodnocené

V polovině roku 2017 se Buffett rozhodl vydat za hranice USA a investoval do akcií kanadské finanční společnosti Home Capital Group. Buffett půjčil společnosti 1,5 miliardy dolarů s úrokovou sazbou od 9 až 9,5 %, přičemž využil i svého práva k nákupu 20 % akcií s 20% slevou.

V návaznosti na to se mu podařilo nakoupit akcie Home Capital Group za 10 dolarů na akcii. Již 15. března minulého roku se cena akcií pohybovala okolo 33 dolarů, čímž svoji investici více než ztrojnásobil.

8. Akcie Goldman Sachs brzy porostou

Na konci září 2008 se investiční banka Goldman Sachs nacházela ve víru finanční imploze, na jejímž vytvoření se sama v předchozích letech podílela. To však Warrena Buffetta nějak nezaskočilo a investoval do ní 5 miliard dolarů.

V roce 2008 se akcie Goldman Sachs obchodovaly za cenu 80 dolarů za kus, přičemž v současnosti se jedná již o 326 dolarů za kus.

Banka se následně Buffettovi odměnila přednostními akciemi s 10% ročním dividendovým výnosem a opčními listy v hodnotě 5 miliard dolarů, za které mohl nakoupit akcie s cenou 115 dolarů za kus. I tato předpověď se vyplnila a do roku 2013 na své investici vydělal přibližně 3,2 miliardy dolarů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GS Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

9. Kupte a držte akcie Berkshire Hathaway

Jednou z nejzásadnějších investic v kariéře Warrena Buffetta, byla nepochybně ta do Berkshire Hathaway, kterou v současnosti vlastní. V roce 1964 nabídla společnost Buffettovi možnost nakoupit akcie za cenu 11,50 dolarů za kus, s čímž obratem souhlasil. Už v tu chvíli si byl Buffett jistý, že v budoucnu akcie Berkshire Hathaway porostou.

A měl pravdu, akcie společnosti se momentálně obchodují za cenu okolo 389 000 dolarů.

Bohužel se původní směr podniku v textilním průmyslu nevyplatil, ani Buffett jej nedokázal dostat ze ztráty a jedná se o jednu z jeho nejhorších investic vůbec. Přesto ale akcie Berkshire Hathaway jakožto investičního podniku rostou nevídaným tempem!

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK-B Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!
Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎