Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Akcie » Může z vás Coca-cola udělat milionáře stejně jako z Warrena Buffetta?

Může z vás Coca-cola udělat milionáře stejně jako z Warrena Buffetta?

Může z vás Coca-cola udělat milionáře stejně jako z Warrena Buffetta?
Zdroj: depositphotos.com

Nápojový gigant vykazoval za poslední 3 dekády masivní dividendový výnos. Nebudou ale jeho tržby pomalu chřadnout, pokud začnou spotřebitelé více dbát na své zdraví a omezovat pití sycených sladkých nápojů?

Warren Buffett, který drží velmi významnou pozici v Coca-Cole prostřednictvím Berkshire Hathaway už od roku 1988 opakovaně tvrdí, že pije alespoň pět plechovek nezaměnitelného nápoje denně. Kromě pravidelné konzumace slazených nápojů o jeho blízkém vztahu ke společnosti hovoří i fakt, že je jeho investice v Coca-Cole momentálně nejdéle drženou pozicí, ze všech akciových společností.

Kdo se inspiroval Buffettovým nákupem v 80. letech a vydržel s legendárním investorem na jedné lodi až do dnes, určitě si nemůže stěžovat. Akcie Coca-Cola vzrostly za dobu Buffettovy investice jenom na své hodnotě o 2 080 %, při reinvestování dividend by vygenerovala vaše investice návratnost dokonce více než 4 500 %.

Pokud byste investovali do Coca-Coly v roce 1988 23 tisíc dolarů, byli byste dnes dolarovým milionářem.

Mohou však akcie Coca-Cola růst i v příštích několika desetiletích, když lidé po celém světě pijí stále méně a méně sycených nápojů?

Coca-Cola na trendy trhu pružně reaguje

Logo Coca Cola

Američané v 80. letech vypili více sycených nápojů než klasické vody. Od této doby však postupně míra konzumace slazených nápojů klesá a v současnosti se v USA pohybuje okolo 30letého minima. Spotřebitelé mnohem více dbají na své zdraví a vyhýbají se sladkým nápojům ve větší míře.

Management Coca-Coly však nespí. V reakci na to přesunuli svou pozornost také k novým značkám nesycené balené vody, čajů, ovocných džusů, energetických nápojů, a dokonce i alkoholických drinků.

Už v roce 2014 koupila významný podíl ve společnosti Monster Beverage, počátkem minulého roku pak převzala britský řetězec kaváren Costa Coffee. Kromě toho uvedla na trh v Japonsku alkoholický nápoj Lemondo a představila vlastní energetické nápoje i kávu pod značkou Coca-Cola.

Její ikonický slazený nápoj však také podléhá změnám. Na trh byly uvedené nové zdravější verze Coca-Coly s menším množstvím cukru a také nové příchutě. Vše ve snaze zaujmout více spotřebitelů.

Během posledního desetiletí také upravila procesy u stáčení nápojů. Zvýšila svou marži z každého prodaného nápoje tím, že přesunula kapitálově náročný proces stáčení limonád na lokální stáčírny. Outsorcingem této činnosti se stala závislejší na svých obchodních partnerech, dokázala však zvýšit svou ziskovost.

Akcie Coca-Cola jsou stále strojem na peníze

Jak můžete vidět v tabulce níže, všechny tyto strategické změny umožnily společnosti za poslední tři roky soustavně zvyšovat volné peněžní toky a organický prodej (ukazatele, které nezahrnují akvizice, odpisy a fluktuaci měn.

Růst volných peněžních toků a organického prodeje v letech 2017–2019.
Růst volných peněžních toků a organického prodeje v letech 2017–2019. Zdroj: Investors.coca-colacompany.com

Robustní růst volných peněžních toků dává společnosti dostatek prostoru k odkupu vlastních akcií a k pokračování 58letého nepřetržitého cyklu každoročního zvyšování dividend. Jeden z dividendových králů v roce 2019 kromě výplaty dividendy v hodnotě 6,8 miliardy dolarů navíc odkoupil vlastní akcie ve výši 1,1 miliardy dolarů.

Zpětné odkupy akcií pak trvale posilují růst EPS (zisk na akcii), který v roce 2017 vzrostl o 1 %, v roce 2018 dokonce o 9 % a v roce 2019 o další 1 %. Tento pomalý, ale stabilní růst vysvětluje, proč Cola zůstává titul oblíbený u konzervativních investorů hledajících příjmové akcie.

Pandemie způsobuje Coca-Cole vrásky na čele

Nápojový gigant vstupoval do letošního roku v silné pozici s několika novými produkty. Jejich prodeje ale nenaplnily očekávání, neboť byla řada restaurací a podniků po celém světě během pandemie zavřena.

Za prvních devět měsíců letošního roku klesly organické výnosy Coca-Coly o 11 %, její volné peněžní toky klesly o 17 % na 5,5 miliardy dolarů a celkové tržby meziročně klesly o 8,99 %. Analytici přitom na letošní rok počítají s celkovým poklesem tržeb o 10 %, respektive poklesem zisku o 11 %.

Na příští rok už se však počítá opět s 10% růstem tržeb a 12% růstem zisků (počítá se s pomalým ústupem pandemie).

Investoři by měli být vždy skeptičtí vůči prognózám analytiků, ale akcie Coca-Cola během své 101leté historie přežily řadu válek, hospodářských krizí i pandemií, takže je pravděpodobné, že se vzpamatují i ze současné situace.

To koneckonců ukazuje i fakt, že investoři nejsou pravděpodobně příliš znepokojení vyhlídkami společnosti, když její akcie v letošním pandemickém roce klesly pouze o 6 %.

Graf akcií Coca-Cola za posledních 5 let
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Může z vás ale Coca-Cola ještě udělat milionáře?

Nyní se vrátíme k otázce položené v úvodu článku. Odpověď hodně záleží na investované částce.

Coca-Cola by i v příštích desetiletích mohla generovat solidní výnosy. Pravděpodobně však nedokáže zopakovat svou ziskovost za posledních 30 let a zhodnocení bude o něco málo slabší.

Společnost generovala v roce 1988 (v době, kdy ji Warren Buffett kupoval) roční tržby 8,3 miliardy dolarů. V příštím roce se očekávají více než čtyřnásobné tržby – 36,4 miliardy dolarů.

Zákon velkých čísel spolu s klesající mírou spotřeby slazených nápojů, konkurencí a širší diverzifikací portfolia naznačují, že by tržby Coca-Coly v dalších 3 desetiletích nemusely opět čtyřnásobně vyrůst. Coca-Cola tak už pravděpodobně nemusí být ideální akcií pro investory, kteří baží po rychlé cestě k milionům.

Stále ale platí, že je to stabilně rostoucí akcie vhodná pro investory, kteří chtějí přiměřeně zvyšovat své bohatství prostřednictvím spolehlivých dividendových akcií.

A jaký je váš názor na akcie Coca-coly? Kupujete je, zbavujete se jich, nebo je hodláte ještě hodně dlouho držet? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích pod článkem. 

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo