Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Budoucnost jaderné energetiky: Bill Gates a jeho nový tajný projekt!

Bill Gates, miliardář a vizionář, zahájil výstavbu revolučního jaderného reaktoru ve Wyomingu. Projekt TerraPower slibuje menší, levnější a efektivnější zdroj čisté energie.

Budoucnost jaderné energetiky: Bill Gates a jeho nový tajný projekt!
Zdroj: Depositphotos.com

Muž, který pomohl vybudovat počítačovou společnost z garáže a stal se miliardářem, vložil své peníze do nového projektu. O tom zda bude podobně úspěšný jako Microsoft, můžeme pouze debatovat. Minimálně s ním má podobně ambiciózní plány.

Bill Gates, zastánce konkurenceschopných čistých zdrojů energie v boji proti klimatickým změnám, ve středu u malého městečka ve Wyomingu položil základní kámen k jadernému energetickému zařízení nové generace. A stal se tak dalším z miliardářů po Samu Altmanovi, který podporuje podobné čisté zdroje energie.

Společnost TerraPower, kterou Gates v roce 2008 spoluzaložil s cílem podpořit soukromé investice do jaderné energetiky, staví první reaktor svého druhu, který podle ní zahájí novou éru rozšiřitelné čisté energie.

O co jde?

Nový reaktor společnosti TerraPower není jako staré reaktory – je menší, levnější a může mít šanci na dokončení na rozdíl od nových tradičních reaktorů, jejichž úmrtní list je obvykle napsán ještě před zahájením provozu kvůli zpožděním a překročení nákladů.

USA za posledních 30 let postavily pouze dva reaktory za 35 miliard dolarů, ale TerraPower má ambice přistupovat k jaderné energetice po svém.

  • Projekt TerraPower počítá s tím, že se k chlazení reaktoru bude používat kapalný sodík namísto vody, což znamená, že elektrárna nebude potřebovat rozsáhlé (a drahé) těžké potrubí.
  • Reaktor bude také schopen regulovat svůj výkon, což usnadní koexistenci s větrnými a solárními zdroji a umožní využít výhod prodeje energie do sítě.

Jaké jsou Gatesovy cíle?

Gates tvrdí, že se na jaderném projektu nepodílí proto, aby vydělal více peněz. “Jsem zapojen do projektu TerraPower, protože potřebujeme postavit spoustu těchto reaktorů,” řekl v jednom rozhovoru.

Projekt charakterizuje stále spousta neznámých, včetně toho, zda bude výstavba reaktoru skutečně levnější (někteří kritici tvrdí, že ne) a zda Komise pro jadernou regulaci schválí jeho neortodoxní technický plán.

K tomu, aby se to podařilo, potřebujete hluboké kapsy, ale vzhledem k tomu, že projekt podporují některé z nejhlubších kapes, je tu šance, že se to podaří. Gates zatím do projektu vložil miliardu dolarů, dalších 830 milionů dolarů získal a prohlásil, že je připraven ho finančně podporovat i dále.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.