Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Splňujete jednu z následujících 3 podmínek? Pak byste možná nikdy neměli investovat jako Warren Buffett

Splňujete jednu z následujících 3 podmínek? Pak byste možná nikdy neměli investovat jako Warren Buffett
Zdroj: flickr.com

Warrena Buffetta si musíme určitě všichni vážit. Legendární investor pocházející z americké Omahy za svou kariéru prokázal neuvěřitelný investiční talent, který dnešní mladá generace možná ani neumí docenit. Řada prozíravějších investorů se snaží jeho investiční strategií inspirovat.

Málokdo však dovede, nebo by měl, investovat peníze tak jako on.

Warren Buffett je génius v oblasti výběru akcií a za svůj život dokázal nashromáždit ohromující množství majetku. Proto je docela dobrým vzorem, pokud jde o investování. I když si však možná Buffetta jako investora vážíte, splňujete-li jednu z následujících podmínek, těžko můžete investovat stejným způsobem jako Věštec z Omahy. Proč? Vysvětlíme si níže.

1. Nejste tak chytří jako Warren Buffett

Možná jste člověk, který zná investiční strategie horem dolem a už léta nakupujete akcie, víte něco o analyzování společností a sestavování diverzifikovaného portfolia. Máte ale takové schopnosti jako Buffett, abyste dokázali vybrat akcie, které budou trvale překonávat výkonnost celého trhu? Ne nutně a pravděpodobně nikoliv.

Proto byste asi neměli do svého portfolia vkládat výhradně jednotlivé akcie.

Místo toho byste možná měli část svých investičních prostředků vkládat také do indexových ETF, jako jsou ty, které kopírují svým složením index S&P 500, v případě amerických akcií, index FTSE 100, chcete-li investovat na britském akciovém trhu, nebo třeba index DAX 40, pokud je vaším úmyslem investovat na německém akciovém trhu. Cílem těchto ETF je maximálně se vyrovnat výkonnosti těmto benchmarkům a pravdou je, že málokterý “stockpicker” dokáže tyto benchmarky dlouhodobě překonávat.

Buffett je jednoznačně zastáncem výběru jednotlivých akcií, ale zároveň se vyjádřil, že indexové fondy mohou být vhodnější volbou pro běžné investory s omezenými znalostmi výběru akcií. A přestože se můžete považovat za člověka, který je o stupeň či dva výš než tato kategorie, vložení části svých aktiv do širokých tržních indexových fondů je rozumná volba.

2. Nemůžete si dovolit podstupovat podobné riziko jako Věštec z Omahy

Warren Buffett má na kontě miliardy dolarů. Vy budete mít investičních prostředků… řekněme mnohem méně. Z tohoto důvodu musíte být při sestavování svého investičního portfolia o poznání opatrnější.

Kdybyste riskovali a nějaká jednotlivá investice do akcie vás připravila například o 10 000 dolarů, byla by to pro vás pravděpodobně dost velká rána. Pro Buffetta by to však byla bezvýznamná událost – 10 000 dolarů je pro něj kapka v moři.

I když se tedy nepovažujete za zvlášť konzervativního investora, měli byste pravděpodobně investovat mnohem konzervativněji nežli Warren Buffett.

3. Měli byste být opatrní, investujete-li “na důchod”

Warren Buffett dosáhl statusu miliardáře mnohem dříve, než dosáhl důchodového věku. V pozdějších letech pro něj tedy zachování bohatství pravděpodobně nebylo velkou starostí, protože ho měl dostatek.

Vy jste možná také pilně spořili či investovali na důchod a postupně rozšiřovali své investiční portfolio o další a další akcie, abyste mohli své peníze zhodnocovat. Zejména blíží-li si váš odchod do důchodu (který si můžete naplánovat i sami a může nastat v mnohem nižším věku, než je oficiální důchodový věk stanovený státem) musíte své investice plánovat a přemýšlet o jejich rebalancování. S blížícím se životním milníkem by mělo vaše portfolio (obecně) obsahovat více konzervativní investice. To v praxi znamená, že byste např. měli vlastnit méně akcií a více dluhopisů, které nejsou tak volatilní, tudíž rizikové, nicméně nemají tendenci přinášet takové výnosy jako akcie. Warren Buffett vzhledem k výši svého jmění tuto starost vůbec řešit nemusí.

Buffett si zaslouží respekt, nelze ho však slepě “kopírovat”

Aby bylo jasno – Warren Buffett si zaslouží respekt. Je jasné, že většina aktivních investorů by byla nadšená, kdyby skončila se zlomkem bohatství, které se mu podařilo nashromáždit. Musíte však také realisticky vzít v úvahu, že se vaše finanční (a také osobní) situace od té jeho pravděpodobně výrazně liší.

Proto se můžete snažit být v některých ohledech jako Buffett – například držet své akcie dlouhodobě, což on důrazně prosazuje.

Ale nakonec ho nemůžete bez rozmyslu následovat a je to tak v pořádku. Pouze si musíte tuto skutečnost uvědomovat.

Líbil se vám tento článek?
8
1

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.