Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

9 knih pro investory, které doporučuje i samotný Warren Buffett

Publikováno
9 knih pro investory, které doporučuje i samotný Warren Buffett
Zdroj: depositphotos.com

Warren Buffett není známý pouze jako jeden z nejlepších investorů na světě, ale i jako velký čtenář. Podle svých slov stráví přibližně 85 % svého času během dne čtením, a právě to je i jedno z jeho pravidel, jak docílit úspěchu na akciových trzích. O toto své know-how se podělil i se skupinou absolventů Columbia Business School:

„Denně přečtěte 500 stránek. Přesně tak fungují znalosti. Rostou jako složený úrok. Každý z vás to dokáže, ale vím, že to většina z vás takto dělat nebude.“

Tímto pravidlem se snažíme řídit i my, a proto vám dnes přinášíme 9 knih, které doporučuje samotný Warren Buffett.

1. The Intelligent Investor

The-Intelligent-investorMnoho slavných a úspěšných investorů, včetně Warrena Buffetta, doporučuje knihu The Inteligent Investor, která jim podle jejich slov pomohla úspěšně využívat hodnotové investování a zároveň vybírat ty správné tituly do svého portfolia.

Poprvé světlo světa tato kniha spatřila v roce 1949, kdy byla sepsána učitelem Warrena Buffetta a slavným ekonomem Benjaminem Grahamem. Samotný Buffett shrnuje celou knihu tím, že správná investice nevyžaduje nic jiného než řádný intelektuální rámec.

V předmluvě ke čtvrtému vydání Buffett píše: „Četl jsem první vydání této knihy počátkem roku 1950, když mi bylo devatenáct. Tehdy jsem si myslel, že to je nejlepší kniha o investování, která kdy byla napsána… Stále si myslím, že je. “

2. The Little Book of Common Sense Investing: The Only Way to Guarantee Your Fair Share of Stock Market Returns

The-common-sense-investing-knihaKniha The Little Book of Common Sense Investing sepsaná Johnem C. Boglem, zakladatelem a bývalým generálním ředitelem Vanguard Group, je jedním z nejdůležitějších titulů na seznamu začínajících investorů. Právě proto ji doporučil všem investorům bez rozdílů i Warren Buffett ve svém výročním dopise z roku 2014.

3. Tap Dancing to Work: Warren Buffett on Practically Everything

top-dancing-to-work-warren-buffettVe výročním dopise za rok 2012 doporučil Warren Buffett svým akcionářům knihu Tap Dancing to Work: Warren Buffett on Practically Everything, kterou sepsala známá bývalá redaktorka časopisu Fortune.

Loomis ve své knize nabídla čtenářům náhled do Buffettových investičních strategií. Jako Bonus navíc obsahuje i esej z roku 1996 od nejlepšího přítele Buffetta Billa Gatese, který se v ní podrobně vyjádřilo o tom, jak navázali toto již legendární přátelství.

4. The Outsiders: Eight Unconventional CEOs and Their Radically Rational Blueprint for Success

eight-unconventional-CEOs-and-their-radically-rational-blueprint-for-successKniha The Outsiders Williama Thorndikea dokumentuje nezapomenutelné úspěchy osmi generálních ředitelů, kteří měli netradiční přístup k podnikové strategii. Není tak divu, že tuto knihu vyzdvihl ve svém výročním dopise v roce 2012 i Buffett.

Podle jeho slov se jedná o „vynikající knihu o generálních ředitelích, kteří excelovali v alokaci kapitálu.“ Samozřejmě se nezapomněl zmínit i o Tomu Murphym, který několik let působil jako člen představenstva v Berkshire Hathaway. V návaznosti na to, jej také nazval jedním z nejlepších obchodních manažerů, které kdy potkal.

5. The Most Important Thing Illuminated: Uncommon Sense for the Thoughtful Investor

The-most-important-thing-illuminated-common-sense-for-the-thoughtful-investorHoward Marks, spoluzakladatel a předseda Oaktree Capital Management, je proslulý pro své podrobné analýzy tržních příležitostí a rizik.

Po čtyřech dekádách budování své úspěšné kariéry na poli správy investic se Marks rozhodl nechat nahlédnout čtenáře do hlubin jeho mysli a investiční filozofie v knize The Most Important Thing Illuminated.

6. Warren Buffett’s Ground Rules: Words of Wisidom From the Partnership Letters of the World’s Greatest Investor

words-of-wisidom-from-the-partnership-letters-of-the-worlds-greatest-investorPokud chce být kdokoli v čemkoli opravdu dobrý, měl by se učit od těch nejlepších. Pokud tedy hledáte někoho takového, na poli investování je tou správnou volbou právě Warren Buffett. Toho si byl vědom i Jeremy C. Miller, který odvedl skvělou práci při sepsání knihy Warren Buffett’s Ground Rules.

V ní se pokusil důkladně zmapovat všechny „základní pravidla“ Warrena Buffetta, o kterých se zmínil v dopisech směřovaných jeho partnerům mezi lety 1956 a 1970.

Buffett tuto knihu vyzdvihl ve svém výročním dopise v roce 2015: „Pokud vás fascinuje investiční teorie a praxe, bude se vám tato kniha líbit.“

7. The Great Crash of 1929

the-great-crash-1929Jak už bylo řečeno rok 2020 moc optimismu nepřinesl, a to ani na akciové trhy. Právě proto dal Warren Buffett na výročním zasedání Berkshire Hathaway svým akcionářům lekci z historie, a to konkrétně z období Velké deprese.

V rámci svého proslovu odkázal své akcionáře na knihu The Great Crash of 1929, kterou v roce 1955 napsal americko-kanadský ekonom John Kenneth Galbraith. Ten se pokusil svým čtenářům nabídnout blízký pohled na finanční kolaps v roce 1929, včetně toho, co k němu vedlo a jak vše vyústilo ve Velkou depresi, která zasáhla celý svět.

8. Keeping at It: The Quest for Sound Money and Good Government

keeping-at-it-the-quest-for-sound-money-and-good-governmentNa stejném shromáždění v minulém roce Buffett doporučil i jednu z posledních knih amerického ekonoma Paula Volckera. Tou je jeho monografie z roku 2018 s názvem Keeping at It: The Quest for Sound Money and Good Government, která ve většině popisuje jeho působení v čele Fed za vlády Jiimmyho Cartera a Ronalda Regana.

Velkou část knihy věnuje i obhajobě svých „tří pravd“, mezi které zahrnuje stabilní ceny, zdravé finance a dobrou vládu, čímž chtěl vyjádřit i svoji prosbu o obnovení důvěry v americké politické instituce.

Warren Buffett se v souvislosti se svým doporučením vyjádřil takto: „Vždycky jsem řadil Paula Volckera na speciální místo, co se týče předsedů Fed v průběhu let. Měli jsme spoustu velmi dobrých předsedů Fedu, ale Paula Volckera jsem měl vždy na vrcholu seznamu.“

9. Dream Big

dream-big-cristiane-correaKniha Dream Big od novinářky Cristiane Correa zachycuje příběh tři mužů Jorge Paulo Lemanna, Marcela Tellese a Beto Sicupira, kterým se podařilo během pouhých 40 let vybudovat největší impérium v historii brazilského kapitalismu.

Za jejich největší úspěch je mimo jiné považována společnost 3G Capital, kterou společně s několika dalšími obchodníky založili v roce 2004. Sám Buffett popisuje Lemanna jako jednoho z nejlepších obchodníků na světě, přičemž dodává, že by jeho příběh měl být inspirací pro všechny.

Poznámka

TIP: Pokud toužíte po inspiraci na další zajímavé knihy, přečtěte si tento článek – 13 nejdůležitějších knih pro každého investora.

Co na výběr knih Warrena Buffetta říkáte Hodláte je všechny přečíst, nebo vás nijak nezaujaly a máte lepší tipy?

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎