Finex.cz logo
Menu
Finex » Osobnosti ze světa investic a financí » Bohatí bohatnou, chudí chudnou – o kolik si přilepšilo 5 nejbohatších lidí světa během pandemie koronaviru?

Bohatí bohatnou, chudí chudnou - o kolik si přilepšilo 5 nejbohatších lidí světa během pandemie koronaviru?

Bohatí bohatnou, chudí chudnou - o kolik si přilepšilo 5 nejbohatších lidí světa během pandemie koronaviru?
Zdroj: Money.com

Pandemie koronaviru je tu s námi již déle něž rok a její dopady jsou stále viditelnější. Jak se dalo čekat nezaměstnanost roste, malé, a i některé velké podniky zkrachovaly a stále větší procento lidí se utápí ve finančních problémech. To se však netýká světových miliardářů, jejichž jmění i během pandemie několikanásobně vzrostlo.

Myslíte si, že koronavirus poznamenal jmění současných miliardářů? Naopak! O kolik si přilepšilo 5 nejbohatších lidí světa během pandemie?

Podle zprávy mezinárodní humanitární skupiny Oxfam zaznamenalo v období pandemie všech 10 nejbohatších lidí planety v čele s Jeffem Bezosem a Elonem Muskem markantní růst.

Ve výsledku od vyhlášení stavu nouze v USA vzrostlo jmění 614 amerických miliardářů o celých 931 miliard dolarů. Pandemie tedy pro ně nebyla tak velkou ránou, jak by se dalo očekávat. Pouhých 50 miliardářů z loňských 2095 zaznamenalo v minulém roce výrazný pokles svého bohatství.

Oxfam se zmiňuje i o stále se prohlubujících sociálních rozdílech, které vytváří stále větší propast mezi bohatými a chudými. Právě proto je i samotná zpráva příznačně pojmenována „The Inequality Virus“ neboli volně přeloženo virus nerovnosti. Se stále se zhoršující situací apeluje organizace na světové vlády, aby po bohatých požadovaly vyšší daně a získaly tak dostatek financí na boj proti chudobě a uzdravení ekonomiky.

V návaznosti na tuto zprávu jsme se z blízka podívali na pět nejbohatších lidí světa a vývoj jejich jmění od 18. března 2020 do 18. března 2021. Kdo během pandemie zbohatl nejvíce a kdo naopak zažíval "těžké" časy?

5. Bill Gates

Bill Gates Zdroj: Forbes.com
Zdroj: Forbes.com

Bill Gates se řadí mezi jedny z nejznámějších a zároveň nejbohatších lidí světa. Svoji kariéru miliardáře započal jako spoluzakladatel technologického gigantu Microsoft, ve kterém v současnosti vlastní již jen 1 % akcií. I přesto jeho jmění během pandemie vzrostlo o 41 miliard dolarů, a to především díky jeho četným investicím.

Ty spravuje investiční společnost Cascade Investment, která jeho jménem investuje do desítek společností včetně Canadian National Railway, Deere či Ecolab. Jelikož se Gates věnuje již několik let charitativní činnostem prostřednictvím své nadace Bill and Melinda Gates Foundation, zapojil se i do boje proti koronaviru. V rámci něj věnoval 300 milionů dolarů na nákup léků, testů a vakcín.

Přesto během koronaviru zbohatl o cca 41 miliard dolarů…

4. Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg Zdroj: Forbes.com
Zdroj: Forbes.com

Spoluzakladatel a CEO Facebooku Mark Zuckerberg byl v říjnu minulého roku jedním z pouhých tří lidí na světě s čistým jměním přesahujícím 100 miliard dolarů. Během pandemie využívalo jeho sociální sítě zahrnující Facebook, WhatsApp a Instagram výrazně více uživatelů, než je zvykem, přičemž v některých měsících se jednalo o nárůst o desítky %.

Začátkem března poklesla cena akcií Facebooku, podobně jako u většiny akcií, z více než 220 dolarů pod hranici 150 dolarů. Díky již zmíněnému nárůstu aktivity uživatelů však akcie FB dosáhly už v srpnu 2020 svého historického maxima s cenou přesahující 300 dolarů. V návaznosti na to vzrostlo i jmění zakladatele společnosti, a to o celých 51,3 miliard dolarů.

3. Bernard Arnault

Bernard Arnault Zdroj: Forbes.com
Zdroj: Forbes.com

Francouzský podnikatel Bernard Arnault se ve světě proslavil jako zakladatel koncernu LVHM, ve kterém je zároveň předsedou i generálním ředitelem. Koncern v současnosti spravuje přibližně 70 značek, mezi které se řadí například Louis Vuitton, Christian Dior či Fendi.

Podle Bloomberg Billionaires Index jmění Arnaulta ještě 18. ledna minulého roku představovalo 109 miliard dolarů. O dva měsíce později se již jednalo o pouhých 60 miliard dolarů a až koncem dubna bylo možné sledovat pomalý růst. Během tohoto období ztratily akcie LVMH téměř 19 %.

Oživení přišlo až s listopadovým oznámením o dokončení vakcíny od společnosti Pfizer-BioNTech. To hrálo Arnaultovi do karet a růst jeho jmění ho opět vyšvihl na přední příčky nejbohatších lidí planety. Za námi sledované období se jednalo o růst v hodnotě 57,8 miliard dolarů, čímž v březnu tohoto roku uhájil třetí místo v žebříčku nejbohatších lidí světa.

2. Jeff Bezos

Jeff_Bezos
Zdroj: forbes.com
Jeden z největších růstu bohatství během pandemie zaznamenal Jeff Bezos se svým miliardovým e-commerce businessem. Lockdown a strach z nákazy přinutil většinu lidí k online nákupům, a to především u technologického gigantu Amazonu. Jen ve druhém čtvrtletí minulého roku vzrostly tržby společnosti meziročně o 40 %. Podle dat samotné společnosti se dodávky potravin meziročně více než ztrojnásobily.

V minulém roce zaznamenala značný růst i jeho divize AWS (Amazon Web Services), jejíž služby začalo využívat mnohem více společností a podnikatelů. Velké naděje vkládá i do svého vesmírného projektu v podobě společnosti Blue Origin, které se chce po odchodu z křesla CEO Amazonu maximálně věnovat.

Akcie Amazonu jen do července minulého roku vzrostly o více než 60 %, přičemž se obchodovaly na ceně okolo 3 000 dolarů. To Bezosovi logicky přineslo nemalé zisky a jeho jmění v září poprvé překročilo hranici 200 miliard dolarů. Po mírném poklesu ceny akcií ze začátku roku klesla hodnota jeho jmění do letošního března na 178 miliard dolarů, čímž si v námi sledovaném období přišel celkem na 65 miliard dolarů.

1. Elon Musk

Zdroj: Elon Musk. Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Elon_Musk
Vizionář a podnikatel Elon Musk se do povědomí široké veřejnosti zapsal především jako zakladatel vesmírné společnosti SpaceX a jedné z největších elektroautomobilek Tesly. Svoji cestu za bohatstvím započal v momentě, kdy se odhodlal k prodeji své softwarové společnosti Zip2 a následně figuroval jako jeden ze zakladatelů PayPalu.

Zvyšující se poptávka po elektromobilech se začala odrážet i na akciích Tesly. Pro porovnání se jejich cena 18. března 2020 pohybovala okolo 100 dolarů za akcii, přičemž 13. září se jednalo již o 444 dolarů za akcii. Tento růst v prosinci přesvědčil i S&P Dow Jones k zařazení tohoto titulu do indexu S&P 500.

Ve výsledku vzrostla tržní hodnota společnosti o více než 743 %, a tím se výrazně zvýšilo i bohatství samotného Elona Muska, které jen v minulém roce vzrostlo o 77 %. V únoru letošní ho roku navíc poprvé přesáhlo hranici 200 miliard dolarů. Tím se stal opět nejbohatším člověkem planety, kde jej již několikrát v tomto roce vystřídal Jeff Bezos. Po nových oznámení ze strany Tesly však hodnota jeho jmění mírně poklesla, čímž si za námi sledované období polepšil celkem o 142,6 miliard dolarů.

Měly by vlády řešit přicházející sociální nerovnost zvyšováním daní u vysokopříjmové skupiny obyvatel, nebo máte návrh na jiné východisko?

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo