Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 možnosti, jak nejvíce těžit z aktuálních vysokých úrokových sazeb

Publikováno
3 možnosti, jak nejvíce těžit z aktuálních vysokých úrokových sazeb
Zdroj: depositphotos.com

Jedním z drobných pozitivních momentů posledního roku, kdy prudce rostla inflace, byly vyšší úroky některých spořících produktů. Růst spotřebitelských úrokových sazeb jak u půjček, tak u nejrůznějších typů bankovních účtů byl způsoben zvyšováním sazeb ze strany České národní banky v reakci na vysokou inflaci.

ČNB tyto spotřebitelské sazby nestanovuje, nepřímo je však ovlivňuje – rozhoduje zejména REPO sazba ČNB, kterou komerční banky inkasují za to, že si od nich ČNB půjčí peníze (složitý mechanismu ovlivňující množství peněz v tuzemské ekonomice). Vyšší REPO sazba se promítá i do vyšších sazeb u spotřebitelských finančních produktů. Proto nyní nepanuje ideální doba pro půjčování peněz. Pokud však máte nějaké volné finanční prostředky, které nepotřebujete mít krátkodobě k dispozici, existují možnosti, jak současné situace využít.

Zdroj: kurzy.cz
Dlouhodobý vývoj REPO sazby ČNB
Dlouhodobý vývoj REPO sazby ČNB

1. Založte si spořicí účet s vysokým úrokem

Spořicí účet byl možná váš vůbec první produkt, kde jste zhodnocovali peníze. Dnešní spořicí účty se však posunuly o velký kus dál. K jeho založení už nemusíte chodit na pobočku banky a obvykle si ho zřídíte na pár kliků ze svého mobilního bankovnictví. V době psaní tohoto článku nabízejí ty nejlepší spořicí účty úrok okolo 6 %. S tímto výnosem sice neporazíte inflaci, ale alespoň trochu snížíte její negativní dopady.

Většinu spořicích účtů tak je velmi snadné založit a obvykle nemají ani požadavek na minimální zůstatek. Navíc je i poměrně snadné z nich vybírat peníze – jednoduchým převodem z účtu na účet v rámci elektronického bankovnictví a některé z nich nabízejí i debetní kartu. Máte-li tak nějaké volné finanční prostředky, můžete si na spořicí účet odložit alespoň svou finanční rezervu, kterou by každý z nás měl mít.

2. Zřiďte si fond peněžního trhu

Fondy peněžního trhu jsou typem podílového fondu s vlastnostmi spořicích účtů a jejich úročení se nyní také zvyšuje. Ačkoliv se jedná o investiční nástroje, investují do bezrizikových cenných papírů a tím pádem mohou svůj výnos rovněž garantovat. V minulých letech pozbyly na atraktivitě, neboť se jejich úrok také odvíjí od REPO sazby ČNB. Aktuální dostupné fondy peněžního trhu mají úrokovou sazbu rovnající se REPO sazbě, od které jsou odečteny náklady na provoz fondu. Úrok se tak pohybuje kolem 6,25 %.

Možná si říkáte, proč byste se měli se zřízením takového fondu obtěžovat, když podobný úrok můžete získat na spořicím účtu. Na rozdíl od spořicího účtu není maximálně výše vkladu do fondu peněžního trhu omezená a je také poměrně jednoduché si takový fond zřídit – například na investiční platformě Portu.

3. Otevřete si termínovaný vklad

Pokud máte část hotovosti, kterou nebudete několik měsíců nebo dokonce let potřebovat, zvažte otevření termínovaného vkladu. Termínovaný vklad opět nabízí srovnatelné zhodnocení jako alternativy výše, peníze si však zde můžete za současnou úrokovou sazbu uložit i na několik let. Je přitom pravděpodobné, že inflace a tím pádem i sazby stanovované Českou národní bankou, začnou v blízké budoucnosti klesat.

Odložením finančních prostředků na termínovaný vklad se jich na určitou dobu vzdáte, (často na šest měsíců až několik let), a pokud peníze vyberete před splatností, přijdete o část – nebo všechny – získaných úroků (dle podmínek). Co však ztratíte díky odepření přístupu ke svým penězům, získáte na cestě k vyšším úsporám v budoucnu. Není přitom problém své peníze vzít a rozdělit je na více termínovaných vkladů s různou dobou splatnosti.

Pokud máte nějaké úspory v hotovosti a chcete využít vyšších úrokových sazeb, které v těchto dnech vidíme, mohla by se vám některá z výše zmíněných možností hodit. Zvažte, jaký přístup ke svým penězům budete potřebovat (a kdy), a podle toho si vyberte.

Přijde vám zhodnocení zmíněných spořících produktů málo? Můžete zauvažovat o pasivním investování

Pasivní investování je investiční strategie, která spočívá v investování do finančních instrumentů, které kopírují složení nějakého indexu s cílem replikovat jeho výkon, aniž by bylo nutné aktivní obchodování nebo průběžný výběr jednotlivých akcií či jiných aktiv. Pasivní investování je založeno na přesvědčení, že tržní výnosy nelze dlouhodobě systematicky překonávat pomocí aktivního výběru akcií nebo častých obchodů.

Pasivní investoři se obvykle zaměřují na nákup a držení ETF (burzovně obchodovaných fondů), které sledují nějaký široký tržní index, jako je například S&P 500, Dow Jones Industrial Average nebo MSCI World. Tyto fondy poskytují diverzifikaci a snižují riziko spojené s investováním do jednotlivých akcií.

Hlavní výhody pasivního investování zahrnují:

  • Nižší náklady: Pasivní fondy mají obecně nižší poplatky než aktivně spravované fondy, protože nevyžadují časté obchodování a analýzu.
  • Diverzifikace: Pasivní investování umožňuje investorovi snadno diverzifikovat své portfolio a snížit riziko ztrát z jednotlivých investic.
  • Transparentnost: ETF mají jednoduchou a srozumitelnou strukturu, což umožňuje investorům lépe porozumět, do čeho investují.

Pasivní investování si oblíbí zejména lidé, kteří hledají dlouhodobý růst a mají omezený čas nebo zájem o aktivní sledování trhu a výběr jednotlivých akcií.

Líbil se vám tento článek?
44
19

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎