Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investiční fond jako spořicí účet s nejlepší sazbou na trhu a bez rizika? Ano, současná realita! – Srovnání Repofondu od Consequ a Investiční rezervy od Portu

Investiční fond jako spořicí účet s nejlepší sazbou na trhu a bez rizika? Ano, současná realita! – Srovnání Repofondu od Consequ a Investiční rezervy od Portu
Zdroj: depositphotos.com

S rostoucími sazbami ČNB se najednou ruku v ruce zvedají i sazby na spořicích účtech. Ač stále ani zdaleka nepokryjí současnou 17% inflaci, mohou se výnosy dosahující i 4-5 % jevit jako bezpečnější a zajímavější, než některé konzervativní nemovitostní fondy.

Velice zajímavou novinkou, kterou vysoké úrokové sazby přinesly, je nový typ fondu, kde můžete profitovat na aktuální 14denní reposazbě vyhlašované ČNB. Pro vás z toho plyne výhoda, že můžete získat ještě vyšší sazbu, než jaké jsou nabízeny na spořicích účtech.

Jaké riziko budete muset podstupovat a jsou tyto fondy výhodnější než spořicí účty? Pojďme se podívat na zoubek hned 2 novým podílovým fondům tohoto typu a zhodnotit, zda jsou skutečně tak dobré jak se říká.

Repofondy v kostce

  • Repofond je typ investičního fondu, který se snaží generovat výnosy prostřednictvím repo obchodů. Tyto dohody spočívají v tom, že fond nakupuje cenné papíry a zavazuje se je prodat zpět k určitému budoucímu datu.
  • Těmto fondům se daří v obdobích vyšších úrokových sazeb. Investoři do těchto fondů mohou profitovat z aktuální 14denní repo sazby vyhlašované ČNB. Výhodou jsou tak potenciálně vyšší sazby, než jaké jsou nabízeny na spořicích účtech.
  • Tyto produkty jsou ideální pro ty, kteří hledají lepší alternativu ke spořicím účtům a chtějí zhodnotit svou nepotřebnou finanční rezervu.

Obsah článku

Jde o spořicí účet, nebo investování? Jak to celé vlastně funguje?

V podstatě je to celé velmi jednoduché, fond provádí repo-operace. To znamená, že oproti vaší hotovosti společnost získá cenné papíry (např. pokladniční poukázky), kterými se dokáže přiblížit aktuální reposazbě. Se zhodnocením se přímo na samotnou sazbu nedostanete (pravděpodobně), vždy to bude o kousíček méně.

V podstatě tento produkt nevypadá jako investice v pravém slova smyslu. Nakonec vaše peníze jsou zhodnocovány téměř lineárně, podstupujete jen minimální investiční riziko atd. Parametry těchto produktů tedy skutečně vypadají spíše jako spořicí účet, nikoliv investování v např. akciovém podílovém fondu. Přesto se ale nejedná o spoření, ale investování.

Je to bezpečné?

Může vás napadat otázka, v čem je zádrhel, tedy např. zda je to bezpečné. Zde záleží, kterou společnost si vyberete. Podrobněji to vysvětlíme níže v textu, ale nebudeme vás napínat, pokud byste si vybrali produkt od Portu Investiční rezerva, vaše vklady budou pojištěny systémem vkladů do výše 100 tis. eur. Tedy riziko lze považovat za srovnatelné jako na spořicím účtu.

Pozor ale, jelikož všechny vklady u každé jedné banky se do této částky sčítají. Pokud tedy u banky, která provede vklad již máte běžný účet, bude se limit 100 tis. eur týkat součtu vašich vkladů.

V případě produktu od společnosti Conseq Repofond však bohužel repo-operace probíhají trochu odlišně, takové vklady jsou považovány za investici. Na vás to má ten dopad, že vaše vklady zde nebudou součástí systému pojištění vkladů. Jedná se o vcelku stabilní a bezpečné produkty, ale na trhu mohou nastat různé situace, viz např. příběh Sberbank.

Neplatnost systému pojištění vkladů přináší jednu zajímavou výhodu – lepší zdanění. Zatímco u Portu Investiční rezervy si daň musíte zaplatit sami v ročním zúčtování, zde se můžete dani vyhnout úplně, jelikož se jedná o výnos z cenných papírů, můžete uplatnit časový test a také zpravidla nemusíte danit prodeje do 100 tis. ročně – viz Kdy se (ne)vyhnete podání daňového přiznání.

Další společná nevýhoda těchto nových produktů je, že se budete muset vzdát likvidity (částečně). Tedy nebudete mít peníze tak rychle dostupné, jako když si je budete během pár vteřin převádět ze svého spořicího účtu v rámci jedné banky nebo do jednoho dne, když byste si je přeposílali mezi bankami. Zde bude výběr pár dní trvat, zpravidla něco mezi 3-14 dny.

Tento produkt tedy nebude vyloženě vhodný pro držení vašich nezbytných peněžních prostředků na měsíční náklady, které musíte mít ihned k dispozici. Spíše zde může být vhodné držet nějakou část peněžních prostředků třeba na potenciální opravy auta, rezervu na novou ledničku pro případ, že by se pokazila apod.

Tedy pro prostředky, které můžete v horizontu měsíce až 3 let potřebovat a nemůžete si je pro příliš krátký investiční horizont dovolit investovat do nemovitostí, investičních fondů apod.

Stačí pár let počkat, než se inflace umoudří, a budete vydělávat?

Možná vás napadá, že jakmile se inflace dostane pod kontrolu a bude opět na úrovni třeba 2-3 %, mohl by tento produkt příjemně vydělávat. Tak tady vás bohužel musíme zklamat, to se s největší pravděpodobností nestane.

Tím spíš ne dlouhodobě. Jak jsme již uvedli, úročení těchto produktů je závislé od aktuální dvoutýdenní repo sazby vyhlašované ČNB. Ta je nyní vysoká kvůli boji s inflací.

Je proto velmi pravděpodobné, že jakmile se inflace začne mírnit nebo dosáhne pro Česko přijatelnějších hodnot, bude ČNB sazby snižovat. Tím samozřejmě začnou klesat také sazby na spořicích účtech i zde. V praxi to tedy bude pravděpodobně vypadat tak, že sazba bude pořád o trochu vyšší než na spořicích účtech, ale téměř nikdy nebude zhodnocení vyšší než inflace.

Tedy je zde jeden háček… ČNB neplánuje držet sazby takto vysoké na dlouho. Inflační predikce ČNB zatím byly úplně mimo realitu, avšak pokud se např. během roku či dvou inflace umoudří, ČNB tvrdí, že sazby bude okamžitě snižovat. Tím by klesalo i zhodnocení tohoto produktu.

Určitě se tedy může jednat o lákavý spořicí produkt, jehož zhodnocení (stejně tak jako spořicích účtů) ale bude klesat. Pokud byste si některé z těchto produktů rádi vyzkoušeli, máme pro vás srovnání dvou možností. První varianta je Conseq Repofond (ISIN: CZ0008477221) a druhý produkt je od investiční platformy Portu s názvem Investiční rezerva.

1. varianta – Repofond od Consequ

Parametry fondu Conseq Repofond:

  • ISIN: CZ0008477221
  • Typ fondu: Otevřený podílový fond
  • Datum založení: 12. 7. 2022
  • Souhrnný ukazatel rizik: 1
  • Vstupní poplatek: až 5 % z cílové částky (detailněji níže v textu)
  • Průběžný poplatek: 0,39 % ročně
  • Výstupní poplatek: 0 %
  • Doporučená délka držení: 1 rok a déle

Průběžný poplatek je něco, čemu se nevyhnete u snad žádného fondu, avšak 0,39 % je vcelku nízká hodnota, která vás příliš zatěžovat nebude. Při současné repo-sazbě 7 % fond cílí na 6,25 (tedy jen o 0,75 p.b. méně, než je současná sazba). To je pořád více, než kolik nabízejí banky. Navíc zde nejste jinak omezeni, co se týče maximální výše vkladů (oproti většině spořicích účtů). Všechny vaše vklady jsou úročeny stejnou sazbou. Vklady jsou omezeny pouze zespodu, tedy musíte vložit alespoň 10 tis. při jednorázové investici anebo minimálně vkládáte 500 Kč při pravidelné měsíční investici.

Co je však nevýhoda tohoto fondu, je vstupní poplatek. Vstupní poplatek dle aktuálního statutu fondu je až 5 %. To není zrovna málo, vzhledem k tomu o jak konzervativní produkt se jedná. Avšak dle dalšího dokumentu, sazebníku, bude u tohoto fondu vzhledem k jeho povaze snížen na “pouhých” 0,5 % (nebo i méně v případě vyšších vkladů či předplácení vstupních poplatků).

Tato skutečná sazba je platná dle aktuálního sazebníku společnosti Conseq, proto si ji raději vždy ověřte, abyste nebyli překvapení, kdyby se změnila. Výstupní poplatek není, pouze můžete přijít o nevratný předplacený vstupní poplatek z cílové částky, kdybyste přestali investovat předčasně – v závislosti na nastavení vaší smlouvy. Fond si lze sjednat kompletně online.

2. varianta – Investiční rezerva od Portu

Zdroj: Portu.cz

investovani do nemovitosti na portu

A jak je na tom druhý srovnávaný poskytovatel tohoto produktu Investiční rezerva od společnosti Portu? Ve zkratce uvedeme pouze odlišnosti. Liší se především v těchto parametrech:

  • Vstupní poplatek: 0 %
  • Průběžný (manažerský) poplatek: 0,25 %
  • Další poplatky nejsou
  • Platí pojištění vkladů do 100 tis. eur
  • Lze si založit jednoduše online bez finančního poradce

Jedná se o prakticky totožný produkt, avšak s výhodou pojištění vkladů, jelikož operace s vaším kapitálem probíhají trochu odlišně. Dále se zcela vyhnete zbytečnému vstupnímu poplatku. Jak to? Portu je totiž investiční platforma, které obecně dosahují nižších poplatků díky využívání moderních technologií. Vy sami si zaregistrujete obchodní účet online a vyberete si produkt Investiční rezerva. Mimochodem Portu nabízí pod jedním účtem investovaní do kryptoměn, akcií i dluhopisů – viz naše recenze Portu.

Možná jste se pozastavili nad názvem Investiční rezerva, když jsme hned v úvodu vysvětlili, že se jedná v podstatě o produkt spoření… Je to z důvodu, že při vzniku tohoto produktu bylo původně nezbytné alespoň část prostředků (donedávna 15 %) investovat (do zlata, dluhopisů a stabilních akcií).

Teprve nedávno (18. 7. 2022) na základě zpětné vazby uživatelů Portu přišlo s rozdělením Investiční rezervy na odvážnější variantu (s investiční složkou) a opatrnější variantu (kde je pouze úročená hotovost). To, kterou variantu budete chtít, si můžete sami navolit v prostředí aplikace.

Úroky vám budou v případě Portu připisovány měsíčně a nezdaněné, což je výhodnější (vyšší základ pro další složené úročení). Na vás však zůstává uvést tyto příjmy v ročním zúčtování daně a zaplatit z nich daň sami, což je pro některé uživatele administrativně nepohodlné.

Shrnutí

Tento typ produktu ocení ne tolik investoři jako ti, kteří hledají výhodnější alternativu ke spořicím účtům a chtějí zhodnotit nepotřebnou finanční rezervu nebo nemají dostatečně dlouhý horizont pro rizikovější aktiva – např. z důvodu brzké koupě nemovitosti či auta. Určitě neoslní fantastickým výnosem, ale dokud budou výnosy vyšší než na spořicích účtech, můžete získat pár procent navíc ze svých úspor.

Co se našeho srovnání Consequ a Portu týče, v případě Investiční rezervy od Portu se můžete vyhnout všem vstupním poplatkům, a dokonce budete platit nižší průběžný poplatek. Zároveň budou vaše vklady součástí pojištění do 100 tis. eur. Podle těchto parametrů tak jednoznačně převažuje volba na Portu. Mimoto si pak dodatečně můžete zřídit i výhodný investiční účet (ať už do kryptoměn nebo akcií).

Neznamená to ale, že by Repofond od Consequ byl vyloženě špatný produkt. Jeho výhoda je potenciálně vyšší výnos díky možnosti využití časového testu, případně neplacení daně z prodeje cenných papírů do 100 tis. Kč ročně. Pokud vám tedy nevadí, že vaše vklady nebudou pojištěny, můžete tak získat ještě o kousek výhodnější sazbu.

Anketa

Již hlasovalo 412 čtenářů
Kterého poskytovatele preferujete?

Conseq Repofond

89 hlasů (21.6 %)

Jiné spořicí produkty

61 hlasů (14.8 %)

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
29
8

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (6 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Martin Dlouhý

Je tedy až zarážející kolik informací je špatně. Z článku soudím, že jste moc důkladnou analýzu neprovedl. Na webu: “finex.cz” máte toto motto: “Tvoříme odborné články zaměřené na hodnotu pro čtenáře, stručnost a srozumitelnost.” Váš článek se diametrálně liší, možná by bylo nejlepší jej smazat, případně uvádět pravdivé informace.

Ing. Tomáš T

Díky za podnět. Článek prošel editací a některé informace skutečně byly opraveny. Nikdo není neomylný. Nic takového ale, co by zásadním způsobem mělo změnit obsah článku, tedy že by se původní forma měla zdát nepoužitelná.
Budeme rádi, pokud svůj názor rozvedete, abychom mohli případné podněty zapracovat.

Richard Siuda

Děkuji za úpravy, bohužel i po nich zůstalo pár bodů, které si proto dovolím upřesnit zde v diskuzi.

Ad pojištění vkladů – v článku je i nadále operováno s tím, že pojištění vkladů u Portu je výhodou. To není pravda – Portu spadá pod pojištění bankovních vkladů proto, že ukládá peníze u banky jako depozitum a klienti tedy reálně nesou kreditní riziko této banky (jak odkazujete např. na Sberbank). Při repo operaci to tak není, nenesete riziko banky, protože u ní nemáte uložené peníze – máte s ní uzavřenu transakci, která je kryta cennými papíry poskytnutými jako zástava. Nenesete kreditní riziko = nepotřebujete pojištění vkladu. Téma “Sberbank” je tak relevantní naopak u Portu, nikoliv u našeho fondu.

Ad vstupní poplatek – tato hodnota bývá často ve statutu uváděna na nějaké obecné max. úrovni. Rozhodující je sazebník ve smlouvě s klientem, a ten udává max. hodnotu 0,5 %, a to bez ohledu na to, zda si kupujete fond přes poradce, nebo sám online – čímž reaguji na nepravdivé tvrzení, že “Repofond je možné sjednat pouze přes finančního poradce”. Pro zajímavost, téměř polovina všech dosavadních investic do Repofondu byla realizována s 0% vstupním poplatkem, a to vč. investic přes poradce.

Ing. Tomáš T

Díky za rozvedení.
Pojištění vkladů rozhodně nepovažuji za nevýhodu, ale výhodu. Možná je to subjektivní, ale pokud mám své peníze kryty systémem pojištěním vkladů, považuji takovou investici za bezpečnější. Kreditní riziko, tedy že jsem pojištěn do 100 tis. eur je nevýhoda jen od chvíle, kdy potřebuji vložit více, to už se ale nabízejí úplně jiné alternativy a ne “spořicí účty”. Mít cenný papír je určitě dobrá páka, ale je otázkou kdo a jak jej zaplatí, kdyby se protistrana “vypařila”.
Hledal jsem, a docela pečlivě, jak si fond můžu sám založit. Přihlásil jsem se do svého retailového účtu u společnosti Conseq, ale možnost založil jsem ani tak nenašel. Ani Googlení, jak na to nepomohlo. Bavil jsem se se známým finančním poradcem a ani ten neví o možnosti, jak si jej může někdo vyjma poradce založit. => pokud jste zde schopen/ochoten poslat odkaz na registraci a přidat nějaký stručnější návod, klidně tomu obětuji ještě nějaký čas, vyzkouším si to, založím si jej a vyzkouším. Pokud to půjde, rád to v článku uvedu na pravou míru.

Richard Siuda

Odkaz zde: https://www.mojeinvestice.cz/Smlouvy/Home/Product. Návod myslím není potřeba :) Pro online marketing běžně používáme micropage https://www.mojeinvestice.cz/, kde je odkaz na online sjednání smlouvy poměrně výrazný.

Pokladniční poukázky ČNB bez problémů zpeněžíte, to je právě podstata bezpečnosti celé operace. To, že spadáte do režimu pojištění vkladů znamená jen to, že nesete riziko, které tento režim (do určeného limitu) pokrývá. Podle mne je lepší to riziko nepodstupovat, ale uznávám, můžeme na to mít každý jiný názor.

Ing. Tomáš T

Zajímavé, díky za odkaz. Škoda, že je obtížné jej vyhledat i bez odkazu. Asi má web slabou pozici v očích Google. Na tuto stránku jsem se ani po několika minutách snažení nedostal.
Ale beru vaši připomínku a upravuji v článku, jak jsem slíbil. :-)

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.