Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

2 nejlepší a 2 nejhorší dividendové investice na 2. polovinu roku 2021

Publikováno
2 nejlepší a 2 nejhorší dividendové investice na 2. polovinu roku 2021
Zdroj: bestpoa.com

Cílem řady investorů je dosáhnout stabilního pasivního příjmu, který jim dokáže krýt záda i v dobách, kdy se ekonomice zrovna nedaří. Jednou z možností je dividendová strategie, kterou můžete dosáhnout dostatečné diverzifikace svého portfolia a zároveň získat i finanční rezervu před odchodem do důchodu.

Právě proto jsme se podívali z blízka hned na 4 dividendové investice a seřadili je od těch nejhorších až po ty nejlepší.

1. Americké státní dluhopisy

Mezi jedny z nejsledovanějších dluhopisů na světě se nepochybně řadí americké státní dluhopisy s desetiletou dobou splatnosti známé jako 10-Year Treasuries. Ty představují pro většinu investorů spolehlivou a bezpečnou investici. Ve své podstatě si tak mohou být jisti, že své peníze za deset let dostanou zpět, a to bez ohledu na to, zda ekonomika prosperuje či naopak. To však neplatí o inflaci, která dokáže vaši investici znehodnotit.

V současnosti se výnosy 10-Year Treasuries pohybují okolo 1,6 %, což je o 40 % méně než hodnota samotné inflace, která během března tohoto roku vzrostla již na 2,6 %.

Pokud se i tak rozhodnete do dluhopisů investovat, bude pro vás velmi těžké dosáhnout uspokojivých příjmů. Při současné návratnosti byste totiž pro příjmy ve výši 40 000 dolarů museli do dluhopisů investovat minimálně 2,5 milionů korun. S rostoucí inflací by se však investoři mohli v budoucnu dočkat mnohem vyšších výnosů.

2. Dividendoví aristokraté

Jedním z nejznámějších způsobů, jak získat stabilní pasivní příjem, je investice do tzv. dividendových aristokratů. Mezi ně se v současnosti řadí již 65 společností s více než 25letou historií zvyšování svých dividend. I přesto není investice do těchto akcií tou nejlepší volbou, a to především z hlediska dividendových výnosů. Ty se totiž u většiny titulů pohybují v průměru okolo 1,9 %, přičemž není výjimkou, že některé z nich ani nepřekročí hranici 1 %.

Pro porovnání můžeme využít například i nejznámější index S&P 500, který se může pyšnit průměrným dividendovým výnosem okolo 1,3 %, přičemž většina titulů v něm dividendy nevyplácí. Pokud se tedy rozhodnete investovat do dividendových aristokratů, je třeba pořádně vybírat, jedině pak můžete narazit na skutečně zajímavou investici.

1. ETF SPDR Bloomberg Barclays High-Yield Bond

Jednou z dalších možností, jak získat dlouhodobý pasivní příjem je investování do korporátních dluhopisů, které ale mohou být velmi rizikové a potenciálně můžete ztratit 100 % kapitálu. Mnohem zajímavější volbou je investovat do nich skrze ETF, mezi které se řadí například i SPDR Bloomberg Barclays High-Yield Bond ETF (JNK) s 4,78 % dividendovým výnosem.

I přesto zde může být jeden háček, a to především ve správě těchto fondů. Jsou spravovány tzv. pasivně, což obvykle bývá výnosnější. V průběhu času se však může objevit situace, kdy budou aktivně řízené fondy daleko úspěšnější.

2. CEF

Za mnohem lepší alternativu jsou mezi některými investory považovány CEF neboli uzavřené fondy. Ty jsou na rozdíl od ETF spravovány reálnými portfoliovými manažery či společnostmi, které jsou schopny zhodnotit mnohem více faktorů ovlivňujících vývoj trhu.

CEF obecně nabízí vysoké dividendy, které se v průměru pohybují okolo 7,2 %. Jedním ze známých CEF je například DoubleLine Income Solutions Fund (DSL) s dividendovým výnosem okolo 9,87 %. U tohoto typu fondů můžete navíc vydělat na jejich nákupu ve slevě neboli v době, kdy je jejich cena nižší než jejich čistá hodnota aktiv (NAV).

Shrnutí

Jak jsme se mohli přesvědčit, na trhu je stále mnoho příležitostí, jak získat bezpečný a stabilní pasivní příjem, který vám může zaručit klidné stáří. Z výše zmíněných prostředků je možné nejlépe hodnotit již zmíněné CEF, které disponují skvělou kombinací efektivnosti a vysokých dividend.

V žádném případě ale není na místě zavrhnout ostatní možnosti včetně ETF či dividendových aristokratů, mezi kterými se dají najít skvělé investiční příležitosti. Vždy je však nutné dostatečně zvážit možná rizika a pouštět se pouze do investic, které vašemu portfoliu i strategii více pomohou, než uškodí.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎