Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zajímavé důvody, proč investovat do iShares S&P 500 ETF, ale také důvod, proč se mu naopak vyhnout

Fond iShares S&P 500 ETF je populární mezi investory pro své vysoké výnosy a nízké poplatky. Zjistěte, proč byste měli zvážit tuto investici i vy.

Ing. Patrik Kudláček
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Zajímavé důvody, proč investovat do iShares S&P 500 ETF, ale také důvod, proč se mu naopak vyhnout
Zdroj: depositphotos.com

IShares S&P 500 ETF je jedním z největších a nejpopulárnějších burzovně obchodovaných fondů (ETF), který je k dispozici hned na několika burzách.

Každý si tak může najít tu, kde jsou pro něj obchody nejvýhodnější. Fond spravuje aktiva o velikost desítek milionů euro a klasifikuje se jako velmi velký.

Pro čtenáře, kteří o tom ještě neslyšeli S&P 500 je starý index, který představuje 500 největších a nejziskovějších podniků v USA dle tržní kapitalizace.

Nelze nakupovat přímo tento index (i když můžete spekulovat na změnu jeho hodnoty prostřednictvím finančních derivátů), ale můžete nakupovat ETF, které se zjednodušeně řečeno budou chovat jako onen index a svou výkoností téměř dokonale jej kopírují.

Jelikož se jedná o velmi zajímavé investiční aktivum, které je zajímavé nejen pro začínající investory, rozhodli jsme se, že vás seznámíme s několika důvody, proč by se mohl zamlouvat i vám.

Základní informace o iShares S&P 500 ETF
  • Fond iShares S&P 500 ETF je jedním z největších a nejpopulárnějších ETF na světě, kopíruje výkon 500 největších amerických firem dle tržní kapitalizace.
  • Lákavé historické výnosy – iShares S&P 500 ETF vykazuje stabilní růst, s průměrným ročním zhodnocením okolo 17 % za posledních pět let, přičemž očekávaný dlouhodobý výnos by mohl být mezi 8-10 %.
  • Diverzifikace a nízká rizikovost – Investicí do tohoto ETF získáte podíly v 500 společnostech, což snižuje riziko a činí investici vhodnou pro dlouhodobé investory.

Obsah článku o iShares S&P 500 ETF

Lákavé historické výnosy

Největší společnosti v portfoliu jsou např. Apple, Microsoft, Amazon, Nvidia, Alphabet, Tesla, Meta Platforms a Berkshire Hathaway. Tyto podíly přinesly velkou část růstu S&P 500 za posledních několik let – dlouhodobě tvoří 5 největších složek tohoto indexu 25 až 30 % jeho váhy.

Minulá výkonnost samozřejmě není zárukou budoucích výsledků, ale lze se domnívat, že síla základních produktů a služeb nabízených těmito podniky má extrémně silné konkurenční výhody a mohly by v nadcházejících letech nadále poskytovat silné a rostoucí zisky.

Návratnost investice do iShares S&P 500 ETF v jednotlivých letech
Rok Výkonnost
2014 13,2 %
2015 1,0 %
2016 11,5 %
2017 21,4 %
2018 – 4,7 %
2019 31,0 %
2020 18,0 %
2021 28,4 %
2022 – 18,3 %
2023 25, 9 %
zdroj dat: blackrock.com

Za posledních pět let se iShares S&P 500 ETF zhodnotilo v průměru o 17 % ročně. To je nadprůměr a bylo by možná lepší střídměji odhadovat, že v příštím desetiletí může dosáhnout průměrného ročního výnosu okolo 8-10 %, což lépe reflektuje dlouhodobější průměry.

Pro investory je pochopitelně důležité dosáhnout náležité návratnosti investice, a toto ETF přináší ve velmi dlouhodobém horizontu opravdu zajímavé výnosy z pasivního investování.

Výborná je také diverzifikace indexu S&P 500 do podniků v portfoliu. I když nakoupíte akcie jen jediného ETF, nakoupíte tím poměrnou část ve hned pěti stech akciových titulech.

To je velmi snadné a zároveň efektivní, neboť tím značné zmírníte nežádoucí propady – Tedy rizikovost vašich investic. Pro úplnost dodejme, že také potenciální výnos, kdy bych neočekával, že dosáhnete dlouhodobé návratnosti na úrovni desítek procent.

Dlouhodobý vývoj hodnoty iShares S&P 500 ETF

Načítání
Načítání
Investujte do ETF u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Investovat!

Nízké poplatky za správu

Když hodnota akcií fondu vzroste, vzroste i hodnota vaší investice. To je část zhodnocení, která se nazývá hrubé výnosy. Je tu však ještě jeden tok výnosů – druhou hlavní částí výnosů jsou dividendy.

Poplatky za správu (a daně či případně další náklady) jsou odečteny z výnosu a to, co zbylo, se nazývá čistý výnos.

TIP

Dvě různá portfolia mohou přinést stejný hrubý výnos, ale dosáhnou podstatně odlišných čistých výnosů, pokud jsou poplatky různě vysoké.

Spousta firem pro správu aktivních fondů si účtuje poplatky za správu ve výši alespoň 1 % či více a také výkonnostní poplatek či poplatek ze zisků (zhodnocení). Pokud portfolio vzroste o 10 % a správce fondu si účtuje 1 % z poplatků, čistý výnos by byl 9 %.

Procentní rozdíl mezi 10 % a 9 % nemusí znít tak moc, ale časem to může znamenat velký rozdíl.

Hodnota jednorázové investice dle délky investičního horizontu 
Hodnota jednorázové investice dle délky investičního horizontu

Jednorázová investice částky 10 000 USD by se po 20 letech proměnila na cca 56 000 USD s 9% ročním zhodnocením. Pokud by ale rostla o 10 % ročně, proměnila by se po 20 letech na 67 000 USD.

To je rozdíl 11 000 USD! A to upouštíme od toho, že průběžné manažerské poplatky si fond strhne nehledě na to, jestli dosáhl zisku anebo jste ve ztrátě.

Info

ETF iShares S&P 500 má roční poplatek za správu pouhých 0,07 %, což je extrémně nízké a málokterý investiční podílový fond se této nízké nákladovosti blíží ani nepřiblíží.

Aktivní manažeři mají svou roli na akciovém trhu, zejména pokud poskytují čisté výnosy, které jsou lepší než S&P 500 ETF v průběhu víceletých časových období, jenže toho bohužel dosahuje pouze zlomek aktivních správců fondů.

Proč naopak neinvestovat do iShares S&P 500 ETF?

I když je to jeden z oblíbených ETF a je to pravděpodobně efektivní investice pro většinu investorů, mohou se objevit i důvody, proč se tomuto ETF naopak vyhnout.

Ono přiznejme si, ta jednoduchost (poslat peníze a mít je automaticky široce diverzifikované a zainvestované) je prostě nudná. A po čase to mnohým investorům nestačí.

Jenže bývá chybné měnit svou investiční strategii už po pár letech či měsících nebo se přeorientovat na trading.

Dalším případem, kdy se vám může znelíbit, je, pokud hledáte pasivní příjem v podobě dividend.

Podle BlackRock je totiž 12měsíční dividendový výnos tohoto ETF jen okolo 1,3 %. Pokud investoři nepotřebují pasivní příjem, pak je tento dividendový výnos v pořádku.

Existuje však spousta dalších možností pro investory zaměřené na příjem, jako jsou např. dividendové akcie, které by mohly přinést daleko vyšší pasivní výnosy.

Pokud chcete investovat právě do tohoto ETF, určitě to není vyloženě špatná volba, dodržíte-li dostatečně dlouhý investiční horizont a budete-li mít skálopevnou trpělivost měsíčně posílat jeden vklad po druhém.

S&P 500 ETF lze snadno nakupovat prostřednictvím investičních platforem

S&P 500 ETF, jako je právě iShares S&P 500 ETF, jsou jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak investovat do největších amerických společností.

Většina investorů je zvyklá nakupovat ETF prostřednictvím klasických brokerů, jako jsou XTB, RoboMarkets nebo Trading212. Tito brokeři umožňují přímý přístup na trhy a jsou oblíbení pro svou širokou nabídku aktiv, nízké poplatky a možnost aktivního obchodování.

Kromě těchto klasických brokerů existují i investiční platformy, které jsou vhodné pro dlouhodobější investory, kteří preferují pasivnější přístup.

Mezi tyto platformy patří například Portu, Fondee a Indigo. Tyto platformy umožňují snadné a automatizované investice do ETF, včetně S&P 500 ETF, aniž by uživatel musel aktivně obchodovat.

Recenze námi vyzkoušených investičních platforem

Favorit redakce

Výhody
  • Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
Nevýhody
  • Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
  • Nízký počet akcií, do kterých lze investovat

Portu, Fondee a Indigo jsou navrženy tak, aby investování bylo co nejjednodušší a přístupné i pro začátečníky. Automatizované procesy, přehledné uživatelské rozhraní a minimální vstupní kapitál jsou výhodami těchto platforem.

I když nemáte rozsáhlé znalosti finančních trhů, tyto platformy vám umožní investovat do S&P 500 ETF snadno a efektivně.

Investování přes tyto platformy je tedy vhodné pro ty, kteří hledají jednoduché a dlouhodobé řešení pro zhodnocení svých peněz, aniž by museli věnovat čas aktivnímu sledování trhů a obchodování.

FAQs – Na co se nejčastěji ptáte

Co je iShares S&P 500 ETF?

Fond iShares S&P 500 ETF je burzovně obchodovaný fond, který kopíruje výkon indexu S&P 500, tedy 500 největších amerických firem.

Jaký je historický výnos iShares S&P 500 ETF?

Za posledních pět let dosahuje průměrného ročního zhodnocení okolo 17 %. Dlouhodobě lze očekávat návratnost investice okolo 10 % ročně.

Jaký je poplatek za správu u tohoto ETF?

Poplatek za správu činí pouhých 0,07 %, což je velmi nízké ve srovnání s jinými fondy.

Pro koho je toto ETF vhodné?

Toto ETF je vhodné pro dlouhodobé investory, kteří preferují pasivní investování a chtějí snížit riziko díky široké diverzifikaci.

Mohu investovat do tohoto ETF i jako začátečník?

Ano, investice do ETF je snadná a vhodná i pro začátečníky, zejména díky investičním platformám jako Portu nebo Fondee.

Jak mohu nakoupit iShares S&P 500 ETF?

Tento ETF lze koupit prostřednictvím brokerů jako XTB, RoboMarkets nebo přes investiční platformy typu Portu.

Další zdroje informací:

  • The Motley Fool (3 reasons why I’d rate the iShares S&P 500 ETF (IVV) as a buy right now)
  • Nasdaq (Should iShares Core S&P 500 ETF (IVV) Be on Your Investing Radar?)
  • justETF (Top S&P 500 ETFs)
  • Investopedia (How to Choose an S&P 500 ETF)
Líbil se vám tento článek?
20
5

Autor

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.