Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zajímavé důvody, proč investovat do iShares S&P 500 ETF, ale také důvod, proč se mu naopak vyhnout

Aktualizováno
Zajímavé důvody, proč investovat do iShares S&P 500 ETF, ale také důvod, proč se mu naopak vyhnout
Zdroj: depositphotos.com

Zjistěte, jak může investování do ETF s nízkým poplatkem nakonec přinést skvělé výnosy. IShares S&P 500 ETF je jedním z největších a nejpopulárnějších burzovně obchodovaných fondů (ETF) obchodovaných hned na několika burzách. Každý si tak může najít tu, kde jsou pro něj obchody nejvýhodnější. Fond spravuje aktiva o velikost desítek milionů euro a klasifikuje se jako velmi velký.

Pro čtenáře, kteří o tom ještě neslyšeli S&P 500 je starý index, který představuje 500 největších a nejziskovějších podniků v USA dle tržní kapitalizace. Nelze nakupovat přímo tento index, ale můžete nakupovat ETF, které se zjednodušeně řečeno budou chovat jako onen index a svou výkoností téměř dokonale jej kopírují.

Jelikož se dle mého názoru jedná o velmi zajímavé investiční aktivum, které je zajímavé nejen pro začínající investory, rozhodl jsem se, že vás seznámím s několika důvody, proč se mi tak zamlouvá.

Základní informace o iShares S&P 500 ETF

  • IShares S&P 500 ETF je jeden z největších a nejoblíbenějších burzovně obchodovaných fondů (ETF) na světě.
  • Kopíruje svým složením index S&P 500, který je složený z 500 největších a nejziskovějších společností v USA.
  • Zahrnuje největší světové společnosti, jako jsou Apple, Microsoft, Amazon, Nvidia, Alphabet, Tesla, Meta a Berkshire Hathaway.
  • Jeho dlouhodobé zhodnocení se pohybuje mezi 8 až 10 % ročně.

Lákavé historické výnosy

Největší společnosti v portfoliu jsou např. Apple, Microsoft, Amazon, Nvidia, Alphabet, Tesla, Meta Platforms a Berkshire Hathaway. Tyto podíly přinesly velkou část růstu S&P 500 za posledních několik let a v současnosti tvoří okolo 29 % indexu.

Minulá výkonnost samozřejmě není zárukou budoucích výsledků, ale domnívám se, že síla základních produktů a služeb nabízených těmito podniky má extrémně silné konkurenční výhody a mohly by v nadcházejících letech nadále poskytovat silné a rostoucí zisky.

Za posledních pět let se iShares S&P 500 ETF zhodnotilo v průměru o 14,2 % ročně. To je nadprůměr a bylo by možná lepší střídměji odhadovat, že v příštím desetiletí může dosáhnout průměrného ročního výnosu okolo 8-10 %, což lépe reflektuje dlouhodobější průměry. Pro investory je dosahování výnosů v podstatě to, o čem to celé je, a toto ETF přináší ve velmi dlouhodobém horizontu opravdu zajímavé výnosy z pasivního investování.

Výborná je také diverzifikace indexu S&P 500 do podniků v portfoliu. I když nakoupíte akcie jen jediného ETF, nakoupíte tím poměrnou část ve hned pěti stech akciových titulech. To je velmi snadné a zároveň efektivní, neboť tím značné zmírníte nežádoucí propady – Tedy rizikovost vašich investic. Pro úplnost dodejme, že také potenciální výnos, kdy bych neočekával, že dosáhnete dlouhodobé návratnosti na úrovni desítek procent.

Nízké poplatky za správu

Když hodnota akcií fondu vzroste, vzroste i hodnota vaší investice. To je část zhodnocení, která se nazývá hrubé výnosy. Je tu však ještě jeden tok výnosů – Druhou hlavní částí výnosů jsou dividendy. Poplatky za správu (a daně či případně další náklady) jsou odečteny z výnosu a to, co zbylo, se nazývá čistý výnos.

Dvě různá portfolia mohou přinést stejný hrubý výnos, ale dosáhnou podstatně odlišných čistých výnosů, pokud jsou poplatky různě vysoké.

Spousta firem pro správu aktivních fondů si účtuje poplatky za správu ve výši alespoň 1 % či více a také výkonnostní poplatek či poplatek ze zisků (zhodnocení). Pokud portfolio vzroste o 10 % a správce fondu si účtuje 1 % z poplatků, čistý výnos by byl 9 %.

1% rozdíl mezi 10% a 9% nemusí znít tak moc, ale časem to může znamenat velký rozdíl. Jednorázová investice částky 10 000 USD by se po 20 letech proměnila na cca 56 000 USD s 9% ročním zhodnocením. Pokud by ale rostla o 10 % ročně, proměnila by se po 20 letech na 67 000 USD. To je rozdíl 11 tis. dolarů! A to upouštíme od toho, že průběžné manažerské poplatky si fond strhne nehledě na to, jestli dosáhl zisku anebo jste ve ztrátě.

Poznámka

ETF iShares S&P 500 má roční poplatek za správu pouhých 0,07 %, což je extrémně nízké a snad žádný investiční podílový fond se tomu ani nepřiblíží.

Aktivní manažeři mají svou roli na akciovém trhu, zejména pokud poskytují čisté výnosy, které jsou lepší než S&P 500 ETF v průběhu víceletých časových období, jenže toho bohužel dosahuje pouze zlomek aktivních správců fondů.

Proč naopak neinvestovat do iShares S&P 500 ETF?

I když je to jeden z mých oblíbených ETF a myslím si, že by to byla efektivní investice pro většinu investorů, mohou se objevit i důvody, proč se tomuto ETF naopak vyhnout.

Ono přiznejme si, ta jednoduchost (poslat peníze a mít je automaticky široce diverzifikované a zainvestované) je prostě nudná. A po čase to mnohým investorům nestačí. Jenže bývá chybné měnit svou investiční strategii už po pár letech či měsících nebo se přeorientovat na trading.

Dalším případem, kdy se vám může znelíbit, je, pokud hledáte pasivní příjem v podobě dividend. Podle BlackRock je totiž 12měsíční dividendový výnos tohoto ETF jen okolo 1,3 %. Pokud investoři nepotřebují pasivní příjem, pak je tento dividendový výnos v pořádku. Existuje však spousta dalších možností pro investory zaměřené na příjem, jako jsou např. dividendové akcie, které by mohly přinést daleko vyšší pasivní výnosy.

Pokud chcete investovat právě do tohoto ETF, určitě to není vyloženě špatná volba, dodržíte-li dostatečně dlouhý investiční horizont a budete-li mít skálopevnou trpělivost měsíčně posílat jeden vklad po druhém.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Další zdroje informací:

  • The Motley Fool (3 reasons why I’d rate the iShares S&P 500 ETF (IVV) as a buy right now)
  • Nasdaq (Should iShares Core S&P 500 ETF (IVV) Be on Your Investing Radar?)
  • justETF (Top S&P 500 ETFs)
  • Investopedia (How to Choose an S&P 500 ETF)
Líbil se vám tento článek?
20
4

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.