Před pár týdny jsme vám přinesli informace o tom, jak se dařilo v roce 2020 nemovitostním fondům pro širokou veřejnost. Dnes se společně podíváme, jak si vedly nemovitostní fondy kvalifikovaných investorů. Většina těchto fondů vynesla investorům výrazně vyšší výnos.
Rok 2020 byl značně chaotický, volatilní i rozpačitý a přinesl s sebou nejistotu jak do běžného života, tak do života investičního. Nemovitosti jsou po celá staletí vnímány jako bezpečný přístav pro úspory, který udržuje hodnotu peněz a přináší pravidelný pasivní příjem. I proto jsou nemovitostní fondy kvalifikovaných investorů velmi populární.
Nabízí však mnoho výhod, jako je profesionální řízení fondu, téměř žádné další regulace a investiční příležitosti, ke kterým se ostatní fondy nedostanou. Díky těmto aspektům obvykle dosahují vyšších výnosů než běžné podílové fondy.
Výnosy až 11,5 %
Přestože akciové trhy dosahují dlouhodobě vyššího zhodnocení, nemovitostní fondy přinášely v roce 2020 velmi zajímavé výnosy za menšího rizika než akcie.
Při pohledu na naši srovnávací tabulku však zjistíte, že některé z fondů nepřekonaly ani inflaci. Pokud porovnáme výnosnost nejvýkonnějšího a nejméně výkonného fondu, dělí je téměř 10 procentních bodů, což je opravdu velký rozptyl.
Kdo se stal vítězem pandemického roku a kdo naopak propadl?

Jednoznačně nejvyššího výnosu dosáhl fond Accolade Industrial. Jeho roční výnos činí 11,45 %. Fond se zaměřuje výhradně na výrobní a logistické areály, má téměř nulovou neobsazenost, efektivně využívá bankovního financování a má dobře nastavené podmínky nájemních smluv. Tato esa v rukávu jej činí nejen jedničkou letošního roku, ale i dlouhodobě jedním z nejvýnosnějších nemovitostních fondů v České republice.
O něco hůře si vedl fond Wood & Company podfond Office, který má ve svém portfoliu prémiové kancelářské nemovitosti v české a slovenské metropoli. ZDR Investments se primárně zaměřuje na retailové obchody. Přestože fond ZDR Investment patří k nejdynamičtěji se rozvíjejícím nemovitostním fondům na českém trhu, má poměrně vysoký vstupní poplatek, který může některé investory odradit.
Naproti tomu Český fond půdy A (CZK) si vedl v roce 2020 hůře než většina ostatních nemovitostních fondů, dosáhl výnosu pouhých 1,82 %. Nutno však dodat, že se jedná o vysoce konzervativní fond zaměřený na vlastnictví orné půdy. Nemůžete tedy očekávat, že by dosahoval stejných výnosů jako fondy zaměřené na logistické nebo kancelářské nemovitosti.
Vyplatí se investovat do nemovitostních fondů kvalifikovaných investorů?
Fondy kvalifikovaných investorů nabízejí zajímavé investiční příležitosti, ale nejsou dostupné pro všechny. Ne každý si může dovolit investovat více jak milion Kč najednou a tím spíše ne jej investovat pravidelně.
Kombinují v sobě ale výhody investice do nemovitosti a podílového fondu, který je navíc spravovaný skutečnými odborníky na danou problematiku.
Než se rozhodnete do nemovitostního fondu kvalifikovaných investorů investovat, zvažte všechna rizika, která se s investicí pojí a svoji investiční strategii. A pamatujte na diverzifikaci. Vždy je lepší mít peníze rozložené ve více aktivech pro případ, že by propad trhu zasáhl některé odvětví výrazněji.