Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kam investovat milion? Přehled zajímavých možností jak investovat

Publikováno
Kam investovat milion? Přehled zajímavých možností jak investovat

Máte hodně peněz bokem? Představte si, že se snažíte zjistit, jak investovat 1 000 000 korun z vašich těžce vydělaných peněz. Pro mnoho lidí je to několikaletý plat.

Ať už jste si peníze našetřili, nebo je získali z podnikání, nebylo by moudré je jen tak nechat ležet. Samozřejmě je pouze na vás, co s nimi uděláte, ale měli byste vědět, že ne-aktivní peníze každý rok ztrácejí část ze své hodnoty díky inflaci (co je inflace?).

Pokud byste měli takto velkou částku, ideálně byste měli své investiční portfolio rozložit do různých investičních tříd pro snížení rizika. A možná také využít i některých spekulativních aktiv.

Našetření jakéhokoli množství peněz není snadné a částka jako 1 000 000 Kč, nebo podobná, je obrovským úspěchem. Nyní je čas přijít na to, co s takovým množstvím peněz dělat. Více se dozvíte v tomto článku!

Obsah článku jak investovat 1 milion korun

investicni riziko

Poznámka

TIP: Nemáte našetřeno tolik peněz a přesto chcete investovat? Přečtěte si náš článek o tom, jak investovat 100 000 Kč a nebo jak pravidelně investovat 1 000 Kč.

Jaké jste ochotni podstoupit riziko?

Všechny faktory, jako je vaše životní situace, časový horizont investice a investiční cíle, určují vaši toleranci k riziku. To jednoduše znamená, kolik z vaší investice si můžete dovolit ztratit.

Kdybyste přišli o celý milión korun a váš život by nebyl nijak podstatně ovlivněn, máte neuvěřitelně vysokou rizikovou toleranci.

Pokud bez těchto peněz však nebudete moci přijít se splátkou hypotéky na příští měsíc a jednoduše nebudete bez těchto peněz moci fungovat, je vaše tolerance rizika extrémně nízká. V takové situaci byste pravděpodobně chtěli umístit celou částku někam, kde je co nejmenší riziko (termínované vklady, spořicí účty atd…).

Jaké jste ochotni podstoupit riziko vy? Pojďme se společně podívat na možnosti, jak můžete investovat.

investovani do nemovitosti

Investujte do nemovitostí

Investice do nemovitostí vzbudily v posledních letech opravdu velkou přitažlivost. Stále více lidí kupuje nemovitosti v horším stavu a, opravují je a prodávají nebo pronajímají.

První a nejtradičnější technikou je tedy být pronajímatelem. Koupíte nemovitost a poté najdete nájemce.

Může se jednat o komerční nebo rezidenční nájemce. Být pronajímatelem může být nejziskovější, ale může být také nejtěžší.

Ale pozor, investice do nemovitostí není až tak pasivní přijem, jak si spousta lidí myslí. 

Sehnat dobré nájemce, starat se o fungování nemovitosti, opravy a další faktory, které jsou s investováním do nemovitostí spojené, dokáží sebrat opravdu spoustu energie a času.

Investice do nemovitostí byste si rozhodně měli dobře promyslet. Nastudovat si danou lokalitu, lidi v lokalitě a jejich potřeby. Přeci jen to není jako koupě zlatého slitku za pár tisíc, už se jedná o velkou investice. Navíc na svůj milion si můžete vzít dalších několik milionů hypotéky a využít tak možnost finanční páky. Ale o tom až v jiném článku.

Mimo tradičního nákupu nemovitostí můžete využít také jiného způsobu, jak investovat do nemovitostí, a to je crowdfunding nemovitostí. Jednoduše to znamená, že do nějaké nemovitosti investuje více lidí najednou.

Výhody investování do crowdfunding nemovitostí:

  • Není vyžadováno žádné zařizování. Jakmile provedete investici, dohoda je hotová (podobně jako když investujete do indexových fondů)
  • Nízké minimální investice
  • Relativně vysoké plánované výnosy
  • Široký výběr projektů
  • Bez potíží s vlastnictvím fyzického majetku (opravy a údržba)
  • Časově nenáročné (oproti klasickému investování)

Nevýhody investic do crowdfunding nemovitostí:

  • Příležitostně platíte dodatečné poplatky
  • Méně diverzifikace
  • Mnoho z nich vyžaduje, abyste byli akreditovaným investorem
  • Obtížnost sledování různých investic a plateb

Investujte do dluhopisů

Jaký je účel investování do dluhopisů? Historicky fungovaly jako protiváha zásob (dá se říci, že je to taková půjčka).

Zatímco akcie mají potenciál pro vyšší výnosy díky zhodnocení kapitálu, dluhopisy zvyšují stabilitu vašeho portfolia. Dělají to kombinací relativně předvídatelných úrokových plateb.

Toto uspořádání bylo ale v posledních letech oslabeno. Díky velmi nízkým úrokovým sazbám byly dluhopisy často méně výnosné než akcie.

Dalo by se říci, že aktuálně investoři dávají více peněz do akcií a méně na dluhopisy, což bylo vidět i v roce 2019, kdy se většině akciím opravdu dařilo. Tato situace by se mohla změnit, pokud by úrokové sazby výrazně vzrostly.

Výhodou dluhopisů je fakt, že jsou relativně nízko rizikové (pokud si správně vyberete). Dopředu také předem víte, jaké zhodnocení zhruba očekávat.

Správný výběr dluhopisu je ale zásadní. Ve své podstatě dluhopisy nabízí i firmy, které slibované zhodnocení vámi pujčených peněz zařídit nedokážou a skončí v insolvenci, což vaši investici může úplně celou vymazat.

Poznámka

TIP: Jak začít investovat do dluhopisů a jak si vybrat ten správný dluhopis? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.

P2P půjčky

Nejste obeznámeni s půjčováním typu „peer to peer“? Jedná se o jednotlivce, kteří potřebují půjčku procházející procesem úvěrové bonity.

Pro ty, kteří jsou způsobilí podle standardů dané společnosti, budou mít své půjčky uvedeny na trh, kde mohou naopak investoři do půjčky investovat.

Jako investor získáváte přístup k úrokům, které tito dlužníci platí.

Výhodou této investice je, že nikdo nezíská 100 % vaší investice. Investujete do mikroúvěrů (do více lidí najednou). P2P půjčky dávají příležitost diverzifikovat své portfolio na spoustu půjček najednou.

Výnos z tohoto typu investování se odvíjí od toho, kolik investujete a na jak dlouhou dobu. Příkladem investičních platforem typu P2P jsou Zonky a Mintos.

draho kovy investice

Drahé kovy

Drahé kovy, jako je zlato a stříbro, nejsou přímo ovlivněny akciovým trhem, mají přímější vztah k nárůstu a poklesu dolaru.

I když spousta lidí tvrdí, že je zlato “bezpečný přístav”, nemusí tomu tak být. Ano, zlato v krizi a v nejistých dobách roste, to ale neznamená, že investování do něj nebo jiných komodit je bez rizika.

Stejně jako u jakékoliv jiné komodity nebo investičního aktiva, zde není možné hodnotu přesně předvídat.

I když to činí drahé kovy poněkud nespolehlivými, pokud jde o jejich hodnotu, přicházejí s řadou výhod – jednou z nich je plné (fyzické) vlastnictví dané komodity.

To znamená, že zatímco jejich hodnota může klesat s hodnotou dolaru, vždy můžete počkat na optimální období, než je vyměníte za peníze. Do té doby je jednoduše můžete držet takříkajíc pod polštářem.

Můžete si koupit zlato nebo stříbro ve formě mincí, nebo slitků a pokud máte vážnou finanční krizi, kde jsou vaše ostatní aktiva uzamčena, mohou tyto komodity fungovat jako finanční pojistka.

Investování do fyzických komodit je rozhodně zajímavou příležitostí, pokud víte jak na to. A i když by se mohlo zdát, že koupit zlatý slitek není žádné umění, opak je pravdou.

Zvolit správného prodejce, rafinérii, gramáž, atd… není legrace. Přečtěte si níže zmíněné články, dozvíte se v nich vše podstatné.

Poznámka

TIP: Chcete investovat do drahých kovů? V tomto článku se dozvíte, jak investovat do zlata. Láká vás víc stříbro? Zde se dočtete, jak investovat do stříbra.

Investování do vína

Zdá se, že to rozhodně není na místě, že? Ano, i víno má návratnost jako každá jiná investice.

Je to také jeden z nejklasičtějších způsobů investování – budete muset investovat do sklepa, do pečlivých záznamů o svých historických vínech a pečlivě sledovat splatnost, abyste věděli, kdy je uvést na trh a znali jejich pravou cenu.

Počáteční investice bývají často obrovské (pokud investujete do sudů), ale návratnost je zde velice zajímavá.

Pokud vínu rozumíte, nebo se v tomto oboru vzděláte, je to určitě investice, do které se můžete pustit.

Jedním z vín s nejvyšší návratností (téměř 14,3%) je Chateau Pavie z francouzského regionu Bordeaux, zejména s ročníky 2004, 2001, 1999 a 1998.

Stejně tak, jako se investuje do vína, můžete investovat do rumů nebo whiskey. Záleží na vás, co preferujete. Více si o investování do vína můžete přečíst v tomto článku.

Akciový trh

Akcie jsou takovou stálicí na poli investování. Díky akciím si můžete přijít k velice slušnému zhodnocení, a to i během relativně krátké doby.

Investování na akciovém trhu je rozhodně cestou, jak si vydělat peníze. Nejednomu obchodníkovi se to už podařilo.

Ale jaké akcie byste si měli koupit? Slavný bohatý sběratel akcií Warren Buffett strávil v posledních desetiletích snahou vydělat peníze vybíráním těch správných akciových titulů.

Zaručený recept na to, do čeho investovat samozřejmě neexistuje.

Investovat do akcií je tedy poměrně náročný úkol právě kvůli výběru vhodné akcie (společnosti).

Jeden rok vám vaše akciové portfolio může vynést příznivých +50 % a další rok může znovu 30 % klesnout. Holt, to je investování. Vždy tu je nějaké riziko. 

Často je vhodnější investovat do většího portfolia akcií v jednom balíku, například přes ETF fondy (co jsou ETF fondy?), nebo podílové fondy.

Ačkoli se nejedná o raketovou vědu, investování do akcií rovněž není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Přečtěte si proto našeho průvodce investováním do akcií.

investice do kryptomen

Kryptoměny

Investovat milion do kryptoměn? Proč ne! Kdybyste na začátku roku 2019 investovali do Bitcoinu 100 000 Kč, o rok později byste měli bitcoiny v hodnotě zhruba 250 000 Kč.

To není úplně špatné zhodnocení za 1 rok, že ne? Ano, kryptoměny v čele s Bitcoinem jsou hodně volatiliní a doporučují se spíše agresivním, s rizikem obeznámeným investorům, ale proč to nezkusit? Investice do kryptoměn může být už v řádu tisíců korun.

Víte vůbec, co jsou kryptoměny? Pokud ne, přečtěte si tento článek.

Investice do umění

investovani do umeniInvestice do umění může být skvělý nápad, pokud je to něco, co opravdu milujete. Ale může to být také velice riskantní, pokud tomu dostatečně nerozumíte. 

Umění může udělat více, než rozzářit životní prostor. Trh s uměním se stal jedním z nejžhavějších nových investičních hitů v posledních letech.

Sběratelé malířství a sochařství často kupují kousky s ohledem na jejich přidávání do investičního portfolia.

  • Jak fungují investice do umění?

Stejně jako akcie a dluhopisy, umění může zvýšit hodnotu. Pokud začínající umělec pokračuje v úspěšné kariéře, peněžní hodnota jeho práce bude stoupat.

Výroční zpráva společnosti Art Basel odhaduje, že tržby na světovém trhu s uměním dosáhly v roce 2018 více než 67 miliard dolarů.

  • Umění je dlouhodobá investice

Zisky z umění se nestanou přes noc. Odborníci doporučují investici do umění pro investory s časovým horizontem 10 a více let, takže myslete dlouhodobě.

Mnoho investorů do umění zahrnuje obrazy do svého plánování jako majetek, který předávají svým potomkům.

V případě, že vaše akcie, nebo kryptoměny, nefungují dobře, můžete vyzkoušet investování do umění – dobrá zpráva pro důvtipného investora, který chce diverzifikovat portfolio a minimalizovat riziko.

A v ideálním případě, i když ne vždy, bude umění v průběhu času pokračovat v posilování hodnoty.

Umění je však také riskantní. Každé umělecké dílo je jedinečné a trh s uměním má vzestupy i pády stejně jako kterýkoli jiný trh.

Vzhledem k tomu, že je nemožné určit skutečnou hodnotu uměleckého díla, hodně záleží na reputaci umělce a na ekonomice jako celku.

Jak investovat bezpečně?

Pokud bezpečnost je to, co hledáte, budete muset hledat nízkorizikové investice, i když byste měli vědět, že při investování neexistují žádné záruky.

Akcie, kryptoměny, drahé kovy a další rizikovější investice budou přirozeně na hodnotě kolísat. Výměnou za převzetí tohoto rizika budou investoři obecně odměňováni vyššími výnosy, než by získali z méně rizikových investic.

Pokud však nemůžete riskovat žádné cenové výkyvy, bude lepší využít spořící účet nebo jiné spořící (dlouhodobé) produky, který obvykle nenesou prakticky žádné riziko (termínované vklady, stavební spoření, spořicí účty a podobné).

Ať už se rozhodnete investovat do čehokoliv, vždy si danou investici pořádně prostudujte a rozmyslete! Přejeme hodně štěstí. 

V případě dotazů nám neváhejte napsat níže do komentářů.

Další zajímavé zdroje informací

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎