Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nemovitostní fondy jsou prý bezpečná investice – jak se jim ve skutečnosti dařilo v roce 2020?

Publikováno
Nemovitostní fondy jsou prý bezpečná investice – jak se jim ve skutečnosti dařilo v roce 2020?
Zdroj: depositphotos.com

Investice do nemovitostí je dlouhá staletí považována za jeden z nejbezpečnějších způsobů uložení peněz. Současná pandemická doba toto přesvědčení ještě posílila. Kdo očekával, že v loňském roce půjdou ceny nemovitostí dolů, byl zklamán.

Zájmu široké veřejnosti se může těšit nejen fyzické nakupování nemovitostí, ale i nepřímé investování do nemovitostí skrze realitní fondy.

Jak se nemovitostním fondům dařilo v nejistém a turbulentním roce 2020 a jak si vedly ve srovnání s akciovými fondy? Podívejte se na naše srovnání.

Vývoj nemovitostních fondů v roce 2020

V porovnání výnosnosti fondů jsme se primárně zaměřili na fondy určené pro širokou veřejnost. Nenajdete zde fondy kvalifikovaných investorů, kde je minimální investice 1 milion Kč. Tyto fondy mají výhodu volnějších pravidel, díky kterým mohou dosáhnout vyšších výnosů.

Náš žebříček byl sestaven na základě informací o jednotlivých fondech a specializovaného serveru Nemovitostní fondy. Zde můžete najít informace o fondech, které vznikly nejpozději na přelomu let 2019 a 2020 a působily na českém trhu během celého roku. Kvůli krátké investiční historii však v našem porovnání neuvádíme např. fondy Schönfeld & Co Prémiové nemovitosti a MINT I. rezidenční fond.

Výnos až 6 %, ale i minus 2 %

Je patrné, že od nemovitostních fondů standardně nemůžete očekávat dvojciferné zhodnocení. Co by ale měly splňovat je, že nebudou tolik volatilní, a pokud vůbec nastane pokles, neměl by být nijak velký. Investiční riziko by tedy mělo být velmi malé.

Jestliže srovnáme nejslabší a nejlepší výsledek nemovitostních fondů za rok 2020, uvidíme -2,52 % až 6,12 %. To je rozhodně mnohem stabilnější výsledek, než jakého jsme se dočkali v případě akcií. Pokud se podíváme na index S&P 500, akcie v březnu zažily propad o 30 % a rok tento index zakončil 16 % v plusu. Ve výsledku jsou akcie mnohem více volatilnější, ale také mají daleko vyšší potenciál zhodnocení. Výnosnost nemovitostních fondů se pohybuje jen mírně nad úrovní inflace.

Poznámka

TIP: Pokud byste se rádi dozvěděli více o tom, jak si celkově vedly trhy v roce 2020 nebo jak si vedly různá ETF a klasické podílové fondy, zavítejte do našich dalších článků.

Na prvním místě našeho žebříčku se umístil fond ZDR Investments Public Real Estate, který se zaměřuje primárně na retailové obchody v České republice a na Slovensku. Tento fond je jediný v našem srovnání, který dosáhl výnosu přes 6 % ročně.

Druhého nejvyššího výnosu dosáhl Conseq realitní fond s výnosem 5,86 %. Tento fond byl jedničkou v roce 2019 a zaměřuje se na kancelářské, obchodní a výrobní nemovitosti. Třetí místo obsadil Trigea nemovitostní fond s výnosem 5,64 %, který se zaměřuje na obchodní a kancelářské nemovitosti.

Ostatní fondy nepřekonaly pětiprocentní hranici. Fondy Nemo a Raiffeisen realitní se pohybovaly kolem ročního výnosu 4,5 %.

Vzhledem k současné situaci na nemovitostních trzích se však jedná o poměrně slušný výsledek.

Nejméně se v loňském roce dařilo fondu CREDITAS nemovitostní I, který dosáhl záporného výnosu -2,52 %, v našem srovnání se však jedná o jediný fond se záporným ročním výnosem. Velkého zhodnocení se nedočkali ani investoři nejstaršího a největšího realitního fondu v České republice ČS nemovitostní fond REICO s výnosem 2,18 %. Oproti zhodnocení v minulých letech se příliš nedařilo ani fondu Tesla realita nemovitostní, který dosáhl ročního výnosu 2,62 %.

A jak dopadly ostatní fondy? Podívejte se na naši tabulku!

Zdroj: www.nemovitostni-fondy.cz
Vynosy _nemovitostnich_fondu_2020
Výnosy nemovitostních fondů 2020

Jsou nemovitostní fondy skutečně bezpečný přístav pro vaše peníze?

Na vývoji většiny fondů se nesmazatelně podepsala pandemie koronaviru. O úspěchu či neúspěchu fondu rozhodovalo v roce 2020 zejména jeho zaměření. Obchodní prostory a kanceláře často zůstaly celé měsíce zavřené a mohly přinášet nižší nájemné. Naopak fondy, které měly v portfoliu větší podíl prodejen potravin, na tom byly lépe. Hodně záleželo na tom, jak měl který fond nastavené smlouvy, zda mohli nájemci vypovídat bez sankcí a také záleželo na samotných nájemcích a jejich platební morálce.

Pokud se rozhodnete investovat do nemovitostních fondů, je potřeba myslet na to, že každý fond je v něčem specifický a nelze jej hodnotit jen na základě výnosnosti jednoho roku.

Důležitá je například obsazenost nemovitostí, rentabilita nájmu, úvěrové zatížení, délka nájemních smluv nebo nákladovost fondu. Důležitou roli hraje také vaše investiční strategie.

Celkově od nemovitostních fondů očekávejte slabší zhodnocení, jen mírně nad úrovní inflace, ale zato by měl tento růst být mnohem stabilnější při nižším investičním riziku než v případě akcií. Díky tomu ani nemusíte investovat s tak dlouhým investičním horizontem. Může se jednat o skvělou alternativu ke spořicím účtům, kde budete držet stále poměrně likvidní finanční polštář, ale nebudete prodělávat kvůli inflace.

Líbil se vám tento článek?
10
2

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎