Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční fondy » Nemovitostní fondy jsou prý bezpečná investice – jak se jim ve skutečnosti dařilo v roce 2020?

Nemovitostní fondy jsou prý bezpečná investice - jak se jim ve skutečnosti dařilo v roce 2020?

Nemovitostní fondy jsou prý bezpečná investice - jak se jim ve skutečnosti dařilo v roce 2020?
Zdroj: depositphotos.com

Investice do nemovitostí je dlouhá staletí považována za jeden z nejbezpečnějších způsobů uložení peněz. Současná pandemická doba toto přesvědčení ještě posílila. Kdo očekával, že v loňském roce půjdou ceny nemovitostí dolů, byl zklamán.

Zájmu široké veřejnosti se může těšit nejen fyzické nakupování nemovitostí, ale i nepřímé investování do nemovitostí skrze realitní fondy.

Jak se nemovitostním fondům dařilo v nejistém a turbulentním roce 2020 a jak si vedly ve srovnání s akciovými fondy? Podívejte se na naše srovnání.

Vývoj nemovitostních fondů v roce 2020

V porovnání výnosnosti fondů jsme se primárně zaměřili na fondy určené pro širokou veřejnost. Nenajdete zde fondy kvalifikovaných investorů, kde je minimální investice 1 milion Kč. Tyto fondy mají výhodu volnějších pravidel, díky kterým mohou dosáhnout vyšších výnosů.

Náš žebříček byl sestaven na základě informací o jednotlivých fondech a specializovaného serveru Nemovitostní fondy. Zde můžete najít informace o fondech, které vznikly nejpozději na přelomu let 2019 a 2020 a působily na českém trhu během celého roku. Kvůli krátké investiční historii však v našem porovnání neuvádíme např. fondy Schönfeld & Co Prémiové nemovitosti a MINT I. rezidenční fond.

Výnos až 6 %, ale i minus 2 %

Je patrné, že od nemovitostních fondů standardně nemůžete očekávat dvojciferné zhodnocení. Co by ale měly splňovat je, že nebudou tolik volatilní, a pokud vůbec nastane pokles, neměl by být nijak velký. Investiční riziko by tedy mělo být velmi malé.

Jestliže srovnáme nejslabší a nejlepší výsledek nemovitostních fondů za rok 2020, uvidíme -2,52 % až 6,12 %. To je rozhodně mnohem stabilnější výsledek, než jakého jsme se dočkali v případě akcií. Pokud se podíváme na index S&P 500, akcie v březnu zažily propad o 30 % a rok tento index zakončil 16 % v plusu. Ve výsledku jsou akcie mnohem více volatilnější, ale také mají daleko vyšší potenciál zhodnocení. Výnosnost nemovitostních fondů se pohybuje jen mírně nad úrovní inflace.

Vývoj indexu S&P 500 v minulém roce
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Na prvním místě našeho žebříčku se umístil fond ZDR Investments Public Real Estate, který se zaměřuje primárně na retailové obchody v České republice a na Slovensku. Tento fond je jediný v našem srovnání, který dosáhl výnosu přes 6 % ročně.

Druhého nejvyššího výnosu dosáhl Conseq realitní fond s výnosem 5,86 %. Tento fond byl jedničkou v roce 2019 a zaměřuje se na kancelářské, obchodní a výrobní nemovitosti. Třetí místo obsadil Trigea nemovitostní fond s výnosem 5,64 %, který se zaměřuje na obchodní a kancelářské nemovitosti.

Ostatní fondy nepřekonaly pětiprocentní hranici. Fondy Nemo a Raiffeisen realitní se pohybovaly kolem ročního výnosu 4,5 %.

Vzhledem k současné situaci na nemovitostních trzích se však jedná o poměrně slušný výsledek.

Nejméně se v loňském roce dařilo fondu CREDITAS nemovitostní I, který dosáhl záporného výnosu -2,52 %, v našem srovnání se však jedná o jediný fond se záporným ročním výnosem. Velkého zhodnocení se nedočkali ani investoři nejstaršího a největšího realitního fondu v České republice ČS nemovitostní fond REICO s výnosem 2,18 %. Oproti zhodnocení v minulých letech se příliš nedařilo ani fondu Tesla realita nemovitostní, který dosáhl ročního výnosu 2,62 %.

A jak dopadly ostatní fondy? Podívejte se na naši tabulku!

Vynosy _nemovitostnich_fondu_2020
Výnosy nemovitostních fondů 2020
Zdroj: www.nemovitostni-fondy.cz

Jsou nemovitostní fondy skutečně bezpečný přístav pro vaše peníze?

Na vývoji většiny fondů se nesmazatelně podepsala pandemie koronaviru. O úspěchu či neúspěchu fondu rozhodovalo v roce 2020 zejména jeho zaměření. Obchodní prostory a kanceláře často zůstaly celé měsíce zavřené a mohly přinášet nižší nájemné. Naopak fondy, které měly v portfoliu větší podíl prodejen potravin, na tom byly lépe. Hodně záleželo na tom, jak měl který fond nastavené smlouvy, zda mohli nájemci vypovídat bez sankcí a také záleželo na samotných nájemcích a jejich platební morálce.

Pokud se rozhodnete investovat do nemovitostních fondů, je potřeba myslet na to, že každý fond je v něčem specifický a nelze jej hodnotit jen na základě výnosnosti jednoho roku.

Důležitá je například obsazenost nemovitostí, rentabilita nájmu, úvěrové zatížení, délka nájemních smluv nebo nákladovost fondu. Důležitou roli hraje také vaše investiční strategie.

Celkově od nemovitostních fondů očekávejte slabší zhodnocení, jen mírně nad úrovní inflace, ale zato by měl tento růst být mnohem stabilnější při nižším investičním riziku než v případě akcií. Díky tomu ani nemusíte investovat s tak dlouhým investičním horizontem. Může se jednat o skvělou alternativu ke spořicím účtům, kde budete držet stále poměrně likvidní finanční polštář, ale nebudete prodělávat kvůli inflace.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo