Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaké jsou nejstarší podílové fondy na světě? Proč je dlouhověkost fondu tak důležitá?

Publikováno
Jaké jsou nejstarší podílové fondy na světě? Proč je dlouhověkost fondu tak důležitá?
Zdroj: Depositphotos.com

Podílové fondy jsou jedny z nejoblíbenějších nástrojů ke zhodnocování finančních prostředků vůbec. Poprvé se objevily během 20. let minulého století, avšak koncept, kdy se skupina lidí rozhodne dát své finance takzvaně “na hromadu” a využít je k investování na větší škálu, vznikl už mnohem dříve.

V rámci výběru vhodného podílového fondu se dnes investor může řídit řadou kritérií, z nichž si vybírá ta, která s ním souzní nejvíce. Může to být investiční strategie fondu, zkušenosti jeho správce, historický výnos v krátkodobém i dlouhodobém horizontu, obecné zaměření aj.

Pokud ale vezmeme v potaz skutečnost, že jsou podílové fondy spíše pasivním investičním nástrojem s delším zamýšleným časovým rámcem, investory by mělo zajímat hlavně to, jak dlouho už na trhu působí a potažmo jak dlouho se konkrétnímu podílovému fondu daří udržet si přízeň investorů.

V dnešním článku se zaměříme na opravdu “vousaté” podílové fondy, které vznikly během již zmíněných 20. let 20. století a své služby nabízejí dodnes. Na začátek si však pojďme připomenout, co podílové fondy vlastně jsou.

Co jsou to podílové fondy?

Podílové fondy jsou fondy bankovního i nebankovního charakteru spravované bankovní institucí či správcem. Zřizovatel fondu vydává cenný papír, prostřednictvím kterého si investor kupuje ve fondu podíl. Jeho finanční prostředky pak správce fondu může využít k nákupu aktiv podle své investiční strategie a zaměření.

Podílové fondy tedy umožňují tzv. kolektivní investování – jednoduše řečeno sdružují mnoho investorů pod jednou střechou. Existuje řada typů podílových fondů, z nichž si můžete vybrat podle vlastních preferencí. Fondy nakupují různé typy aktiv (akcie, dluhopisy, komodity) nebo jejich kombinace, přičemž vždy by se měly řídit pevně danou strategií, která by měla být dohledatelná na webové stránce správce.

Podle analytické společnosti Mordor Intelligence celkový objem aktiv spravovaných v rámci podílových fondů v USA v roce 2018 činil 17,71 bilionu dolarů. Firma navíc předpokládá, že v roce 2024 vzroste tato částka na 23,74 bilionu.

Pokud vás podílové fondy zaujaly a hledáte nástroj vhodný k pasivnímu investování, přečtěte si o nich více v naší obsáhlé rubrice.

Proč je dlouhověkost fondu tak důležitá?

Když v rámci průzkumu trhu narazíte na fond, jenž v uplynulých letech dosáhl pohádkového zhodnocení dalece převyšujícího samotný trh, měli byste zpozornět, ne jásat. Je dost možné, že fond působí na trhu pouze krátce a navíc významně riskuje – z dlouhodobého hlediska je takovýto přístup neudržitelný.

Pokud je fond na trhu už opravdu dlouho, znamená to, že se mu podařilo úspěšně proplout např. koronavirovou krizí z roku 2020, finanční krizí z let 2007 až 2009, možná zvládl i dotcom bublinu z přelomu tisíciletí apod. Zkrátka a dobře, má natolik šikovné správce nebo dobře zvolenou strategii, že přežije i opravdu turbulentní období.

Krátkodobý výnos je sice hezký, ale investování do velmi mladých podílových fondů s šíleně pozitivními výnosy se pojí s významnou mírou rizika a jaksi nejde ruku v ruce s myšlenkou, na níž celý koncept podílových fondů vlastně stojí.

Nejstarší podílové fondy

Přestože následující čtveřice fondů vznikla v době, kdy byl koncept podílového fondu ještě v plenkách a vyhlídky na růst nepříliš optimistické, tito průkopníci se udrželi na trhu až do současnosti, což dokládá jejich legitimitu a napovídá o přístupu jejich správců. Pojďme se na ně podívat.

MFS Massachusetts Investors Fund (MITTX)

Vůbec první dosud aktivní podílový fond vznikl v roce 1924, přičemž peníze od běžných investorů začal přijímat v roce 1928. Za fondem stála společnost Massachusetts Financial Services vedená Shermanem L. Adamsem, Charlesem H. Learoydem a Ashtonem L. Carrem.

Tito pánové přišli se zbrusu novým modelem správy aktiv – shromažďování peněz od různých investorů a vkládání všech prostředků do jednoho podílového fondu, jenž byl navržen tak, aby plnil jejich investiční cíle. Fond přežil i krach na burze z roku 1929, kdy ztratil 83 % své hodnoty.

Zajímavostí je, že fond stále drží více než 30 ze svých původních 45 investic. Průměrný roční výnos MITTX od doby jeho založení do dneška dosahuje zhruba 9,3 %.

Od roku 2014 je společnost MFS aktivní i na poli ETF. Investoři zajímající se o tento typ investičních nástrojů si tak mohou vybrat z trojice aktiv – SPDR MFS Systematic Core Equity ETF, SPDR MFS Systematic Value Equity ETF a SPDR MFS Systematic Growth Equity ETF, vše s poplatkem 0,6 %.

Graf MITTX
Zdroj: www.finance.yahoo.com
Poznámka

MFS Massachusetts Investors Fund však není prvním podílovým fondem jako takovým. Předcházely mu tzv. sdružené podílové fondy, které vznikaly v Nizozemsku, Spojeném Království a Francii již během 70. let 18 století.

Putnam Investors Fund (PINVX)

Putnam Investors Fund vstoupil na trh podílových fondů rok po MFS Massachusetts Investors Fund, tedy v roce 1925. Fond fungoval v nezměněné podobě až do roku 2018, kdy byl sloučen s fondem Putnam Multi-Cap Core (PMYAX) stejného správce a se stejnými investičními cíli.

Strategie Putnamu spočívá v investování do velkých amerických společností se zaměřením jak na hodnotové, tak na růstové firmy. Díky disciplinovanému a diverzifikovanému přístupu se tomuto konkrétnímu podílovému fondu od doby jeho založení podařilo dosáhnout průměrného ročního zhodnocení ve výši 9,4 %.

Také Putnam dnes nabízí ETF se zaměřením jak na klasické velké růstové a hodnotové firmy, tak udržitelnou budoucnost a lídry v této oblasti. Příslušná ETF najdete pod tickery PGRO, PVAL, PFUT a PLDR.

Graf PMYAX
Zdroj: www.finance.yahoo.com

Pioneer Fund (PIODX)

Dalším Metuzalémem z řad podílových fondů je Pioneer Fund (PIODX), jehož vznik se datuje do roku 1928. Založil jej Philip Carret, který současně platí za jednoho z průkopníků společensky odpovědného investování – po většinu své existence se fond vyhýbal investicím do tabákového, alkoholového a herního průmyslu.

Dle Amundi Pioneer Asset Management tento přístup inspiroval mimo jiné i samotného Warrena Buffetta.

Při pohledu na graf PIODX to však vypadá, že dlouhověkost se ne vždy pojí s růstem. V posledních letech fond pohybuje spíše do strany, což je v tomto konkurenčním světě značná nevýhoda – investoři zde snadno najdou výnosnější alternativy.

Graf PIODX
Zdroj: www.finance.yahoo.com

Fidelity Fund (FFIDX)

Přestože mezi založením Pioneer Fund a Fidelity Fund vzniklo ještě několik jiných fondů, rozhodli jsme se zmínit právě Fidelity, a to zejména vzhledem k pozici této společnosti v současné době. Pomohla i skutečnost, že je autor článku fanouškem Petera Lynche, legendárního investora a bývalého správce fondu spadajícího právě pod křídla Fidelity Investments.

Poznámka

Peter Lynch v letech 1977 až 1990 spravoval fond Fidelity Magellan (FMGAX). A to natolik dovedně, že dosahoval v průměru 29,2 % výnosu ročně.

Přestože Fidelity Fund vznikl v roce 1930, firma Fidelity Investments byla založena až v roce 1946. Fond do té doby fungoval samostatně. FFIDX ve své původní podobě funguje dodnes, avšak v dnešní době už Fidelity Investments nabízí širokou škálu podílových fondů s různým zaměřením. K prosinci 2021 firma spravovala aktiva v celkové hodnotě více než 4,5 bilionu dolarů.

Graf FFIDX
Zdroj: www.finance.yahoo.com

Závěrem

Každý investor by si svá aktiva měl vybírat na základě určitých kritérií, což platí i u podílových fondů. Dlouhověkost a stabilita je u nich opravdu důležitá, nicméně je nutné zmínit i určitá úskalí, která se s roky působení na trhu nezbytně pojí.

Pokud fond a zejména jeho management působí na trhu už opravdu dlouho, může být poněkud zkostnatělý – může mít problém přijmout nová aktiva, strategie, adaptovat se na dynamické tržní podmínky apod. Starého psa zkrátka novým kouskům nenaučíš.

Pokud tedy hledáte dynamický investiční nástroj a váš zamýšlený časový horizont je kratší, prastaré fondy zmíněné v tomto článku pro vás nejspíše nebudou tou správnou volbou.

A když už je řeč o dynamických investičních nástrojích, k podílovým fondům dnes existuje určitá levnější, zajímavější a mnohdy i výnosnější alternativaETF. ETF sdílejí s podílovými fondy řadu výhod (diverzifikace, široký záběr apod.), ale jelikož povětšinou nejsou aktivně řízené, nejsou zatíženy tak vysokými poplatky.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎