Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

6 nejdůležitějších lekcí, které nám uštědřila koronavirová krize akciového trhu z roku 2020

Publikováno
6 nejdůležitějších lekcí, které nám uštědřila koronavirová krize akciového trhu z roku 2020
Zdroj: u-traders.com

Před více než rokem udeřila koronavirová pandemie plnou silou. Celý svět ovládl strach a ten se promítnul i do akciových trhů. 9. května 2020 začaly hodnoty akcií klesat a dna dosáhly 23. května 2020. Během této doby ztratil index S&P 500 téměř třetinu své hodnoty. Tento propad trhu stále vyvolává mezi investory nejistotu i v době, kdy již lidstvo nemusí čelit celosvětové virové epidemii v plné síle.

Někteří ekonomové předpovídali, že zotavení bude akciovému trhu trvat 3 roky. Tato předpověď se nakonec nevyplnila a většina akcií se vrátila na svá maxima před pandemií za 181 dní.

Z každé krize by však mělo vzejít nějaké ponaučení. Co jsme se tedy mohli naučit během propadu trhu v loňském roce? Přinášíme vám 6 lekcí, které nám krize uštědřila, a na které je dobré pamatovat do budoucna.

1) Akciový trh nemusí reflektovat reálnou ekonomickou situaci

Akciový trh byl považován za jeden z ukazatelů ekonomické situace. Jak je tedy možné, že během stále trvající koronavirové krize, kdy roste nezaměstnanost a malé podniky bojují o přežití, jsou akcie na svých cenových maximech?

Akciové trhy neodráží ekonomickou situaci, ale náladu investorů. Pokud by byli pesimističtí ohledně dalšího vývoje, akciový trh by se tak rychle nezotavil. Investoři však optimisticky věřili, že dopady pandemie budou krátkodobé, což hnalo ceny akcií spolu s masivním kvantitativním uvolňováním směrem vzhůru.

2) Kapitál ztratíte pouze v případě, že ztrátu realizujete

Toto poučení je s odstupem času jasné a zřejmé. Během poklesu akciových trhů v roce 2020 ztratil peníze ten, kdo zpanikařil a své akcie při poklesu prodal.

Naopak ten, kdo si dokázal zachovat chladnou hlavu, těžil z následného růstu. Poučením se tak zdá nepanikařit a držet se kvalitní strategie. Časem po každé krizi přišlo oživení a trhy nakonec vzpamatovaly.

3) Zmeškáte nejlepší dny, pokud se budete snažit vyhnout těm nejhorším

Pokud prodáváte po krachu akciového trhu, riskujete, že přijdete o nejlepší růstové dny na burze. Společnost JP Morgan provedla studii, ve které zjistila, že nejlepší dny pro růst akcií přicházejí přibližně 14 dní po krachu.

Podle toho se vyplatí zachovat chladnou hlavu a neprodávat. Ze studie také vyplynulo, že z hlediska výnosu je lepší zažít pár špatných dnů, než přijít o ty nejlepší.

4) Krach na akciovém trhu přináší mnoho příležitostí

Pokles akciového trhu je podobný výprodeji v supermarketu. Akcie krátkodobě zlevní a investoři mohou výhodně doplnit svá portfolia.

Pokud byste 15. 3. investovali 100 000 Kč do indexu S&P 500 (tedy na jeho úplném dně), dnes byste měli okolo 190 000 Kč.

Takový výprodej, který vyvolal koronavirus, s sebou ovšem nese investiční riziko. Bohužel nikdy dopředu nevíte, zda už akcie dosáhly svého dna. Pokud investujete během poklesu na trhu, musíte být připraveni na situaci, že trh bude nějakou dobu ještě klesat.

Vhodným přístupem, jak se tomuto riziku vyhnout je nakupovat akcie průběžně a nepokoušet se časovat trh.

5) Oživení trhu přijde, jen nikdy nevíme kdy

Na toto nepsané pravidlo je důležité myslet vždy, kdy dojde k propadu na burze. Nikdo nemá křišťálovou kouli a neví, co přinese budoucnost, ale jisté je, že historicky se akciový trh z každého krachu zotavil a v dlouhodobém horizontu roste.

Navíc v roce 2020 se trh vzpamatoval nejrychleji za celou historii. Pro srovnání, po krizi v roce 2007 se index S&P 500 vracel na své předkrizové hodnoty 1 997 dní.

6) Finanční rezerva je klíčová

Nejdůležitější lekcí, kterou během krize v roce 2020 dostali téměř všichni lidé na světě, je skutečnost, že hotovostní rezerva na horší časy je základním finančním pilířem každého jednotlivce, rodiny, podniku i investora.

Pokud máte hotovostní polštář, nemusíte se tolik obávat ztráty zaměstnání, velkých nečekaných výdajů a nemusíte se hned zbavovat svých investic. Jsou-li vaše úspory větší než na pokrytí základních výdajů, můžete využít krizi jako příležitost k nákupu dalších investic za příznivější cenu.

Závěr

Při ohlédnutí se za rokem 2020 se může zdát, že řešení celé krize bylo velmi jednoduché. Bohužel každého člověka ovlivňují emoce a udržet si čistou, jasnou a rozhodnou mysl v okamžiku, kdy hodnota akcií letí strmě dolů je výzva i pro ty nejostřílenější investory. Pokud však nakupujete akcie kvalitních společností, můžete si být téměř jisti, že po každé krizi přijde oživení a vaše portfolio se opět začne vyvíjet správným směrem.

Poznámka

Čtěte také: V naší nedávné novince jsme se se podívali na statistickou analýzu indexu S&P 500 – jak je pravděpodobný jeho propad v současné době?

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎