Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » 6 nejdůležitějších lekcí, které nám uštědřila koronavirová krize akciového trhu z roku 2020

6 nejdůležitějších lekcí, které nám uštědřila koronavirová krize akciového trhu z roku 2020

6 nejdůležitějších lekcí, které nám uštědřila koronavirová krize akciového trhu z roku 2020
Zdroj: u-traders.com

Před více než rokem udeřila koronavirová pandemie plnou silou. Celý svět ovládl strach a ten se promítnul i do akciových trhů. 9. května 2020 začaly hodnoty akcií klesat a dna dosáhly 23. května 2020. Během této doby ztratil index S&P 500 téměř třetinu své hodnoty. Tento propad trhu stále vyvolává mezi investory nejistotu i v době, kdy již lidstvo nemusí čelit celosvětové virové epidemii v plné síle.

Někteří ekonomové předpovídali, že zotavení bude akciovému trhu trvat 3 roky. Tato předpověď se nakonec nevyplnila a většina akcií se vrátila na svá maxima před pandemií za 181 dní.

Z každé krize by však mělo vzejít nějaké ponaučení. Co jsme se tedy mohli naučit během propadu trhu v loňském roce? Přinášíme vám 6 lekcí, které nám krize uštědřila, a na které je dobré pamatovat do budoucna.

Vývoj indexu S&P 500
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

1) Akciový trh nemusí reflektovat reálnou ekonomickou situaci

Akciový trh byl považován za jeden z ukazatelů ekonomické situace. Jak je tedy možné, že během stále trvající koronavirové krize, kdy roste nezaměstnanost a malé podniky bojují o přežití, jsou akcie na svých cenových maximech?

Akciové trhy neodráží ekonomickou situaci, ale náladu investorů. Pokud by byli pesimističtí ohledně dalšího vývoje, akciový trh by se tak rychle nezotavil. Investoři však optimisticky věřili, že dopady pandemie budou krátkodobé, což hnalo ceny akcií spolu s masivním kvantitativním uvolňováním směrem vzhůru.

2) Kapitál ztratíte pouze v případě, že ztrátu realizujete

Toto poučení je s odstupem času jasné a zřejmé. Během poklesu akciových trhů v roce 2020 ztratil peníze ten, kdo zpanikařil a své akcie při poklesu prodal.

Naopak ten, kdo si dokázal zachovat chladnou hlavu, těžil z následného růstu. Poučením se tak zdá nepanikařit a držet se kvalitní strategie. Časem po každé krizi přišlo oživení a trhy nakonec vzpamatovaly.

3) Zmeškáte nejlepší dny, pokud se budete snažit vyhnout těm nejhorším

Pokud prodáváte po krachu akciového trhu, riskujete, že přijdete o nejlepší růstové dny na burze. Společnost JP Morgan provedla studii, ve které zjistila, že nejlepší dny pro růst akcií přicházejí přibližně 14 dní po krachu.

Podle toho se vyplatí zachovat chladnou hlavu a neprodávat. Ze studie také vyplynulo, že z hlediska výnosu je lepší zažít pár špatných dnů, než přijít o ty nejlepší.

4) Krach na akciovém trhu přináší mnoho příležitostí

Pokles akciového trhu je podobný výprodeji v supermarketu. Akcie krátkodobě zlevní a investoři mohou výhodně doplnit svá portfolia.

Pokud byste 15. 3. investovali 100 000 Kč do indexu S&P 500 (tedy na jeho úplném dně), dnes byste měli okolo 190 000 Kč.

Takový výprodej, který vyvolal koronavirus, s sebou ovšem nese investiční riziko. Bohužel nikdy dopředu nevíte, zda už akcie dosáhly svého dna. Pokud investujete během poklesu na trhu, musíte být připraveni na situaci, že trh bude nějakou dobu ještě klesat.

Vhodným přístupem, jak se tomuto riziku vyhnout je nakupovat akcie průběžně a nepokoušet se časovat trh.

5) Oživení trhu přijde, jen nikdy nevíme kdy

Na toto nepsané pravidlo je důležité myslet vždy, kdy dojde k propadu na burze. Nikdo nemá křišťálovou kouli a neví, co přinese budoucnost, ale jisté je, že historicky se akciový trh z každého krachu zotavil a v dlouhodobém horizontu roste.

Navíc v roce 2020 se trh vzpamatoval nejrychleji za celou historii. Pro srovnání, po krizi v roce 2007 se index S&P 500 vracel na své předkrizové hodnoty 1 997 dní.

Vývoj indexu S&P 500 v době nemovitostní krize
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

6) Finanční rezerva je klíčová

Nejdůležitější lekcí, kterou během krize v roce 2020 dostali téměř všichni lidé na světě, je skutečnost, že hotovostní rezerva na horší časy je základním finančním pilířem každého jednotlivce, rodiny, podniku i investora.

Pokud máte hotovostní polštář, nemusíte se tolik obávat ztráty zaměstnání, velkých nečekaných výdajů a nemusíte se hned zbavovat svých investic. Jsou-li vaše úspory větší než na pokrytí základních výdajů, můžete využít krizi jako příležitost k nákupu dalších investic za příznivější cenu.

Závěr

Při ohlédnutí se za rokem 2020 se může zdát, že řešení celé krize bylo velmi jednoduché. Bohužel každého člověka ovlivňují emoce a udržet si čistou, jasnou a rozhodnou mysl v okamžiku, kdy hodnota akcií letí strmě dolů je výzva i pro ty nejostřílenější investory. Pokud však nakupujete akcie kvalitních společností, můžete si být téměř jisti, že po každé krizi přijde oživení a vaše portfolio se opět začne vyvíjet správným směrem.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo