Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Stojí za to investovat do tabákového průmyslu? Podívejte se na tyto 4 akcie, které vám napoví

Publikováno
Stojí za to investovat do tabákového průmyslu? Podívejte se na tyto 4 akcie, které vám napoví

Tabákový průmysl je jedním z nejkontroverznějších a nejvíce diskutovaných průmyslových odvětví současnosti. Mnozí jsou toho názoru, že zlatým létům cigaretových společností definitivně odzvonilo a že je čeká už pouze pozvolný úpadek v zapomnění.

Spousta investorů akciemi tabákových společností vyloženě opovrhuje, jiné zase brzdí morální zábrany a názor, že investicí to cigaretového průmyslu přispívají k celosvětovému zhoršení lidského zdraví. Nutno podotknout, že mají v určitém smyslu pravdu. O škodlivém vlivu kouření ví lidstvo již pěknou řádku let.

Navíc jsou čím dál evidentnější snahy jednotlivých států i nadnárodních organizací tento byznys potlačit, což zahrnuje zákaz tabákové reklamy, nejrůznější kampaně o škodlivosti cigaretového zlozvyku nebo třeba zákaz kouření v restauračních prostorách.

Spolu s tím tabákový průmysl čelí celé řadě dalších výzev, přičemž to, jak se s nimi popasuje, ovlivní jeho přežití. Nelze však přehlédnout skutečnost, že se tabákové akcie řadí mezi jedny z nejvýdělečnějších akciových titulů 20. století.

Jak je to s cigaretovým průmyslem dnes? Vyplatí se do něj investovat, anebo jsme skutečně svědky konce jedné éry?

V rámci tohoto článku si představíme specifika cigaretového průmyslu a podíváme se na čtyři akciové tituly, jež stojí za pozornost.

cigarety

Tabákový průmysl v kostce

Je rok 2020 a tabákový průmysl je ze všech stran po palbou neustále sílící kritiky. Pojďme se podívat na některé klíčové vlastnosti tohoto byznysu, které nám mohou pomoci určit, zdali se jedná o zajímavou investiční příležitost.

Zájem o tabákové výrobky pozvolna klesá

Jedním z nejdůležitějších problémů, s nimž se tabákový průmysl v současnosti potýká, je celosvětový pokles zájmu o tabákové výrobky.

Vzhledem k rostoucím obavám celosvětové populace o vlastní zdraví a nejrůznějším kampaním namířeným proti kouření je tato tendence více než pochopitelná.

Pokles zájmu o klasické cigarety vybízí tabákové společnosti k hledání alternativ a nových způsobů, jak si své klienty udržet a jak jim nabídnout produkt, který by více souzněl s potřebami a požadavky současné doby.

Tabákový byznys nebývá ovlivněn recesemi

Navzdory výše uvedenému je však nutné počítat se skutečností, že kouřící část populace se svého zlozvyku nevzdává ani v době nejrůznějších krizí a recesí.

Klasická cigaretka ke kafíčku je pro mnohé uklidňujícím rituálem a milovníky tabáku evidentně neodrazuje ani neustále rostoucí cena. Ať už se tedy ve světě děje cokoliv, zájem o cigarety, byť pozvolna klesající, nevykazuje výraznější výkyvy.

Relativně vysoká dividenda

Ve srovnání s tržním průměrem nabízí akcie třech největších tabákových společností poměrně zajímavou dividendu. Ta zůstala vysoká navzdory koronavirové krizi.

V závislosti na tom, jak si jednotliví výrobci poradí s problémy, jimž nyní čelí, by tato ochota dělit se o zisky s investory mohla spoustu obchodníků k akvizici jednoho nebo dvou tabákových titulů přesvědčit.

Vysoká regulovanost

Tabákové výrobky jsou v současnosti výrazně regulované, což má na výsledky tabákových společností velmi negativní vliv.

Zákaz reklamy, nejrůznější kampaně a regulace ze strany států – to vše toto odvětví doslova ničí a způsobuje, že se klasické cigarety pomalu začínají vytrácet z běžného života.

Na prahu významného obratu

Nakonec je však nutné podotknout, že jednotliví výrobci začínají na negativní nastavení trhu účinně reagovat.

Tabákové společnosti se začínají soustředit na “zdravější” produkty nové generace, tedy na elektrické cigarety, cigarety s nízkým obsahem dehtu apod. Současně jsou ve vývoji nové výrobky, které by z kouření mohly odstranit tolik kritizované škodlivé látky. V neposlední řadě pak výrobci reagují na pozvolnou legalizaci výrobků obsahujících konopí a snaží se tímto směrem posunout své vlastní podnikání.

Investoři, kteří jsou toho názoru, že by tento obrat mohl být úspěšný a opět přinést zajímavé zisky, by proto měli toto odvětví bedlivě sledovat.

4 zajímavé akcie z tabákového světa

Zajímavé dividendy, nízká cena a potenciál budoucího růstu. Pojďte se s námi podívat na čtyři tabákové akcie, jež určitě stojí za pozornost.

Altria Group

Altria Group logo

Altria Group bývala spjatá s Phillip Morris International, od níž se oddělila v roce 2008. U nás je známá jako výrobce cigaret značky Marlboro, jejíž reklamy v minulosti zdobily např. vozy McLaren nebo Ferrari v seriálu Formule 1.

Největších zisků dosahuje tato společnost v USA, kde však pociťuje pozvolný pokles poptávky.

I z tohoto důvodu proto Altria podnikla kroky k diverzifikaci svého byznysu, což zahrnuje např. akvizici 35 % podílu ve výrobci e-cigaret Juul Labs nebo 45 % podílu v kanadském výrobci konopných produktů Cronos Group.

Tyto snahy se však nesetkaly s výraznějším úspěchem, neboť hodnota jednotlivých podílů se rapidně propadla. Navzdory tomu však akvizice symbolizují snahu značky o přeměnu na podnik nastavený na současné tržní požadavky a něco vypovídají o vyhlídkách společnosti do budoucna.

Navíc lze počítat i se solidní dividendou, která navzdory koronavirové krizi klesla jen o několik procentních bodů a ke 4. září 2020 vycházela na 7,68 %.

Aktuální cena akcií Altria Group

Načítání
Načítání
Kupte si akcie MO Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Philip Morris International

české akcie Philip MorrisTabáková společnost Philip Morris je v Evropě široce známým gigantem, jenž oproti Altrii prodává své produkty právě na starém kontinentu. I tato firma přistoupila ke změnám portfolia nabízených produktů, ale rozhodla se vydat jinou cestou.

Zavedla totiž dnes již celkem populární IQOS, které využívají klasický tabák, ale nespalují jej, pouze zahřívají. Tento krok PM umožňuje využít stejnou surovinu jak pro klasické cigarety, tak pro nové výrobky, a společnost si od něj slibuje ušetřené náklady.

Výrobce tvrdí, že jsou nové IQOS zdravější než klasické cigarety, což však nebylo dosud vědecky potvrzeno.

Přestože spotřeba klasických cigaret soustavně klesá, zájem o IQOS naopak roste, což firmě Phillip Morris hraje do karet.

Ani zde se za dividendu nemusí stydět, byť je nižší než v případě konkurenční Altrie. Ke 4. září 2020 vycházela na 5,85 %. Problémem je zde poměrně vysoká cena akcií, pokud se tedy rozhodnete do této společnosti investovat, připravte si značný kapitál.

Aktuální cena akcií Philip Morris

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

British American Tobacco

British American Tobacco logo

Společnost British American Tobacco se stala gigantem tabákového průmyslu zejména díky akvizici Reynolds American z roku 2017. V jejím portfoliu najdeme celou řadu značek včetně Camel nebo Lucky Strike.

Stejně jako další dvě firmy z tabákové “velké trojky” se BAT snaží adaptovat na měnící se tržní vývoj a bojovat s poklesem zájmu o tradiční cigarety prostřednictvím zavádění nových produktů. V tomto případě se jedná zejména o e-cigarety Vuse.

Na rozdíl od dvou předchozích titulů nabízí akcie British American Tobacco rozsáhlejší a v určitém smyslu kompletnější přístup na trh s tabákovými výrobky, a to jak z hlediska zemí, v nichž BAT působí, tak nabízených produktů.

Do portfolia společnosti totiž spadají jak klasické cigarety, tak e-cigarety, zařízení pracující se zahříváním tabáku nebo tabáky žvýkací. Dividenda je i v tomto případě více než solidní. Ke 4. září 2020 dosahovala 7,94 %.

Aktuální cena akcií British American Tobacoo

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BATS Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Imperial Brands

Imperial Brands logo

Imperial Brands je britská multinárodní tabáková společnost se sídlem v Bristolu. Jedná se o významného výrobce doutníků, cigaretových papírků a jemně řezaného tabáku.

V portfoliu společnosti najdeme značky jako Davidoff, Drum, Rizla, Golden Virginia nebo West. Navzdory skutečnosti, že z dlouhodobého hlediska akcie společnosti celkem jednoznačně klesají, probíhající koronavirová krize neměla výraznější vliv na její zisky.

Imperial Brands se navíc může opřít o pestré portfolio produktů, s tím, že pozvolna přechází na tabákové výrobky nové generace. Stejně jako u velké trojky i zde můžeme počítat s velmi příjemnou dividendou, jež ke 4. září 2020 dosahovala úctyhodných 14,24 %.

Aktuální cena akcií Imperial Brands

Načítání
Načítání
Kupte si akcie IMB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Co si o investici do světa tabákových společností myslíte vy? Považujete toto odvětví za slepou uličku, nebo máte pocit, že mu nástup tabákových výrobků nové generace přinese oživení a růst. Podělte se s námi o váš názor níže v komentářích.

Další zajímavé akciové sektory: 

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎