Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Kryptoměnové masternody zhodnotí investici, i když jdou kryptoměny dolů

Kryptoměnové masternody zhodnotí investici, i když jdou kryptoměny dolů

Kryptoměnové masternody zhodnotí investici, i když jdou kryptoměny dolů

Kryptoměnové trhy se stále drží hluboko pod hodnotou, kterou dosáhly v prosinci 2017 a pokud zrovna nemáte nervy na intradenní tradování, nabízí se vám i jiný způsob, jak vydělat díky kryptoměnám vydělat, i když je křivka zrovna v medvědím trendu. Jsou jím takzvané masternody.

Co je to masternode?

Jednoduše řečeno, jedná se o server v rámci decentralizované sítě, který v reálném čase zaznamenává kompletní kopii blockchainu, jak to třeba známe v případě softwaru bitcoin core. Masternode však funguje trochu jinak, než klasické servery v blockchainu. Má totiž navíc několik funkcí. U každé kryptoměny se funkce samozřejmě trošku liší, ale v základě jde o toto:

 • Poskytuje větší soukromí transakcí
 • Umožňuje provádět okamžité transakce
 • Dovoluje uživatelům hlasovat o důležitých rozhodnutích
 • Vyplácí odměny

Poslední bod, tedy vyplácení odměn, je na provozování masternodů ten nejatraktivnější a proto také fungují. Můžou vám totiž přinést slušný pravidelný pasivní příjem v podobě procenta z transakcí, které vám vyplatí zpět. A to nemluvíme o samotném zhodnocení daných kryptoměn.

Investování do masternode

Proto, abyste mohli masternode provozovat, musíte vlastnit určitý počet coinů dané kryptoměny, který pro tento účel musíte mít “zamčený” ve své peněžence. Pokud toto množství přesunete jinam nebo utratíte, masternode přestane fungovat. Je to vstupní bariéra, pomocí které mají provozovatelé podchyceno, že nikdo nebude podvádět a nepoškodí systém. Poškodil by tak totiž i sám sebe.

Vstupní investice u každé kryptoměny, která umožňuje provozování masternodu, se liší. Například u Dash musíte nakoupit nejméně 1000 coinů, což se v době psaní článku rovnalo investici v hodnotě 4 milionům Kč. Podrobný přehled spolu s návratností najdete na masternodes.online.

Návratnost investice závisí dále na:

 • Cena počáteční investice
 • Bloková odměna nebo motivační mechanismus
 • Počet pracujících masternodů
 • Náklady na hosting
 • Daňové povinnosti
 • Hodnota měny
 • Konečná cena, za kterou prodáte

Samozřejmě že existují  mnohem dostupnější masternody, na které nepotřebujete ani 1000 dolarů. Patří mezi ně například známý ZenCash, který je velmi nadějný projekt (od 22. srpna přejmenován na Horizen), dále Kalkulus, SmartCash a mnoho dalších.

Mezi projekty je ale bohužel i spoustu podvodů, které se na principu masternodů snaží přiživit a jejich projekty nemají žádný jiný účel, než vytáhnout z lidí peníze. Většinou slibují tisíce procent návratnosti bez jakékoliv likvidity. Uričtě si každý projekt před investicí prověřte minimálně na stránce masternodesonline.com a dohledejte si i další informace na internetu.

Jak masternode zprovoznit?

Kromě již zmíněné investice do potřebného množství coinů se musíte postarat i o samotné provozování masternodu. Buď může běžet na pro tento účel určeném počítači, kde budete mít softwarovou peněženku s blockchainem. Musíte jej však nechat spuštěný 24 hodin denně, 365 dní v roce. A nebo můžete zvolit jednodušší cestu. Tou je virtuální server (VPS), který se dá pořídit již zhruba od 5 dolarů měsíčně. Svou krypto-peněženku na něj nainstalujete (vetšinou v Linuxu) a masternode zprovozníte podle návodu, které bývají zpracovány na stránkách daných coinů.

Podívejme se na to blíže například u již zmiňovaného ZenCashe (Horizen). Nakoupit ho můžete například přes Binance a držet v peněžence Arizen, kterou snadno stáhnete. Zde si můžete vybrat mezi tzv. Secure Nodem, na který potřebujete držet 42 ZEN a Super Nodem, na který potřebujete 500 ZEN.

Odměna pro držitele Secure Nodů je 10 % z celkové odměny za vytěžený blok a stejně tak odměna pro majitele Super Nodů je 10 %. Rozdíl je v tom, že Super Nodů je asi 10x méně a proto je odměna 10x větší – rozděluje se totiž mezi méně lidí.

Rozdíl mezi masternody a těžbou kryptoměn

Mining (těžba) a provozování masternodů je ve své podstatě odlišná činnost, ikdyž zvenku se mohou zdát podobné. K obojímu je třeba mít nonstop puštěný počítač a u obojího provozovatel dostává odměnu za provedenou práci. Rozdíl je však v práci, kterou těžař a masternode vykonávají. U většiny kryptoměn dokonce ani masternody neexistují.

 • Těžaři kontrolují a ověřují nové transakce a následně je zapisují do blockchainu. Na to potřebují kvalitní a drahou výpočetní techniku, díky které vypočítávají složité matematické operace.
 • Funkce masternodů je uchovávání všech známých informací o celém blockchainu a síti a vytváření instantních transakcí.

Za svou práci, která se navzájem doplňuje, si těžaři a provozovatelé masternodů rozdělí odměnu ve formě kusů coinů dané kryptoměny.

Na co si u masternodů dát pozor?

Stejně jako vše na světě, co vám může přinést zisk, s sebou i masternody přináší nějaké riziko. O co se tedy u masternodů jedná?

 • Pokud klesne cena kryptoměny, pro kterou provozujete masternode, klesne i hodnota coinů, které držíte a které dostáváte jako odměnu.
 • Může se stát, že se až moc lidí rozhodne masternode provozovat, odměna pro jednotlivce pak bude zákonitě nížší.
 • Nezkontrolujete-li si pořádně systém a kryptoměnu, pro kterou chcete masternode provozovat, může se stát, že naletíte podvodníkům a ti vás okradou. Proto doporučujeme vždy provést pořádný průzkum, než se do něčeho pustíte.

Závěr k masternodům

Masternody jsou rozhodně investicí, která se může z dlouhodobého hlediska slušně vyplatit a můžete se do nich pustit i s menším kapitálem. Samozřejmě doporučujeme podrobně si prostudovat projekt, do kterého se chystáte nalít peníze a mít všechno dostatečně zabezpečené. Ale to určitě dobře znáte.

Reklama

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

 • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Tržní kapitalizace
$754,4 mld.
Změna za 24h
+0,25%
Cena
$40 266
Tržní kapitalizace
$298 mld.
Změna za 24h
-0,39%
Cena
$2 562
Tržní kapitalizace
$62,85 mld.
Změna za 24h
+0,3%
Cena
$1
Aktualizováno 15.6.2021 20:28

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo