Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Fundamenty na vzestupu a pokračující šílenství kolem DeFi

Kryptoměnové aktuality – Fundamenty na vzestupu a pokračující šílenství kolem DeFi

Výkonnost těžařů Bitcoinové sítě znovu dosáhl nových maxim a decentralizované finance zažívají nejen překotný rozvoj, ale také vznik mnoha podvodných projektů.

Pojďme se znovu podívat na to, co se nyní na kryptoměnovém trhu děje!

Bitcoin Hashrate na All time high

I po cenovém propadu z počátku září jsou fundamentální indikátory Bitcoinové sítě na rekordních hodnotách. Nejdůležitější metrikou sítě přitom je tzv. hashrate, který vypovídá o tom, kolik výpočetní síly těžaři do Bitcoinu investují.

V podstatě se tak jedná o míru zabezpečení sítě. Čím vyšší hashrate, tím těžší by byl potenciální útok na tuto síť. Hashrate zároveň reprezentuje ochotu těžařů investovat do nových strojů na těžbu.

Pokud jsou těžaři ochotní nakupovat nové vybavení, jsou zároveň optimističtí k cenovému vývoji sítě. Důkazem je vzestup hashrate na nové ATH.

Poprvé v historii dosáhla minulý týden síť Bitcoinu na 150 milionů terahashů za vteřinu. Pro porovnání, na běžném počítači byste stejného výkonu, jaký má celá Bitcoinová síť za jednu sekundu, dosáhli až za 31 miliard let nepřetržitého počítání.

Vývoj výkonnosti hashrate Bitcoinové sítě
Vývoj výkonnosti hashrate bitcoinové sítě

Vzestup fundamentů Bitcoinové sítě je obzvláště patrný ve střednědobém srovnání. Zatímco na počátku roku 2020 byl hashrate na úrovni okolo 90 milionů TH/s, tak nyní můžeme sledovat růst více než o třetinu.

Dlouhodobý vývoj výkonnosti Bitcoinové sítě
Dlouhodobý vývoj výkonnosti Bitcoinové sítě

Z fundamentálního hlediska můžeme nadále sledovat zdravý růst sítě, který indikuje rostoucí zájem.

Všimněte si také, jak slabou výkonnost v porovnání s dnešním dnem měla Bitcoinová síť v roce 2017, když se cena 1 BTC rovnala 20 000 dolarům. Je také patrné, jak výkonnost propadla s klesajícím kurzem Bitcoinu na začátku roku 2019.

Binance nabízí 100 milionů dolarů na budování projektů

Zatímco trh poslední dny spíše stagnuje nebo dokonce klesá, tak cena BNB je na vzestupu. BNB nově patří mezi 5 největších kryptoměn.

Za tímto vzestupem stojí tři zásadní faktory.

Aktuální pořadí kryptoměnových projektů srovnané dle tržní kapitalizace
Aktuální pořadí kryptoměnových projektů srovnané dle tržní kapitalizace

Burza Binance na počátku září spustila svůj BNB Smart Chain, což je paralelní blockchain k již existujícímu BNB Beacon Chainu. BNB Smart Chain (BSC) patří do rodiny tzv. smart kontrakt platforem, jako je např. Ethereum, Polkadot či Cosmos.

Díky spuštění BSC vznikla pro vývojáře možnost budování decentralizovaných aplikací na BSC. BSC je 100% kompatibilní se sítí Ethereum, což v podstatě umožňuje přenést již existující decentralizované aplikace na BSC pouhým zkopírováním.

CEO Binance Changpeng Zhao minulý týden oznámil, že se spuštěním chytrého blockchainu Binance také zakládá nový fond na financování vývoje aplikací. Celkově půjde na podporu rozvoje ekosystému na 100 milionů dolarů.

Graf ETH
Změna za 24h
-0,17 %
Aktuální cena
$2 511
Graf BNB
Změna za 24h
-0,42 %
Aktuální cena
$570,4

Díky vzniku BSC je nyní možné vytvořit ekosystém decentralizovaných financí a toho si v poslední době kryptoměnová komunita velmi váží, což reflektuje i stoupající cena těchto projektů.

Nově je také možné stakovat BNB jakožto nativní měnu blockchainu. Minulý týden jsme psali o tom, že Binance také spustila Binance Launchpool, který odměňuje uživatele za účast na službách z dílny Binance. Držení mincí BNB se tak stává vysoce lukrativní, což je reflektováno právě jeho rostoucí cenou.

DeFi je typem investice, který se objeví jednou za dekádu

Qiao Wang, bývalý produktový manažer analytického webu Messari, řekl, že decentralizované finance jsou největší investiční příležitostí za poslední dekádu.

https://twitter.com/QwQiao/status/1303506981173571584

Z investičního pohledu byly Bitcoin před rokem 2013 a Ethereum před rokem 2015 příležitosti, které se vidí jednou za život. DeFi před rokem 2021 je podle mě příležitost, která přijde jednou za dekádu. Pokud jste minuli první dvě, třetí si nenechte ujít,” napsal Wang.

Proti tomuto tvrzení nicméně stojí např. zakladatel Messari, Ryan Selkis. Ten vidí DeFi prostor jako finanční bublinu, která velmi brzy praskne. A orávě na prasknutí bubliny ukazuje mnoho indikátorů.

V podstatě každý DeFi projekt v posledních měsících rostl. Objevilo se mnoho podvodů a dokonce i tzv. exit scamů, kdy autor projektu vezme získané peníze od investorů a prostě zmizí.

Selkis nicméně dodává, že inovace v prostoru je důležitá: “Miluju experimentování. Podobně jako ICO, yield farming či poskytování likvidity za pobídky jsou inovace v kapitalistickém světě. Chytří na tom mohou zbohatnout. Doporučit DeFi většině lidí ovšem nemohu. Jsou to sázky s moc vysokým rizikem.

Mezi nejvýznamnější projekty Defi patří primárně protokoly na generování půjček jako Aave, Maker DAO či Compound. Zlaté časy nově zažívají i tzv. DEXy (decentralized exchanges = decentralizované burzy) jako je Uniswap. Ten již překročil hranici zobchodovaných tokenů v hodnotě 500 milionů dolarů za den, což bylo pár dní dokonce více, než se zobchoduje i na platformách jako třeba Coinbase.

Vývoj objemu transakcí na Uniswapu
Vývoj objemu transakcí na Uniswapu

Decentralizované finance jsou žhavým tématem v komunitě kryptoměn. Investoři nicméně musí být velmi opatrní, protože podobně jako prostor ICO v roce 2017, tak i Defi prostor je již plný podvodů a je vysoce rizikový.

Bitcoin míří na Ethereum

U decentralizovaných financí ještě chvíli zůstaneme. Velká většina projektů Defi figuruje právě na ETH blockchainu. Uživatelé nicméně chtějí v rámci decentralizovaných financí využívat své bitcoiny.

K vidění je tak zajímavý úkaz, kdy se velká část financí přesouvá na Ethereum blockchain. Princip je to jednoduchý. Uživatel vezme své BTC a v podstatě jej pomocí různých projektů tokenizuje a následně s nimi může nakládat na blockchainu Etherea. Vznikají tak například tokeny jako je Wrapped Bitcoin (WBTC).

Zatímco vlajková loď BTC scalingu, Lightning Network, má momentálně uzamčených zhruba 1 000 BTC, tak v Defi službách je již uzamčeno na 100 000 BTC.

Tento trend zapadá do širšího kontextu inovací. Zatímco na síti Bitcoinu v podstatě již žádné inovace neprobíhají, tak Ethereum se stalo pomyslnou Mekkou blockchain vývojářů.

Bitcoin v Defi službách je vítaným stabilizátorem, protože nepřítelem Defi je vysoká volatilita, která je pro kryptoměny typická. Bitcoin nicméně vykazuje ve světě kryptoměn nižší volatilitu.

Do budoucna se ovšem můžeme těšit např. na tokenizované akcie, které se budou moci zamykat do Defi projektů. Pokud by se např. Apple rozhodl pro tokenizaci svých akcií, tak ty budou moci být následně využity právě v Defi protokolech, pokud to schválí rozhodovací těleso (obvykle držitelé governance mincí).

Čínská národní digitální měna nově se smart kontrakty

Komunistický diktátor Xi minulý rok oznámil, že se Čína soustředí na rozvoj blockchain technologií a primárně pak na vývoj vlastní digitální národní měny (Central bank digital currency – CBDC).

Momentálně již probíhají pilotní testy ve vybraných čínských městech. Od května běží testování ve městech Shenzhen, Suzhou, Chengdu a Xiong’an.

Platformou pro digitální verzi čínského juanu by měla být síť BSN (Blockchain service network). Projekt BSN je oficiální podporován a sponzorován ze strany čínské vlády.

Do konce listopadu by do BSN měl být zakomponován programovací jazyk pro smart kontrakty z dílny společnosti Digital Assets známý jako DAML.

Tím by získala síť podstatně vyšší míru funkcionality a dostala by se tak na roveň chytrých blockchainů jako je Ethereum, Cardano nebo NEO.

Cíl Číny je prostý. Stát se lídrem v prostoru digitálních financí a díky tomu následně získat globální měnovou dominanci. Celý proces má nicméně háček a tím je totální absence decentralizace, která je pro stabilitu kryptoměn klíčová.

Digitální měna v rukou čínské diktatury by měla devastující dopad na svobodu populace. Veškeré finanční toky by totiž následně velmi jednoduše mohla monitorovat čínská komunistická vláda, což je prakticky v úplném protikladu se základními principy kryptoměn.

Závěr k aktuální situaci

Ekosystém kryptoměn je na pokračujícím vzestupu. Decentralizované finance jsou žhavým tématem. S rostoucím zájmem investorů ovšem opět roste počet podvodů v tomto prostoru jako houby po dešti.

Na příkladu Číny je vidět, že i státy hledají své cesty do světa blockchainu. Ty bohužel zatím budou bez klíčových výhod decentralizace.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.