Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Klíčová hranice stále drží!

Publikováno
Kryptoměnové aktuality – Klíčová hranice stále drží!

Kurz bitcoinu po delším růstovém období opět výrazně klesl. Největší kryptoměnová burza světa Binance spouští nové produkty včetně své verze decentralizovaných financí a adopce kryptoměn nápadně připomíná adopci internetu.

Minulý týden byl novinkami přímo nabitý, pojďme se na to tedy, stejně jako každé pondělí, podívat v dnešním shrnujícím článku.

Bitcoin zažil propad, ale stále je v dobré kondici

Cena Bitcoinu zažila minulý týden poměrně radikální propad. Silné propady nejsou v kryptoměnách nic neobvyklého a historie ceny BTC je jich plná.

Bitcoin propadl za minulý týden o 18,5 %. Propad se nicméně dotkl podstatně silněji tzv. altcoinů. Mezi altcoiny došlo k průměrné ztrátě ve výši 28,5%.

Právě altcoiny si v posledním měsíci vedly nad očekávání dobře a to primárně díky vzestupu decentralizovaných financí a projektů s nimi spojených.

Pokud se podrobně podíváme na cenu Bitcoinu, tak zjistíme, že propad se zastavil u pravděpodobně nejdůležitější hladiny v celém kryptoprostoru. Tou je 20týdenní plovoucí průměr.

Propad ceny Bitcoinu se zastavil na úrovni 20týdenní MA
Propad ceny Bitcoinu se zastavil na úrovni 20týdenní MA

Jak je vidět na předchozím obrázku, tak 20 WMA (zeleně zvýrazněná linie) se stala oporou ceny a propad se na této úrovni prozatím zastavil.

Podobně je na tom úroveň indikátoru RSI (míra překoupenosti či přeprodanosti). Nynější propad z fundamentálního hlediska neznamená výraznější změnu, protože dle indikátorů se nadále nacházíme v býčím teritoriu.

Dlouhodobý vývoj ceny bitcoinu
Dlouhodobý vývoj ceny bitcoinu

Na druhém obrázku je pak k vidění signifikantní role, kterou hrají výše zmíněné hladiny a tedy 20 WMA a hodnota RSI 53 a více. Tyto hladiny totiž reprezentují oblast vyhrazenou pro silně býčí trh s tendencí růst.

V minulém býčím cyklu se Bitcoin pod 20 WMA nedostal prakticky celý bull run. V případě potvrzeného proražení této hladiny by bylo nutné přehodnotit, v jaké fázi se trh momentálně nachází.

Bitcoin nezřídka vykazuje korekce o velikosti až 40 % aktuální ceny. Pro investory a spekulanty v kryptoměnách je důležité se proti těmto radikálním pohybům obrnit, protože jsou v prostoru poměrně běžné.

Binance spouští Launchpool

Jak již bylo řečeno, decentralizované finance vzaly prostor kryptoměn útokem. Prakticky všechny důležité produkty a ekosystémy jsou na vzestupu (i přes nynější korekci). Na popularitě DeFi se chtějí přiživit prakticky všichni a Binance není výjimkou.

I proto burza Binance nově oznámila spuštění tzv. Launchpoolu. Jedná se o chytrou kombinaci dvou různých služeb, a to IEO a yield farmingu.

Jak to celé funguje?

Yield farming je v podstatě sbírání úroků z půjček na blockchainu. Uživatel zapůjčí své kryptoměny a následně získává úrok. Binance poskytuje právě takovou možnost skrze své lending produkty.

IEO (Initial Exchange Offering) je zase startovací platformou pro nové projekty. Uživatele vlastnící BNB mají možnost zúčastnit se úvodních nabídek mincí na burze Binance, které jsou obvykle velmi ziskové, ale je těžké se do nich dostat.

Binance tyto dvě služby zkombinovala a vytvořila Launchpool. V něm uživatelé za staking nebo půjčování svých mincí dostanou možnost zároveň získat nové mince. V prvním případě se jedná konkrétně o mince platformy Bella Protocol.

Bella je DeFi agregátor, který propojuje existující služby v rámci decentralizovaných financí a umožňuje tak uživateli komfortní přístup.

Uživatelé, kteří se podílí či budou podílet na stakingu mincí či poskytnou své coiny k půjčkám, získají úrok a zároveň dostanou podíl z nové mince, která přijde na trh.

Binance také spouští vlastní projekt Liquid Swap. Jedná se o AMM (Automated Market Maker) platformu podobnou oblíbenému DEXu Uniswap. Jedná se o systém postavený na smart kontraktech, kdy se uživatelé pomocí poolů stávají liquidity providery.

Favorit redakce

Výhody
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Nízké poplatky
Nevýhody
  • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
  • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Vývoj adopce kryptoměn kopíruje adopci internetu

Kryptoměny se adekvátně dají srovnávat pouze s jediným druhem technologie a tím je samozřejmě internet. Na podobnosti ve vývoji ceny kryptoměn a internetových společností se podíval zakladatel společnosti Lastbit Bernardo Magnani.

Ten tvrdí, že vývoj cen kryptoměn velmi jasně kopíruje vývoj technologických společností v období tzv. dot.com bubliny. Následující obrázek podobnost ve vývoji ilustruje.

Porovnání vývoje indexu Nasdaq composite a ceny Bitcoinu
Porovnání vývoje indexu Nasdaq composite a ceny Bitcoinu

Jak je vidět, podobnost je zřetelná na první pohled. Rozdíl je primárně v rychlosti, kterou se trhy pohybují. Kryptoměnový trh je ale díky své globální dostupnosti ve svém vývoji výrazně rychlejší.

Podobný obrázek také ukazují srovnání růstu počtu uživatelů či vzniku nových projektů.

Vývoj počtu kryptoměn a počtu webových stránek
Porovnání vývoje počtu existujících kryptoměn a počtu webových stránek

První graf ukazuje srovnání mezi počtem vznikajících kryptoměnových tokenů a mincí.

Jak je vidět, vývoj poměrně přesně kopíruje růstovou tendenci v počtu nových webových stránek.

Porovnání vývoje počtu uživatelů kryptoměn (odhad) a uživatelů internetu
Porovnání vývoje počtu uživatelů kryptoměn (odhad) a uživatelů internetu

Druhý graf z dílny Chrise McCanna pak ukazuje odhadovaný růst v počtu majitelů kryptoměn v porovnání s růstem uživatelů internetu v brzkých dobách existence světové informační sítě.

Bitcoin a kryptoměny jsou stále na počátku své existence. Momentální počet reálných majitelů a uživatelů kryptoměn se pohybuje okolo 80 milionů. Odhady se nicméně liší, protože kvůli pseudoanonymitě kryptoměn není možné přesně určit počet unikátních uživatelů. Někteří uživatelé totiž využívají i stovky různých adres.

Magnani tak odhaduje, že se nynější trh nachází v pozici srovnatelné s pozicí internetu v létech 1996-97, kdy internet užívalo přibližně 120 milionů lidí.

To, jak moc se internet od těchto let vyvinul až do dnešní podoby, je vám asi jasné…

Ve Švýcarsku půjde platit daně v BTC a ETH

V části Švýcarska, konkrétně v kantonu Zug, bude možné platit daně pomocí kryptoměn. Daně místní obyvatele budou moci zaplatit pomocí Bitcoinu a Etherů, a to až do výše 110 tisíc dolarů.

Nové opatření oznámila vláda kantonu minulý čtvrtek. Daně lze platit pomocí kryptoměn díky spolupráci se společností Bitcoin Suisse AG. Ta bude fungovat jako prostředník, kdy zaplacené daně převede z kryptoměn na švýcarské franky a odešle je na účet finančního úřadu.

Platba daní pomocí krypotměn je dalším krokem, který umožní širší adopci ve společnosti. Právě kanton Zug je znám vysokou koncentrací kryptoměnových společností a je někdy označován jako Sillicon Valley pro kryptoměny.

Švýcarsko je obecně známo svým vřelým přístupem k inovacím ze světa blockchainu. Mnoho kryptoměnových společností migruje právě do Švýcarska a to primárně díky jasné a funkční legislativě.

Otevřený přístup k inovacím se ukazuje i v ostatních sektorech. Minulý týden totiž společnost Atupri Health Insurance, která zajišťuje zdravotní pojištění pro více než 200 000 švýcarů, oznámila, že bude možné platit pojištění v kryptoměnách. Jedná se opět o všem známé duo Bitcoin a Ether.

Závěr

Ačkoliv jsme svědky cenového pull backu, tak prostor nadále jeví známky zdravého růstu. Jednoznačným hitem prostoru jsou decentralizované finance, na které naskakují i jednotlivé etablované společnosti, jejichž největším reprezentantem je Binance.

Obzvláště dobré zprávy pak přichází ze Švýcarska, které ukazuje cestu ostatním národním státům. Díky integraci kryptoměn do běžného života můžeme brzy vidět výrazný růst adopce.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.