Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
terraclassicusd
USTC
Stablecoin TerraClassicUSD (USTC) – Kurz, graf ceny, nákup

$0,019 (0,44 Kč)

+22,8 % za 7 dní

terraclassicusd

Stablecoin TerraClassicUSD (USTC) – Kurz, graf ceny, nákup

Graf UST

$0,019 (0,44 Kč)

+22,8 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu TerraClassicUSD (USTC)

Poznámka

Upozornění: V květnu roku 2022 se stablecoin TerraUSD (UST) odchýlil od ceny 1 dolaru a svou cenovou vazbu již neobnovil. Společně s ním se tehdy zhroutila i jeho partnerská kryptoměna Terra (LUNA).

Konečným řešením krize bylo spuštění nového blockchainu Terra 2.0 s novou nativní kryptoměnou Terra (LUNA), do nějž stablecoin již nepatří. Byl nakonec přejmenován na TerraClassicUSD (USTC) společně s jeho partnerskou kryptoměnou, která nyní nese název Terra Classic (LUNC).

Obsah profilu kryptoměny byl psán před nešťastnými událostmi, proto stablecoin v textu níže naleznete ještě pod jeho původním názvem TerraUSD (UST).

Informace o kryptoměně TerraUSD (UST)

TerraUSD (UST) je decentralizovaný stablecoin, jehož cena je navázána na americký dolar (USD), takže 1 UST = 1 USD. Transakce s UST jsou prováděny na blockchainu Terra a jeho cenové stability je dosahováno algoritmicky pomocí kryptoměny LUNA.

Stablecoin UST nabízí nejen ochranu proti cenové volatilitě kryptoměn, ale také zajímavý pasivní příjem, nevídanou škálovatelnost a cross-chain transakce napříč největšími blockchainy.

Obsah článku o stablecoinu TerraUSD

Úvod do stablecoinu UST

TerraUSD (UST) je jedním z řady stablecoinů fungujících na blockchainu Terra, ze kterých je ale s velkým náskokem nejpopulárnější. Podrobně jsme se fungování blockchainu Terra a jeho stablecoinů věnovali v článku o kryptoměně LUNA, proto zde stručně shrneme jen ty nejdůležitější informace o ekosystému Terra a podrobněji se budeme věnovat výhradně stablecoinu UST.

Stablecoin je kryptoměna, jejíž hodnota sleduje cenu určitého aktiva, obvykle fiat měny (nejčastěji USD).

Stablecoiny kombinují to nejlepší z fiat měn (relativní cenová stabilita) a kryptoměn (odolnost proti cenzuře, programovatelnost). Více o stablecoinech se dozvíte v našem článku zde.

Protokol Terra je decentralizovaný veřejný blockchain podporující chytré kontrakty (smart contracts) a na nich postavené decentralizované aplikace (dApps). Kromě toho nabízí Terra vysokou transakční rychlostí (až 10,000 transakcí za vteřinu) a nízké transakční poplatky.

Protože je Terra open-source, kdokoli může na blockchainu spouštět vlastní chytré kontrakty a dApps. Popsané podmínky vedly ke vzniku mnoha inovativních aplikací, zejména v oblasti decentralizovaných financí (DeFi). Potenciál protokolu Terra umocňuje možnost posílat tokeny tzv. cross-chain, tedy mezi různými blockchainy (např. Ethereum, BNB Chain nebo Solana), což umožňuje pohyb kapitálu napříč dosud oddělenými ekosystémy.

Logo stablecoinu TerraUSD (UST)
Logo stablecoinu TerraUSD (UST)

Uživatelé tedy mohou na blockchainu Terra prostřednictvím nejrůznějších dApps utrácet, spořit, prodávat nebo směňovat Terra stablecoiny i další tokeny z různých blockchainů. Terra je tak v současnosti druhý největší DeFi ekosystém co do objemu vložených peněz (po Ethereu).

Terra stablecoiny je možné na burze koupit nebo směnit za jiný token, možností je ale také vyrazit (mint) si přes nativní peněženku Terra Station vlastní, “zbrusu nové” stablecoiny. K vyražení Terra stablecoinu (např. UST) je nutné spálit (burn) odpovídající množství kryptoměny LUNA.

Příklad: Jestli 1 LUNA coin stojí 100 USD, můžete jeho spálením získat 100 UST tokenů. Proces je možné také obrátit – spálením 100 UST tokenů je možné získat 1 LUNA token (pokud se mezitím nezměnil kurz).

Hlavní odlišnost – a také výhoda – UST oproti konkurenčním stablecoinům (USDT, USDC a BUSD) spočívá v mechanismu, jakým je udržována jeho provázanost s cenou cílové fiat měny (v tomto případě USD). Zavedené stablecoiny USDT, USDC a BUSD fungují na principu rezerv, takže vyražené stablecoiny jsou (resp. měly by být) zajištěny odpovídajícím množstvím dolarů nebo jiných aktiv uložených v rezervním fondu.

Právě nezbytnost vytváření rezerv se ukázala být významnou brzdou při rychlém růstu poptávky po stablecoinech. Naproti tomu provázanost ceny UST s cenou USD je udržována bezúdržbově pomocí algoritmu, který je v podobě chytrého kontraktu uložen přímo na blockchainu Terra.

Počet stablecoinů UST je automaticky přizpůsobován aktuální poptávce a algoritmus autonomně zajistí, že cena UST sleduje cenu USD.

Vývoj hodnoty stablecoinu UST v amerických dolarech (USD)
Vývoj hodnoty stablecoinu UST v amerických dolarech (USD)

Pojďme si tedy shrnout, v čem je stablecoin UST výjimečný:

Škálovatelnost

Stabilita ceny Terra stablecoinů není zajištěna rezervami ve fiat měně, ale pomocí algoritmu, který umožňuje vyražení UST za spálení odpovídajícího množství kryptoměny LUNA (a naopak).

Tato měnová politika “elastické peněžní zásoby” na základě duálního tokenového designu umožňuje vydávání téměř nekonečného množství UST tokenů.

Protokol Terra je navržen tak, aby udržel cenovou stabilitu nativních stablecoinů bez ohledu na velikost trhu, volatilitu nebo aktuální poptávku. To napomáhá DeFi projektům využívajícím UST jako hlavní měnu dosáhnout jejich plného potenciálu.

Jednoduchá směna stablecoinů

Terra stablecoiny (např. TerraUSD za TerraEUR) lze snadno a rychle navzájem směnit přes nativní peněženku Terra Station, navíc za minimálními poplatky.

Říká se tomu atomic swap a směna probíhá za aktuální směnné kurzy na měnových trzích (tedy za stejný směnný kurz, jako kdybyste měnili USD za EUR).

Pasivní příjem

Stablecoin UST nabízí mnoho forem pasivního příjmu přes decentralizované aplikace v oblasti DeFi, které na blockchainu Terra existují.

Nejoblíbenější je bezesporu půjčovací platforma Anchor Protocol, která poskytuje stabilní úrokovou sazbu okolo 20 % p.a. za propůjčení UST tokenů. Za zmínku stojí také např. Astroport, což je decentralizovaná burza fungující na principu automated market maker (AMM), takže zde můžete – samozřejmě že ne zadarmo – tzv. poskytovat likviditu (půjčit burze tokeny pro vyrovnávání obchodů).

Cross-chain transakce

Stablecoin UST lze používat nejen na blockchainu Terra, ale také na dalších populárních blockchainech (Ethereum, BNB Chain, Avalanche a další). Stejně tak mohou být tokeny z jiných blockchainů přesunuty na blockchain Terra. Propojení rozdílných ekosystémů zajišťuje nativní cross-chain adaptér Terra Bridge.

Cross-chain transfery umožňuje také Wormhole Bridge, který umožňuje komunikaci s blockchainy Solana a Polygon. Zajímavostí v tomto případě je, že nedochází ke swapu (směně) nebo konverzi tokenů, ale Wormhole uzamkne zdrojové tokeny (např. UST) v chytrém kontraktu a na oplátku na cílovém blockchainu vyrazí nové “Wormhole-wrapped” tokeny (např. Wrapped UST neboli wUST). Následně lze Wormhole-wrapped tokeny vyměnit na burze za jiné tokeny na cílovém blockchainu.

Výhody a nevýhody kryptoměny UST

Nic samozřejmě ale není růžové a UST není výjimkou. Níže shrnujeme základní výhody a nevýhody používání UST oproti jiným stablecoinům.

Výhody

 • Škálovatelná provázanost UST s hodnotou amerického dolaru pomocí algoritmu a kryptoměny LUNA.
 • Zajímavé možnosti zhodnocení UST např. přes Anchor Protocol nebo Astroport.
 • Cross-chain transfery UST mezi různými blockchainy přes Terra Bridge a Wormhole Bridge.
 • Vysoká transakční rychlost a nízké transakční poplatky blockchainu Terra. 

Nevýhody

 • Nízká míra decentralizace blockchainu Terra (pouze 130 validátorů, navíc přibližně 50 % LUNA tokenů patří Terraform Labs).
 • V dobách extrémní volatility na trhu se může stát, že algoritmické stablecoiny přestanou sledovat cenu cílové fiat měny.
 • Regulatorní riziko (připravovaná legislativa upravující stablecoiny může zkomplikovat jejich používání).

Historie kryptoměny UST

Stablecoin UST byl spuštěn v září roku 2020 ve spolupráci s burzou Bittrex Global a od té doby získal reputaci spolehlivého a škálovatelného stablecoinu. S tržní kapitalizací přes 16 miliard USD je UST v současnosti čtvrtým největším stablecoinem a jeho podíl na trhu nadále roste.

Zdroj: CoinMarketCap.com
Vývoj tržní kapitalizace stablecoinu UST v miliardách USD
Vývoj tržní kapitalizace stablecoinu UST v miliardách USD

V březnu 2022 oznámil Do Kwon, CEO společnosti Terraform Labs stojící za ekosystémem Terra, že Terra stablecoiny budou nově zajištěny také Bitcoinem, kterého plánují nakoupit za celkem cca 10 miliard USD. Terra by se tak mohla v budoucnu stát vůbec největším držitelem Bitcoinu. Doposud Terra nakoupila Bitcoin za cca 1,4 miliard USD.

Těžba kryptoměny UST

Stablecoin UST není možné těžit, protože nativní blockchain Terra používá konsensuální protokol Delegated Proof of Stake (DPoS), kde jsou klíčovými hráči validátoři a delegátoři, nikoli těžaři.

Těžba kryptoměn je technicky možná pouze na blockchainech využívajících konsensuální protokol Proof of Work (PoW), kam spadá např. Bitcoin.

V případě blockchainu Terra byla navíc pro tzv. staking vybrána kryptoměna LUNA, takže k tomu, abyste se stali validátorem či delegátorem, potřebujete kryptoměnu LUNA a rovněž i odměny za delegaci nebo provozování validátorského uzlu jsou vypláceny v kryptoměně LUNA. UST tedy jinak řečeno při správě protokolu Terra nehraje žádnou roli.

Kde koupit stablecoin UST

Stablecoin UST se prodává na mnoha kryptoburzách. Např. na Binance, KuCoinu nebo Huobi, a to v měnových párech s fiat měnami, stablecoiny i dalšími kryptoměnami.

Možností je také ražba UST tokenů pálením kryptoměny LUNA nebo směna za jiné tokeny např. přes decentralizovanou burzu TerraSwap nebo peněženku Terra Station.

Favorit redakce

Výhody
 • Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
 • Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
Nevýhody
 • Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
 • Platforma může působit složitě

Peněženka pro tokeny UST

Oficiální digitální peněženka pro tokeny ekosystému Terra se jmenuje Terra Station. Stáhnout si lze verzi pro PC nebo pro mobil, k dispozici je i rozšíření pro prohlížeč Chrome.

Proces vytvoření peněženky a posílání/přijímaní tokenů se nijak neliší od toho, na co jsme zvyklí u jiných peněženek. Peněženka Terra Station navíc podporuje i směnu (swap) tokenů, takže můžete snadno směňovat různé Terra tokeny navzájem, aniž byste museli navštívit burzu.

Prostřednictvím Terra Station také probíhá interakce s decentralizovanými aplikacemi na blockchainu Terra.

Závěr a zhodnocení projektu

Popularita stablecoinu UST i objem vložených prostředků od jeho spuštění v září 2020 neustále stoupá a v brzké době se tak UST nejspíš stane třetím největším stablecoinem podle tržní kapitalizace. A je klidně možné, že se tam nezastaví.

Roli v úspěchu ekosystému Terra a jeho stablecoinů hraje nejenom propracovaná technologie a tokenomika, ale také decentralizované aplikace řešící reálné problémy, např. spoření ve stabilní měně (Anchor Protocol) nebo každodenní platby (CHAI v Jižní Koreji a Memepay v Mongolsku).

Hodnocení Finex.cz

TerraClassicUSD (UST)

TerraClassicUSD (UST) je decentralizovaný stablecoin blockchainu Terra, jehož cena bývala navázána na americký dolar (USD). Jednalo se o jeden z největších stablecoinů na trhu. V květnu roku 2022 se bohužel jeho cena od 1 dolaru odchýlila a zpět už se nikdy nedostala. Ekosystém Terra se společně se stablecoinem USTC (tehdy ještě UST) zhroutil.

Více informací o TerraClassicUSD

KryptoměnaTerraClassicUSD
SymbolUSTC
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů5 579 604 894
Maximální počet tokenů-
Obchodní objem (24h)$13 334 486
Tržní kapitalizace$109 526 480
Změna ceny za 24h-4,5 %
Ohodnoťte kryptoměnu TerraClassicUSD
3
1

Autor

Ahoj, jmenuji se Tomáš, je mi 30 let a v každodenním životě se živím jako právník se specializací na finanční právo. Kryptoměny považuji za budoucnost nejen v oblasti financí. A protože se rád učím nové věci a také rád píšu, psát pro Finex o kryptu byla pro mě jasná volba.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat