Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jste nespokojení s úroky na spořicím účtu? Objevte lepší způsoby, jak zhodnotit peníze?

Spořicí účet vám již nenabízí zhodnocení, se kterým byste byli spokojení? Jak zrychlit růst volných finančních prostředků pomocí chytřejších alternativ.

Publikováno
Jste nespokojení s úroky na spořicím účtu? Objevte lepší způsoby, jak zhodnotit peníze?
Zdroj: depositphotos.com

Taky se vám zdá, že je nějaká finanční jistota čím dál tím méně dosažitelná? Možná i proto mnozí z nás ukládají své těžce vydělané peníze na spořicí účty a věří v jejich spolehlivost a bezpečnost.

Tento tradiční přístup zhodnocení peněz však často přináší minimální výnosy, které ani nedrží krok s inflací. Představte si své úspory jako pomalu se pohybující želvu v závodě, který je odsouzena prohrát, pokud si nenajde rychlejší trať.

V tomto článku se budeme zabývat tím, proč může spoleh pouze na spořicí účet podkopávat vaši finanční budoucnost, a prozkoumáme účinné strategie, jak zvýšit růst vašich volných finančních prostředků.

Úskalí tradičních spořicích účtů

Tradiční spořicí účty jsou sice bezpečné a spolehlivé, ale je to jako držet loď ukotvenou blízko břehu – zabraňují finanční katastrofě, ale také omezují finanční růst.

Průměrná úroková sazba se na těchto účtech odvíjí od vývoje úrokových sazeb centrální banky a tedy vývoje inflace – ale obvykle právě s mírou inflací prohrává, tudíž reálná hodnota vašich peněz klesá.

Inflace působí jako nenápadný zloděj, který postupně snižuje kupní sílu vašich úspor, takže každá dnes uspořená koruna má zítra menší hodnotu.

Zauvažujte o lukrativnějších možnostech zhodnocení peněz

Proti erozivním účinkům inflace je nezbytné zapojit účinnější přístup ke zhodnocení peněz – investování. Finanční trhy nabízejí několik nástrojů, které sice nesou svá rizika, ale mohou potenciálně vést k mnohem vyšší návratnosti ve srovnání s tradičními spořicími účty.

  • Akcie: Vstup na akciový trh se podobá zasazení semínka do úrodné půdy – vyžaduje trpělivost a péči, ale může z něj vyrůst silný finanční strom. Historická roční míra návratnosti akcií ve výši přibližně 10 % sice není zaručena, ale výrazně zastiňuje zanedbatelné výnosy ze spořicích účtů.
  • Dluhopisy: Dluhopisy jsou vhodné pro ty, které kolísavost akciového trhu zneklidňuje, příjemnějším řešením. Státní a podnikové dluhopisy jsou v podstatě půjčky, které poskytujete emitentovi výměnou za pravidelné výplaty úroků, obvykle se stabilnějším výnosem než akcie. Výnosy jsou sice ve srovnání s akciemi nižší, ale obvykle vyšší než u spořicích účtů a nabízejí nárazník během tržních turbulencí.
  • Podílové fondy a ETF: Podílové fondy a fondy obchodované na burze (ETF) jsou koše různých investic, včetně akcií a dluhopisů, spravované profesionály. Umožňují diverzifikovat investice do různých aktiv jedinou transakcí, čímž snižují riziko vložení všech vajec do jednoho košíku a zajišťují rovnováhu mezi stabilitou a růstem.
  • Nemovitosti: Investice do nemovitostí nabízí hmotný majetek a může generovat pasivní příjem z pronájmu i potenciální kapitálové zisky z růstu hodnoty nemovitostí. Vyžaduje však značný počáteční kapitál a průběžnou správu, což z nich nečiní nejpraktičtější investiční variantu.

Vždy je důležité vyvážení rizik a výnosů

Při zkoumání těchto lukrativnějších cest ke zhodnocení peněz je zásadní pochopit a řídit související rizika.

Vrcholy a pády akciového trhu mohou být vzrušující, ale zároveň skličující, a každý typ investice charakterizuje svůj vlastní soubor složitostí.

Dluhopisy jsou sice stabilnější, ale stále s sebou nesou rizika, jako jsou změny úrokových sazeb a selhání emitenta. Nemovitosti vyžadují nejen finanční prostředky, ale také čas a manažerské dovednosti.

Vytvoření diverzifikovaného portfolia, které zahrnuje kombinaci těchto aktiv, však může pomoci tato rizika vyvážit a zároveň usilovat o vyšší výnosy.

Tato strategie by měla odrážet vaše finanční cíle, toleranci k riziku a investiční horizont. Lze využít i investičních platforem, jež vám sestaví portfolio, které bude odpovídat vašim individuálním potřebám.

Přesunutím pozornosti z prostého spoření na dynamičtější investování můžete aktivně řídit svůj finanční růst a proměnit to, co bylo dříve drobným pramínkem, v silný proud potenciálního bohatství.

Uvažujete o pravidelném investování? Zvážit můžete některou z námi recenzovaných platforem:

Favorit redakce

Výhody
  • Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
Nevýhody
  • Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
  • Nízký počet akcií, do kterých lze investovat

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎