Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Jak získat dlouhodobý pasivní příjem? Cestou mohou být dividendoví aristokraté

Jak získat dlouhodobý pasivní příjem? Cestou mohou být dividendoví aristokraté

Jak získat dlouhodobý pasivní příjem? Cestou mohou být dividendoví aristokraté
Zdroj: depositphotos.com

Investování na finančních trzích je jedním z nejvíce rizikových podnikatelských aktivit, které byste vymysleli. Na finančních trzích vládne nekompromisní duch kapitalismu, který uctívá pouze vítěze a s poraženými se ani trochu nemaže. Buď na finančních trzích obchodník peníze vydělá, nebo je prodělá, takováto jednoduchá rovnice na nich platí.

Ale co nějaká jistota? Existuje způsob, jak si dlouhodobě zajistit příjem a to bez vynaložení většího úsilí? I tuto možnost finanční trhy nabízejí. Onou jistotou může být investování do dividendových aristokratů. Že nevíte o co se jedná? Tak čtěte dále a vše se dozvíte.

Dividendy jsou jednou z mála jistot, na kterou se může investor na finančních trzích do jisté míry spolehnout. Samozřejmě nesmí nastat černý scénář, při kterém se akciová společnost dostane do takových finančních potíží, že by muselo její představenstvo rozhodnout o pozastavení výplaty dividend. Nicméně historie nás učí, že existují takové akcie, které již mnoho desítek let vyplácejí investorům dividendy. Takovým dividendovým akciím se říká dividendoví aristokraté.

Dividendoví aristokraté jsou:

  • akciové společnosti, které vyplácí dividendu více než 25 let
  • a vyplácená dividenda vždy meziročně roste.

Dlouhodobá možnost pasivního příjmu je jistě vítaným pomocníkem v jakémkoliv investičním portfoliu, i když se investor na dividendy přímo nezaměřuje, je jistě příjemné, když mu je na obchodní účet připsáno o něco více peněž, než původně plánoval. Na následujících řádcích se podíváme na akciové společnosti, které můžeme zařadit mezi hrdé dividendové aristokraty, kteří vyztužují investiční portfolia mnoha investorů i investičních fondů již pěknou řádku let.

1) Genuine Parts Company

Ukázkový akciový růst vykazuje tato společnost zabývající se distribucí a prodejem automobilových a průmyslových náhradních dílů, od roku 2020. Akcie Genuine Parts se obchodují nad hodnotou rostoucí trendové čáry, přičemž při svém růstu zanechaly výraznou supportní zónu na ceně 140 USD. V současné době trh vykazuje silnější prodejní korekci, která může být dovedena právě na tento support, kde bude vznikat konfluence s rostoucí trendovou čarou.

Společnost Genuine Parts vykázala meziroční nárůst tržeb o 16,7 %. Pro letošní a příští rok, je předpokládán růst tržeb na konstantní hladinu okolo 22 miliard USD. Tato společnost vyplácí akcionářům kvartální dividendy 0,9 USD.

Měsíční akciový graf společnosti Genuine Parts Company
Měsíční akciový graf společnosti Genuine Parts Company
Zdroj: tradingview.com

2) Archer-Daniel-Midland

Tato společnost přepravuje, skladuje, zpracovává a prodává zemědělské komodity v mezinárodním měřítku. I akcie Archer-Daniel v současné době vykazují korekční tendenci, která je prozatím největší od roku 2020, kdy trh zahájil svoji cestu vzhůru. Nevýhodou akcií ADM je, že nejbližší support byl v minulosti již testován, což může snížit jeho podpůrnou schopnost. I zde existuje konfluence mezi tímto supportem a rostoucí trendovou čárou.

Příjmy ADM se již druhý rok po sobě odhadují k hodnotě 101 miliard USD a s touto částkou se počítá i v roce 2023. Společnost v posledním roce překonávala kvartální odhady svého EPS, což se odrazilo na výši dividend pro akcionáře, které v loňském roce rostly a nyní činí 1,8 USD za rok.

Měsíční akciový graf společnosti Archer-Daniel-Midland
Měsíční akciový graf společnosti Archer-Daniel-Midland
Zdroj: tradingview.com

3) AbbVie

Tato farmaceutická společnost vyvíjí, vyrábí a prodává léčiva po celém světě. V letošním roce se očekává stagnace jejích tržeb na hodnotě 58 miliardy USD, stejně jako tomu bylo v loňském roce. Výhled na budoucí tržby pro rok 2023 počítá s jejich poklesem, až na hodnotu 54,3 miliard dolarů. I přes očekávanou změnu příjmů, dividendy této společnosti pravidelně rostou, přičemž nyní společnost akcionářům vyplácí 5,92 USD za rok na akcii.

Akcie AbbVie při svém posledním cenovém růstu nedokázaly vytvořit nové maximum, což znamená, že se nyní nacházejí v prodejním sentimentu. Navíc nejbližší supportní zóna, kterou tvořil Fibonacciho retracement, byla v minulosti již testována, takže pokud nezafunguje jako podpora, je možný pád akcií až na hodnotu 120 USD.

Měsíční akciový graf společnosti AbbVie
Měsíční akciový graf společnosti AbbVie
Zdroj: tradingview.com

4) Walmart

Tento americký maloobchodník s působením po celém světě vykazuje stabilní akciový vývoj, který je od roku 2020 poměrně volatilní. Akcie Walmart se obchodují nad rostoucí trendovou čárou, ovšem nejsou schopné vytvořit nová maxima. I zde probíhá tržní korekce, i když není tak výrazná jako v ukázkách výše.

Tržby společnosti Walmart jsou dlouhodobě konzistentní a pohybují se okolo 602 miliard USD. Pro rok 2023 je předpokládán mírný růst tržeb na 620 miliard USD. Ovšem maloobchodní společnosti v USA vykazují problémy s generováním zisků, a to kvůli vysoké inflaci. Walmart vyplácí akcionářům roční dividendu 2,24 USD za akcii.

Měsíční akciový graf společnosti Walmart
Měsíční akciový graf společnosti Walmart
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Dividendoví aristokraté jsou specifickou akciovou skupinou, která je typická dlouhodobým proplácením dividend, které v čase rostou. Díky dividendovým aristokratům lze "vyztužit" své investiční portfolio o pasivní příjem, který má dlouhodobou povahu. Nicméně i u dividendových aristokratů platí to, že může vzniknout ztráta kvůli změně jejich ceny, která může výnosy z dividend výrazně negovat. Proto je potřeba využívat technickou a fundamentální analýzu před konečným investičním rozhodnutím.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo