Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Akcie s růstem EPS přes 600 % a predikce výsledků Q4 - Na co se máme podle analytiků připravit?

Akcie s růstem EPS přes 600 % a predikce výsledků Q4 - Na co se máme podle analytiků připravit?

Akcie s růstem EPS přes 600 % a predikce výsledků Q4 - Na co se máme podle analytiků připravit?
Zdroj: depositphotos.com

Zatímco kalendářní rok 2022 byl již ukončen, obchodní rok 2022 ještě čeká na uzavření. Loňský rok se přitom pro akcie nevyvíjel příliš dobře. Předposlední kvartál minulého roku ziskům příliš nenahrával, proto i analytici ze společnosti FactSet předpovídají globální pokles zisků pro společnosti v indexu S&P 500 o 4,1 %.

V tomto článku se ovšem podíváme na ty společnosti, které i v medvědím trhu dokázaly zisky generovat a jejichž výhled pro rok 2023 je více než optimistický.

Cenový graf akciového indexu S&P 500
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Snížení kvartální predikce zisků u společností v indexu S&P 500 je nejvyšší od roku 2020. Na vině je především strach z možné recese, na jejíž hraně se ekonomika pohybuje od poloviny loňského roku, kdy akciový index S&P 500 vykazoval pokles 25 %. Analytici také snižují prognózy zisků pro všechny akciové segmenty, kromě energetického, který by v Q4 2022 měl vykázat růst zisků téměř 63 %.

Prognóza zisku pro jednotlivé tržní segmenty v Q4 2022
Prognóza zisku pro jednotlivé tržní segmenty v Q4 2022
Zdroj: investors.com

Jedním z měřítek které je používáno při hodnocení vnitřní hodnoty akcií, je ukazatel Earnings Per Share (EPS), neboli zisk na akcii. V posledním kvartále loňského roku jsme mohli i ve slabších sektorech pozorovat nárůst zisků. Jedná se především o společnosti ze segmentu materiálů, leteckého a farmaceutického. První tři společnosti vykázaly v Q4 2022 velmi významný nárůst EPS. Především společnost Albemarle s nárůstem téměř 660 % tomuto žebříčku dominuje.

9 společností s nejvyšším předpokládaným růstem EPS v Q4 2022
9 společností s nejvyšším předpokládaným růstem EPS v Q4 2022
Zdroj: investors.com

V tabulce výše je zobrazeno 9 společností, které v posledním kvartálu vykázaly nejvyšší růst zisku na akcii. Tento úspěch může nyní společnost využít několika způsoby. Tím nejběžnějším je zvýšení dividend pro své akcionáře. Dále se může jednat o investice do rozvoje společnosti, případně o budování rezervy, která byla v období od roku 2020 do současnosti u některých společností vyčerpána. Nyní se pojďme podívat na 3 společnosti, které v Q4 vykázaly nejvyšší nárůst EPS.

1) Albemarle

Tato společnost působí ve velmi neobvyklém prostředí. Vyrábí a distribuuje totiž sloučeniny Bromu a Lithia, po celém světě. Společnost vykázala meziroční nárůst tržeb 68,8 % a vyplácí kvartální dividendu 0,4 USD za akcii. Prozatím neuzavřené tržby za rok 2022 se odhadují na 7,3 miliard USD a predikce pro rok 2023 počítají s 10 miliardami USD.

Akcie Albemarle se obchodují od roku 2021 v rostoucím trendovém pásmu, přičemž dokázaly v minulosti učebnicově otestovat nejvýraznější support na ceně 180 USD. Vzhledem k pozitivním číslům lze předpokládat, že akcie této společnosti porostou i nadále.

Měsíční cenový graf společnosti Albemarle
Měsíční cenový graf společnosti Albemarle
Zdroj: tradingview.com

2) Delta Air Lines

Akcie této letecké společnosti se po dvouletém výprodeji opět dostávají do povědomí investorů, což vytlačilo jejich hodnotu na úroveň klesající trendové čáry. Konfluence nejvýraznějšího volume a klesající trendové čáry v současné době staví akcie Delta Air Lines před velkou výzvu. Pokoření této rezistence by mohlo znamenat pokračující růst, zatímco odraz může znamenat opět pád, do dlouhodobějšího negativního sentimentu.

Delta vykázala meziroční nárůst tržeb 69,2 % a pro následující rok se počítá s jejich růstem na hodnotu 55,6 miliardy USD. Drobnou vadou na kráse těchto pozitivních informací je absence dividend pro investory, které společnost nevyplácí.

Měsíční cenový graf společnosti Delta Air Lines
Měsíční cenový graf společnosti Delta Air Lines
Zdroj: tradingview.com

3) Incyte

Tato biofarmaceutická společnost predikuje růst svých tržeb v roce 2023 na hodnotu 3,8 miliardy USD, což je zlepšení o 500 milionů dolarů. V současné době vykázala meziroční nárůst tržeb 14,35 %. Zajímavostí je, že 16,4 % akcií této společnosti vlastní stát USA a více než 81 % poté velkými investiční společnosti. Incyte nevyplácí akcionářům dividendy.

Akcie Incyte se obchodují dlouhodobě v postranním trendu, přičemž probíhá obchodování mezi cenovou úrovní 110 – 60 USD za akcii. V současné době probíhá boj o rezistenci na ceně 80 USD, kterou trh několikrát testoval, ale prozatím neúspěšně. Pokoření této rezistence by pomohlo akciím k růstu až k hodnotám horní hrany dlouhodobého postranního trendu.

Měsíční akciový graf společnosti Incyte
Měsíční akciový graf společnosti Incyte
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Analytici předpokládají pokles tržeb společností z indexu S&P 500 o 4,1 % v Q4 2022. I přes tento globální pokles zisků existují společnosti, které dokázaly zazářit a pro start do nové výsledkové sezóny si odnášení růst svého zisku na akcii (EPS) v řádu stovek procent. Jak bude tento zisk využit se dozvíme až při Earnings, každopádně akcie těchto společností na pozitivní data již reagují a to zajímavým cenovým růstem.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo