Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza ropy – Obnoví ropní býci dřívější kurzový růst?

Publikováno
Analýza ropy – Obnoví ropní býci dřívější kurzový růst?
Zdroj: depositphotos.com

Ropa do poloviny minulého roku zaznamenávala velké kurzové zisky. Od června se ale vývoj zlomil ve prospěch medvědů, kterým se od té doby daří držet kurz víceméně při zemi.

Avšak posledních několik týdnů kurz ropy brent postupně stoupá. Je to začátek nového rostoucího trendu po více jak půl roční pauze? Podíváme se na cenový graf a jak mám ve zvyku, vysvětlíme si i kontext.

Pozitivní/negativní kurzová závislost mezi dolarem a ropou

Ve svých dřívějších analýzách jsem se už párkrát zmínil, že americký dolar v podobě dolarového indexu jde týdny v kuse ke dnu. Mluvil jsem o tom hlavně v souvislosti se současnými restrikcemi americké centrální banky, která bojuje s inflací pomocí zvyšování úrokových sazeb a kvantitativního utahování.

Silný dolar jednoduše znamená nižší inflaci. Klesající dolar naopak implikuje vyšší inflaci. Jelikož skrze měnové kurzy “celý svět” svou inflaci exportuje do USA. Pro Fed je popsané velký problém a měli by s tím něco dělat. Ale je otázkou, zda na to mají odvahu.

Zdroj: tradingview.com
Dolarový index na týdenním grafu
Dolarový index na týdenním grafu

Proč ale o dolarovém indexu mluvíme tentokrát? Protože pokles dolaru by měl vyústit v růst komodit, jako je ropa. Dlouhodobě platí mezi kurzem dolarového indexu a kurzem ropy vždy negativní závislost. Jak je vizualizováno na druhém přiloženém grafu.

Zdůrazňuji, že kurzový vývoj dolarového indexu je v tomto grafu převrácený. A díky tomu převrácení vidíme, že se cosi změnilo.

Zdroj: alpinemacro.com
(Ne)gativní kurzová závislost dolaru a ropy
Pozitivní/negativní kurzová závislost dolaru a ropy

V grafu je totiž divergence mezi kurzy ropy a dolarového indexu. A ta divergence vznikla jenom díky tomu, že oba kurzy začaly korelovat. A řečená korelace platí zhruba od poloviny roku 2021. Osobně jsem si též všiml, že americký dolar posiluje současně s trhem ropy. A když americký dolar klesá, ropa též klesá. Zmiňovaná divergence se posledních několik měsíců zmenšuje. Právě kvůli tomu, že kurz ropy následně tolik neklesal, a nyní dokonce několik týdnů posiluje, Zatímco americký dolar stále oslabuje.

Co to vlastně všechno znamená? Z nějakého nejasného důvodu přestal platit vzorec vývoje kurzu, který platil dlouhodobě. Asi půjde o nějakou krátkodobou anomálii, ale přesto to stojí za zamyšlení. Sám ale netuším, proč tomu tak je. Dále se můžeme ptát, zda potenciálně obnovená negativní korelace vyústi v silný kurzový uptrend ropy brent. Pokud ano, v případě dalšího poklesu dolaru lze předpokládat růst tržních cen ropy.

Kurz ropy prorazil z klesajícího klínu

Takže kurz ropy se od poloviny minulého roku odvíjel v rámci zakresleného patternu. Patternu, který má podobu klesajícího klínu. Jedná se o tržní strukturu, která je býčí. A v podstatě by mělo jít o konsolidaci předchozích kurzových zisků. Ropa totiž expandovala z necelých 17 USD až na téměř 140 USD za barel. Proto lze brát klesající klín jako takovou komplexnější korekci.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf trhu s ropou
Denní graf trhu s ropou

Kurz ale před mnoha dny ze zmíněného patternu prorazil. Sice nedošlo k žádnému rychlému kurzovému růstu, ale za to dochází ke zpevňování pozice nad S/R levelem 85 USD. Jestli se kurz ropy udrží nad patternem a řečeným levelem, je spíše lepší předpokládat, že trh chce pokračovat v kurzové expanzi. Zatím ale není nic jistého a je třeba trh sledovat.

Navíc celý komoditní trh postupně spíše sílí. Čínská ekonomika se znovu otevřela. A zároveň se předpokládá, že Spojené státy budou muset ukončit rozpouštění svých rezerv. A nejen to, je vysoká pravděpodobnost, že začnou naopak zase nakupovat. A ze strany OPEC+ nelze předpokládat, že navýší produkci. Spíše naopak.

Závěrem

Když kurz ropy začne zase růst a americký dolar oslabovat, Spojené státy mají zaděláno na další inflaci. Proto se vyplatí trh s ropou sledovat, i když komodity vůbec neobchodujete. Jelikož jde o předcházející indikátor pro sílící inflační tlaky.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎