Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční platformy » Minimální riziko a ochranu před inflací přináší nový produkt Investiční rezerva od Portu – Jak funguje a stojí za to?

Minimální riziko a ochranu před inflací přináší nový produkt Investiční rezerva od Portu - Jak funguje a stojí za to?

Minimální riziko a ochranu před inflací přináší nový produkt Investiční rezerva od Portu - Jak funguje a stojí za to?
Zdroj: depositphotos.com

Hledáte způsob, jak ochránit své finanční prostředky před inflací a podstoupit minimální riziko? Hledáte zhodnocení svých peněz, ale nechcete se vystavit většímu kolísání na hodnotě?

Portu ve svém aktuálním prohlášení uvádí informace o novém investičním produktu s názvem Investiční rezerva. Pojďme si shrnout nejdůležitější informace o novém investičním konzervativním produktu této investiční platformy.

Nový produkt – Investiční rezerva

Investiční rezerva je nový produkt on-line investiční platformy Portu. Jedná se o nejvíce konzervativní produkt, při kterém zároveň můžete dosáhnout zajímavého zhodnocení svých prostředků.

Můžeme tedy říci, že investiční rezerva se hodí pro ty, kteří chtějí své peníze chránit před inflací za minimálního rizika. Založit si tento produkt může každý registrovaný klient na Portu. 

Investiční rezerva – Pro koho je nejlepší a jak funguje?

Produkt Investiční rezerva se hodí, pokud neplánujete své peníze investovat dlouhodobě a zároveň je nechcete nechat ležet na bankovním účtu, ze kterého vám požírá hodnotu inflace.

Dá se říci, že produkt slouží k vybudování finančního polštáře pro nenadálé výdaje. Investiční horizont je krátkodobý a je to skvělá varianta pro ty, kteří hledají zhodnocení svých prostředků, ale nechtějí je vystavit většímu kolísání na hodnotě. 

Produkt je výhodný také pro ty, kteří např. čekají na větší pokles trhu a své prostředky chtějí do té doby alespoň mírně zhodnotit.

Investiční rezerva – složení portfolia

Na grafu níže můžete vidět jednotlivé položky, ze kterých se skládá Investiční rezerva. 

Složení investiční rezervy (březen 2022)
Složení investiční rezervy (březen 2022)
Zdroj: portu.cz

Největší podíl zastupuje úročená hotovost (4,25 % p. a.). Výše úroku se vždy odvíjí od hlavní úrokové sazby České národní banky (tzv. dvoutýdenní repo sazba) a průběžně se tak může měnit. Aktuálně je výše tohoto úroku 4,25 % p. a. Úrok se připisuje měsíčně, zpravidla první den následujícího měsíce, v hrubé výši (tedy daňová povinnost je na samotném investorovi, avšak tyto příjmy jsou do 100 tis. ročně osvobozeny od daně z příjmu), do složky Hotovost. Poté se s ním nakládá tak, aby bylo dosaženo optimálního rozložení Investiční rezervy. Z hlediska bezpečnosti je úročená hotovost uložena jako vklad u české banky a dle Zákona o bankách je pojištěna do výše 100 tisíc eur. 

Dále následují globální protiinflační dluhopisy, globální akcie a zlato. K tomu jsou vybrány široce diverzifikované ETF, které sledují vývoj světového akciového indexu (MSCI World) obsahujícího přes 2 900 akcií a dluhopisového indexu zahrnujícího globální protiinflační dluhopisy. Výnos těchto dluhopisů kopíruje míru inflace ve světě, a proto jsou zajímavým prostředkem, jak chránit finance před znehodnocením. S nejmenším podílem je zastoupena hotovost.

Můžeme tedy říci, že tento nový produkt kombinuje úročenou hotovost a diverzifikovaný mix investičních nástrojů s cílem zajistit výnos, který dlouhodobě chrání peníze před znehodnocením. 

O kontrolu nastavení rozložení a udržení rizikovosti se stará automatická rebalance, která je u Investiční rezervy vždy zapnutá. Měnové zajištění se u tohoto produktu neprovádí vzhledem k tomu, že velké procento prostředků je umístěno v korunové úročené hotovosti.

Nic není zadarmo

Za správu této investice si Portu účtuje poplatek ve výši 0,25 % ročně z aktuální hodnoty vaší Rezervy. To je, zdá se, velmi nízká sazba na současném trhu. Podílové fondy bývají daleko dražší a i klasické investiční portfolia platforem bývají za přibližně 1 % ročně.

Výběr těchto prostředků probíhá poměrně rychle, zpravidla během několika dnů. Portu má vždy jednou měsíčně, obvykle středa, tzv. obchodní den. Tehdy dojde k vypořádání investičních instrumentů a do pár dnů máte peníze zpět na svém účtu.

Závěr

Nový produkt on-line investiční platformy Portu je výhodný pro konzervativní typy lidí, kteří se chtějí vyhnout tomu, aby jejich úspory zbytečně ztrácely na hodnotě. Mít prostředky pouze na bankovním účtu je ztrátové, jelikož inflace si z nich každoročně část ukousne. V praxi se to přitom projeví tak, že už si třeba příští rok za stejnou částku nekoupíte to, co dnes. 

Produkt se zdá být vhodnou volbou pro ty, kteří čekají na větší pokles trhu a své prostředky chtějí do té doby alespoň mírně zhodnotit. Aktuální stav na Ukrajině přináší každý den negativní zprávy. Mnoho lidí očekává další propady na finančním světovém trhu, a tak aktuálně neví kam bezpečně umístit své prostředky. Produkt Investiční rezerva se zdá být jednou z možných variant, nikoliv však jediná.  

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo