Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Červnová inflace opět výrazně nad prognózou ČNB – Ani náznak zpomalování

Publikováno
Červnová inflace opět výrazně nad prognózou ČNB – Ani náznak zpomalování
Zdroj: depositphotos.com

Na základě zveřejnění údajů ze strany ČSÚ si drží tuzemská inflace i nadále vzestupný trend. Cenová hladina tak za červen 2022 meziročně stoupla na 17,2 %, čímž byl přirozeně pokořen další rekord. Čili oficiální mluvou inflace i nadále pokračuje v akceleraci a zároveň se nacházela výrazně nad tolerančním pásmem cíle České národní banky (ČNB).

Jarní prognóza překonána o 2,2 procentní body

Jarní prognóza ČNB je proto překonána o 2,2 procentní body. Tuzemská centrální banka počítala s vrcholem právě na 15 %, který jsme poměrně dávno překonali. Jak jsem s nadsázkou v březnu tvrdil, že těch 20 % letos určitě dáme, nyní se z nadsázky postupně stává realita. Dle ČNB rozdíl mezi odhadovanou a skutečnou inflací způsobily všechny složky inflace s výjimkou nepřímých daní.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v ČR
Inflace v ČR

Nejvíce se na odchylce podílela silná jádrová inflace, což je dle měnové autority překvapivé. K růstu inflace naopak očekávaně přispěl rychlý růst cen pohonných hmot. Pohonné hmoty oplývají největším rozdílem oproti jarnímu odhadu. A mimo jiné i růst cen potravin a regulovaných komodit.

Zdroj: cnb.cz
Složky inflace
Složky inflace

Dle ČNB se v jádrové inflaci pořád neblaze projevují zahraniční produkční ceny, které jsou šponovány nahoru kvůli stále slabému dodavatelsko-odběratelskému řetězci a vysokým cenám ropy. Další příčinou je velmi silná domácí poptávka, což je nejviditelnější na spotřebním zboží a službách. Dále se na rychlém růstu cen podílí zvyšování nákladů za plyn a elektřinu pro domácnosti.

Závěrem

Ta situace je tragická, protože inflace vůbec nepřestává akcelerovat. Dokonce tu nejsou znát ani náznaky nějakého zpomalování. Zkrátka vertikální růst, který jen tak nezmizí. Česká národní banka sice doteď bojovala, ale obávám se, že aktuální základní úrokové sazby jsou pořád natolik nízké, že inflaci nezastaví. Není totiž motivace pro spoření. Dokud jsou sazby výrazně pod inflací, není důvod spořit. Respektive při referenční sazbě 7 % jsou reálné úrokové míry nyní -10,2 %.

A bohužel s nástupem nového guvernéra není moc jasné, jak bude na druhý půlrok měnová politika ČNB vlastně vypadat.

Část členů bankovní rady je též obměněna. Tudíž je velká neznámá, jak dopadne 4. srpna další hlasování. Upřímně by mě nepřekvapilo, když by sazby už nahoru nešly. Nebo by došlo jenom k nějaké kosmetické změně. Třeba schválení růstu o čtvrt procentního bodu, což nemá moc efekt.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎