Finex.cz logo
Menu
Finex » Naše investice do kryptoměn » (11) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Prudký nárůst předznamenal ještě rychlejší pád

(11) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Prudký nárůst předznamenal ještě rychlejší pád

(11) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Prudký nárůst předznamenal ještě rychlejší pád
Zdroj: Depositphotos.com

I dnes se znovu vracíme s článkem shrnující naši kryptoměnovou investici. Po slibném začátku roku, kdy hodnota portfolia letěla strmě nahoru, jsme únor zakončili v červených číslech a to i přesto, že ještě před pár týdny vypadal vývoj velmi slibně.

Je možné, že na tento vývoj cen kryptoměn měl vliv světově se šířící nákaza koronavirem? To nikdo neví.

Pojďme se ale na celý měsíc únor to podívat blíže. Jak se našemu portfoliu vede?

Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn – 107 595 Kč
Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn – 107 595 Kč

Vývoj naší investice

Právě probíhá 11. měsíc trvání tohoto experimentu, kdy jsme zde na Finexu vzali 100 000 Kč a nakoupili za ně 16 různých kryptoměn. Hodnota celého portfolia je doslova jako na horské dráze (viz graf výše) a je velmi zajímavé ji sledovat a přemýšlet, co a proč se vlastně děje.

Momentálně jsme v 8% zisku, portfolio má tedy nyní hodnotu 107 595 Kč. Věříme ale, že se stále vyplatí čekat a rok 2020 bude ještě hodně zajímavý, zejména kvůli blížícímu se halvingu bitcoinu a zatím hezky opakujícím se tržním cyklům, o kterých mluvil např. Andrej Kalvoda v jednom z jeho videí.

Halving má na cenu neodpáratelný vliv. Např. pár měsíců zpět došlo i k halvingu Litecoinu, jehož hodnota se v období 11 měsíců kvůli prakticky neopodstatněnému FOMO dostala na až trojnásobek, aby poté znovu spadla – ještě pod původní cenu.

Čeká Bitcoin v období okolo halvingu podobný průběh? Kdyby ano, mohli bychom za necelé 2 měsíce bitcoiny prodávat na cenách blížícím se ATH a pak dokoupit zpět o pár desítek procent níže. Ale to je pouze kdyby.

vliv halvingu litecoinu na jeho cenu
Vliv halvingu Litecoinu na jeho cenu v roce 2019

Aktuální zhodnocení kryptoměn v rámci našeho portfolia

 • Bitcoin – Vloženo 20 000 Kč, nyní v hodnotě: 32 788 Kč (64 %).
 • Ostatní kryptoměny – Vloženo  80 000 Kč, nyní v hodnotě: 74 811 Kč (6 %).
 • Zlato – Vloženo 20 170 Kč, nyní v hodnotě: 24 884 Kč (↑  23 %). Nezapočítává se do celkové hodnoty portfolia.

A co se vlastně v únoru stalo?

Kromě všudypřítomného strachu z koronaviru, který významně oslabil i akciové trhy a komodity jako třeba ropa, se na kryptoměnovém poli neudály žádné události, kterým bychom přikládali vysokou důležitost.

Ale přeci jen pár zpráv o projektech, které sledujeme, máme. A k tomu se také pojí zajímavé poznatky. Tak čtěte dál! :-)

Posun projektu Decentraland

Za zmínku stojí zejména projekt Decentraland, který byl před 2 týdny, 20. 02. 2020, po třech vývoje letech konečně vypuštěn do veřejného světa. To samozřejmě znamenalo optimistické vyhlídky obchodníků a cena tokenů MANA lezla strmě nahoru a z původních 0,035 dolarů se během února dostala až na 0,069 dolarů.

Jak to tak ale bývá, znovu se ověřila platnost přísloví "buy the rumor, sell the news".

Dokud se o něčem jenom šušká a na něco "velkého" se čeká, obchodníci jsou plni optimismu a cena jde nahoru. Jakmile ale daná událost proběhne, obchodníci vybírají zisky a ti, kteří nakoupili pozdě, se snaží pozici uzavřít s co nejnižší ztrátou. To má za následek padající cenu.

Stalo se to v již zmiňovaném případě halvingu Litecoinu, při spuštění decentralandu, oznámení "obřího partnerství" Verge a Pornhub a v budoucnu se ještě mnohokrát stane. Za pohyby cen totiž vždy na konci dne stojí lidé. Lidé, kteří cítí emoce – strach i chamtivost.

cena tokenu mana (decentraland) začátek roku 2020
Cena tokenu MANA na začátku roku 2020

Kromě veřejného spuštění světa také na tržiště přibyly zakoupitelné objekty, jako jsou oblečení pro charaktery nebo další doplňky. Pomalu ale jistě to vypadá, že se tento svět rozjíždí. Jsme rádi, že tokeny MANA v portfoliu máme.

Screenshot ze hry decentraland
Screenshot ze hry decentraland

Na obrázku výše vidíte reálný screenshot z herního světa Decentraland. Když ho porovnáte s "klasickými hrami", mají vývojáři bezesporu stále na čem pracovat. Jedná se ale o jediný funčkní projekt tohoto rázu, který funguje na blockchainu.

Informace o herních předmětech, avatarech a ostatně celé "mapy" jsou uloženy na zašifrovaném blockchainu, což už samo o sobě je rozhodně úspěch. (Pokud vás to zajímá, plány do budoucna pro tento projekt jsou k nalezení zde)

Neustávající pokrok Cardana (ADA)

Počet aktivních adres v síti Cardano, které vlastní nějaké tokeny, a vykonaly alespoň jednu transakci, se za tento rok více než zečtyřnásobil. Pozadu nezůstal ani samotný počet transakcí, který se ztrojnásobil.

Cardano je navíc neustále vyvíjeno a postupuje podle své road mapy, nejedná se tedy o projekt, který by po "splasknutí bubliny" pomalu umíral.

Zajímavá analýza cardana byla zveřejněna na blogu Changelly (zde), kde uveřejňují predikce různých analytiků, kteří čekají na cenu 1 USD do konce roku 2020 nebo až 5 USD do roku 2025. Ale víte, jak to s predikcemi je. Viďte, pane McAfee?

Změny v našem portfoliu

Ačkoli jsme v minulosti říkali, že nechceme moc změn v našem portfoliu dělat, aby bylo reálným obrazem trhu a portfolia nového pasivního investora, nyní nastal čas změn.

Pokud se někdo z našich čtenářů o kryptoměny začíná zajímat nebo do nich teprve proniká, pravděpodobně naráží na úplně jiné projekty, než ICO z roku 2017, mezi které patří i některé části našeho portfolia. Občas se nás také ptáte, do kterých kryptoměn bychom investovali nyní, kdybychom o všechny přišli, resp. kdybychom měli začítnat od nuly.

I my chceme být co nejvíce aktuální a užiteční, a proto během měsíce března z našeho portfolia rozhodně chceme vyřadit nějaké projekty, které se tak trochu ve vývoji zasekly a namísto nich se zaměřit na projekty, které mají za sebou slibný tým a dlouhodobě doručují slíbené výsledky.

Které kryptoměny chceme z portfolia vyřadit a které naopak přidat?

To budeme během následujícího měsíce zvažovat. Mezi rozhodující faktory bude rozhodně patřit postupující/opadávající vývoj samotného software. Prozradíme, že Cardano je ale horký adept. ;-)

Vše se dozvíte v příštím dílu série naší kryptoměnové investice. Sledujte proto naši investici!

Predikce na březen 2020

Na závěr si neodpustíme přidat ještě pár analýz vývoje trhu, se kterými souzníme. Budeme rádi, když nám v komentářích pod článkem napíšete i váš názor na budoucí vývoj.

Více info k těmto analýzám:

Kde Bitcoin a další kryptoměny koupit?

Podívejte se na námi prověřené kryptoměnové směnárny:

Favorit redakce
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
 • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

.
Pozor: V rámci seriálu Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn jsme investovali opravdové peníze se snahou je zhodnotit. Kryptoměny jsou rizikovou investicí a nechceme tímto nabádat nikoho k podobnému jednání. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete do kryptoměn peníze vložit, sami se rozhodněte na velikosti vašeho vkladu, protože je možné, zejména v případě špatného zacházení s nimi, o vše přijít.

Reklama
Reklama

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
 • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+0,08%
Aktuální cena
$27 674
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+0,68%
Aktuální cena
$1 900
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-0,68%
Aktuální cena
$311,7

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo