Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Globální indexy a nejvýnosnější světové akcie v roce 2021: Silné zámořské a evropské akcie a slabá Asie

Publikováno
Globální indexy a nejvýnosnější světové akcie v roce 2021: Silné zámořské a evropské akcie a slabá Asie
Zdroj: Depositphotos.com

Rok 2021 byl velmi dobrý rok pro investory. S výjimkou asijských trhů, k těm se ještě dostaneme, tak investor nemohl v roce 2021 sáhnout vedle. Dařilo se třeba burze ve Vídni, která přidala za rok 38,8 %. Ani švédská burza nezklamala své akcionáře a přidala 29 %. Z největších evropských burz zažila výjimečný rok burza v Paříži, která přidala 27,4 %. Tento dobrý výsledek byl zásluhou především dvou sektorů: luxusního zboží, které v krizových časech má vždy své kupce, a bankovního sektoru. Americký index S&P 500 taktéž nezklamal a přidal úctyhodných 26,8 %. Růst akciových trhů v USA a Evropě byl dán následujícími faktory.

Pozitivní faktory

Prvním je velmi uvolněná měnová politika. FED a ECB nejenom že držely sazby nízko, ale tyto centrální banky nakupovaly aktivně na finančních trzích. Trh pod záplavou této hotovosti nemohl dělat nic jiného než růst. Každý propad trhu byl okamžitě investory koupen, protože všichni věděli, že trhy budou dál růst. Nejlepší strategií v roce 2021 bylo kupovat tyto dna. To však nebude platit v následujícím roce.

Poznámka

Přečtěte si více o této strategií: Chytej dno, aneb co kupují malí hráči při propadech.

Druhým faktorem je skutečnost, že vlády prakticky všech zemí podporovaly jak firmy, tak občany během období pandemie. Prakticky žádné firmy nezkrachovaly. Všem se vyplatilo držet firmu nad vodou z důvodu čerpání dotací. Díky tomu zavládl podnikatelský optimismus, který až tak nekorespondoval s realitou. Přední světové firmy měly velmi dobré výsledky hospodaření za rok 2021. Oproti krizovému roku 2020, kdy se většině firem rapidně zhoršily finanční výsledky, tak rok 2021 musel v porovnání s tímto apokalyptickým rokem dopadnout zákonitě lépe.

Třetí faktor, který souvisí s tím druhým, spočívá v tom, že jsme nezažili žádný velký krach v USA a v Evropě. I velmi zadlužené firmy díky nízkým úrokovým sazbám si mohly půjčit za velmi příznivých podmínek. Díky tomu investoři se nebáli vložit své prostředky do jakékoliv firmy.

Poznámka

Avšak tyto faktory jsou pozitivní z krátkodobého časového horizontu. Může se stát, že zmiňované pozitivní faktory z roku 2021 mohou způsobit krach v příštím roce. A hlavně nám vysvětlují, proč byl takový rozdíl mezi Asií a zbytkem světa.

Bída na asijských trzích až na Vietnam

Nechme stranou jediný asijský index, který posílil nejvíc na světě. Byl to vietnamský VN 30. Ten rostl o neuvěřitelných 43 %. Tato situace je dána prudkým rozvojem vietnamské ekonomiky, která zažívá boom. Jen v roce 2022 chce Vietnam postavit nových 12 dálnic. Vietnam se tak stává novým asijským tygrem. Určitě má růstový potenciál, a to je důvod, proč investoři se nechávají svést vietnamskou burzou. Je logické, že ve chvíli, kdy většina asijských indexů klesá, se investoři upnou na jediný růstový trh. Vietnamská burza tak přitahuje všechny investice a pozornost investorů.

Co však platilo pro vietnamskou burzu, neplatilo pro ostatní velké trhy. Index Hang Seng ztratil za rok 17,5 %, burza v Hongkongu se tak stala smutným vítězem nejhorší burzy v roce 2021. Burza v Šanghaji se sice dostala do kladných čísel, ale roční růst 3,11 %, není omračující. Jihokorejský index Kospi taktéž zaznamenal slabší rok. Roční zisk 3,63 % je jednoznačně zklamání. Ani japonskému indexu Nikkei se nedařilo a připsal si zisk 4,91 %. Jak vysvětlit rozdíl mezi USA a Asií?

Přísná čínská měnová politika

Hlavní rozdíl je v monetární politice. Čína v podstatě drží po celou dobu své úrokové sazby vysoko s porovnáním s dolarem nebo eurem. Čína snížila své sazby výrazněji v únoru 2020 z 4,05 % na 3,85 %. Čína tím vyslala jasný signál světu. I za času krize naše měna nebude mít záporné úrokové sazby. Jednoduše řečeno Čína láká investory, protože mít čínskou měnu se vyplatí. Díky tomu, že v Číně nejsou levné peníze, tak jich velmi málo končí na finančních trzích.

V podstatě se dá říct, že čínská burza kopíruje lépe reálný stav ekonomiky než virtuálně nafouklé západní indexy. Uvolněná monetární politika Fed a ECB přinesla růst indexů o 20 % vyšší než v Číně. Sice majitele amerických nebo evropských akcií a indexových etf to velmi potěšilo, ale otázkou je, jestli se tím ještě nezvýšila nerovnost mezi bohatými a chudými.

Uvolněná měnová politika má podpořit ekonomický růst, ale z této masivní podpory profituje ta bohatší část populace, která má akcie. Tito lidé většinou nejsou ohroženi existenčními problémy. Ještě víc je vidět nárůst u nejbohatších lidí na světě, protože žebříčky boháčů závisí přímo na cenách akcií firem, které vlastní. Otázku je, jestli FED a ECB mají pomáhat ještě víc těmto nejbohatším lidem. Přísná čínská měnová politika je v tomto ohledu spravedlivější.

Případ Evergrande a čínský realitní sektor

Druhý rozdíl, který stojí za malými přírůstky čínských indexů, je krize realitního a developerského trhu v Číně. Akcie Evergrande jsou dnes prakticky bezcenné. Akcie ostatních čínských realitních společností utrpěly ztráty v desítkách procent za rok. Jedná se o poměrně velký sektor. Burza v Hongkongu nabízí možnost si vybrat minimálně z 250 čínských společností podnikajících v tomto sektoru. Problém čínských společností je obrovské zadlužení. A jelikož jsme viděli, že v Číně jsou peníze drahé, tak se očekávalo, že čínská centrální banka upraví svoji politiku, aby zachránila systém.

Čína se však rozhodla jinak. Radši nechá čínskou společnost Evergrande zkrachovat nebo zestátnit tím, že náklady na tento krach ponesou především akcionáři, věřitelé a klienti této společnosti. Avšak měnovou politiku Číny pád Evergrande neovlivní. Samozřejmě je tu otazník, do jaké míry krach Evergrande poškodí čínský bankovní trh a hlavně čínské banky, které patří mezi věřitele této společnosti. Nákaza z realitního trhu se může přenést do bankovního, což by znamenalo zcela zásadní problémy celé čínské ekonomiky. A když má ekonomické problémy Čína, měl by je o pár měsíců celý svět. Čínská vláda děla vše proto, aby se zároveň nákaza platební neschopnosti nerozšířila do bankovního sektoru a udržela si si svoji přísnou monetární politiku. Samozřejmě, že existuje tlak na Čínu, aby svoji monetární politiku taktéž upravila, a nebyla tak alternativa mezi silnými měnami. Čína prozatím však svoje pozice drží.

Obchodní válka

Mezi USA a Čínou je napětí hmatatelné. Jistě se nedostaneme do otevřené konvenční války, ale informační a ekonomická jsou v plném proudu. Tuto situaci vidíme i na indexech. Amerika už od vlády Trumpa hrozí, že zakáže čínským firmám přístup na nejbohatší americké burzy. Jenomže je to dvojsečná zbraň. Sice ceny čínských akcií se při zmínkách tohoto možného zákazu propadají, avšak tyto čínské akcie mají ve svých portfoliích prostřednictvím amerických penzijních fondů i občané. Touto hrozbou se USA střílí do vlastní nohy.

Čína taktéž nezůstává pozadu a snaží se ukázat, že když bude potřeba, tak svůj čínský privátní sektor podřídí státnímu. Příkladem by mohly být čínské společnosti zabývající se výukou angličtiny, které se musely stát neziskovými společnostmi. Tento krok automaticky znamenal stažení akcií těchto společností z burzy.

Dění okolo Alibaby a jejího bývalého šéfa Jack Maa ukazuje, že i ty největší firmy mohou kdykoliv skončit ve státní moci nebo pod státním dohledem. Tuto možnost akcionáři jistě neocení a je to důvod, proč se čínských akcií zbavovali v roce 2021. Společnost Alibaba ztratila přes 70 % své hodnoty. Čínský gigant Xiaomi ztratil 47 %. Společnost Tencent, která podniká jak v obdobě čínských sociálních sítí, tak formou elektronického placení, zaznamenala pokles svých akcií přes 22 %. Zatímco akcie Facebooku posílily o 35,1 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Výhled na rok 2022 na globální trhy

Rok 2022 ukáže, která strategie monetární politiky byla nejlepší. Často se diskutuje o tom, že příští krize nebude ani ekonomická, ani burzovní, ale hlavně monetární, tzn. krize víry v hodnotu peněz. Již dnes vidíme státy jako Libanon nebo Turecko, které si prakticky zničily své vlastní země. Případ Turecka nám ukazuje, že monetární krize se může týkat i dosti velkých ekonomik. V roce 2022 nebude možná až tak důležité, jaké akcie vlastníte, ale v jaké měně jsou akcie kótovány a jaká je hlavní měna používaná v dané firmě.

Zde je právě možný rozdíl mezi americkými, evropskými a čínskými akciemi. Čínské akcie jsou dnes levnější právě proto, že jejich cena odpovídá rizikům, o kterých jsme mluvili výše. Americké akcie jsou hnané nahoru díky uvolněné politice Fedu. Ta však má skončit, což by se mělo projevit na akciových trzích korekcí.

Ceny amerických akcií by se měly vrátit blíže k fundamentům. Z napětí mezi Čínou a USA mohou aspoň na krátkou dobu těžit evropské akcie. ECB se nechystá utahovat kohoutky, a tak evropské akcie budou mít pořád silný doping. V krátkodobém horizontu, než ECB přehodnotí svojí monetární politiku, tak budou akcie obchodovatelné v eurech magnetem pro investory.

Vítězové roku 2021

Société Générale: 74,02 %

Nejvýkonnější akcií za rok 2021 ve francouzském indexu byla francouzská banka Société Générale. Tuto banku netřeba představovat, protože je největší akcionář naší Komerční banky. Že se stala nejlepší francouzskou akcií společnost z bankovního sektoru čtenáře Finexu nemůže překvapit, protože na velký potenciál růstu bankovního sektoru se soustředíme v našem seriálu o bankovních domech.

Hlavním důvodem je rozhodnutí jak politiků, tak i centrálních bankéřů udržet ekonomickou strukturu zemí i během pandemie koronaviru. Ať to stálo, co to stálo, žádné firmy nesměly zkrachovat. Jak firmy, tak i finanční trhy byly zaplaveny hotovostí.

Akcie bank zažily armagedon v roce 2020, protože se všichni obávaly obrovského krachu. V listopadu 2020 se akcie Société Général dala pořídit za 11,50 eur. Nyní cena přesahuje 32 eur. Z pohledu technické analýzy trend na grafu Société Générale je rostoucí a nic nebrzdí banku v dalším růstu. Akcie Société Générale má před sebou ještě minimálně růst o 20 euro, aby dosáhla předkoronavirové úrovně.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GLE Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

I případná změna monetární politiky ze strany ECB kurzu bankám by měla prospět. Jedinou opravdu špatnou zprávou pro tuto banku by byla možnost recese světové ekonomiky. Ta by mohla nejdřív přijít až v závěru roku 2022. Pokud se obavy z recese nepotvrdí, tak Société Générale by se měla vrátit k štědré dividendové politice, což jistě ještě víc zvýší zájem o tuto akcii.

Moderna: 94,3 %

Proč tato akcie byla nejsilnější akcií z indexu Nasdaq 100, není třeba sáhodlouze rozebírat. Zprávy o variantě delta a omikron udržely akcií Moderny silně růstovou i v roce 2021. Co je však ještě víc ohromující, je růst akcie Moderny za poslední tři roky. Akcie Moderny posílila o 1556 %. Prakticky z neznámé a ztrátové firmy se stala firmou, kterou dnes zná každý. Právě strhující růst akcií Moderny dává vodu na mlýn kritikům povinného očkování, protože očkování není jen zdravotní záležitost, ale především velmi dobrý byznys.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Moderna Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Izrael začal očkovat čtvrtou dávkou, je tedy velmi pravděpodobné, tak jak se to stalo v předchozích případech, že čtvrtá dávka se stane taktéž povinnou. Sice trhy počítají s tím, že varianta omikron bude znamenat prakticky konec pandemie, to však automaticky neimplikuje konec očkování. Dnes se mluví často o možnosti každoročního přeočkování. Akcie Moderny tedy nemusí automaticky čekat pád, až se světem prožene varianta omikron. Celosvětový průběh pandemie ukázal, že dnes se prakticky celý svět strachuje o své zdraví a pro jeho zachování je schopen udělat skoro vše. Investice obecně do zdravotnického sektoru může sloužit jako pojistka proti inflaci. Nemusí jít o společnosti jako Pfiter nebo Moderna, které jsou v současnosti velmi drahé.

Sartorius: 43,6 %

Nejvýkonnější akcií z německého indexu byla společnost Sartorius, která se specializuje na vybavení zdravotnických, biotechnologických, chemických, ale i zemědělských laboratoří. Roční výsledek by mohl být ještě lepší, protože akcie

Sartorius od začátku září zaznamenává ústup z maximální hodnoty, která činila 775 euro za jednu akcií. I přes pokles na současné ceny okolo 400 euro, analytici z JP Morgan potvrdili svoje doporučení kupovat a navýšili svůj investiční cíl na 685 euro. Akcie Sartorius byla dobrou investicí pro dlouhodobé investory.

Za tři roky totiž vzrostla o neuvěřitelných 472 %. I z dlouhodobého hlediska se stala nejziskovější investicí z indexu Dax 30. Jak u těchto růstových firem orientovaných na biotechnologie bývá zvykem, vyplacená dividenda je velmi nízká. Za rok 2020 firma vyplatila akcionářům dividendu 0,7 euro, což představuje velmi hubený roční dividendový zisk 0,19 %. Samozřejmě při tak velké růstu ceny akcie čekání na dividendu nedává smysl. Síla společnosti je její organický růst. Prakticky již několik let po sobě její obrat roste každoročně o více než 25 %. I další roky jistě budou růstové.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Sartorius Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Home Depot: 51 %

Nejlepší ruku měli investoři, kteří si z nejstaršího amerického indexu Dow Jones vybrali společnost Home Depot. Americká firma Home Depot má vlastní síť prodejen, kde se najde vše pro kutily a řemeslníky, ale i výbava pro americké domácnosti. Je to světová jednička v tomto odvětví. Roční obrat této firmy se blíží k 150 miliardám dolarů s ročním ziskem 16,3 miliard dolarů. Ceny nemovitostí v Americe jdou nahoru. Díky tomu se jistě vyplatí prodávat opravené domy anebo naopak kupovat staré domy a následně si je opravit. Do toho čas lockdownů a prací z domova donutil Američany přizpůsobit své bydlení. Společnost Home Depot provozuje přes 2 200 prodejen, z toho většina se nachází v USA.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Home Depot Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Výhodou společnosti je velká pravděpodobnost růstu obratu společně s inflací. Právě společnosti zabývající se distribucí a prodejem by aspoň po nějaký čas mohly těžit z inflace, než jim začnou růst požadavky na růst platů ze strany zaměstnavatelů. Společnost Home Depot může tvořit dobrý základ dlouhodobého portfolia. Sice současná roční dividenda dosahuje 6,6 dolarů, což představuje roční zhodnocení okolo 2 %, ale dobrou zprávou je, že dividenda roste pravidelně o deset procent.

Ashtead Group: 72 %

Na slavné londýnské burze se z indexu FTSE nejvíc dařilo firmě Ashtead Group, která se specializuje na půjčování nářadí, nástrojů, stavební techniky, kompresorů a vzduchotechniky. Společnost nabízí i řešení v oblasti klimatizací. Firma Ashtead Group těží ze svého byznys modelu, který vedle půjčování nabízí i prodej použité techniky.

Stavební sektor zažívá boom díky rostoucím cenám nemovitostí. Sice je možné, že pokud se utáhne měnová politika, porostou úroky jak na hypotékách, tak na úvěrech obecně a celá ekonomika se zpomalí. Avšak dopady v reálné ekonomice lze očekávat nejrychleji za půl roku nebo až za rok.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AHT Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Stavební sektor má dost slušnou šanci, že rok 2022 bude ještě solidní. Potíže mohou přijít nejdříve na konci roku 2022 anebo ještě později. Ale i přes možnou recesi v roce 2022 a 2023 společnost se může vyhnout negativnímu důsledku, protože zateplování a modernizace budov je nezanedbatelnou součástí zeleného údělu. Cena akcií Ashtead Group může růst i v těžkém ekonomickém kontextu.

Závěr: Rok 2022 požehnaný rok pro defenzivní akciové tituly

Rok 2022 bude komplikovaný z mnoha důvodů. Pokud skončí krize způsobená koronavirem většina států bude muset najet do normálního režimu. Statní podpora již nebude ospravedlnitelná. Již teď je jasné, že některé podniky krizi nepřežijí. Jakmile skončí státní podpora, vyvstane hned otázka dluhu. Řešení dluhu je vždy šetření na straně výdajů a zvedání příjmů. To v podání státu znamená především zvedání daní. A do toho všeho Fed již v březnu chce zvednout úrokové sazby.

Investoři tak budou mít přirozenou tendenci se obracet k defenzivnímu sektoru, jako jsou právě průmyslové, třeba Air Liquide nebo Schlumberger a potravinářské firmy jako Nestlé nebo Bonduelle. V hledáčku budou jistě nadále farmaceutické, Sanofi nebo Rocher, a chemické firmy jako Basf nebo Ecolab. Naopak technologické firmy bez finančních fundamentů čekají výprodeje, dokud se cena nestane atraktivní pro kupce.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎