Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Investiční tipy: Francouzský klenot Air Liquide

Investiční tipy: Francouzský klenot Air Liquide

Investiční tipy: Francouzský klenot Air Liquide

Stát má jedinou teoretickou naději na vyřešení jeho obrovského dluhu, a tou nadějí jsou ekonomický růst a inflace. Ekonomický růst díky novým technologiím je ale v nedohlednu. Oficiální čísla inflace jsou sice nízké, ale reálná inflace je určitě vyšší než ta oficiální.

Lidé co spoří si jistě položili otázku, jak aspoň ubránit své těžce vydělané peníze před inflací a zároveň nesledovat každý dnem burzu? Do čeho uložit tedy peníze, tak abychom byli ušetření velkým výkyvům a měli stabilní dividendu?

Konzervativní měřítka investování

Konzervatismus se vyznačuje zvýšeným vnímáním důležitosti tradice a času. To platí i v doméně investování.

Konzervativní investor si vybírá mezi časem prověřenými investicemi. Ideálem jsou podniky s velkou tradicí, ale zároveň i s dlouhodobým plánem na udržitelnost svého byznysu.

Druhým, a velmi často opomíjeným faktorem, je akcionářská struktura firmy, do které chceme investovat. Trh je neúprosný a někdy velmi tvrdý, kde každý investor si tvrdě hájí své zájmy.

Pro každého individuálního investora je skoro povinností podívat se jak velkou část drží v dané firmě malí investoři, kolik institucionální hráči, kolik vedení firmy a kdo je majoritním vlastníkem. Dlouhodobá investice musí počítat, že vzniknou časem spory a napětí mezi akcionáři. Drobní investoři pak patří mezi první oběti případných soubojů a vytlačovaní akcionářských minorit.

Posledním kritériem je samozřejmě odolnost vůči ekonomickým krizím, recesím, přírodním a politickým katastrofám. Existuje taková firma?

Air Liquide: Sen konzervativního investora

Ail Liquide patří ke klenotům francouzského průmyslu. Firma vznikla již v roce 1902. Dokázala přečkat jak první, tak druhou světovou válku, rozpad Sovětského svazu, recesi a bubliny všeho druhu. A akcie Air Liquide jsou právě odolné, a to hned z několika důvodů.

graf akcii air liquide
Graf akcií Air Liquide. Zdroj: Tradingview.com

Jádro podnikání Air Liquide jsou kapalné plyny. Tyto kapalné plyny se používají skoro ve všech průmyslových odvětví. Tím pádem není sektorově orientována na jednotlivý druh. Navíc velmi silnou sekcí Air Liquidu je zaměření na využití plynu ve zdravotnictví a na operačních sálech.

Tento široký záběr je právě vhodný v krizi, kterou si právě procházíme. Průmysl jistě zpomalí a Air Liquid to bude určitě bolet (srovnání obratu vychází samozřejmě ve prospěch průmyslu (73,1 %), zdravotnictví (17,6 %) a jemná elektrotechnika (9,3 %) , ale zároveň koronavirus ukázal, že zdravotnictví ve vyspělých zemí je dlouhodobě podfinancované. Vlády se již nyní předhánějí, která provede větší investice do obnovy zdravotnictví.

Průmyslová skupina Air Liquide má i rovnoměrně rozložený byznys po celém světě, s výjimkou Afriky:  Francie (12,5 %), Evropa (23 %), USA (33,2 %), Amerika (5,9 %), Asie (22,6 %), Afrika (2,8 %).

Díky navázání na průmysl a dlouhodobou spolupráci společnost vykazuje silný organický růst svého obratu (0,9 miliardy eura), který se vyšplhal celkové výši k 21,9 miliard eur. To jsou dva pádné důvody proč držet tuto společnost ve svém portfoliu i v čase krize. Pokud by zkrachovala tato společnost, znamenalo by to skoro zánik všeho průmyslu.

Třetí důvod je pak samotný hlavní obchodní artikl a tím je vodík. Společnost formou různých svých startupů se snaží rozvinout využití vodíkových motorů jako náhradu za spalovací motory a elektromotory. Pokud by se rozšířil tento typ pohonu, Air Liquide bude jistě jeden z největších distributorů této látky ve světě.

air liquide

Minoritní akcionáři Air Liquide

Společnost má však jedno důležité prvenství a tím je akcionářská struktura. 32 procent vlastníků tohoto nadnárodního kolosu tvoří individuální investoři, z toho připadá 2,2 procenta na zaměstnance firmy.

Společnost si velmi váží svých 400 000 drobných investorů. Valná hromada Air Liquide patří k největšímu svému druhu, protože se na ní sejde přes 4000 akcionářů. Právě drobní investoři chtějí, aby společnost si zachovala konzervativní charakter.

Současní vlastníci, chtějí svoje akcie později předat svým dětem.

Kde akcie obchodovat?

Do akcií Air Liquide můžete investovat prostřednictvím ověřeného a spolehlivého brokera XTB. Přečtěte si naši recenzi a posuďte jeho kvality sami. 

XTB logo

XTB

★ 93 %

U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Třešnička na dortu: dividendy

Společnost rozděluje klasickou roční dividendu. Ta bude vyplacena i tento rok ve výši 2,70 eur za jednu akcií, a to i přesto, že velká část společností z indexu CAC 40 dividendu nevyplatí vůbec a nebo pouze její malou část za rok 2020. To však není nejdůležitější dividenda.

Air Liquide nabízí všem akcionářům možnost si koupit věrnostní akcii. Pokud držíte akcii déle než dva roky, Air Liquide vám vyplatí 10procentní prémii. Přesněji řečeno k 10 drženým akcím přidá jednu další. Tímto bonusem v podstatě vyzývá všechny drobné akcionáře, aby se k této investici stavěli jako k dvouletému spořícímu účtu.

Ano kurz akcie se může hodně změnit, ale 10 procent navíc vám nedá ani nejlepší spořící současný účet.

Samozřejmě je velmi ošemetné radit někomu koupit pouze akcii jedné firmy. Risk je třeba vždy rozložit do portfolia s více akciemi či dokonce s více různými finančními produkty než akcie. Ale tato akcie by si měla najít místo i v portfoliu dlouhodobého investora zcela jistě. Z tohoto důvodu je dobré ji mít v hledáčku při velkých výprodejích, neboť drobní investoři se jí zbavují zcela výjimečně.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo