Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Chytej dno, aneb co kupují malí hráči při propadech

Chytej dno, aneb co kupují malí hráči při propadech

Chytej dno, aneb co kupují malí hráči při propadech
Zdroj: depositphotos.com

Už víc než rok uplynul od chvíle, kdy se drobní investoři hromadně vrhli na investování. Díky rozvoji platforem jako Robinhood se dnes vyplatí investovat i malé částky díky obchodování bez poplatků. Z investování se tak stal fenomén. Malí hráči v aféře akcií GameStop chtěli vytrestat velké hedgeové fondy, které spekulativním prodejem na krátko pokřivují trhy. Avšak malí hráči nejsou jen bezhlaví investoři, kteří se řídí pokyny z fóra Reddit. Najdeme mezi nimi hodně nezávislých traderů či investorů, kteří si velmi rychle doplnili vzdělání a zorientovali se na světových trzích.

Malí hráči, hlavně ti noví, pozorují na trhu rostoucí tendenci za posledních 20 měsíců. Jakákoliv korekce byla prozatím velmi rychle koupena. Tato strategie se na fórech označuje jako „buy the dip“. S tímto názvem přišli fanoušci a investoři do kryptoměn, kteří věří, že bitcoin a ostatní kryptoměny jsou budoucností lidstva a jejich potenciál je ještě daleko za horizontem. To by byla pravda, kdyby začaly vytlačovat zlato a obligace.

Na druhou stranu investoři a vlastníci drahých kovů a obligací se budou všemi prostředky bránit. V každém případě platí, že kryptoměny jsou v trendu a i přes nedávné poklesy se zatím vždy vyplatilo je koupit, když padaly.

Na akciovém trhu platí něco podobného. Všechny poklesy byly prozatím koupeny. K přesvědčení, že akciové trhy neklesnou, vedou drobné investory dva důvody. První je pružná monetární politika FEDu a ECB. Tyto dvě hlavní centrální banky se zatím tváří, že až se situace vrátí do normálu, zvednou úrokové sazby. Skeptici říkají, že FED a ECB si vždy najdou důvod, proč sazby zatím nezvedat. A s tím počítají drobní hráči. Pokud se nezmění monetární politika, záplava hotovosti vždy pozvedne akciové trhy. Zdá se, že není lepší strategie než nakupovat při poklesu.

Druhý důvod je paradoxní, protože jej představuje inflace. Pokud člověk nemá dostatek peněz na nákup nemovitosti nebo k zažádání o hypotéku, musí přemýšlet, jak své úspory ochránit před inflací. Jako prostředek před ní volí investoři nákup akcií. To se doteď bezpochyby vyplácelo, protože světové indexy rostly. Jde vlastně o paradox, protože právě vysoká inflace může donutit centrální banky změnit monetární politiku. Čím víc inflace poroste, tím víc hrozí, že první důvod nebude platný. To se však ještě nestalo, a proto nepředbíhejme dění.

Podle institutu Vanda Research, který analyzuje především nákupy drobných investorů, využili situace během zářijových propadů na americké burze drobní hráči. Ti neváhali utratit během 48 hodin přes 3 miliardy dolarů. Které akcie to byly?

Akcie Apple

Akcie Apple zůstává velmi oblíbenou společností u malých investorů. Investoři v ní kupují hlavně jistotu a technologickou dominanci. je největší firmou na světě, co se tržní kapitalizace. Jejím největším konkurentem na poli mobilních telefonů a elektronických zařízení je Samsung. Ten se drží na 15. místě co do velikosti firmy, nicméně tento rok se jeho akciím nedaří a od začátku roku zaznamenaly ztrátu přes 12 %. Avšak ani Apple letos nezáří, od začátku roku vzrostl "jen" o 7 %. Problém Applu je v tom, že jeho nové výrobky nejsou tak technicky převratné, jak jsme byli u této značky zvyklí.

Vývoj akcií Applu
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jeho vedení to ví, protože daleko dynamičtější sektor než prodej nových zařízení jsou jím poskytované služby. Apple se dostal na vrchol, na kterém se ještě pár let udrží. Jelikož cena akcií obecně reflektuje spíše budoucnost firmy na půl roku až rok dopředu, cena akcie Applu zažívá stagnaci. Od vrcholů na začátku září 2021, kdy se prodávala za 155 dolarů za kus, se dnes nacházíme v hladině 139 – 148 dolarů. Návrat k hodnotě přes 150 dolarů se zdá velmi obtížný. I přesto prozatím doporučuje většina analytiků Apple k nákupům.

Akcie AMD

Akcie Advanced Micro Devices jsou velmi populární. Výrobce grafických karet má jednu z nejlepších akcií, kterou jsme mohli za poslední roky koupit. Za posledních 5 let roste, z původní ceny 8-10 dolarů přesáhla v letošním červenci hodnotu 100 dolarů za kus. Od té doby se pohybuje v pásmu 100-115 dolarů. Cenu akcie AMD hnala nahoru i těžební horečka kolem kryptoměn.

Avšak tak jako u Applu je nutné si položit otázku: Nedosáhla již tato akcie cenového stropu? Navíc i celý příští rok 2022 má výrobu a hospodaření ovlivnit nedostatek čipů. Jelikož se jedná o velmi dynamickou akcii, je otázkou, jak dlouho ji budou chtít investoři držet ve svém portfoliu, když bude několik měsíců stagnovat?

Vývoj cen akcií AMD
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie Microsoft

Další z nakupovaných akcií při poklesu není nutné představovat. Druhá největší firma na světě co do výše burzovní kapitalizace je výnosná i v roce 2021. Od začátku roku své akcionáře potěšila více než 30% růstem. Na rozdíl od Applu má akcie Microsoft pořád kam růst, jeho pozice je nejpevnější z celého GAFAM. Pokud nedojde ke změně nálad na trhu, je jeho akcie sázkou na jistotu. V současnosti se nenajde analytik, který by doporučoval její prodej.

Vývoj cen Microsoftu
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie Verizon Communications

Další akcie společnosti Verizon Communications nemá tak dobré hodnocení analytiků jako Microsoft. Nedoporučují sice přímo, abychom se jí zbavili, ale většina ji považuje za neutrální akcii, která bude stagnovat. Verizon Communications patří k světovým lídrům sektoru telekomunikace, který do doby pandemie nikdy nezažil takový růst, jaký mu přinesl právě koronavirus.

Telekomunikace musely odložit o rok či dva přechod na 5G, díky čemuž ušetří na investicích a počkají si, až technologie 5G zlevní.

Zároveň lze v časech zvýšené volatility čekat, že investoři budou hledat telekomunikační společnosti, které jsou defenzivní. Milovníky dividendových akcií Verizon Communications potěšil navýšením čtvrtletní dividendy z 0,624 na 0,64. Akcie Verizon Communications nabízí roční dividendu 4,6 %. Společnost má na rozdíl od technologických hvězd z našeho seznamu velmi nízké P/E ratio na úrovni 11,1. Akcie Verizon Communications se nyní pohybují na svém ročním dně okolo 53 dolarů. Kdo vyznává strategii „chytej dno“, ten si nemůže vybrat lepšího adepta než tuto americkou telekomunikační firmu.

Vývoj akcií Verizonu
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie NVIDIA

Mezi oblíbené akcie patří ty od výrobců grafických karet jako AMD, drobní hráči věří akciím NVIDIA. Druhé jmenované jsou v posledních pěti letech sázkou na jistotu. Svým akcionářům přinesly pohádkové zbohatnutí o 1200 %. I tento rok akcie NVIDIA dosahují dobrého výkonu 60 %. Avšak z pohledu technické analýzy jsme za měsíce září a říjen vstoupili do sestupné tendence v krátkodobém časovém horizontu. Pokud by akcie NVIDIA klesla pod 200 dolarů za kus, hrozí větší propad, tzn. větší šance chytit dno.

Vývoj cen akcií Nvidia
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie Intel

Drobní hráči ani u této akcie neponechali nic náhodě a zvolili obrovskou společnost. Výrobce polovodičových čipů netřeba představovat. Spíše než silným růstovým potenciálem se akcie vyznačuje stabilitou, od začátku roku vzrostla o 8 %. Malý potenciál růstu je daný tím, že Intel je tak velký hráč, že lze těžko očekávat, že ještě poroste. Trh s čipy se odhaduje na 400 miliard dolarů, proto roste už jen velmi pomalu. Intel zásobí Microsoft a Amazon. Tyto firmy mají taktéž dominanci a prakticky monopol ve svém segmentu. Prodeje Intelu mohou růst pouze organicky. Intel nenabízí nějak zvláště lákavé dividendové zhodnocení. Roční dividenda 1,39 dolarů představuje výnos 2,58 %, tedy o mnoho méně než současná inflace.

Vývoj ceny akcií Intel
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kasina

Poslední dvě akcie jsou již méně známé než předchozí. Jedná se totiž o dvě firmy provozující kasina: Wynn Resorts a Las Vegas Sands. Akcie Las Vegas Sands zaznamenala od začátku roku propad 37 %.

Cena Wynn Resorts se letos taktéž propadla, a to o 24 %. Obě společnosti z pochopitelných důvodů přestaly od března 2020, kdy začaly problémy s koronavirem, vyplácet dividendu. Z pohledu technické analýzy jsou v sestupné tendenci, a to ve všech časových horizontech. Jednoduše řečeno, ceny těchto akcií od května padají jako hrušky. Malí hráči sázejí na velký obrat trendu. Je-li už koronavirus nadobro za námi, hráči se do kasin jistě brzy vrátí. Navíc blížící se ekonomická krize hazardním hrám může nahrávat.

Závěr: Rychlá změna větru

V momentě, kdy začnou nakupovat akcie i taxikáři a uklízečky, je to neklamná známka, že se trh blíží za svůj vrchol. Drobní hráči spoléhají na to, že se současná monetární politika nemůže rychle změnit.

Strategie chytat dno se vyplatí do té doby, než se změní obecná nálada na světových trzích. Pokud je bude každý měsíc zaplavovat nová hotovost, těžko se tento trend změní. Avšak až ke změně dojde, bude velmi náhlá.

Hrozí, že trhy budou mít dlouhodobou sestupnou tendenci. V tom případě se klidně může stát, že investoři, kteří neprodají své akcie včas, dostanou černého Petra. Budou muset buď držet akcie po několik let, než se znovu otočí trend, anebo je prodat s výraznou ztrátou. Drobný investor by měl mít na paměti, že vstupovat na trh do dlouhodobých pozic, když jsou trhy blízko svým maximům, může být více než pošetilé.

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Míla

Proč kupujeme akcie?
Není to snad pro dividendy a proti inflaci.
Růst je jen bonus navíc.
Za Karla IV si dělník mohl koupit dům na Malostranské za dva roky práce.
Kolik z nás to může za 2 roky šetření z pracovního příjmu nakoupit?
Práce má oproti majetku jen malou hodnotu.

Pošouk

Trhy jsou blízko svému maximu skoro pořád. To by nikdo nikdy nekoupil žádnou akcií kromě poklesu při finanční krizi

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo