Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Propad BTC se zastavil, investoři jej ve velkém stahují z burz

Publikováno
Finex Coin Week – Propad BTC se zastavil, investoři jej ve velkém stahují z burz
Zdroj: Depositphotos.com

Vítejte u dalšího přehledu nejzajímavějších událostí ze světa digitálních aktiv. Za posledních sedm dní se toho odehrálo opět hodně a my pro vás vybíráme tyto zprávy.

Obsah článku

CEO burzy Crypto.com uklidnil investory a vysvětlil expozici vůči FTX

Začátkem minulého týdne se na sociálních sítích začaly objevovat informace o tom, že burza Crypto.com má problémy s výběry ze své platformy. Někteří uživatelé čekali na svůj výběr i více než 24 hodin a naznačovali možné problémy v souvislosti s nedávným krachem burzy FTX.

Generální ředitel burzy, Kris Marszalek, na nic nečekal a uspořádal živý přenos, kde uklidňoval investory a vysvětloval, proč jeho burza poslala na FTX jednu miliardu dolarů ve stablecoinech. Marshalek uvedl, že Crypto.com poslala velké množství stablecoinů na problémovou kryptoměnovou burzu FTX, aby dodala likviditu na vypořádání objednávek zákazníků ještě v době, kdy FTX normálně fungovala.

“V průběhu roku byla na FTX přesunuta 1 miliarda dolarů a my jsme ji celou získali zpět. Když FTX ukončila činnost, měli jsme vůči nim expozici pouze ve výši necelých 10 milionů dolarů. FTX byla jednou z mála burz se slušnou likviditou pro některé mince,” sdělil Marszalek.

Během rozhovoru Marszalek ujistil uživatele, že burza v žádném případě nezastavuje výběry v širším měřítku. Přiznal však, že větší objem požadavků vedl k nahromadění ticketů pro zákaznický servis. Šéf Crypto.com poté uvedl, že na burze byly pozastaveny výběry pouze u tří mincí, mezi nimiž se nacházel i SRM, token úzce spojovaný s FTX.

Marszalek rovněž popřel obvinění, že burza používá svůj nativní token Cronos jako zástavu za půjčky jako burza FTX. Poukázal na to, že burza má velmi jednoduchý byznys, který generuje poměrně slušné příjmy, do něhož tato strategie nepatří.

“Nikdy jsme CRO jako kolaterál nepoužili. Nepotřebovali jsme to,” řekl Marszalek.

Uživatelé se také Marszalka ptali, proč jeho burza drží 20 % rezerv v meme coinu Shiba Inu. Marszalek vysvětlil, že jde o vklady zákazníků.

“V loňském roce byly meme coiny DOGE a SHIB extrémně populární, lidé je hodně nakupovali a dosud je ještě neprodali. Nemáme žádnou kontrolu nad tím, co kupujete. Vy si to koupíte, my to uskladníme,” dodal.

Cena tokenu CRO za 24 hodin po Marszalkově prohlášení a po vyvrácení zvěstí, že burza Crypto.com pozastavila výběry, vzrostla o více než 25 %, nicméně za posledních 7 dní je stále ve větším propadu.

Trezor a Ledger hlásí nárůst tržeb po krachu FTX

Český výrobce jedné z nejpopulárnějších kryptoměnových peněženek, Trezor, oznámil, že v důsledku krachu burzy FTX stoupl výrazným způsobem zájem o jejich produkty. Uživatelé pochopili, že držet své mince na centralizovaných kryptoměnových burzách není bezpečné a zaměřují se na hardwarové kryptoměnové peněženky.

Firma vyrábějící oblíbené hardwarové peněženky je přesvědčena, že nejnovější nárůst poptávky je důsledkem nedávného selhání burzy FTX, po němž se investoři rozhodli přesunout své prostředky do bezpečných úložišť.

Ambasador firmy Josef Tětek uvedl, že Trezor zaznamenal nárůst příjmů o 300 % oproti předchozímu týdnu a že poptávka nadále roste. Dále dodal, že aktuální prodeje jsou vyšší než před rokem, kdy Bitcoin dosáhl svých historických maxim na úrovni 68 000 dolarů. Trezor také zaznamenal výrazný nárůst návštěvnosti svých webových stránek, která se za stejné období zvýšila o 350 %.

“Pomyslné domino způsobené selháním FTX bude dále pokračovat. Držitelé kryptoměn ztratí důvěru v centralizované burzy a začnou zkoumat možnosti, jak si svá digitální aktiva samostatně opatrovat. Proto očekáváme, že tento trend bude v krátkodobém až střednědobém horizontu pokračovat,” uvedl Tětek.

V současné době Trezor zvládá uspokojit aktuální úroveň poptávky i kdyby prodeje pokračovaly tímto zvýšeným tempem. Trezor také neplánuje zvyšovat ceny svých hardwarových peněženek v souladu s jejich vizí “self-custody dostupné pro každého”. Firma Trezor zaměstnává v současné době zhruba 100 lidí, kteří pracují na několika místech, přičemž většina z nich sídlí v Praze. Navzdory prudkému nárůstu poptávky a s tím souvisejícímu zvýšení počtu žádostí přicházejících na zákaznickou podporu Trezor neplánuje provádět změny v počtu svých zaměstnanců. V plánu není ani otevření nových pracovních nabídek.

“Nemuseli jsme snižovat počet zaměstnanců, protože jsme byli připraveni na dlouhodobý a hluboký medvědí trh,” uvedl Tětek

Podobný nárůst poptávky po hardwarových peněženkách zaznamenal i největší konkurent Trezoru, francouzská společnost Ledger, která v poslední době eviduje vůbec nejvyšší návštěvnost svých stránek od svého spuštění.

Podporu hardwarových a potažmo i softwarových peněženek vyjádřil i zakladatel burzy Binance, Changpeng Zhao, který připustil, že centralizované burzy již možná nebudou nutné, protože se investoři přesunou k self-custodial řešením.

Genesis Global pozastavuje výběry

Dominový efekt kolapsu kryptoměnové burzy FTX nadále pokračuje. Společnost Genesis Global, dceřiná společnost giganta Digital Currency Group, největšího držitele BTC, ve středu oznámila, že pozastavuje výběry a vytváření nových půjček na své lending platformě.

“Po konzultaci s našimi profesionálními finančními poradci a právníky jsme se rozhodli uchýlit k obtížnému rozhodnutí dočasně pozastavit výběry a poskytování nových půjček,” napsala firma s odkazem na “bezprecedentní tržní turbulence” způsobené krachem FTX.

Podle posledních informací měla společnost Genesis expozici vůči FTX ve výši zhruba 175 milionů dolarů. Společnost už 10. listopadu uvedla, že provozní kapitál a pozice v FTX nejsou pro jejich podnikání podstatné a okolnosti kolem FTX nebrání plnému fungování její obchodní divize. O den později vstoupila do hry mateřská společnost Digital Currency Group (DCG) a uvedla, že poskytne společnosti Genesis na podporu likvidity 140 milionů dolarů z vlastních zdrojů. Zdá se však, že ani tato částka nestačila na pokrytí všech požadavků na výběry klientů.

Digital Currency Group zdůraznila, že problémy společnosti Genesis Global nemají vliv na její obchodní činnosti ani na činnosti ostatních dceřiných společností, které jsou v jejím stoprocentním vlastnictví.

Jen pro představu, Genesis v roce 2021 zpracovala úvěry v hodnotě přes 130,6 miliard dolarů a v současné době má 12,5 miliard dolarů v aktivních nesplacených úvěrech.

Genesis se tak dostává na rychle rostoucí seznam postižených firem, které doplácí na krach burzy FTX a společnosti Alameda Research. Během minulého týdne zastavily výběry na svých platformách také společnosti Liquid Global a SALT. BlockFi a další populární poskytovatelé krypto půjček uvažují o vyhlášení bankrotu.

El Salvador začne opět nakupovat Bitcoin

V záplavě vesměs negativních zpráv se minulý týden objevila i jedna pozitivní. Bitcoiner a prezident malého středoamerického státu El Salvador, Nayib Bukele, oznámil, že začne opět nakupovat BTC. Tentokrát to nebude zbrklé “Buy the Dip”, ale osvědčené DCA (dollar cost averaging). Bukele 16. listopadu na Twitteru oznámil, že jeho země začne od 17. listopadu nakupovat BTC na denní bázi.

Oznámení přichází po několikaměsíční pauze, během níž došlo k prudkému propadu celého kryptoměnového trhu. El Salvador, který jako první na světě uznal BTC jako zákonné platidlo, nakoupil naposledy téměř před třemi měsíci.

Salvador začal nakupovat Bitcoin v září 2021 krátce poté, co jej v zemi učinil zákonným platidlem. V té době se trh nacházel uprostřed bullrunu a každý nákup ze strany státu vypadal lukrativně. Cena BTC totiž každý druhý týden dosahovala nového historického maxima. S příchodem medvědího trhu ve druhém čtvrtletí roku 2022 se však Salvadoru začaly dřívější nákupy BTC jevit jako hazard, který přinesl velké ztráty.

Podle veřejných záznamů drží Salvador aktuálně 2 381 BTC za průměrnou nákupní cenu 43 357 dolarů. Země tedy za nákup BTC utratila téměř 103,23 milionů dolarů, přičemž aktuální hodnota činí 39,4 milionu dolarů.

Oznámení o zahájení nákupů dalších BTC přichází v době, kdy se tato přední kryptoměna nachází na nejnižších úrovních za poslední rok. El Salvador si od toho slibuje vyrovnání dosavadních ztrát během následujících měsíců. Historie ukázala, že BTC prochází cenovými cykly a pokud El Salvador své mince neprodá ve ztrátě, může z toho profitovat v příštím býčím cyklu.

Zavedení Bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru přineslo této malé středoamerické zemi kromě nerealizovaných ztrát i několik pozitiv. BTC významně pomohl snížit náklady na přeshraniční převody a také podpořil mnoho odvětví v tamním cestovním ruchu.

Rekordní odlivy BTC z burz za poslední týden

Události posledních dnů ukazují, že investoři přestávají věřit třetím stranám a raději své mince stahují z kryptoměnových burz. Údaje analytické platformy Coinglass ukazují, že největší odliv BTC zaznamenaly burzy ve Spojených státech. Za poslední týden se jednalo o výběry v hodnotě více jak 2,2 miliardy dolarů.

Uživatelé patrně vyslechli doporučení, aby po zkušenostech s krachem burzy FTX neměli své mince na burzách, ale uchovávali je bezpečně ve svých hardwarových peněženkách. V prvním týdnu po krachu FTX došlo k obrovskému odlivu BTC z burz v hodnotě 3 miliard dolarů a k rekordním prodejům hardwarových peněženek. Tento trend evidentně pokračuje dál.

Zdroj: coinglass.com
Zásoby BTC na burzách
Zásoby BTC na burzách

Největší odliv zaznamenala burza Gemini (téměř 30 000 BTC), následovaná burzami Kraken, Binance a Coinbase. Za poslední týden opustilo burzy celkem 134 000 BTC, což odpovídá přibližně 2,2 miliardám dolarů, přičemž přibližně 1,5 miliard dolarů pocházelo z burz v USA.

Není žádným překvapením, že k odlivům dochází především z burz ve Spojených státech. Zákonodárci totiž oznámili, že bude probíhat zvláštní slyšení ohledně toho, co se na burze FTX doopravdy stalo a mělo by se rozhodnout, zda bude její bývalý generální ředitel Sam Bankman-Fried vydán z Baham do USA.

“Pád FTX představoval obrovské ztráty pro více než milion uživatelů, z nichž mnozí byli obyčejní lidé, kteří do kryptoměnové burzy FTX investovali své těžce vydělané úspory a během několika hodin o všechno přišli,” uvedla Maxine Watersová, předsedkyně výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů USA, která bude mít slyšení na starosti.

Zdroj: glassnode.com
Graf dlouhodobých držitelů BTC
Graf dlouhodobých držitelů BTC

Analytická platforma Glassnode zase upozornila na to, že zatímco výběry z burz prudce rostly, běžný držitel BTC se nacházel ve ztrátě a byl méně náchylný k prodeji. Průměrný dlouhodobý držitel (LTH), který drží mince alespoň 155 dní, má nyní 33% ztrátu. Podobných hodnot tato metrika dosahovala v propadu roku 2018 – tou dobou měl průměrný dlouhodobý držitel ztrátu 36 %.

Závěr k aktuální situaci

Minulý týden byl na kryptoměnových trzích relativní klid. Objevovaly se především dozvuky a další podrobnosti ohledně krachu burzy FTX, který měl za následek likvidaci mnoha společností. Propad BTC se po těchto zprávách zastavil v oblasti okolo 16 000 dolarů. Index Fear and Greed, který sleduje náladu investorů, už několik týdnů ukazuje hodnotu, která naznačuje, že na trhu stále panuje extrémní strach.

V tuto chvíli lze očekávat aktivitu především velkých hráčů vítajících cenové slevy. Před tím je samozřejmě možné, že cena může ještě otestovat hladiny pro výběr likvidity. Zda má Bitcoin sílu na zahájení dalšího bullrunu budeme vědět až kolem ceny okolo 30 000 dolarů, kde se nachází velmi důležitá rezistence.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.