Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměnové burzy » Gemini

Recenze kryptoměnové burzy Gemini - návod, zkušenosti, poplatky

Základní informace o Gemini

Další poplatky

Počet aktiv

78

Páka

Nenabízí páku

Gemini je kryptoměnová burza založená roku 2015 známými dvojčaty Winklevossovými. Burza sídlí v New Yorku a podléhá proto přísným americkým regulím.

Z toho vyplývá řada omezení, která nemusí sednout každému. Například to, že jakékoliv obchodování je podmíněno prokázáním totožnosti. Gemini neumožňuje pákové obchodování a počet obchodovaných kryptoměn se pohybuje okolo deseti.

Na druhou stranu lze na účet vložit některé fiat měny (ovšem pouze platebním příkazem) a nabízí platformu jak pro úplné začátečníky, tak pro pokročilé obchodníky (aukční systém, block trading ad.). Gemini má také největší finanční krytí ze všech kryptoměnových burz – v současnosti dosahuje její pojišťovací fond objemu 200 milionů dolarů.

Obsah recenze Gemini

1.Platforma a produkty burzy Gemini2.Návod: založení účtu na burze Gemini3.Nákup, vklad a výběr kryptoměn na burze Gemini4.Limity na burze Gemini5.Gemini – poplatky za obchodování6.Kryptoměna burzy: Gemini Dollar7.Zabezpečení a zákaznická podpora burzy Gemini8.Vaše zkušenosti s Gemini (komentáře)

Platforma a produkty burzy Gemini

Gemini se může pochlubit partnestvím s řadou zajímavých společností, mj. s firmami Samsung, TradingView či Brave. Na rozdíl od většiny konkurenčních burz je k dispozici pouze v angličtině.

Burza umožňuje obchodovat s poměrně limitovanou nabídkou tokenů – v polovině září 2020 nabízela ve svém portfoliu jen 12 kryptoměn (kromě nejznámějších tokenů také např. Chainlink, Basic Attention Token, DAI nebo Paxos Gold) a to v různých párových kombinacích.

Gemini se zaměřuje výhradně na spot trading. Kvůli federálním omezením ale nenabízí pákové ani derivátové obchodování.

Jednoduchá spot platforma Gemini

Úplným začátečníkům je určena základní platforma Gemini, na kterou vstoupíte z uživatelského dashboardu kliknutím na kryptoměnu, kterou chcete prodat či nakoupit. Na platformu vás burza sice pustí už po registraci, obchodování ale podmiňuje úplnou verifikací vašeho účtu.

Recenze základní platformy burzy Gemini
Základní platforma burzy Gemini

Základní platforma je opravdu velmi jednoduchá. Možná ta nejjednodušší, kterou jsme kdy u krypto-burzy viděli. Zda to je správně, a zda se Vám v ní dobře orientuje, to posuďte sami.

Jejím středobodem je zjednodušený graf s vývojem ceny zvoleného aktiva v posledních hodinách; časový rozsah změníte v pravém horním rohu. Pod grafem naleznete statistiky dané kryptoměny.

Platforma nabízí v podstatě jen nákup a prodej tokenů vybrané kryptoměny prostřednictvím fiat aktiv za aktuální tržní cenu. Peníze je potřeba nejprve převést na burzovní účet (viz dále).

Pokročilá platofrma: ActiveTrader

Kromě základní platformy však Gemini nabízí i tzv. ActiveTrader. Platformu, která se už podobá obchodovacím systémum jiných burz.

Ve srovnání s některými (např. BitMEX) je ale stále poměrně jednoduchá a pokročilým traderům nemusí svými možnostmi dostačovat.

Pokročilejší platforma Gemini ActiveTrader recenze
Pokročilejší platforma Gemini ActiveTrader

Přístup na ActiveTrader je podmíněný prokázáním totožnosti. V centru stránky naleznete jednoduchý svíčkový graf (lze měnit časový rozsah vývoje ceny, vkládat technické indikátory), vpravo pak knihu objednávek (order book). Otevřené pozice jsou zobrazené v zápatí.

K samotnému tradingu je vyhrazený levý sloupec. Naleznete v něm rozbalovací menu s obchodovatelnými měnovými páry a formulář s příkazy.

Klasické spot obchodování nabízí Gemini v záložce Continuous. Použít můžete tři základní příkazy:

  • limit – nákup či prodej tokenů za zvolenou nebo lepší cenu,
  • market – okamžitý nákup či prodej za nejlepší tržní nabídku,
  • stop-limit – umístění nabídky na prodej či nákup tokenů při dosažení určité cenové hranice.

Další nástroje: Block, Clearing a Custody

Burza mj. provozuje také různé nástroje. Prvním z nich je nástroj Block. Ten je stvořený pro obchodování tokenů a kryptoměn ve velkém objemu (minimální limity viz níže). Oddělením velkoobjemového tradingu od běžného obchodování se burza snaží předejít velkým výkyvům cen.

Pak zde naleznete také nástroj Clearing, který slouží k provedení předem domluveného obchodu mezi různými protistranami. V rámci platformy Clearing funguje Gemini jako mediátor – přijímá do úschovy prodávaná aktiva a po splnění podmínek (přijetí platební částky) je vyplácí protistraně.

V neposlední řadě nabízí Gemini také nástroj Custody, který funguje jako dlouhodobé úložiště kryptoměn ve velkých objemech. Vedle tokenů obchodovaných na burze si zde obchodníci mohou uložit i celou řadu dalších kryptoměn (především ty založené na ERC-20 protokolu). Custody slouží jako dobře chráněná bezpečnostní schránka (s finančním krytím pro případ krádeže).

Aplikace a peněženka

K obchodování na mobilu slouží aplikace Gemini Mobile (Android, iOS). Burza nabízí také peněženku Gemini Wallet, určenou pro uložení tokenů a jejich převod na burzu.

Návod: založení účtu na burze Gemini

K založení účtu na Gemini je potřeba při registraci zadat celé jméno, e-mailovou adresu a heslo. V následujícím okně vás platforma vyzve k zadání telefonního čísla a zašle vám SMS zprávou 7místný kód. Po jeho potvrzení se můžete k novému účtu přihlásit.

Registrační formulář na burzu gemini
Registrační formulář pro registraci na burze Gemini

Pro obchodování, vkládání a výběr kryptoměn je třeba doložit svou totožnost. To mj. zahrnuje vyplnění adresy a data narození, naskenování osobního dokladu a pořízení selfie. Při obchodování velkých finančních částek je třeba také doložit jejich zdroj. Ověření totožnosti trvá 2 až 5 pracovních dnů.

Po registraci doporučujeme aktivovat dvoufázovou autentizaci pro případnou obnovu hesla a bezpečnější výběr tokenů. Ověřovací kód vám Gemini zašle buď SMS zprávou nebo skrze aplikaci Authy (iOS, Android).

Další úroveň zabezpečení nabízí tzv. whitelist účtů pro výběr kryptoměn, kdy burza zasílá tokeny jen na vámi schválené adresy.

Nákup, vklad a výběr kryptoměn na burze Gemini

Kryptoměny pro obchodování na burzu Gemini vložíte buď převodem tokenů nebo jejich nákupem. Vklad probíhá v dashboardu přes tlačítka "transfer" "deposit into Gemini" (vpravo nahoře). Každá kryptoměna zde má svůj vlastní účet generovaný burzou.

Dejte si pozor, abyste své kryptoměny neposlali na adresu špatné měny. Např. při odeslání ETH na BTC adresu byste o peníze přišli.

Nákupu tokenů za peníze předchází jejich vložení na bankovní účet burzy. Gemini nabízí propojení s bankovními účty amerických bank, cizinci musí zadat platbu manuálně. Platba probíhá v dolarech, při převodu z české banky dojde k automatické směně; je ale třeba počítat určitým poplatkem dle sazebníku vaší banky.

Na rozdíl od některých jiných burz Gemini nenabízí platbu či vklad kartou.

Výběr pak probíhá přes tlačítka "transfer" a "withdraw from Gemini". Kromě tokenů lze vybrat také peníze, které získáte prodejem svých digitálních aktiv.

Limity na burze Gemini

Minimální ani maximální výše vkladu nejsou stanoveny; u výběru je minimem ekvivalent 100 dolarů.

Minimální obnosy pro otevření pozice se liší podle kryptoměny a typu obchodování:

Kryptoměna Spot trading Block trading
Bitcoin 0,00001 BTC 5 BTC
Ethereum 0,001 ETH 100 ETH
Zcash 0,001 ZEC 200 ZEC
Litecoin 0,01 LTC 500 LTC
Bitcoin Cash 0,001 BCH 100 BCH
ERC-20 tokeny (OXT, BAT, LINK, DAI) 1 token

Gemini – poplatky za obchodování

Vklad tokenů není zpoplatněný, výběr také ne. Výjimkou jsou bankovní vklady a výběry (SWIFT převody), které vás přijdou – v závislosti na sazebníku vaší banky – na několik desítek až stovek Kč.

Výše trading poplatků u Gemini na základní spot platformě se odvíjí od hodnoty aktuálního obchodu. Např. při prodeji či nákupu tokenů v hodnotě menší než 10 $ činí poplatek 0,99 dolaru, za obchod v hodnotě 10 až 25 $ zaplatíte burze 1,49 dolaru apod. Detailní rozpis najdete na oficiálních stránkách.

Poplatky za obchodování na ActiveTrader se liší dle toho, zda jste tzv. maker (zajišťujete likviditu na trhu) či taker (využíváte maker příkazy jiných obchodníků). Kromě toho záleží také na zobchodovaném objemu v posledních 30 dnech:

Gemini Poplatky
Přehled poplatků na burze Gemini

Využívání block tradingu Gemini nezpoplatňuje.

Kryptoměna burzy: Gemini Dollar

Gemini také emitovali svoji vlastní kryptoměnu – stablecoin Gemini Dollar (GUSD). Stabilní hodnotu zajišťuje Gemini krytím tokenů dolary v poměru 1:1.

K polovině září 2020 je v oběhu přes 13 milionů těchto tokenů. GUSD slouží především pro rychlý převod financí na etherovém blockchainu. Whitepaper k této kryptoměně si můžete přečíst zde.

Graf posl. 7 dní
Graf Gemini Dollar
Změna za 24h
0%
Aktuální cena
$1

Zabezpečení a zákaznická podpora burzy Gemini

Mezi kryptoměnovými burzami vyniká Gemini svým robustním systémem zabezpečení, který využivá stejné ochranné prvky jako největší světové banky. Zákaznická aktiva jsou uložena na tzv. cold wallets, úložištích bez přístupu k internetu.

Pro případ kybernetického útoku a krádeže disponuje Gemini pojišťovacím fondem v hodnotě 200 milionů dolarů.

Uživatelé mohou pro zvýšení bezpečnosti využívat tzv. hardwarové tokeny, v podstatě speciální USB úložiště. Využít můžete např. zařízení Trezor, nebo Ledger.

Zákaznická podpora

Gemini disponuje rozsáhlou znalostní bází s odpověďmi na často kladené otázky, ale zákaznická podpora je k dispozici také ve formě chatu a e-mailu. Dotazy je také možné klást na Twitteru či Redditu.

Zkušenosti s burzou Gemini

Máte s burzou Gemini zkušenosti? Nebo se chcete na něco zeptat? Napište nám do diskuze pod článkem!

Přívětivost pro Čechy 50%
Přívětivost platformy 90%
Poplatky 80%
Dostupné možnosti 85%
Registrace a verifikace 85%
Důvěryhodnost značky 95%
81 %
8. místo
Burza Gemini
Burza Gemini je bezpečnou a velmi regulovanou platformou pro obchodování kryptoměn. Kvůli přísným regulím je veškeré obchodování ale podmíněno prokázáním totožnosti. Kromě spot tradingu nabízí ale i nadstandardní funkce, jako aukční obchodování či úložiště. Vesměs je však možné říci, že se Gemini soustředí spíše na majetné jednotlivce a instituce.

Více informací o Gemini

Jméno firmyGemini
Webová stránkahttsp://gemini.com
V češtině?
Dohled ČNB
Sídlo společnostiNew York, USA
Minimální vklad1 satoshi
Minimální obchod0,00001 BTC
Zákaznická podporaFAQ, email, chat, Reddit a Twitter
Počet aktiv78
PákaNenabízí páku
Poplatky za vklad/výběrVklad i výběr zdarma
Metody vkladuBankovní převod, kryptoměny
Metody výběruBankovní převod, kryptoměny
Měna účtuUSD, GUSD, kryptoměny
Mobilní aplikace?
Webová verze?

Ohodnoťte společnost Gemini


Připojte se k diskuzi
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo