Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Gemini
Burza Gemini
Logo Gemini
Gemini
Logo Gemini

Burza GeminiRecenze, návod na nákup kryptoměn, zkušenosti, poplatky 2024

Autor recenze
Poslední aktualizace
15. 5. 2024
Logo Gemini

Hodnocení Finex.cz

- 8. místo -
81 %
Poslední aktualizace
15. 5. 2024

Burza Gemini

Burza Gemini je bezpečnou a velmi regulovanou platformou pro obchodování kryptoměn. Kvůli přísným regulím je veškeré obchodování ale podmíněno prokázáním totožnosti. Kromě spot tradingu nabízí ale i nadstandardní funkce, jako aukční obchodování či úložiště. Vesměs je však možné říci, že se Gemini soustředí spíše na majetné jednotlivce a instituce.

Logo Gemini

Hodnocení Finex.cz

- 8. místo -
81 %
Přívětivost pro Čechy
Hodnocena je nejen dostupnost českého jazyka a uživatelské podpory či nápovědy, ale také kvalita a spolehlivost překladu, vklad, výběr a obchodování v českých korunách nebo přítomnost pobočky brokera v České republice.

50%

Obchodní platforma
Hodnocena je především přívětivost platformy, její logické uspořádání, moderní design, rychlost odezvy a dostupnost demo účtu. V hodnocení je kladen velký důraz také na mobilní aplikaci.

90%

Poplatky a podmínky
Hodnoceny jsou průměrné spready, poplatky za otevření/uzavření obchodu, swapy, poplatky za směnu, vklad či výběr peněz, poplatek za neaktivitu, výše zdanění CZ a US dividend a další. V potaz je brána nejen průměrná, ale i minimální výše poplatku.

80%

Dostupné instrumenty a aktiva
Hodnocení zahrnuje počet dostupných obchodních instrumentů, tříd aktiv, celkový počet aktiv a možnost obchodovat české akcie.

85%

Důvěryhodnost značky
Hodnocení důvěryhodnosti zahrnuje dobu působení daného brokera, velikost jeho uživatelské základny, kvalita zákaznické podpory, názory našich čtenářů, prohřešky brokera v minulosti (např. pokuty) a hodnocení našich čtenářů.

95%

Registrace a verifikace
V tomto kritériu je zohledněna celková rychlost a jednoduchost procesu registrace, popř. procesu ověřování totožnosti, je-li to vyžadováno.

85%

Základní informace o Gemini

V češtině Ne
Vznik burzy 2014
Podporované kryptoměny BTC, XRP, ETH, SOL + 75 dalších
Poplatek za obchod na spotové burze Do 0,2 % pro makery a 0,4 % pro takery
Nabízené služby Směna, trading, úročení a staking, vlastní platební karta s cashbackem, vlastní stablecoin, Web3 peněženka Gemini Wallet, OTC tradign, NFT tržiště
Nutnost KYC Ano

Gemini je kryptoměnová burza založená roku 2015 známými dvojčaty Winklevossovými. Burza sídlí v New Yorku a podléhá proto přísným americkým regulím.

Z toho vyplývá řada omezení, která nemusí sednout každému. Například to, že jakékoliv obchodování je podmíněno prokázáním totožnosti. Gemini neumožňuje pákové obchodování a počet obchodovaných kryptoměn se pohybuje okolo deseti.

Na druhou stranu lze na účet vložit některé fiat měny (ovšem pouze platebním příkazem) a nabízí platformu jak pro úplné začátečníky, tak pro pokročilé obchodníky (aukční systém, block trading ad.). Gemini má také největší finanční krytí ze všech kryptoměnových burz – v současnosti dosahuje její pojišťovací fond objemu 200 milionů dolarů.

Obsah recenze Gemini

Platforma a produkty burzy Gemini

Gemini se může pochlubit partnestvím s řadou zajímavých společností, mj. s firmami Samsung, TradingView či Brave. Na rozdíl od většiny konkurenčních burz je k dispozici pouze v angličtině.

Burza umožňuje obchodovat s poměrně limitovanou nabídkou tokenů – v polovině září 2020 nabízela ve svém portfoliu jen 12 kryptoměn (kromě nejznámějších tokenů také např. Chainlink, Basic Attention Token, DAI nebo Paxos Gold) a to v různých párových kombinacích.

Gemini se zaměřuje výhradně na spot trading. Kvůli federálním omezením ale nenabízí pákové ani derivátové obchodování.

Jednoduchá spot platforma Gemini

Úplným začátečníkům je určena základní platforma Gemini, na kterou vstoupíte z uživatelského dashboardu kliknutím na kryptoměnu, kterou chcete prodat či nakoupit. Na platformu vás burza sice pustí už po registraci, obchodování ale podmiňuje úplnou verifikací vašeho účtu.

Recenze základní platformy burzy Gemini
Základní platforma burzy Gemini

Základní platforma je opravdu velmi jednoduchá. Možná ta nejjednodušší, kterou jsme kdy u krypto-burzy viděli. Zda to je správně, a zda se Vám v ní dobře orientuje, to posuďte sami.

Jejím středobodem je zjednodušený graf s vývojem ceny zvoleného aktiva v posledních hodinách; časový rozsah změníte v pravém horním rohu. Pod grafem naleznete statistiky dané kryptoměny.

Platforma nabízí v podstatě jen nákup a prodej tokenů vybrané kryptoměny prostřednictvím fiat aktiv za aktuální tržní cenu. Peníze je potřeba nejprve převést na burzovní účet (viz dále).

Pokročilá platofrma: ActiveTrader

Kromě základní platformy však Gemini nabízí i tzv. ActiveTrader. Platformu, která se už podobá obchodovacím systémum jiných burz.

Ve srovnání s některými (např. BitMEX) je ale stále poměrně jednoduchá a pokročilým traderům nemusí svými možnostmi dostačovat.

Pokročilejší platforma Gemini ActiveTrader recenze
Pokročilejší platforma Gemini ActiveTrader

Přístup na ActiveTrader je podmíněný prokázáním totožnosti. V centru stránky naleznete jednoduchý svíčkový graf (lze měnit časový rozsah vývoje ceny, vkládat technické indikátory), vpravo pak knihu objednávek (order book). Otevřené pozice jsou zobrazené v zápatí.

K samotnému tradingu je vyhrazený levý sloupec. Naleznete v něm rozbalovací menu s obchodovatelnými měnovými páry a formulář s příkazy.

Klasické spot obchodování nabízí Gemini v záložce Continuous. Použít můžete tři základní příkazy:

  • limit – nákup či prodej tokenů za zvolenou nebo lepší cenu,
  • market – okamžitý nákup či prodej za nejlepší tržní nabídku,
  • stop-limit – umístění nabídky na prodej či nákup tokenů při dosažení určité cenové hranice.

Další nástroje: Block, Clearing a Custody

Burza mj. provozuje také různé nástroje. Prvním z nich je nástroj Block. Ten je stvořený pro obchodování tokenů a kryptoměn ve velkém objemu (minimální limity viz níže). Oddělením velkoobjemového tradingu od běžného obchodování se burza snaží předejít velkým výkyvům cen.

Pak zde naleznete také nástroj Clearing, který slouží k provedení předem domluveného obchodu mezi různými protistranami. V rámci platformy Clearing funguje Gemini jako mediátor – přijímá do úschovy prodávaná aktiva a po splnění podmínek (přijetí platební částky) je vyplácí protistraně.

V neposlední řadě nabízí Gemini také nástroj Custody, který funguje jako dlouhodobé úložiště kryptoměn ve velkých objemech. Vedle tokenů obchodovaných na burze si zde obchodníci mohou uložit i celou řadu dalších kryptoměn (především ty založené na ERC-20 protokolu). Custody slouží jako dobře chráněná bezpečnostní schránka (s finančním krytím pro případ krádeže).

Aplikace a peněženka

K obchodování na mobilu slouží aplikace Gemini Mobile (Android, iOS). Burza nabízí také peněženku Gemini Wallet, určenou pro uložení tokenů a jejich převod na burzu.

Návod: založení účtu na burze Gemini

K založení účtu na Gemini je potřeba při registraci zadat celé jméno, e-mailovou adresu a heslo. V následujícím okně vás platforma vyzve k zadání telefonního čísla a zašle vám SMS zprávou 7místný kód. Po jeho potvrzení se můžete k novému účtu přihlásit.

Registrační formulář na burzu gemini
Registrační formulář pro registraci na burze Gemini

Pro obchodování, vkládání a výběr kryptoměn je třeba doložit svou totožnost. To mj. zahrnuje vyplnění adresy a data narození, naskenování osobního dokladu a pořízení selfie. Při obchodování velkých finančních částek je třeba také doložit jejich zdroj. Ověření totožnosti trvá 2 až 5 pracovních dnů.

Po registraci doporučujeme aktivovat dvoufázovou autentizaci pro případnou obnovu hesla a bezpečnější výběr tokenů. Ověřovací kód vám Gemini zašle buď SMS zprávou nebo skrze aplikaci Authy (iOS, Android).

Další úroveň zabezpečení nabízí tzv. whitelist účtů pro výběr kryptoměn, kdy burza zasílá tokeny jen na vámi schválené adresy.

Nákup, vklad a výběr kryptoměn na burze Gemini

Kryptoměny pro obchodování na burzu Gemini vložíte buď převodem tokenů nebo jejich nákupem. Vklad probíhá v dashboardu přes tlačítka “transfer” “deposit into Gemini” (vpravo nahoře). Každá kryptoměna zde má svůj vlastní účet generovaný burzou.

Dejte si pozor, abyste své kryptoměny neposlali na adresu špatné měny. Např. při odeslání ETH na BTC adresu byste o peníze přišli.

Nákupu tokenů za peníze předchází jejich vložení na bankovní účet burzy. Gemini nabízí propojení s bankovními účty amerických bank, cizinci musí zadat platbu manuálně. Platba probíhá v dolarech, při převodu z české banky dojde k automatické směně; je ale třeba počítat určitým poplatkem dle sazebníku vaší banky.

Na rozdíl od některých jiných burz Gemini nenabízí platbu či vklad kartou.

Výběr pak probíhá přes tlačítka “transfer” a “withdraw from Gemini”. Kromě tokenů lze vybrat také peníze, které získáte prodejem svých digitálních aktiv.

Limity na burze Gemini

Minimální ani maximální výše vkladu nejsou stanoveny; u výběru je minimem ekvivalent 100 dolarů.

Minimální obnosy pro otevření pozice se liší podle kryptoměny a typu obchodování:

Kryptoměna Spot trading Block trading
Bitcoin 0,00001 BTC 5 BTC
Ethereum 0,001 ETH 100 ETH
Zcash 0,001 ZEC 200 ZEC
Litecoin 0,01 LTC 500 LTC
Bitcoin Cash 0,001 BCH 100 BCH
ERC-20 tokeny (OXT, BAT, LINK, DAI) 1 token

Gemini – poplatky za obchodování

Vklad tokenů není zpoplatněný, výběr také ne. Výjimkou jsou bankovní vklady a výběry (SWIFT převody), které vás přijdou – v závislosti na sazebníku vaší banky – na několik desítek až stovek Kč.

Výše trading poplatků u Gemini na základní spot platformě se odvíjí od hodnoty aktuálního obchodu. Např. při prodeji či nákupu tokenů v hodnotě menší než 10 $ činí poplatek 0,99 dolaru, za obchod v hodnotě 10 až 25 $ zaplatíte burze 1,49 dolaru apod. Detailní rozpis najdete na oficiálních stránkách.

Poplatky za obchodování na ActiveTrader se liší dle toho, zda jste tzv. maker (zajišťujete likviditu na trhu) či taker (využíváte maker příkazy jiných obchodníků). Kromě toho záleží také na zobchodovaném objemu v posledních 30 dnech:

Gemini Poplatky
Přehled poplatků na burze Gemini

Využívání block tradingu Gemini nezpoplatňuje.

Kryptoměna burzy: Gemini Dollar

Gemini také emitovali svoji vlastní kryptoměnu – stablecoin Gemini Dollar (GUSD). Stabilní hodnotu zajišťuje Gemini krytím tokenů dolary v poměru 1:1.

K polovině září 2020 je v oběhu přes 13 milionů těchto tokenů. GUSD slouží především pro rychlý převod financí na etherovém blockchainu. Whitepaper k této kryptoměně si můžete přečíst zde.

Graf GUSD
Změna za 24h
+0,11 %
Aktuální cena
$1

Zabezpečení a zákaznická podpora burzy Gemini

Mezi kryptoměnovými burzami vyniká Gemini svým robustním systémem zabezpečení, který využivá stejné ochranné prvky jako největší světové banky. Zákaznická aktiva jsou uložena na tzv. cold wallets, úložištích bez přístupu k internetu.

Pro případ kybernetického útoku a krádeže disponuje Gemini pojišťovacím fondem v hodnotě 200 milionů dolarů.

Uživatelé mohou pro zvýšení bezpečnosti využívat tzv. hardwarové tokeny, v podstatě speciální USB úložiště. Využít můžete např. zařízení Trezor, nebo Ledger.

Zákaznická podpora

Gemini disponuje rozsáhlou znalostní bází s odpověďmi na často kladené otázky, ale zákaznická podpora je k dispozici také ve formě chatu a e-mailu. Dotazy je také možné klást na Twitteru či Redditu.

Zkušenosti s burzou Gemini

Máte s burzou Gemini zkušenosti? Nebo se chcete na něco zeptat? Napište nám do diskuze pod článkem!

Více informací o Gemini

Jméno firmyGemini
Základní informace o burze
Vznik burzy2014
Počet klientů1,8 milionů aktivních uživatelů
Webová stránkahttps://www.gemini.com/
Typ burzyCentralizovaná, KYC
Vlastní tokenNe, ale má stablecoin GUSD
V češtině
Česká koruna
Dohled ČNB
Provozovatel společnostiGemini Trust Company, LLC
ŘeditelstvíUSA
Sídlo pro EUIrsko
Důležité informace pro investora
Nabízené službySměna, trading, úročení a staking, vlastní platební karta s cashbackem, vlastní stablecoin, Web3 peněženka Gemini Wallet, OTC tradign, NFT tržiště
Minimální vklad10 EUR
Minimální investice (objednávka) 1 USD
Počet kryptoměn78
Podporované kryptoměnyBTC, XRP, ETH, SOL + 75 dalších
Měna účtuGBP, USD, EUR, COP, kryptoměny
Nutnost KYC
Pojištění vkladů
Nástroje a nabízené služby
Finanční páka
Futures
Opce
P2P Obchodování
Kopírování obchodníků
Obchodovací boti
Pravidelné investice (DCA)
Staking (Earn programy)
Půjčky
Launchpady
Launchpooly
OTC Trading
Demo trading
Vlastní platební krypto karta
Vlastní peněženka
Poplatky za obchodování
Poplatek za obchod na spotové burzeDo 0,2 % pro makery a 0,4 % pro takery
Poplatek za obchod na derivátové burzeDo 0,02 % pro makery a 0,07 % pro takery
Poplatek za nákup platební kartou3,49 %
Vklad a výběr peněz
Metody vkladuSEPA, Platební karta, Kryptoměny
Metody výběruSEPA, Kryptoměny
Poplatky za vklady a výběry
Vklad bankovním převodemZdarma
Vklad platební kartou3,49 %
Vklad kryptoměnZdarma
Výběr bankovním převodemZdarma
Výběr platební kartouNelze
Výběr kryptoměnVariabilní
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Desktopová aplikace
Zákaznická podpora
Možnosti zákaznické podporyFAQ, kontaktní formulář, live chat, X účet @geminisupport
EmailNeuvádí (odpoví po kontaktování přes formulář)
Ohodnoťte společnost Gemini
15
13

Autor

Kryptoměny vnímám jako finanční nástroj budoucnosti, jehož vývoj je – přes všechny dosažené úspěchy – stále teprve na začátku.

Psaním o kryptoměnách si nejen prohlubuji vlastní znalosti, ale pomáhám také šířit osvětu o decentralizovaných finančních nástrojích mezi ostatní. Právě pro běžné lidi jsou kryptoměny určené – a jim mohou pomoci nejvíce.

Ačkoli na tomto webu nepíšu “klasické” články, jsem autorem spousty analýz a profilů jednotlivých kryptoměn.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.