Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak můžete vybudovat značné jmění s využitím rad Warrena Buffetta?

Publikováno
Jak můžete vybudovat značné jmění s využitím rad Warrena Buffetta?
Zdroj: depositphotos.com

Není lepší rady než naslouchat lidem, kteří už dosáhli toho, o co usilujete. Pokud jste investorem a chcete dosáhnout úspěchu, proč se neřídit učením miliardáře Warrena Buffetta?

Zásadní důvod? Snažíte-li se prostřednictvím investování zbohatnout, není lepšího učitele. Věštec z Omahy díky investování do akcií nezměrně zbohatl a navzdory svému pokročilému věku i po devadesátce stále úspěšně aktivně investuje. Warren Buffett transformoval neúspěšnou společnost Berkshire Hathaway ve stroj na peníze – mnoho investorů se díky němu stalo dolarovými milionáři, tak proč nevyužít jeho metod k růstu hodnoty i vašeho akciového portfolia?

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK-B Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Zásada číslo 1: Zaměřte se na kvalitu podniku

Dalším důvodem, proč Buffettovi naslouchat, je to, že je snadné jeho rady následovat. Mluví lidovým jazykem bez zbytečných technikálií a s oblibou používá lidová rčení. Každý z jeho citátů a jakákoliv z myšlenek jsou vybroušené tak, aby vyjadřovaly relevantní myšlenku, která je podložena jeho dlouholetými zkušenostmi a životní moudrostí. Přesto jeho výroky po přečtení znějí tak jednoduše a samozřejmě. Ale to samozřejmě až s odstupem času. Buffett se totiž nesnaží působit chytře. Jeho projev však lze označit za “uživatelsky přívětivý”.

Navíc tento investiční guru vydává své každoroční dopisy akcionářům Berkshire Hathaway, které jsou všem k dispozici zdarma. Jsou přitom skvělou studnicí informací, která vám může pomoci s vlastní investiční strategií.

Jedním z jeho velkých úspěchů byl způsob, jakým zhodnotil svou investici do společnosti Berkshire Hathaway. V roce 1965 koupil textilní společnost, která se potýkala s problémy. Zjistil však, že nemůže zvrátit osud podniku, protože působil v upadajícím odvětví.

Místo toho, aby Buffett vyhazoval peníze kanálem a investoval do textilního podnikání, využil klesající peněžní tok plynoucí z podnikání Berkshire Hathaway, aby za tyto peníze koupil podíly nebo zcela ovládl lépe fungující a prosperující společnosti. Tímto způsobem vytvořil z Berkshire holdingovou společnost.

Za všechno hovoří čísla…

Byl to mistrovský nápad a Buffett nakonec staré textilní provozy zcela uzavřel. Ale od doby, kdy v polovině 60. let převzal společnost a změnil její strategické směřování, vzrostla tržní hodnota jedné akcie společnosti do roku 2021 o 3 641 613 %. Ano čtete správně – investice pouhých 30 dolarů do akcií Berkshire Hathaway by ke konci roku 2021 měla hodnotu více než milionu dolarů.

To je fenomenální potvrzení Buffettovy investiční strategie. Buffettem nastavená trajektorie Berkshire Hathaway podtrhla změnu v jeho myšlení. Dříve kupoval podniky, které se potýkaly s problémy, když měly velmi levné ocenění – nízké ukazatele P/E ratio, P/B ratio apod.

Nyní však radí kupovat skvělé podniky, když mají férové ocenění. Jednoduše je dle něho lepší koupit podíl ve skvělé společnosti za průměrnou cenu, než v průměrné společnosti za skvělou cenu. A to je zřejmě způsob, jakým v průběhu let dovedl Berkshire Hathaway do takových výšin.

Z Buffettova chování v začátcích po ovládnutí Berkshire Hathaway plyne i další ponaučení – nemusíte investovat peníze stejným způsobem, jakým jste je vydělali. Jednoduše platí, že nemusíte například investovat dividendy, které inkasujete z držení akcií konkrétního podniku investovat do téže společnosti. I on vzal původní příliv peněz z textilního byznysu Berkshire a investoval je do lepších příležitostí.

Proč rovněž nevyužívat stejnou zásadu u akcií ve svém portfoliu. Jednoduše shromažďujte všechny dividendy, které do vašeho portfolia přicházejí, a investujte je do nejlepší akciové příležitosti, kterou v danou chvíli vidíte. Opravdu je nemusíte reinvestovat do akcií, ze kterých přišly.

Neexistuje žádná záruka, že díky Buffettově učení dosáhnete prostřednictvím investování na nezměrné jmění. Ale máte větší šanci, pokud se jeho myšlenek a rad budete držet než naopak.

Líbil se vám tento článek?
8
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.