Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Česko v makroekonomických číslech – Jak moc se nám (ne)daří?

Publikováno
Česko v makroekonomických číslech – Jak moc se nám (ne)daří?
Zdroj: depositphotos.com

“Kde domov můj?” Tuto otázku, kterou začíná česká národní hymna, si jistě v hlavě položil nejeden obyvatel krajiny pod horou Říp. To, že česká ekonomika na tom není vůbec dobře, ví snad úplně každý, ale díky kvalitní marketingové práci v Čechách chybí srovnání životní úrovně s jinými státy Evropy, což vytváří určité informační embargo a snižuje chuť Čechů mít se o něco lépe.

My se v tomto článku podíváme právě na ekonomické ukazatele, které pomohou odhalit skutečný stav české ekonomiky a nastíní cestu, na které se český stát momentálně nachází.

Hrubý domácí produkt

Tento článek začneme malou edukací, která nemusí být na první pohled zcela zřejmá. Hrubý domácí produkt (HDP), je tvořen výsledkem pracovní činnosti každého Čecha, který si ve volbách zvolil jiné Čechy, jenž s jeho vydělanými penězi budou hospodařit. Česko se může pyšnit ročním tempem růstu HDP z 3,6 % na současných 4,8 %, což znamená, že Češi určitě méně nepracují.

Na tvorbě HDP se podílí každý pracující. Česko se také může pochlubit klesající mírou nezaměstnanosti z 3,3 % na 3,2 %. Tedy kromě toho, že Češi více pracují, jich také pracuje více. I přes pracovní vytíženost obyvatel, klesla průměrná mzda ze 40.135 Kč na 37.929 Kč. Podle nejnovějšího sčítání obyvatel přibylo 200.000 nových Čechů.

Suma sumárum – Čechů je nejvíc v historii, pracují více, než v předchozích letech, vydělají více peněz, ale ne pro sebe, protože průměrný plat meziročně klesl.

Strašák jménem inflace

Poznámka

Banka vlastní 1 milion korun. Bankéři jsou lidumilové, a proto jednomu svému klientovi poskytnou hypotéku 500.000 Kč na 3 % úrok. Poté, co klient peníze bance vrátí, bude na bankovním kontě kontě 1.515.000 Kč. Kde se těch 515.000 Kč v oběhu vzalo?

Tento velmi zjednodušený příklad popisuje princip tvorby peněz skrze hypotéky a bankovní půjčky. Pokud by společnost disponovala omezeným počtem kapitálu, docházelo by pouze k jeho rotaci, nikoliv k jeho množení. Za současnou inflační krizí tedy stojí nejenom centrální banky, které svou monetární politikou podporují byznys s dluhy. Každý člověk, který si někdy vzal půjčku nebo hypotéku, se podílel na současné vysoké inflaci v ČR.

Ale zpět k číslům. Česká republika disponuje rostoucí inflací, která se pohybuje okolo 16 %. Za poslední zvýšení inflace stojí především nekontrolovatelný růst cen, přičemž potravinová inflace vzrostla z 10,7 % na 15,1 %. V kontextu zvyšující se potravinové inflace klesly dovozní ceny ze 117 bodů na 116 a vzrostli ceny vývozní z 114 na 115. To ukazuje snahu vytvořit ještě větší závislost České republiky na dováženém zboží.

Dopady na spotřebitele

Čeští spotřebitelé by se měli připravit na nedostatek zboží. Meziročně totiž klesl jak dovoz, tak vývoz a to cca o 32.000 milionů Kč. “Dobrou” zprávou je, že i když v Čechách bude méně spotřebního zboží, má naše země o 340 Kg vyšší zásoby zlata. Co v České republice ovšem roste, je státní dluh, který z 1.739.932 milionů korun vzrostl meziročně na 2.153.032 milionu. Co je zneklidňující, tak také vzrostly vojenské výdaje z 68.385 milionu CZK na 74.895 milionu CZK.

Čeští spotřebitelé obecně mnohem méně nakupují než v předchozích letech. Spotřebitelské výdaje klesly z 610 miliard korun na 604 miliard, přičemž Češi mnohem více šetří. Procento osobních úspor vzrostlo z 15,22 % na 18,89 %.

A jak si naše vlast stojí v porovnání s jinými státy Evropy se podíváme právě nyní.

Porovnání ČR s Evropou

Česká republika má v eurozóně 19. nejvyšší HDP. Této statistice vévodí Německo, nejnižší HDP má naopak Černá hora. Nejrychleji rostoucí HDP má ovšem Portugalsko s 11,9 %, Česká republika obsadila 22. místo s 4,8 %. Nejvyšší inflaci mají v Turecku 73,5 %, následuje Estonsko s 20 %. Česká republika je 7. zemí s nejvyšší inflací v eurozóně. ČR má naopak 4. nejnižší nezaměstnanost. I přesto, nebo právě díky tomu, je Česká republika 13. nejméně zadluženou zemí.

Zdroj: tradingeconomics.com
Porovnání makroekonomických ukazatelů států eurozóny
Porovnání makroekonomických ukazatelů států eurozóny

Závěr

Makro ekonomická čísla hovoří jasně a poukazují zdviženým prstem především na vysokou míru inflace, která je spojena s velkým zadlužením českých domácností. Hrozivě také vypadá srovnání klesajících mezd s rostoucími cenami potravin a snaha lídrů učinit Česko ještě více závislé na dovozu. I přestože má Česko 4. nejnižší nezaměstnanost v EU, obsadila 19. místo ve výši HDP a až 22. místo v tempu růstu hrubého domácího produktu. Je úctyhodné, jak se v posledních letech český národ a český stát rozdává pro druhé, i přestože čísla hovoří jasně. Česko je ten, kdo potřebuje pomoct.

Líbil se vám tento článek?
9
1

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎