Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fed posílá akciové trhy dolů, šance na pokles úrokových sazeb je mizivá. Jak se před propady chránit?

Americká centrální banka ukončila květnové zasedání a my nyní víme, že šance na pokles úrokových sazeb je mizivá. Tím pádem roste pravděpodobnost, že akciové trhy budou klesat.

Publikováno
Fed posílá akciové trhy dolů, šance na pokles úrokových sazeb je mizivá. Jak se před propady chránit?
Zdroj: Depositphotos.com

Federální rezervní systém měl 1. května třetí zasedání letošního roku, které opětovně přineslo něco nového. V podstatě každé zasedání je jakýmsi posunem. Ačkoliv ne vždy je to posun znatelný. Vždy ale záleží na kontextu celého dění.

Osobně sleduji zase větší kontrast s prosincovým zasedáním. Není tomu tak dávno, kdy Fed naprosto předčasně vyhlašoval vítězství nad inflací.

S prvními měsíci letošního roku se ovšem ukázalo, že inflační vývoj v žádném případě nedoporučuje, aby úrokové sazby v dohledné době klesly. Z čehož ale vyplývají negativní implikace pro akcie, bitcoin a dluhopisy.

TIP

Každé zasedání Fed je takový malý svátek pro investory. Měnová politika má významný psychologický vliv na trhy, takže se rozhodně vyplatí tuto událost sledovat. Proto pravidelně ve svých analýzách výstup ze zasedání rozebírám.

Má poslední tržní video analýza

 

Jaké klíčové informace přineslo zasedání Fed?

Zveřejněné stanovisko tentokrát zaznamenalo větší změny oproti březnovému zasedání, kdy došlo akorát ke smazání jednoho slova.

Fed v dokumentu uznal, že v posledních měsících je inflační vývoj neuspokojivý. Další změna spočívá ve změně v kvantitativním utahování (QT), což bylo již dříve avizováno. Fed od června zpomalí tempo redukce své bilance, které bylo doposud v objemu 95 miliard dolarů za měsíc. Nyní to bude pouze v objemu 60 miliard dolarů za měsíc.

Info

Kvantitativní utahování je neoficiální pojmenování procesu, kdy centrální banka snižuje držbu cenných papírů ve své rozvaze. Zpravidla jde o dluhové cenné papíry (státní dluhopisy a MBS).

Zdroj: cnbc.com
Fed statement
Fed statement

Snížení tempa v redukci bilance může být chápáno jako velmi pozitivní zpráva. Kvantitativní utahování totiž funguje nad rámec konvenční měnové politiky. To znamená, že než sáhnete po konvenčním prostředku v podobě snížení úrokových sazeb, začnete prvně ukončovat nekonvenční nástroj.

Jakmile tedy bude QT ukončeno, nebo bude tempo velmi pomalé, tehdy mohou úrokové sazby začít klesat. Respektive to má v takovou chvíli logiku.

Co se týká samotné tiskové konference, nyní předseda Fed Jerome Powell explicitně řekl, že dokud nebudou mít větší posun v poklesu inflace, sazby nesníží.

Zároveň ale vyloučil, že by měli v plánu obnovit jejich růst. Možná proto trhy z počátku reagovaly růstem. Jelikož zřejmě existovala hrozba, neočekávaného oznámí růstu sazeb, aby uspíšili pokles inflace.

Poznámka

Můj pohled je nyní takový, že počítám maximálně s jedním snížením úrokových sazeb po prezidentských volbách v USA.

Zdroj: cnbc.com
Vývoj základní úrokové sazby v USA
Dlouhodobý vývoj základní úrokové sazby v USA

Jerome Powell prohlásil, že předpokládali mnohem lepší vývoj. Hlavně nechtějí snížit úrokové sazby předčasně, aby jejich předešlá práce nepřišla vniveč. Respektive chtějí předejít druhé inflační vlně jako tomu bylo v 70. letech minulého století. Uvedený strašák je pořád aktuální.

Zdroj: tradingview.com
Celková inflace v USA v současnosti a v 70. letech
Celková inflace v USA v současnosti a v 70. letech

Když bych měl informace z Fedu shrnout, pořád jsou tzv. data dependent. V tomto směru nedošlo k odklonu. Dokonce jsem měl pocit, že se to Powell snažil více zdůraznit.

Poznámka

Data dependent znamená, že se jejich politika odvíjí od vývoje makroekonomických ukazatelů. Dokud inflace výrazně neklesne k cíli, sazby neklesnou.

Akciové trhy zaznamenaly nejhorší měsíc za poslední rok

Celkový akciový trh od začátku podzimu směle posiloval. Měli jsme díky tomu pět zelených svící v řadě za sebou. A jak jsem dříve mnohokrát upozorňoval, jakmile trh roste mnoho měsíců v kuse, korekce je blízko.

Není proto žádným překvapením, že dubnová svíce zaznamenala největší ztrátu od léta 2023. A podle mého názoru bude ještě hůř.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční graf akciového indexu S&P 500
Měsíční graf akciového indexu S&P 500

Myslím si, že se akciový index bude následující měsíce pohybovat pod 5 000 body. Určitě otestujeme supportní úroveň okolo 4 790 bodů. Vycházím z toho, že jsme dostali potvrzení, že úrokové sazby zůstanou výše mnohem déle. Zároveň aktuální earnings sezóna ukazuje, jak letošní rok může být pro výsledky společností o dost chudší než rok 2023.

Na některých akciových titulech šly problémy znát již od začátku března. Například akcie Intel se od prosince propadly o 41 %. Akcie Meta od začátku dubna o 23 %. Akcie AMD od počátku března o 37 %. A tak bych mohl pokračovat.

Závěrem: Jak se chránit před současnými propady?

Scénář, ve kterém nemusí úrokové sazby v letošním roce vůbec klesnout, nemusí být pro akciové trhy vůbec nic dobrého. Hodně se totiž spekulovalo právě na jejich pokles, takže trhy přišly o vítr z plachet.

Osobně jsem názoru, že akciové trhy, bitcoin, dluhopisový trh, může do léta klesat. Nebo hůř, může dojít k masivnímu risk off na trzích, což pro akcie a bitcoin vyústí v mnohem hlubší cenové poklesy.

Risk off by mohl nastat kvůli významnému negativnímu eventu. Třeba pád několika velkých bank, nebo zhroucení nějakého finančního segmentu. Nesmíme zapomínat, že čím déle jsou úrokové sazby na restriktivních úrovních, tím větší pravděpodobnost, že se v reálné ekonomice a finančním trhu něco rozbije.

Abych to uzavřel. V takovémto prostředí je dle mého názoru rozumné investovat defenzivně. To znamená zlato nebo defenzivní akcie.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎